Колко струва издръжката на едно дете в България?

  • 19 133
  • 201
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 546
Мога само да допълня, че след първата годинка на детето, осъзнах колко ненужни работи имаме, колко глезотиики и т.н. Все неща без които пак щяхме да отгледаме бебето.
Това е много точно! Peace Ако сериозно се замислите, половината неща от тези, които всички родители на първо дете, се втурваме да купуваме, са абсолютно ненужни и излишни. Да не говорим за надцакването с други родители. Колега чака внуче и количката на бебето струва колкото Голф 3, втора ръка.  ooooh! Ето това вече е пълна лудост и снобария! Ако си спестите подобни разходи, ще ви е малко по-леко.

Но като цяло и аз ще отговоря на въпроса ти: Много! И расте.

# 16
  • Мнения: 4 380
Най-интересното е как такива, които си купуват подобни колички се стискат на прилична бебешка стая. Важното е да се създава външна видимост на финансово благополучие, а у дома може в цигания.
Лични наблюдения.

# 17
  • Мнения: 133
Може и с 200, може и с 2000.....  за парите -  щом има за вас, ще има и за бебето. Но виж любовта задължително трябва да е много...

# 18
  • Мнения: 76
Значи ще ти кажа колко ми струва в момента отглеждането на моето дете ( само ще уточня, че съм се върнала на работа веднага след раждането):

1) за храна, витамини, сокове, лекарства, козметика -  500 лева ( Само соковете на ХИП са ни около 360 лева, това са единствените сокове, които пие а е мноооого капризна и злояда)
2) логопед който идва у дома - 3 пъти седмично по 25 лева за един месец - 300 лева
3) Частен детски център - около 200 лева на месец
4) Заплата на детегледачката - 750 лева
5) Дрехи и обувки -  средно 100 лева
6) Книги, играчки и пр. - средно 100 лева
7) Други - посещение в дестки клуб, рождени дни на приятелчета, разни консумативи и дребни ремонти - около 150 лева

Значи само на пръв поглед това са около 2100 лева на месец и според мен въобще не я гледаме луксозно. Има много фактори....
Е това гледане ако не е луксозно, кое е? Не че се заяждам, ама подобни постинги доста ме дразнят...

Както казаха другите детето може да се гледа с малко и с много.
Според мен детето е минимален разход на фона на това, което харчат възрастните и финансовите съображения не могат да са основание за отлагане на раждането на дете.
Аз лично детето съм си го гледала първите пет месеца само с майчинството, след което се наложи да започна работа. Детето от нищо не е лишено и пак месечната му издръжка не надвишава 100-150 лева.

# 19
  • Мнения: 4 292
Значи ще ти кажа колко ми струва в момента отглеждането на моето дете ( само ще уточня, че съм се върнала на работа веднага след раждането):
Значи... Кое от написаното важи за новородено бебенце? Авторът за това пита, в случай, че не си видяла. А не колко струват детегледачките, частните детски центрове и логопедите.

# 20
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Значи само на пръв поглед това са около 2100 лева на месец и според мен въобще не я гледаме луксозно. Има много фактори....
Като имаш- даваш. Като нямаш... не купуваш сокчета за 360 лв., а цедиш ти (хем ще са пресни, а не пастьоризирани); не даваш 1000 лв. за детегледачка и частни центрове, а ходи на ДГ или си го гледаш ти, не купуваш обувки от 100 лв, а от 15... Децата всъщност не са претенциозни, такива можем да бъдем само ние, родителите.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 985
Значи ще ти кажа колко ми струва в момента отглеждането на моето дете ( само ще уточня, че съм се върнала на работа веднага след раждането):
Значи... Кое от написаното важи за новородено бебенце? Авторът за това пита, в случай, че не си видяла. А не колко струват детегледачките, частните детски центрове и логопедите.

Да знам, но бебето няма да е вечно бебе, а с порастването му разходите се увеличават! Или дайте да го зарибим, че пеленачето се гледа и с малко пари ако има кърма! newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 3 985
Значи само на пръв поглед това са около 2100 лева на месец и според мен въобще не я гледаме луксозно. Има много фактори....
Като имаш- даваш. Като нямаш... не купуваш сокчета за 360 лв., а цедиш ти (хем ще са пресни, а не пастьоризирани); не даваш 1000 лв. за детегледачка и частни центрове, а ходи на ДГ или си го гледаш ти, не купуваш обувки от 100 лв, а от 15... Децата всъщност не са претенциозни, такива можем да бъдем само ние, родителите.

Не съм се включила в темата, за да се заяждам, просто дадох една гледна точка! Освен това съвсем не мисля, че дъщеря ми получава най-доброто, което искам да й дам, има много неща, които просто не мога да си позволя! За съжаление всеки се простира според чергата си! Embarassed За нас в момента най-важното е да сместяваме една сериозна сума и за нейното образование! Както вече казах, децата растат, а с тях растат и разходите им!

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не става въпрос за заяждане, коментираме различните гледни точки.
За едно дете няма значение колко пари харчат по него, а колко внимание и обич получава. Пък и не винаги по-скъпото е по-добро.
Когато се взима решение за дете, преди финансовия аспект трябва да се помисли върху емоционалния.

# 24
  • Мнения: 2 556
Никога не съм смятала колко са разходите на децата, нито като бебета, нито сега. Винаги е имало всичко и за нас, и за тях. Не съм по сметките обаче и ми е странно как от някой друг ще очакваш да получиш съвет, като за различните хора различни неща за важни и т.н.

# 25
  • Мнения: 1 749
Наистина има неща,без които може да се преживее съвсем спокойно.Бънджи ,шезлонг,столче за хранене не сме имали.КОличката взехме от приятелско семейство,проходилката ни беше подарък от едната баба и чичото.Вместо дъвено легълце избрахме сгъваема кошара,която си ползва и досега.Специална масичка за повиване не сме купували.Скринове и пр мебели специално за детската стая не сме купували.Освежихме старите гардероби и секции и стаята доби приятен ,свеж вид.Направи се и козметичен ремонт на стаята заедно с остъкляване на терасата.Това беше най-големия разход.Купихме дрешките и всичко необходимо за началото от по-евтин магазин.
Но не сме правили детето с мисълта колко ще ни струва. Simple Smile

# 26
  • Мнения: 4 965
Аз пък донякъде съм съгласна с Rima - в смисъл, че разходите на децата често нарастват с годините и че с гола любов не се живее.
Като бебета, нашите деца ни "струваха" много, защото се хранеха със специализирано за недоносени бебета АМ - 30-35 лв. кутията, която двете изяждаха за 3 дни и харчеха по пакет памперси на ден общо. Т.е. минимум 30 лв. на ден - само за храна и памперси + отделно всички разходи за дрешки, лекарства, еднократните първоначални разходи /легло, количка и др./. Трудно ми е да направя сметка колко стурва 1 дете, защото всичко смятам двойно.
Но... постепенно с времето разходите растат, ако роителите се опитват да предложат повече възможности на децата си. Примерно, ние отдавна минахме вариантите с бавачки и т.н. и децата ни ходят в държавна /много добра, между другото/ детска градина, която излиза евтино. Но... с израстването им се наложи пълно преобзавеждане на стаята /еднократно, но оказва се скъпо удоволствие/. Дрехите и обувките като цена растат с децата. Отделно, нашите дъщери посещават също логопед, ходят на плуване, на танци, на пеене, на английски. Едната иска да ходи и на рисуване. Не става въпрос за болни родителски амбиции - те имат желание, а ние ги подкрепяме и насочваме. Планираме от тази учебна година да посещават и частно училище - само за часовете по немски, ако ги приемат. Играчките, книжките, моливите и т.н. не ги броя изобщо. Отделно, всички почивки и екскурзии, които за мен са задължителни за правилното развитие.Здравословната храна. Отделянето на пари за по-нататъшното образование и т.н, и т.н.
А емоционалният аспект обикновено идва с осъзнаването на желанието да имаш дете и да му даваш всичко от себе си /конкретно нематериалните неща/, но без да си направиш разумна сметка на материалното е прекалено смело за мен...

# 27
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Хора с ограничени възможности има много в България и ако започнат да правят тънки сметки, би трябвало да се откажат да имат деца. Въпреки всичко и от не дотам осигурени материално деца израстват здрави, интелигентни и образовани млади хора. И обратното- в богаташки семейства децата да са пълни калпазани. Материалното положение и доброто образование нямат тясна връзка.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 581
Аз бих добавила към всичко останало и разходът за самото раждане, който зависи от болницата, която си избрал. Може да се роди естествено и напълно безплатно, но в някои частни болници искат доста пари / пример : в Токуда по здравна каса - 2100 лв, ако не си осигурена - 3600 лв/. Това също е въпрос на избор все пак Peace

# 29
  • Мнения: 22 433
И преди е имало такава тема и ако се разтърсиш, със сигурност ще излезе. ))
Но да отговоря и аз все пак.

Няма да излизам с ясното твърдение на всички, че човек знае 2 и 200,простира се според чергата си и т.н.

Първоначалните разходи, като закупуване на количка, легло и т.н. неща могат да излязат най-общо в диапазона 5000-8000лв. Една прилична, хубава количка заедно с комплект от порт бебе и столче за кола върви към 1500лв, може да достигне и 2000лв, зависи от марката и модела. Легло, или цялостно обзавеждане (което включва и шкаф за бебето, заедно с табла за повиване отгоре, анатомична вана) може също да стъпи към 1500-2000лв. Продължаваме с разни екстри и удобства като играчки за леглото, спални комплекти, люлеещ се стол за удобство на мама и т.н. от сорта - да речем към още 2000лв. И така сметката както казах може да се заформи до първоначалната спомената.
От там ежемесечно има разходи в различен порядък. От това дали детето се кърми, или не.
За мляко на месец съм давала около 200лв, понякога и повече (имахме проблеми, пиехме специално мляко), памперсите са ти около 65-70лв (отиваха ми 2големи пакета).
Козметиката се купува първоначално, за която отиват към 100лв и стига за около 3месеца (ползвам Мустела).
Ако слагате ваксини и искате да ги купите - 180лв за 3приема Пентаксим, разпределени в месеците.
Дрехи - тук вече отново зависи от вкуса, предпочитанията и разполагаемите средства. Може и за 200лв да облечете детето, може и за 2000лв.

Нарочно давам по-скъпият вариант, за да може човек да си направи сметка до къде може да се простира.
Винаги можеш да отвориш няколко електронни магазина и да си направиш сметката.

Общи условия

Активация на акаунт