Частно френско училище във Варна

  • 48 533
  • 237
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 984
Връщам темата, тъй като тази инициатива ме вълнува и я следя още от идейното й формиране, разбира се само до информацията, до която съм имала достъп. Искрено се надявам, че потенциалът на училището ще се разгърне и ще повиши пригодността си. Надявам се също да получат и подобаваща сграда, която да събере всички групи както си му е реда.

Научих, че училището кандидатства за лицез и към МОМН, което е отлично и дано се случи колкото е възможно по-бълзо и безпрепядствено.

По предварително уредена среща посетих училището, едната сграда на което е на ул. "Иван Асен"3 /бившият офис на Клуб "Отворено Общество"/. Запознах се с новия директор, но той не беше особено отзивчив като разбра, че съм единствено англоговоряща. Явно говоренето на френски е елемент от неформалните  изисквания към родителите. Препрати ме към адмистративния помощник - много симпатична и внимателна дама. Разбрах, че същият господин преподава на децата. Разбрах също, че учителката по френски на петгодишните деца е френскоговоряща българка.
 
Надявам се темата да потръгне отново, защото ми се струва, че има голям интерес към тази инициатива.

Последна редакция: чт, 20 яну 2011, 15:20 от Мишона

# 166
  • Мнения: 1 572

. Запознах се с новия директор, но той не беше особено отзивчив като разбра, че съм единствено англоговоряща. Явно говоренето на френски е елемент от изискванията към родителите.
Не това е част от манталитета им на франсетата , който не им говори езика не е от тяхната класа  Peace

# 167
  • Мнения: 2 839

. Запознах се с новия директор, но той не беше особено отзивчив като разбра, че съм единствено англоговоряща. Явно говоренето на френски е елемент от изискванията към родителите.
Не това е част от манталитета им на франсетата , който не им говори езика не е от тяхната класа  Peace
Да, в общият случай има нещо такова при тях, но понеже доста добре познавам въпросния господин,
смея да твърдя, че може би Мишона е останала с погрешно впечатление. Аз отлично контактувам с него, а не зная дума френски, говорим на английски.
Френският в никакъв случай не е изискване към родителите Simple Smile
 Peace

# 168
  • Мнения: 984
Е, сега, както искате го наречете - манталитет, неформално изискване, но аз се почувствах някак все едно общувам с невъзпитан мъж насреща си. Още повече, че все пак в Баъгария най-разпространеният чужд език, освен турският и циганският, е английският. Simple Smile
Странно ми се строри, че този невъзпитан господин преподава език на децата - по същия начин ли се отнася с тях /понеже на говорят все още добър френски/?
Или си е най-обикновена липса на обноски,която знаем всички тук как и кога се формира.

Разбира се,този инцидент изобщо не нарушава мнението ми за инициативата. Даже напротив - чувствам се обнадеждена още повече след срещата ми с административния секретар. Очаквам информация и за други две интересни за мен училища и след това ще предприема мерки. Simple Smile

# 169
  • Мнения: 1 572

Странно ми се строри, че този невъзпитан господин преподава език на децата - по същия начин ли се отнася с тях /понеже на говорят все още добър френски/?
Или си е най-обикновена липса на обноски,която знаем всички тук как и кога се формира.


Даааааа липса на обноски и възпитание , типично за много французи , не мислете че като е чужденец е Господ или повече от един български учител
Имахме един французин в гимназията който беше много надут и надменен и постоянно ни обиждаше , беше от южна Франция и говореше със страшен акцент и ние го уважавахме защото е франсе , оказа се че там е бил машинист , мойте извинения , кой го знае и този господин от къде е изкопан 

# 170
  • Мнения: 984
Ах, Jeje, много обнадеждаващо, няма що. Laughing
Притеснява ме това, пак повтарям, че този човек преподава на малките /шестгодишните/ доколкото разбрах. Споделете нещо по този въпрос, защото той е от значение, предполагам, за всички, които четат  И тази тема.

# 171
  • Мнения: 1 572
Нека първоначално разберем този господин какъв е т.е с какво образование , професия от държавата от която идва и т.н , сигурна съм че тук четат и по-вътрешни хора и имат информация .
Ох идва ми на ума един пример за тяхната гордост и незачитане на други нации още от преди няколко века , свързано с Луи 16-ти.........ама ще ме разпънете на кръст ако го разкажа (или поне от  това което историята разказва , все пак аз не съм била свидетел )

# 172
  • Мнения: 2 839
Предлагам да не коментираме в темата манталитета на французите, тя не е за това.
Ив Дюбю е директор на училището, със съответните дипломи да бъде такъв, назначен от Френското Министерство на образованието като такъв, тук във Варна.
Моите деца са в неговия клас, ходят с невероятно желание, в сравнение с връстниците си са година, година и половина напред с математиката, другите предмети ми е трудно да сравня засега, все пак са общо-образователни.
Мишони какво конкретно те шокира? Каква е била ситуацията?

# 173
  • Мнения: 13 512
Хайде, много се птнесохте...
Дива, не влизай в обяснения...
Който търси-ще намери и ще вземе най-правилното за себе си решение за детето си. И без това деца в училището повече няма да се приемат, ако не знаят френски ,а ще  има прием само за детската градина.
И по принцип, идеята на тези училища по цял свят е - да учат в тях децата на франкофоните и французите, а свободните места  се заемат от местните. Имам поглед върху училищата на Mission Laique francaise в Сирия, Ливан и Норвегия и там е така.

# 174
  • Мнения: 2 839
Дадох мнение на питането - като родител, чиито деца учат при този преподавател.

Да, такава е идеята на тези училища, но тук във Варна е алтернатива, каквато досега не сме имали.
Аз не зная на колко години е детето на Мишони, за да кажа може ли да бъде прието, или не.

# 175
  • Мнения: 984
DiVA, благодаря ти за споделеното мнение! За мен е много важна информацията от родителите на децата, учещи в училището. В крайна сметка нашата държава все още няма инструмент с който да регулира ставащото в училището /за зло или за добро.../ Simple Smile

Хайде, много се птнесохте...
И без това деца в училището повече няма да се приемат, ако не знаят френски ,а ще  има прием само за детската градина.

Монда, не знам от къде ти е инфото, но аз мога да те опровергая - писах вече горе, че училището е подало документи за лиценз към МОМН, което означава, че няма да има изисквания към децата да са с чуждоезикова подготовка преди приема в първи клас.

Освен това, при разговора си с административния секретар, тя бе така мила да ме информира, че няма изискване за владеене на чужд език от децата при постъпване на пет години, тъй като аз конкретно се интересувах за детето си.

Забравих да споделя с четящите темата, че информацията в сайта на училището ще се обнови в средата на март, точно както и Прасунчо каза преди седмица. 

# 176
  • Мнения: 13 512
За 5 годишните може да не знаят френски, но за първокласниците- няма начин!

# 177
  • Мнения: 6 039
За 5 годишните може да не знаят френски, но за първокласниците- няма начин!
смятам , че при пет годишните е предел, тъй като 90% от децата в момента на 4г знаят френски. Както и да е  и моята информация е, че за пет годишни има прием, но той все пак е крайно ограничен.
Детето ми също има часове при въпросния преподавател и е настроена положително към него. Който я познава, знае че е чувствителна и лесно ранима.

За изискванията към езика са за СР и  първи клас.

За манталитета, няма да коментирам, аз съм срещала само усмивка и разбиране. 

# 178
  • Мнения: 2 839
Както е казала Малена е. Тази година ще има прием за 5 годишни, но много ограничен, мисля, че 3-4 деца. Вероятно за последно тази година (11/12) няма да има изискване за 5 годишните да знаят френски, защото догодина от градината ще дойде пълен клас, които сега са на 4 и ще знаят френски.
Ще дойде момент, в който ще има прием само за 3 годишни, защото не може да пуснеш едно дете на 5, което не знае език, сред други 15-20, които го говорят от 2 години.
При по-големи от 5 още тази година няма да може.

# 179
  • Мнения: 984
Благодя за информацията, момичета! Излиза, че е много вероятно училището да не получи лиценз от МОМН. Ако има такива изисквания за владеене на език при приема в първи клас, те противоречат на българското законодателство  - ЗНП, ППЗНП, Наредба 2.

Общи условия

Активация на акаунт