Отново искат пари в детска градина - Варна

  • 5 620
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 178
С риск да оспамим темата на човека, ще ткажа само, че за Делфинче май няма деца с предимството " родител от Кауфланд или от Експресгаранцион /Акватек"

# 16
  • Мнения: 3 595
Момичета вероятно не съм се изразила добре Peace
Категорично смятам, че двора трябва да е отговорност на Общината, но нали се сещате, че те няма да оправят всички дворове в скоро време, строят градини, правят ремонти и сега ще кажат само до дворовете сме опрели, децата ви поне са приети... Да ама моето дете, че и второто след това ще бъдат там следващите години и ако няма кой то по-добре да потърсим спонсори или да съберем пари и децата ни да са здрави и на безопасно място. Все пак има родителски настоятелства към градините, които съвсем легално могат да събират дарения и да се използват даренията за градината, този човек едва ли някой го е подгонил да дава на живот и смърт пари  Wink Поне при нас (твърде вероятно и при него) всичко е на доброволни начала.

# 17
  • Мнения: 1 046
В нашата градина всичко е също на доброволни начала и се крием от директорката, което е ужасно, какво и как имаме намерение да правим, причакваме се пред градинки и т.н. за да събираме парите, за нещо си -било вода, било тържеството на децата, било за закупуване на кофички и лопатки за пясъчника. Не съм съгласна, че трябва дърти хора да се крият за да не го отнесе някой.
А пък ремонта за детските градини и данъците, е както с дупките по пътищата, събират ни данъците, но дупките си стоят все така.
Така, че шанса е да вземем ние нещата в наши ръце и да поправим каквото можем.
А пък никой не е казал, че сумата се иска от всеки родител, ако можеш, даваш, ако не-не, никой не може да те принуди да го направиш, ако не ти е по джоба.

# 18
  • Мнения: 5 178
Nadina, нали точно в това е парадокса - хем се крием, хем само в нас е надеждата за скорошна промяна.. Приемам криза, приемам събиране на пари от родителите.. обаче защо по този начин криешката, а някой се прави на мъж с разни заповеди

# 19
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Коте, стана така защото някой директори прекалиха с исканията си.
Имаше една мама, която преди време се оплака от принадлежностите които трябва да носи...а те бяха наистина много... #Crazy
Сигурна съм, че една част от тях дори въобще не са били използвани за децата.
Най-удачният вариант е на родителска среща самоинициативно които иска да даде пари, които после да се вкарват в сметките на настоятелствата.

# 20
Продължавам да се чудя на този възмутен родител от какво недоволства, нали детето му е прието в това детско заведение, ако го дразни толкова много "просенето" на пари- ами да не дава нито лев, никой няма даму бръкне насила в джоба, или просто да отпише дедето си от там, всичко е въпрос на личен избор.
 Аз съветвам този за мен неинформиран родител първо да се информира кой точно "проси" парите - директор, госпожи, касиер? Защото темата, която е пуснал не е коректно представена - това няма нищо общо с кметската заповед, парите се събират под формата на дарения по сметка на родителско настоятелство, учредено от голяма част от родителите в градината, всеки родител сам решава дали да даде пари или да направи своя принос под някаква друга форма.
И все пак - добре е, че има много повече хора, които въпреки немалкото "възмутени родители" не спират да се борят със собствени сили и средства за доброто на децата ни.
 А що се отнася до ангажиментите на общината - да длъжна е да строи нови детски градини, да санира всички стари, да изгради нови детски площадки, и много други неща....ама не го прави. Какво предлагаш ти, възмутен родителю, да стоим и да чакаме?!

# 21
  • Мнения: 140
Подтвърждавам думите на КОТЕ,че в ОДЗ Делфинче няма деца,чиито родители работят в Кауфланд или от фирмата-изпълнител.
А относно водата...до скоро бяхме със собствени шишенца по шкафчетата.Представяте ли си каква ще стане водата за 24 часа в тези шкафчета?Дори и да се сменя всеки ден,следобед като прибирам детето-водата е чай.Добре,че вече отпуснаха от Общината апарати и вода за всяка група. javascript:void(0);smile3501

# 22
Даването на някакви пари не е помощ за градината, а за общината. Тоест - общината ще си спести пари за оборудване на двор, перденца, боички, блокчета, вода и т.н.  След като градините са общински, общината трябва да поема всички разходи по поддръжка, оборудване, консумативи.
Когато родителите дават допълнително средства, ръководителите на детските заведения няма да бъдат толкова настоятелни пред общината, тъй като всъщност родителите са се погрижили за всичко.
Ако обаче в градината няма финансова подкрепа от страна на родителите, то тогава всеки директор ще отстоява исканията си докрай.
Излизи, че родителите плащат двойно на общината - веднъж със своите данъци, и втори път с тези анонимни дарения.
Верният път е да се изисква от общината това, което се полага на детските градини и да се следи за изразходването на средствата.

А всъщност ми е интересно едно нещо: след като никой не иска пари от родителите, родителите откъде знаят от какво има нужда детската градина? Не мислите ли, че може да са излишни тези материали? Или всъщност някой дирижира деликатно това?!

Крайно време е и детските градини да минат на делегирани бюджети, така както направиха в училищата.

# 23
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Какво предлагаш ти, възмутен родителю, да стоим и да чакаме?!

А ти какво предлагаш? Да започнем да строим и градини ли?
Нормално е родителите да се стремят да подпомагат учебният процес. Да събират пари за допълнителни играчки, учебни помагала или различни педагогически "екстри", но не може да се искат пари за нови легла столчета, перденца, сапун, веро, и т.н.

# 24
  • Мнения: 1 046
Drankalka абсолютно те подкрепям, но пък има толкова заспали директорки, които изобщо не им се занимава с документации и обяснения и в крайна сметка чакайки кефа на директорката, твойто дете страда. Не искам лукс обстановка за детето си, но поне някакви елементарни условия трябва да има.

А пък за дирижирането не съм съгласна, сто процента има и такива учители, които си искат каквото им скимне.

Но пък аз не съм сляпа и да видя накъсаните пердета в стаята на детето или липсата на килим или пък окъсаните чаршафи, на които трябва да спят.

# 25
Разбира се, че всеки иска детето да расте при нормални условия.
Изглежда има директори на детски градини, които не управляват правилно. Как така на едни градини ще се дават средства, а на други - не?! Значи има мързел и нежелание за работа. Ето това родителите го виждат и могат да поставят изискванията си пред общината. Познавам системата и съм категорична, че когато се иска нещо обосновано и настойчиво, винаги има резултат. Ако родителите предявяват изискванията си за интериор, консумативи и друго пред директора на съответната детска градина, ако е необходимо - и в писмена форма, няма да се налага да се събират пари и други помощи като за сомалийските деца.  Пък и крайно време е оптимизиране на персонала в детските градини. Но това ще стане естествено с въвеждането на делегираните бюджети.

Моят съвет е : родителите да не реагират емоционално, а рационално! Трябва да изискват от директора. Той пък ще изисква от общината. Всичко друго е несериозно и на парче.

# 26
  • Мнения: 274
И за капак увеличват таксите ... може би

http://www.chernomore.bg/page/CM_01.pdf

# 27
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Съвсем нормално е.
Искаме хубави градини, малки групи, качествено и безопасно обзавеждане, чисто и запазено спално бельо, качествена храна и вода, играчки, учебни помагала, добри педагози...Това няма как да стане с 48 лв и без да плащаме под масата - за което всъщност говорим в тази тема.
Лично аз с голяма очуда следя менюто на моето дете в яслата...И какво да ви кажа.
Храната е прекрасна.Освен стандартните закуски и манджи, детето всеки ден пие мляко, яде пресни плодове (череши, праскови, кайсии, диня, пъпеш) и то в периода, когато дори на пазара бяха скъпи.
Да не говорим, че всички череши и динята, лелките предварителко обескостяваха, за да могат спокойно децата да ядат... #Crazy
Ако във всики градини е така, аз лично нямам нищо против да заделя още малко средства, за да гледат детето ми по-този начин.

# 28
  • Мнения: 274
Съвсем нормално е.
Искаме хубави градини, малки групи, качествено и безопасно обзавеждане, чисто и запазено спално бельо, качествена храна и вода, играчки, учебни помагала, добри педагози...Това няма как да стане с 48 лв и без да плащаме под масата - за което всъщност говорим в тази тема.
Лично аз с голяма очуда следя менюто на моето дете в яслата...И какво да ви кажа.
Храната е прекрасна.Освен стандартните закуски и манджи, детето всеки ден пие мляко, яде пресни плодове (череши, праскови, кайсии, диня, пъпеш) и то в периода, когато дори на пазара бяха скъпи.
Да не говорим, че всички череши и динята, лелките предварителко обескостяваха, за да могат спокойно децата да ядат... #Crazy
Ако във всики градини е така, аз лично нямам нищо против да заделя още малко средства, за да гледат детето ми по-този начин.

и аз нямам нищо против, но смяташ ли че ще има по-качествено и безопасно обзавеждане, по-запзаено спално бельо, по-добра храна, играчи  и учебници и пак няма да ни искат пари под масата? Приемам, разбира се, че живота е поскъпнал, приемам, че са нужни повече пари и за това което предлагат в момента. Не искам да критикувам или да се противя че увеличават, НО ... оправданието за нови сгради и нови обзавеждания .. НЕ СЕ ОТНАСЯ ЗА ГРАДИНАТА НА МОЕТО ДЕТЕ!!! В най-старата база в града сме и си личи отвсякъде, че е така. Може и да е егоистично, но искам и моето дете да е в нова сграда, с нова стая и с нови легла, а не такива на които се налага АЗ да правя калъф за матрака с дунапрен, но и след увеличението няма да се случи. Хайде оставям се да ме нападнете сега Wink

Последна редакция: пт, 31 юли 2009, 15:14 от malka feia

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 133

Напълно съм съгласна. Доволна съм от ДГ на дъщеря ми и затова съм готова да плащам и по-висока такса. Пари "под масата" никога не са ми искали.

Мнението ми относно таксите в ДГ е малко еретично. Смятам, че след като ДГ е социална услуга, би следвало таксите да са диференцирани на база доходите на семейството. За някои без пари, за други - сумата, която покрива издръжката на детето. Друг е въпросът, доколко биха се показвали реалните доходи. Но това рано или късно ще се оправи.

Общи условия

Активация на акаунт