Агресивен душевно болен съсед - как да постъпим?

  • 10 918
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
За жалост, който и да викнеш според мен ще удариш на камък. Да обрисувам с една случка от моята буйна младост.
Събираме се няколко човека у една приятелка, която живее в много престижен квартал. Ние бяхме възпитани деца и никой не го тресеше баш оня "бесен" пубертет, макар и на 17. Хапваме си, пийваме си, муиката я намалихме след 22, първо защото на нас ни се надуха главите, второ, че не беше и редно след 22 часа. С една дума всичко беше много мирно и кротко, сериозно говоря. Говорим си няколко човека на терасата, нито викаме нито нищо. Излиза един тип от отрещния блок и почва да крещи и да ни обижда... защо  Thinking - никой не знае. След няколко минути от терасата се чуват писъци, излизаме тези, които бяхме в апартамента, гледаме едното момче на земята, в шок... оня стрелял с въдушна пушка, но за късмет на момчето не улучил. Просто момчето дски се беше изплашило След една минута се звъни на вратата, долу полицай, които ние още не бяхме извикали в паниката си. Полицаите кават: Повика ни еди кой си въпросния), защото вдигате шум и обиждате жена му.
Ние:  newsm78 "Моля" ( никои нищо не беше му казал, камо ли на жена му, дето не се показа)
Те: Викали сте на жена му "К**ва"
Ние: "Моляяяяяяяя"  newsm78
Те видяха че имаше съвсем лека музика, видяха и дупката от въздушната пушка. Ние се разотидохме.
Епилога: Родителите на моята приятелка се върнаха експресно и какво се окава. Оня ми ти съсед бил освидетелстван, а оъжието се водело на името на жена му. Какво направиха полицаите- НИЩО.
Ндявам се с теб да не се получи така, имам предвид, дано ти обърнат внимание.

# 16
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Е този нашия явно оръжие няма, освен предметите, които мята, но и те не са малко.

Ще развъртя колкото телефони на институции съм събрала и ще пиша.

За съжаление и аз мисля, че никой няма да ми обърне внимание, но поне ще знам че съм опитала  Confused

# 17
То не че е малко някой от тези "предмети" да те хакне по главата. Обади се в полицията, пък дано не се стигне до гадни ситуации като моята.

# 18
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
В полицията вече сме звъняли, аз по напред писах.

По принцип те с душевноболни не се занимават, няма вариант да го приберат дори за 24 часа.

Остават психодиспансера и социалните. Да видим до къде ще я докарам.  Laughing

# 19
  • София
  • Мнения: 794
Разрови се както L e o спомена в новия закон за етажната собственост. Спомням си, че имаше нещо такова, че ако се съберат определен процент подписи, може да му забранят да живее в жилището си, дори и да е лично негово. Имаше нещо такова, но за да не говоря наизуст, потърси новия закон и го прочети, после се организирайте със съседите и действайте.

# 20
  • Мнения: 158
да не си от Пловдив.все едно слушам за нашият съсед не ме питай как живеем под непрекъснат страх.точно до нас живее.по цял ден вика,вечер ни събужда,стаята му е точно до нашата спалня.влиза в лудница вкарат го в приличен външен вид и го връщат

# 21
В полицията вече сме звъняли, аз по напред писах.

По принцип те с душевноболни не се занимават, няма вариант да го приберат дори за 24 часа.

Остават психодиспансера и социалните. Да видим до къде ще я докарам.  Laughing
Дам, рабрах, но ми се вижда адски нелогично. Какво значи" не се занимават с душевно болни". Кво, ако разбиее нечия глава не е криминален случай, защото е душевно болен ли кво. Писна ми от абсурди... леле ядосах се наистина!

# 22
да не си от Пловдив.все едно слушам за нашият съсед не ме питай как живеем под непрекъснат страх.точно до нас живее.по цял ден вика,вечер ни събужда,стаята му е точно до нашата спалня.влиза в лудница вкарат го в приличен външен вид и го връщат
Аз съм от Пловдив, ако за мен говориш  Laughing

# 23
  • Мнения: 631
Разрови се както L e o спомена в новия закон за етажната собственост. Спомням си, че имаше нещо такова, че ако се съберат определен процент подписи, може да му забранят да живее в жилището си, дори и да е лично негово. Имаше нещо такова, но за да не говоря наизуст, потърси новия закон и го прочети, после се организирайте със съседите и действайте.

Това няма да свърши работа, защото психично болните са защитени от закона за народното здраве. Ще ви обвинят в дискриминация!

# 24
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Прочетох Закона за етажната собственост-  нужни са подписите на 75% от другите собственици за изгонването му  Thinking

Ей това е Одисея  ooooh!

Ами просто полицията няма правомощията да нахлуе насила в дома му, той няма да отвори вратата доброволно, а и да го заведат в РПУ-то също нямат право. Така казаха.

Другото е, че той все пак сравнително рядко буйства за сега де. Да кажем 2-3 пъти на няколко месеца.  Т.е. трудно е да го хванем в действие, за да видят съответните служби за какво става дума.

# 25
  • Мнения: 7 474
За жалост лудите имат повече права и е много трудно да ги вкараш за лечение ooooh!

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 336
Закон за дравето:
"Чл. 150. (1) При пациенти с установени психични разстройства, изпаднали в състояния, които представляват пряка и непосредствена опасност за собственото им здраве или живот или за здравето и живота на други лица, могат да се прилагат мерки за временно физическо ограничаване.

(2) Мерките по ал. 1 се прилагат само като предпоставка за създаване на условия за провеждане на лечението и не заместват активното лечение.


(3) Вземането на мерки за физическо ограничаване се разпорежда от лекар, който определя вида на мярката и срока за прилагането й. Този срок не може да бъде по-дълъг от 6 часа.


(4) Мерките по ал. 1 се осъществяват от предварително обучен за това персонал.


(5) Видът на взетите мерки за физическо ограничаване, причините, наложили това, срокът за прилагането им, името на лекаря, който ги е разпоредил, и приложеното медикаментозно лечение се вписват в специална книга на лечебното заведение и в историята на заболяването.


(6) Лицето, спрямо което са взети мерки за физическо ограничаване, трябва да бъде под постоянно наблюдение от лекар или медицинска сестра.


(7) Видът и начинът за прилагане на мерки за физическо ограничаване се определят с утвърдените медицински стандарти.


() Редът за прилагане на мерки за физическо ограничаване се урежда с наредба на министъра на здравеопазването съвместно с министъра на правосъдието
...
Чл. 154. (1) Когато състоянието на лице по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 налага продължаване на лечението след овладяване на спешното състояние, ръководителят на лечебното заведение взема решение лицето да бъде настанено временно за лечение за срок не по-дълъг от 24 часа, като уведомява незабавно близките на пациента за това.

(2) По изключение срокът по ал. 1 може да бъде продължен еднократно с не повече от 48 часа с разрешение на районния съдия.


(3) При необходимост от вземане на решение за провеждане на задължително лечение ръководителят на лечебното заведение незабавно внася в съда мотивирано искане за това, придружено със становище за психичното състояние на лицето, изготвено от психиатър.
...
Чл. 155. На задължително настаняване и лечение подлежат лицата по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2, които поради заболяването си могат да извършат престъпление, което представлява опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашава сериозно здравето им.
Чл. 156. (1) Задължителното настаняване и лечение на лицата по чл. 155 се постановява с решение от районния съд по настоящия адрес на лицето, а в случаите по чл. 154 - от районния съд по местонахождението на лечебното заведение.

(2) Задължителното лечение се осъществява в лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ и психиатрични диспансери, в психиатрични отделения или клиники на многопрофилните болници и в лечебни заведения за специализирана психиатрична извънболнична помощ.

Чл. 157. Задължителното настаняване и лечение може да бъде поискано от прокурора, а в случаите на чл. 154, ал. 3 - и от ръководителя на лечебното заведение"

Въобще не е толкова трудно, стига да се тръгне по каналния ред

# 27
То затова намират напоследък толкова претрепани хора, защото няма кой да се оправи с лудите...

# 28
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Bona fides това ще си го отпечатам.

Разбира се че ще тръгнем по каналния ред, нямаме друг избор, но това е дълъг процес ще отнеме време, а и нерви. Тепърва ще организираме и съседите за общи действия.

А като опре човек до българския съд, става страшно.

# 29
  • Мнения: 631
Закон за дравето:
"

Въобще не е толкова трудно, стига да се тръгне по каналния ред


 Хаха, извинявай ще ти се да е така!!! От опит го казвам. Не е лесно, а по каналния ред е зверски трудно. По - горе в темата пуснах линк къде да попитат стига да има кой да чете

Общи условия

Активация на акаунт