Агресивен душевно болен съсед - как да постъпим?

  • 10 936
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Здравейте,

дойде и моя ред да пусна тема в ДиС, макар и да не съм сигурна, че е точно за този подфорум, но модераторите ще преценят къде да я преместят, ако се налага.

Проблема ми е следния - в блока точно срещу нас живее душевно болен, който на моменти (явно когато изпадне в криза) започва да крещи и псува на висок глас, а понякога и да хвърля предмети през прозореца си на улицата. Излишно е да обяснявам, че стъкла той отдавна няма, а като се разкрещи оглася целия квартал. Сега жегите явно не му влияят добре, защото зачести.

Въпросът ми е към коя институция да се обърнем, за да направят нещо по въпроса?

Полицията не е вариант, викана е вече за нарушаване на обществения ред, но това си е временна мярка, а и те заявиха, че с душевно болни не се занимават  Shocked

Подозирам, че не може да бъде въдворен на сила човек в психодиспансер, за това ще съм благодарна на всякакви идеи и предложения.

# 1
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 092

Подозирам, че не може да бъде въдворен на сила човек в психодиспансер...
Що да не може? По желание кой ще влезе там.

# 2
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Имах предвид без съгласието на роднини и техния подпис или който там му е попечител.

Човекът очевидно живее сам, дори тока са му изключили и нямам идея как могат да бъдат издирени роднините му.  Rolling Eyes

Това със санитарите с бели престилки, които идват и отвеждат лудите, го има само по филмите за съжаление  ooooh!

# 3
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 092
То аз май само по филмите съдя hahaha
Сигурно ще е иска съгласие на попечител, но ако той не може да бъде издирен, предполагам и някоя институция може да вземе решение да бъде ... хоспитализиран. Във всички случаи мисля, че трябва да се обърнете към вашата Социална служба Peace

# 4
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Да, социалната служба не е лош вариант, благодаря  Laughing

Аз се бях засилила да звъня директно в психодиспансера, но реших първо да се допитам до форума  Laughing

# 5
  • София
  • Мнения: 794
Лу, това е много неприятно. Аз съм имала луд съсед. Беше алкохолик, но започна да изперква, пиеше някакви хапове, ходеше гол по коридорите (дибидюс), налиташе на бой, псуваше ни всички... много неприятно, да те е страх да си влезеш във входа. На пръсти и пребежки се прибирах. Викали сме полиция, но полицаите нищо не могат да направят. А и той откачаше предимно като се напие, в другото време пак не беше много нормален, но горе-долу беше с акъла си.
Дано някой ти даде добър съвет, аз нямам такъв Sad

# 6
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
lo80 а какво се случи с вашия съсед?

Добре че нашият хубостник е в отсрещния блок. Не знам съседите му как издържат.

Интересното е, че цяла зима ни гък не чухме от него. Може да си е пиел хапчетата  Thinking

Сега като се постопли влезе във фаза  ooooh!

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 336
Жалба до РПУ-то или до Районна прокуратура, в която се описват всички обстоятелства, за образуване на производство за задължително настаняване за лечение по Закона за здравето - лошото е, че ще ви викат за свидетели после както пред полицията, така и в съда

# 8
  • София
  • Мнения: 794
lo80 а какво се случи с вашия съсед?
...
Нищо, още си живее в същия блок, но аз не живея там вече. Мъка за съседите му.

# 9
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Bona fides много благодаря за компетентния съвет  Hug

Знаех си аз, че има някакъв вариант, макар че ще си е ходене по мъките. Откъм свидетелстване няма проблем - два блока сме насреща.

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 707
Да не те отчайвам, ама в такива случаи оправия няма. За принудително въдворяване трябва да е извършил вече престъпление и да е доказано опасен за околните. И то пак става сложно.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 555
И ние в блока имахме такъв луд съсед. Изглежда е бил в някакво заведение и дойде малко преди да напуснем. Крещеше и хвърляше буркани от 2 етаж. Беше мъж на около 40-50 г., висок, едър. По стълбите съм го чувала да говори с престорен детски глас, много зловещо звучеше, а като ме видеше ме гледаше и ми повтаряше Мяу-мяу-мяу.  Confused ooooh! Sick Живееше с майка си, доста възрастна жена, слабичка, мъничка т.е. все се притеснявах, че ако стане нещо няма как да го спре. Голям страх изпитвах като излизах с детето някъде сама. Не знам какво е станало после, защото ние се изнесохме.

Определено е много неприятна една такава ситуация и за съжаление като чета мненията не може да се действа бързо, става въпрос за бавни процедури. Дано все пак намерите бързо някакво решение, мисля, че такива хора са опасни, най-малкото даже и да не изпитват агресия към определен човек, ако хвърлят буркан на главата на някой случайно преминаващ или дете.  Confused

# 12
  • Мнения: 631
При следваща ситуация, в която той се държи агресивно се обадете на спешна психиатрия - в психодиспансера. Те ще дойдат и ще го приберат, но за не повече от 12 часа. Тогава най - вероятно ще повикат негови близки и т.н.т. с които може да разговаряте по въпроса с неговото поведение. Ако човека е диагностициран и има решение от ТЕЛК и особено ако е с "чужда помощ" може да изискате близкият или попечителя да поеме грижата около него.
Всичко останало е празни приказки и насила нищо не може да се направи защото ще ви обвинят в тежка дискриминация.

За информация и консултация също може да се обърнете към този център, но не съм сигурна дали вече е отворил врати : http://psihichnozdrave.com/slatina/?page_id=1 поне ще ви обяснят по подробно какво да правите.


Успех !

# 13
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Ще бъде мъка, това е ясно.

Ивон, точно хвърлянето ме притеснява. Виковете ще ги преживеем, той не вика всеки ден.

Но прозореца, от който мята, е точно срещу нашия вход  Confused

# 14
  • Мнения: 7 474
Много неприятно. Пишете жалби до полиция, служби...знам ли... потърсете роднини.
И нали има нов закон за съседите, ако всички се разпишат да го изгонят...нещо такова беше, проверете как стоят нещата. ooooh! ooooh!

# 15
За жалост, който и да викнеш според мен ще удариш на камък. Да обрисувам с една случка от моята буйна младост.
Събираме се няколко човека у една приятелка, която живее в много престижен квартал. Ние бяхме възпитани деца и никой не го тресеше баш оня "бесен" пубертет, макар и на 17. Хапваме си, пийваме си, муиката я намалихме след 22, първо защото на нас ни се надуха главите, второ, че не беше и редно след 22 часа. С една дума всичко беше много мирно и кротко, сериозно говоря. Говорим си няколко човека на терасата, нито викаме нито нищо. Излиза един тип от отрещния блок и почва да крещи и да ни обижда... защо  Thinking - никой не знае. След няколко минути от терасата се чуват писъци, излизаме тези, които бяхме в апартамента, гледаме едното момче на земята, в шок... оня стрелял с въдушна пушка, но за късмет на момчето не улучил. Просто момчето дски се беше изплашило След една минута се звъни на вратата, долу полицай, които ние още не бяхме извикали в паниката си. Полицаите кават: Повика ни еди кой си въпросния), защото вдигате шум и обиждате жена му.
Ние:  newsm78 "Моля" ( никои нищо не беше му казал, камо ли на жена му, дето не се показа)
Те: Викали сте на жена му "К**ва"
Ние: "Моляяяяяяяя"  newsm78
Те видяха че имаше съвсем лека музика, видяха и дупката от въздушната пушка. Ние се разотидохме.
Епилога: Родителите на моята приятелка се върнаха експресно и какво се окава. Оня ми ти съсед бил освидетелстван, а оъжието се водело на името на жена му. Какво направиха полицаите- НИЩО.
Ндявам се с теб да не се получи така, имам предвид, дано ти обърнат внимание.

# 16
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Е този нашия явно оръжие няма, освен предметите, които мята, но и те не са малко.

Ще развъртя колкото телефони на институции съм събрала и ще пиша.

За съжаление и аз мисля, че никой няма да ми обърне внимание, но поне ще знам че съм опитала  Confused

# 17
То не че е малко някой от тези "предмети" да те хакне по главата. Обади се в полицията, пък дано не се стигне до гадни ситуации като моята.

# 18
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
В полицията вече сме звъняли, аз по напред писах.

По принцип те с душевноболни не се занимават, няма вариант да го приберат дори за 24 часа.

Остават психодиспансера и социалните. Да видим до къде ще я докарам.  Laughing

# 19
  • София
  • Мнения: 794
Разрови се както L e o спомена в новия закон за етажната собственост. Спомням си, че имаше нещо такова, че ако се съберат определен процент подписи, може да му забранят да живее в жилището си, дори и да е лично негово. Имаше нещо такова, но за да не говоря наизуст, потърси новия закон и го прочети, после се организирайте със съседите и действайте.

# 20
  • Мнения: 158
да не си от Пловдив.все едно слушам за нашият съсед не ме питай как живеем под непрекъснат страх.точно до нас живее.по цял ден вика,вечер ни събужда,стаята му е точно до нашата спалня.влиза в лудница вкарат го в приличен външен вид и го връщат

# 21
В полицията вече сме звъняли, аз по напред писах.

По принцип те с душевноболни не се занимават, няма вариант да го приберат дори за 24 часа.

Остават психодиспансера и социалните. Да видим до къде ще я докарам.  Laughing
Дам, рабрах, но ми се вижда адски нелогично. Какво значи" не се занимават с душевно болни". Кво, ако разбиее нечия глава не е криминален случай, защото е душевно болен ли кво. Писна ми от абсурди... леле ядосах се наистина!

# 22
да не си от Пловдив.все едно слушам за нашият съсед не ме питай как живеем под непрекъснат страх.точно до нас живее.по цял ден вика,вечер ни събужда,стаята му е точно до нашата спалня.влиза в лудница вкарат го в приличен външен вид и го връщат
Аз съм от Пловдив, ако за мен говориш  Laughing

# 23
  • Мнения: 631
Разрови се както L e o спомена в новия закон за етажната собственост. Спомням си, че имаше нещо такова, че ако се съберат определен процент подписи, може да му забранят да живее в жилището си, дори и да е лично негово. Имаше нещо такова, но за да не говоря наизуст, потърси новия закон и го прочети, после се организирайте със съседите и действайте.

Това няма да свърши работа, защото психично болните са защитени от закона за народното здраве. Ще ви обвинят в дискриминация!

# 24
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Прочетох Закона за етажната собственост-  нужни са подписите на 75% от другите собственици за изгонването му  Thinking

Ей това е Одисея  ooooh!

Ами просто полицията няма правомощията да нахлуе насила в дома му, той няма да отвори вратата доброволно, а и да го заведат в РПУ-то също нямат право. Така казаха.

Другото е, че той все пак сравнително рядко буйства за сега де. Да кажем 2-3 пъти на няколко месеца.  Т.е. трудно е да го хванем в действие, за да видят съответните служби за какво става дума.

# 25
  • Мнения: 7 474
За жалост лудите имат повече права и е много трудно да ги вкараш за лечение ooooh!

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 336
Закон за дравето:
"Чл. 150. (1) При пациенти с установени психични разстройства, изпаднали в състояния, които представляват пряка и непосредствена опасност за собственото им здраве или живот или за здравето и живота на други лица, могат да се прилагат мерки за временно физическо ограничаване.

(2) Мерките по ал. 1 се прилагат само като предпоставка за създаване на условия за провеждане на лечението и не заместват активното лечение.


(3) Вземането на мерки за физическо ограничаване се разпорежда от лекар, който определя вида на мярката и срока за прилагането й. Този срок не може да бъде по-дълъг от 6 часа.


(4) Мерките по ал. 1 се осъществяват от предварително обучен за това персонал.


(5) Видът на взетите мерки за физическо ограничаване, причините, наложили това, срокът за прилагането им, името на лекаря, който ги е разпоредил, и приложеното медикаментозно лечение се вписват в специална книга на лечебното заведение и в историята на заболяването.


(6) Лицето, спрямо което са взети мерки за физическо ограничаване, трябва да бъде под постоянно наблюдение от лекар или медицинска сестра.


(7) Видът и начинът за прилагане на мерки за физическо ограничаване се определят с утвърдените медицински стандарти.


() Редът за прилагане на мерки за физическо ограничаване се урежда с наредба на министъра на здравеопазването съвместно с министъра на правосъдието
...
Чл. 154. (1) Когато състоянието на лице по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 налага продължаване на лечението след овладяване на спешното състояние, ръководителят на лечебното заведение взема решение лицето да бъде настанено временно за лечение за срок не по-дълъг от 24 часа, като уведомява незабавно близките на пациента за това.

(2) По изключение срокът по ал. 1 може да бъде продължен еднократно с не повече от 48 часа с разрешение на районния съдия.


(3) При необходимост от вземане на решение за провеждане на задължително лечение ръководителят на лечебното заведение незабавно внася в съда мотивирано искане за това, придружено със становище за психичното състояние на лицето, изготвено от психиатър.
...
Чл. 155. На задължително настаняване и лечение подлежат лицата по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2, които поради заболяването си могат да извършат престъпление, което представлява опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашава сериозно здравето им.
Чл. 156. (1) Задължителното настаняване и лечение на лицата по чл. 155 се постановява с решение от районния съд по настоящия адрес на лицето, а в случаите по чл. 154 - от районния съд по местонахождението на лечебното заведение.

(2) Задължителното лечение се осъществява в лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ и психиатрични диспансери, в психиатрични отделения или клиники на многопрофилните болници и в лечебни заведения за специализирана психиатрична извънболнична помощ.

Чл. 157. Задължителното настаняване и лечение може да бъде поискано от прокурора, а в случаите на чл. 154, ал. 3 - и от ръководителя на лечебното заведение"

Въобще не е толкова трудно, стига да се тръгне по каналния ред

# 27
То затова намират напоследък толкова претрепани хора, защото няма кой да се оправи с лудите...

# 28
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Bona fides това ще си го отпечатам.

Разбира се че ще тръгнем по каналния ред, нямаме друг избор, но това е дълъг процес ще отнеме време, а и нерви. Тепърва ще организираме и съседите за общи действия.

А като опре човек до българския съд, става страшно.

# 29
  • Мнения: 631
Закон за дравето:
"

Въобще не е толкова трудно, стига да се тръгне по каналния ред


 Хаха, извинявай ще ти се да е така!!! От опит го казвам. Не е лесно, а по каналния ред е зверски трудно. По - горе в темата пуснах линк къде да попитат стига да има кой да чете

# 30
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
shammi записала съм си и контактите на центъра за консултации на психично болни, които пусна.

Колкото повече варианти има, толкова по-добре.

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 16:51 от Лу

# 31
  • Мнения: 24 467
Закона за здравето:
"Чл. 155. На задължително настаняване и лечение подлежат лицата по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2, които поради заболяването си могат да извършат престъпление, което представлява опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашава сериозно здравето им.
Чл. 156. (1) Задължителното настаняване и лечение на лицата по чл. 155 се постановява с решение от районния съд по настоящия адрес на лицето, а в случаите по чл. 154 - от районния съд по местонахождението на лечебното заведение.
(2) Задължителното лечение се осъществява в лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ и психиатрични диспансери, в психиатрични отделения или клиники на многопрофилните болници и в лечебни заведения за специализирана психиатрична извънболнична помощ.
Чл. 157. Задължителното настаняване и лечение може да бъде поискано от прокурора, а в случаите на чл. 154, ал. 3 - и от ръководителя на лечебното заведение."

Писали сме до прокуратурата при това положение. Беше по настояване на родители на син, болен от шизофрения, който имаше доста тежки и опасни и за себе си и за другите периоди. Понякога положението може да стане направо страшно.
Този вашия човек роднини има ли? Можете да питате тях дали е поставен под запрещение и има ли назначен настойник. Ние проведохме процедурата и назначихме на нашето момче настойник- майка му, отне ни грубо три месеца. Тогава лечението се организира по- лесно.

ЗНЗ е отменен, сега действа ЗЗ. Никой не е "защитен от закона", когато сам застрашава околните.

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 16:54 от Judy

# 32
  • Мнения: 550
уф, ужас! не знам какво да ти кажа. освен някаква жалба да пуснеш, че е опасен и т.н.... ние имахме в блока един луд, дето му се хилехме и го дразнехме като бяхме деца отдолу, а той на терасата... чак като уби баща си го вкараха в лудница... не знам какво да те посъветвам, но ти пожелавам успех!

# 33
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Judy това, което пишеш ме успокоява, че има начин.

За сега не сме установили дали има роднини (както писах живее сам) и дали изобщо му е назначен настойник. Тъй като не живее в нашия блок, а в отсрещния, не мога да тръгна от врата на врата при съседите му да ги разпитам подробно.

Можеш ли да ми опишеш стъпка по стъпка как действахте (първо до прокурор ли подадохте жалба?) ако не те затруднява  Laughing

# 34
ходете с метални каски

# 35
  • Мнения: 24 467
Judy това, което пишеш ме успокоява, че има начин.

За сега не сме установили дали има роднини (както писах живее сам) и дали изобщо му е назначен настойник. Тъй като не живее в нашия блок, а в отсрещния, не мога да тръгна от врата на врата при съседите му да ги разпитам подробно.

Можеш ли да ми опишеш стъпка по стъпка как действахте (първо до прокурор ли подадохте жалба?) ако не те затруднява  Laughing

Бих ти препоръчала, цитирайки текстовете от ЗЗ, да опишете ситуацията и да поискате прилагане мерките от прокуратурата. И е добре да се подпишете повече хора, ако човекът е много кофти ще намериш съмишленици лесно.
Нашето момче, например, като го хванеха бесните и с нож е излизало, пенсията си вземаше /преди да го поставят под запрещение/ и всичката я пръсваше за гориво на мотора си. Това също го изложихме като мотив- кара като бесен, ще напомете всичко, което завари и определено става обществено опасен. А като го хванат онези същите бесни разбира се смяташе, че няма нужда от лечение. Затова по този път поехме, едновременно задвижихме процедурата за настойник.

# 36
  • Мнения: 835
Аз ще ви следя, защото и в нашия блок има един такъв.Но той е на първия етаж и аз не го чувам, но съседите "пропищяха" от него.
Ако успееш да направиш нищо, пиши за да знам от къде да тръгна.

# 37
  • Мнения: 183
Не съм съгласна, че процедурата по "каналния ред" е толкова тежка.
Съберете се 3, 4, 5-ма човека и напишете една жалба до прокуратурата. Там има специален отдел, който се занимава с тези случаи. При прокурора ще напишете обяснения - просто ще опишете ситуацията. Той ще вкара делото в съда, а там ще го насрочат много бързо, защото тези дела се разглеждат в съкратени срокове. От съда ще получите призовки. Ако всичко е наред, делото приключва с две заседания - на първото се назначава експертиза, на второто се изслушва изготвената експертиза и съда постановява решение за задължително лечение (ако становището на лекарите, които са го освидетелстват е такова). Единствения проблем е, ако вашия съсед не дойде доброволно на първото заседание. Тогава съда ще постанови принудително довеждане и заседанията по делото ще станат три, но ще бъдат през една седмица. Това е - няма такси, не е и кой знае какво разкарване.
Другия вариант е да се обадите в психодиспансера, от там ще дойдат и при преценка ще го вземат с тях. Ако човека наистина се нуждае от лечение, директора на болницата ще направи искане до съда. Оттам на сетне процедурата е същата, но е вероятно от болницата да издирят близките му и съда да призове тях за свидетели. Това между другото може и прокуратурата да го направи.

# 38
  • Мнения: 6 243
Подкрепям!!!
Не е толкова трудно или бавно.
Особеното в случая е, че лицето, чието настаняване се иска, трябва да е в състояние, с което застрашава сее си или околните. Неща като "ходи невчесан, с мръсни нокти", "харчи си пенсията по игралните автомати" и др. под., са възмутителни, но не могат да мотивират съда или прокуратурата да се намеси. Друго е, ако има (авто)агресивни прояви.

И още нещо - за да спестите време - напрао към жалбата приложете обяснения от съседи. Примерно - жалбата е от вас със съпруга ви и хората в близките жилища, а към нея - обясненията на съседи от другия блок. Така прокурорът ще добие по-пълна представа за ситуацията от различни хора, които не са в родствена или друга връзка помежду си, и би могло да се спести фазата на предварителната проверка, която обичайно се назначава чрез полицията.

Производството за поставяне под запрещение е по-различно, но според мен в тоя случай е достатъчна жалба по реда на ЗЗдравето.

# 39
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Много благодаря за компетентните съвети  Hug

В момента съм на етап обиколка на съседите (от нашия и отсрещния блок) с цел по добра организация. Следващата стъпка ще е подаването на жалбата.

Ще ви държа в течение.

Общи условия

Активация на акаунт