Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 013
  • 883
  •   1
Отговори
# 210
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Имам следният въпрос от моя позната :
Тя се е осигурявала от 3 м на бременността си на 1200 лев. до самото раждане , преди това е осигурявана на 320 лев. в момента от НОИ и  изплащат парично обезщетение на база  миналата година септември. Защо е така и кога ще почнат да и изплащат парите на които се  е осигурявала?

Това не е възможно. Ето как се изчислява обезщетението: http://docs.google.com/View?id=dcj85925_164v67kndc7

# 211
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте, искам да попитам тъй, като от края на май не се водя на работа и имам прекъсване на осигуровките до този месец мога ли да внеса за липсващите месеци зада нямам прекъсване за тази година?
И 12 месеца ли трябва да нямам прекъсване, защото мисля, че миналата година също имам няколко месеца без осигуровки.


Социални осигуровки със задна дата не могат да се внасят. Здравни - да, за да си възстановиш осигурителния статус. Внасят се върху 260 лева * 8 % за всеки месец за тази година. за миналата - 6 % по 240 лева.

 Здравейте!
 Имам въпрос, но може би и полезна информация за други мами.
 Моят въпрос е: Как стоят нещата с доплащането на СО? Първите 3 месеца на тази календарна година съм се осигурявала на минимума за ЗП (или 65 лева). Месец след като разбрах, че сам бременна започнах да се осигурявам на 1000 (или ще имам 6 месеца висок доход преди да изляза в болничен). Имам 6 месеца трудов стаж от предходни години на минимална работна заплата. Миналата календарна година пак се осигурявах като ЗП, на минимума, но на ниския процент (или без право на обезщетения за болничен и майчинство).
 Моя позната ме посъветва да съм доплатяла СО за тези първи 3 месеца на т.г. за да си вдигна обезщетениата за болничен и майчинство. Каза, че знаела няколко майки постъпили така след промените при които се иска 1 г. осиг. стаж, а не както беше 6 м. И така попитах в НАП мога ли да довнеса. От там ми казаха, че няма проблем, но не знаят дали ще се признае от НОИ за целта за която ми трябва. И така отидох до НОИ. От там ми казаха, че дори и доплатени при тях се отразяват за съответните месеци, и ще служат за база за изчисляването на болнични и майчинство, но да съм имала в предвид, че ако ми дойдела ревизия съм трябвало да давам обяснения защо съм правила тези доплащания точно за този период, да съм знаела добре как ще си подавам по-нататък следващите документи за да ми засичали нещата (за тези неща не можах да ги разбера какво имаха в предвид) и т.н.
 И така не зная как да постъпя. Хем ми се иска щом има възможност за доплащане да си доплатя и да получавам по-добри обезщетения, хем ме е страх да не си навлека някакви неприятности. Каква е вероятноста да дойде ревизия на дребен ЗП като мен? Thinking
 Моля, дайте ми съвет!
 Благодаря предварително.

Това, което са отговорили от НОИ е, че трябва да докажеш доход от дейността, съответстваш на направените вноски за осигуряване. Без основание не може да се внасят вноски. Освен това за самоосигуряващите се лица нещата се различават от тези за лицата на трудов договор. При всички случаи обаче трябва да се направи корекция в обр. 1 за съответните месеци, ако се прави довнасяне.

# 212
  • Мнения: 5
здравейте искам да питам ; моето майчинство свърши и ще почвам работа ; но сам бременна с второто дете дали ще ме уволнят или сте ме изгонят от работа ; какво ще последва

# 213
  • Нови искър
  • Мнения: 253
Имам следният въпрос от моя позната :
Тя се е осигурявала от 3 м на бременността си на 1200 лев. до самото раждане , преди това е осигурявана на 320 лев. в момента от НОИ и  изплащат парично обезщетение на база  миналата година септември. Защо е така и кога ще почнат да и изплащат парите на които се  е осигурявала?

Това не е възможно. Ето как се изчислява обезщетението: http://docs.google.com/View?id=dcj85925_164v67kndc7
Ми не знам дали е невъзможно, но е факт от НОИ са и обяснили че щом е била в болнични по време на бременността си ще и превеждат по 13,00 лев. и някакви стотинки на ден.Къде може да направи оплакване или някаква справка или и аз не знам какво по този случей?

# 214
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Имам следният въпрос от моя позната :
Тя се е осигурявала от 3 м на бременността си на 1200 лев. до самото раждане , преди това е осигурявана на 320 лев. в момента от НОИ и  изплащат парично обезщетение на база  миналата година септември. Защо е така и кога ще почнат да и изплащат парите на които се  е осигурявала?

Това не е възможно. Ето как се изчислява обезщетението: http://docs.google.com/View?id=dcj85925_164v67kndc7
Ми не знам дали е невъзможно, но е факт от НОИ са и обяснили че щом е била в болнични по време на бременността си ще и превеждат по 13,00 лев. и някакви стотинки на ден.Къде може да направи оплакване или някаква справка или и аз не знам какво по този случей?

Важно е да уточнят месечните осигурителни доходи за 12 месеца преди излизане в болничен за бременност и раждане - бруто и нето. След това можем да помогнем за изчисленията и ако има грешка- да се пусне жалба до НОИ. Най-добре е да се види каква информация стои в НОИ за тези месеци.

Последна редакция: чт, 17 сеп 2009, 21:11 от Lady Brinne

# 215
  • Мнения: 240
Здравейте,
Имам две питания, но не знам дали е тук мястото, но все пак да си го задам. Та бременна съм, не работя и нямам осигуровки, знам че ми се полага някаква помощ за бременност, но не знам кога точно и какви документи трябва да си приготвя и къде трябва да ги подам. И вторият ми въпрос е относно социалното майчинство - отново за документите и институцията към която се подават.

Извинявам се ако не е тук мястото за мой те въпроси.

# 216
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте,
Имам две питания, но не знам дали е тук мястото, но все пак да си го задам. Та бременна съм, не работя и нямам осигуровки, знам че ми се полага някаква помощ за бременност, но не знам кога точно и какви документи трябва да си приготвя и къде трябва да ги подам. И вторият ми въпрос е относно социалното майчинство - отново за документите и институцията към която се подават.

Извинявам се ако не е тук мястото за мой те въпроси.

И двете помощи се отпускат от Социално подпомагане по твоя постоянен адрес. Ако доходът на член от семейството не надвишава 350 лева на база брутните доходи от предходните 12 месеца. Еднократната помощ за бременност се полага 45 дни преди термин. Взема се бележка от гинеколога и се подава декларация. След раждането на детето имаш право на месечна помощ за отглеждане на дете и детски . Пак при горните условия. Това е по ЗСПД.

# 217
  • Мнения: 240
Здравейте,
Имам две питания, но не знам дали е тук мястото, но все пак да си го задам. Та бременна съм, не работя и нямам осигуровки, знам че ми се полага някаква помощ за бременност, но не знам кога точно и какви документи трябва да си приготвя и къде трябва да ги подам. И вторият ми въпрос е относно социалното майчинство - отново за документите и институцията към която се подават.

Извинявам се ако не е тук мястото за мой те въпроси.

И двете помощи се отпускат от Социално подпомагане по твоя постоянен адрес. Ако доходът на член от семейството не надвишава 350 лева на база брутните доходи от предходните 12 месеца. Еднократната помощ за бременност се полага 45 дни преди термин. Взема се бележка от гинеколога и се подава декларация. След раждането на детето имаш право на месечна помощ за отглеждане на дете и детски . Пак при горните условия. Това е по ЗСПД.

Много благодаря за изчерпателния отговор и да питам още тази помощ за отглеждане на дете колко време ще мога живот издраве да я взимам и колко са паричките на месец?

# 218
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
petia_sport - по 100 лева не маесец до навършване на 1 година от детето.

# 219
  • Мнения: 240
petia_sport - по 100 лева не маесец до навършване на 1 година от детето.

Отново благодаря за светкавичния отговор.

# 220
  • Мнения: 1 195
Здравейте,
интересуват ме няколко неща. Сина ми скоро навършва 2г и предстои да се върна на работа. Интересува ме като майка на дете под 3г възраст мога ли да откажа да работя нощна смяна или мога ли да изискам нормално работно време, т. к. на работа сме на смени, някой които приключват в 24ч.

Другото което ме интересува е по закон работодателя длъжен ли е да ми актуализира заплатата след като се върна на работа или това е по-негово желание?

# 221
  • Мнения: 5
здравейте моят въпроса е ; аз работех преди да забременея и бях осигурена на 310лев., след като забременях излязох в болнични след 5 месец до края на бременността '' след като родих изкарах си майчинството 2г.,и отидох да си пусна отпуската която ми се полага и по време на отпуската аз забременях с второто си дете сега се чудя какво сте стане дали няма да ме изгонят ; ако някои знае нещо нека ми кажи

# 222
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
здравейте моят въпроса е ; аз работех преди да забременея и бях осигурена на 310лев., след като забременях излязох в болнични след 5 месец до края на бременността '' след като родих изкарах си майчинството 2г.,и отидох да си пусна отпуската която ми се полага и по време на отпуската аз забременях с второто си дете сега се чудя какво сте стане дали няма да ме изгонят ; ако някои знае нещо нека ми кажи

Защо да те изгонят? Имаш защита по КТ като бременна жена и майка на дете до 3 годишна възраст.

# 223
  • Мнения: 30
Здравейте! Научих много неща от вашите форуми, но все още не мога да си изясня някои неща относно май4инството и осигуровките.Много ще съм ви благодарна,ако ми отговорите и се извинявам , ако въпросът ми се повтаря. Аз нямам 12 мес. осиг.стаж, но фиктивно се водя наработа при едни познати.Осигурявам се на 500 лв от май месец. Терминът ми е на 17 декември. Въпросът ми е след като родя трябва ли да продължа да си внасям осигуровките до навършване на 12 мес.стаж?Извинявам се, ако въпроса ми е глупав.Много ще съм ви благодарна за отговора!

# 224
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте! Научих много неща от вашите форуми, но все още не мога да си изясня някои неща относно май4инството и осигуровките.Много ще съм ви благодарна,ако ми отговорите и се извинявам , ако въпросът ми се повтаря. Аз нямам 12 мес. осиг.стаж, но фиктивно се водя наработа при едни познати.Осигурявам се на 500 лв от май месец. Терминът ми е на 17 декември. Въпросът ми е след като родя трябва ли да продължа да си внасям осигуровките до навършване на 12 мес.стаж?Извинявам се, ако въпроса ми е глупав.Много ще съм ви благодарна за отговора!

Като излезеш в болничен за бременност и раждане, който се издава 45 дни преди термина ти се дължат само здравни вноски - върху 260 лева* 4.80 %, т.е. 12.48 лева на месец. И все пак ти тече осигурителен стаж и като набереш по време на болничния необходимия осиг. стаж от 12 месеца ще започнеш да получаваш обезщетение.

Общи условия

Активация на акаунт