Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 11 част

  • 54 051
  • 883
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 749
Като нормален човек без работа май не става, уф. Мерси за бързия отговор.

Те за това българите ходят да раждат в Испания.

# 196
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Като нормален човек без работа май не става, уф. Мерси за бързия отговор.

Те за това българите ходят да раждат в Испания.

Според КСО трябва да има основание за социалното осигуряване.

# 197
  • София
  • Мнения: 448
Здравейте!
Днес синът ми тръгна на ясла,съответно и майчинството ми се прекъсна напълно.Подадох приложение 12 за новите обстоятелства+ служебна бележка от Директора на ОДЗ-то.Имам проблеми с работодаделя ми.Не желае да ме пусне в полагащият ми се натрупан платен отпуск,да забравя за него.Ако ме преназначи на половин работен ден и на минимална работна заплата ще получавам ли 1/2 от майчинството или не?

# 198
  • Мнения: 80
Здравейте,
Извинявам се, че пак се включвам в темата, Lady Brinne ми беше отговорила много изчерпателно, но пак имам двуумения и по тази причина реших да попитам.
Последния ми болничен изтече на 27 януари 2009 г., от 28  януари се водя в майчинство и съм подала "ДЕКЛАРАЦИЯ за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО" и Приложение № 2. Кога следва да подготвя Приложение 3?
Благодаря предварително за отоговора и се извинявам за това, че пиша втори път.

# 199
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте!
Днес синът ми тръгна на ясла,съответно и майчинството ми се прекъсна напълно.Подадох приложение 12 за новите обстоятелства+ служебна бележка от Директора на ОДЗ-то.Имам проблеми с работодаделя ми.Не желае да ме пусне в полагащият ми се натрупан платен отпуск,да забравя за него.Ако ме преназначи на половин работен ден и на минимална работна заплата ще получавам ли 1/2 от майчинството или не?

Да , ще го получаваш. Ако решиш можеш да се оплачеш в Инспекция по труда за това, че не желае да ти даде неизползвания отпуск.

# 200
  • Мнения: 80
Lady Brinne виждам, че си на линия, извинявай за нахалството, но може ли отговор и на моето въпросче  Hug Hug Hug

# 201
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте,
Извинявам се, че пак се включвам в темата, Lady Brinne ми беше отговорила много изчерпателно, но пак имам двуумения и по тази причина реших да попитам.
Последния ми болничен изтече на 27 януари 2009 г., от 28  януари се водя в майчинство и съм подала "ДЕКЛАРАЦИЯ за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО" и Приложение № 2. Кога следва да подготвя Приложение 3?
Благодаря предварително за отоговора и се извинявам за това, че пиша втори път.


След като изтекат 410-те дни. Броиш от първия ден в болничен 45 дни преди термин.

# 202
  • Мнения: 80
Благодаря ти много Lady Brinne Hug, т.е. се смятат дните по термин, а тъй като близнаците са родени по-рано това от значение ли е?, Последния болничен свърши на 27 януари 2009г., т.е. следващата декларация следва да занеса на 27 януари до година така ли?

# 203
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Благодаря ти много Lady Brinne Hug, т.е. се смятат дните по термин, а тъй като близнаците са родени по-рано това от значение ли е?, Последния болничен свърши на 27 януари 2009г., т.е. следващата декларация следва да занеса на 27 януари до година така ли?


Не по термин  Stop Кога ти започва първия болничен лист? От този ден се броят 410 календарни дни.

# 204
  • Мнения: 80
Ами аз от 6-тия месец на бременността ми бях в болнични, тъй като бях с много проблемна и рискова такава, може би трябва да погледна копието последния болничен лист, което ми издадоха преди да родя?

# 205
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Ами аз от 6-тия месец на бременността ми бях в болнични, тъй като бях с много проблемна и рискова такава, може би трябва да погледна копието последния болничен лист, което ми издадоха преди да родя?

Имам предвид 1-вия болничен лист за бременност и раждане.

# 206
  • Мнения: 80
Lady Brinne още веднъж много ти благодаря  Hug

# 207
  • София
  • Мнения: 448
Lady Brinne,благодаря ти от все сърце!  bouquet
Правата си не мога да търся по ред причини,с частник иди се разправяй ooooh!

# 208
  • Нови искър
  • Мнения: 253
Имам следният въпрос от моя позната :
Тя се е осигурявала от 3 м на бременността си на 1200 лев. до самото раждане , преди това е осигурявана на 320 лев. в момента от НОИ и  изплащат парично обезщетение на база  миналата година септември. Защо е така и кога ще почнат да и изплащат парите на които се  е осигурявала?

# 209
  • Мнения: 7
Здравейте, искам да попитам тъй, като от края на май не се водя на работа и имам прекъсване на осигуровките до този месец мога ли да внеса за липсващите месеци зада нямам прекъсване за тази година?
И 12 месеца ли трябва да нямам прекъсване, защото мисля, че миналата година също имам няколко месеца без осигуровки.


Социални осигуровки със задна дата не могат да се внасят. Здравни - да, за да си възстановиш осигурителния статус. Внасят се върху 260 лева * 8 % за всеки месец за тази година. за миналата - 6 % по 240 лева.

 Здравейте!
 Имам въпрос, но може би и полезна информация за други мами.
 Моят въпрос е: Как стоят нещата с доплащането на СО? Първите 3 месеца на тази календарна година съм се осигурявала на минимума за ЗП (или 65 лева). Месец след като разбрах, че сам бременна започнах да се осигурявам на 1000 (или ще имам 6 месеца висок доход преди да изляза в болничен). Имам 6 месеца трудов стаж от предходни години на минимална работна заплата. Миналата календарна година пак се осигурявах като ЗП, на минимума, но на ниския процент (или без право на обезщетения за болничен и майчинство).
 Моя позната ме посъветва да съм доплатяла СО за тези първи 3 месеца на т.г. за да си вдигна обезщетениата за болничен и майчинство. Каза, че знаела няколко майки постъпили така след промените при които се иска 1 г. осиг. стаж, а не както беше 6 м. И така попитах в НАП мога ли да довнеса. От там ми казаха, че няма проблем, но не знаят дали ще се признае от НОИ за целта за която ми трябва. И така отидох до НОИ. От там ми казаха, че дори и доплатени при тях се отразяват за съответните месеци, и ще служат за база за изчисляването на болнични и майчинство, но да съм имала в предвид, че ако ми дойдела ревизия съм трябвало да давам обяснения защо съм правила тези доплащания точно за този период, да съм знаела добре как ще си подавам по-нататък следващите документи за да ми засичали нещата (за тези неща не можах да ги разбера какво имаха в предвид) и т.н.
 И така не зная как да постъпя. Хем ми се иска щом има възможност за доплащане да си доплатя и да получавам по-добри обезщетения, хем ме е страх да не си навлека някакви неприятности. Каква е вероятноста да дойде ревизия на дребен ЗП като мен? Thinking
 Моля, дайте ми съвет!
 Благодаря предварително.

Общи условия

Активация на акаунт