детето ми не иска прави първи крачки

  • 7 122
  • 92
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 17 592
Какво да кажа, бпагодаря за отговорите и за споделения опит. Аз просто исках да предотвратя здравословен проблем в ранен стадий, ако има такъв при детенцето ми. Но в крайна сметка реших да изчакам поне две седмици още, и евентуално тогава да я заведем на детски невролог. И в никакакъв случай не сравнявам детето си с останалите, тя ми е такава калпазанка, все ми е била проблемна и толкова е различна/сигурно всяка майка си го казва/. Просто вече и коментарите и на малкото хора, които познавам, започват да ме дразнят, че детето ми е било мързеливо и му има нещо. По принцип не обръщам внимание, но продължавам да се ядосвам. Имаше един пост за една помощна проходилка, и да имаме, но не съвсем същата, вози се като държи краката нагоре или си ги влачи. Засега полза от нея няма.
И определено не искам да я насилвам да стъпва, ходи и да се изправя, но това е по препоръка на педиатъра. И искам да мисля, че всяко нещо с времето си, а не да го отдавам на проблем. И хич не сме амбициозни родители, просто се опитвам да уча детето си на разни неща според възрастта не само в интелектуално , но и във физическо отношение. Едва ли има майка, която да ме съди за това.

Миличка, сигурно се притесняваш просто, но като търсиш под вола теле, като търсиш причини за притеснение там, дето ги няма, само прехвърляш стрес и върху детенце. Казваш, че познаваш малко хора и те всичките те травмират - ами ние тук сме много, и все различни, най- разнообразни - и всички едно и също ти казваме - просто му е рано на съкровището ти. Не защото е мързеливо или болно, а просто понеже такава е природата на бебетата.

Ако много искаш да я учиш на нещо... как да кажа, двигателно, учи я да пълзи - много полезен вид движение, но имай предвид предварително, че не всички деца го правят. Демек, не се депресирай при евентуален неуспех.

Приучването към пълзене, обаче, не става като сложиш играчка на пеленката, така че да може да си я издърпа детето. Слагаш детето на пода по корем, слагаш играчката на изв. разстояние и ти изпълзяваш до нея. Демонстративно. Многократно. После хващаш детенце през коремчето, повдигаш, буташ ръцете и краката надолу с твоите ръце и крака и я придвижваш - ти - напред, до играчката. Следват бурни аплаузи. После пак. И така докато ти омръзне. След изв. време - отново. Става с... упорство. И не винаги.

# 46
  • Мнения: 467
Дете не се кара насила да ходи ! ПОне не толкова рано.
Моите деца проходиха на по 16 месеца и нямат физически проблем. За притеснения има почва ако детето е хипотонично или пък не проход до 18 месечна възраст, но сега се успокой и бъди търпелива.

# 47
  • Мнения: 998
Бебе на 9 месеца няма проходило, независимо какво разказват хората.

айде сега пък друга глупуст.....разбира се , че има.....което не значи, че всяко трябва  да проходи тогава......
това, че ти не си виждала такова дете...е друг въпрос.
Мъжът ми според родителите му е проходил на 9 месеца.Свекърът ми веднъж не пропусна да отбележи ,че
държал синът ми да проходи и той на толкова.Отвърнах му ,че детето ще проходи когато се почувства готово.
Нито за миг не съм се притеснявала нито за сядане ,нито за изправяне ,нито пък за прохождане.Един хубав ден малкият хвана здраво две клечки за уши в двете си ръце и се пусна от ръцете ми и тръгна самичък.Отиде в коридора и се подпря на едно шкафче.Явно детенцето самичко си е усетило кога е момента за това.Има ли смисъл да се насилва?Не е проходил много рано ,но пък много бързо започна да търчи без чужда помощ.Като паднеше допълзяваше до някакъв предмет ,подпираше се и ставаше.Това е част от борбата на всяко едно бебе ,което се превръща в човек.И мен са ме карали да го подпирам ,изправям без време ,но не съм обръщала внимание.Просто не можем да вкараме децата в някакви общоприети рамки ,защото децата са също личности ,при това напълно индивидуални.

# 48
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Всяко дете си е индивидуално - моите две/които са на възраст 2 години и половина и 9 месеца/ също индивидуално се развиват, по отношение на ходене, захранване, зъбчета, лазене и т.н.
Първото ми дете на 1 година точно на рожденният си ден проходи, никога не е лазила, никога не е стояла в проходилката. Не съм я насилвала, 3 пъти опитах да я слагам, като видях, че не иска прибрах проходилката.
Второто ми дете на 9 месеца което е сега стои в проходилката и му е много интересно, съко така пролази скоро ...
Така че няма правило, всяко дете се развива индивидуално, когато му дойде времето  Peace
Търпение ... като проходи ще видиш голям зор  Rolling Eyes така че почивай пълноценно сега  Laughing

# 49
  • Мнения: 817
Децата не се нуждаят от учене да сядат, лазят, ходят..те сами го правят когато психически и физически са готови за това.

Абсолютно съм съгласна с теб! Peace

Бебе на 9 месеца няма проходило ...

 А бе, има. На мъжа ми племеник проходи на 8 м., но не смятам че това е много добре за детето. Освен това според мен рано проходилите деца ходят след голяма ( и ненужна) намеса на майката.

# 50
  • София
  • Мнения: 44 229
Въобще не си права.
Моят син проходи на 9 месеца без 3 дни...точно.
просто се пусна и прекоси стаята....
Никога дори за ръка не съм го водила....напротив, даже седнл не си позволявах да го сложа докато сам не го направи.
С нищо не му е навредило.
Когато проходи стабилно го водех на ортопед, същият който каза, че не е хубаво детето да прохожда преди годинка.....човекът го погледна и каза че имал тяло на кенийски бегач. Понеже бил много слабичък, всяко грамче което трупнел веднага ставало на мускул...и нямало нищо учудващо, че е проходил толкова рано.....

Така че айде не изпадайте в крайности и не казвайте кое как става.....нещата стават, когато децата са готови.
Не съм се притеснявала когато на 4 почна да пробва да пълзи, когато седна на 6,5 и се изправи 2 дни по-късно, нито когато проходи...и в никой случай ако имам второ няма да очаквам същото или да се притеснявам, че не прави като батко си....ако ще и на година и половина да проходи....
Просто децата са много различни...във всичко.

# 51
  • Мнения: 1 043
Децата не се нуждаят от учене да сядат, лазят, ходят..те сами го правят когато психически и физически са готови за това.

Абсолютно съм съгласна с теб! Peace

Бебе на 9 месеца няма проходило ...

 А бе, има. На мъжа ми племеник проходи на 8 м., но не смятам че това е много добре за детето. Освен това според мен рано проходилите деца ходят след голяма ( и ненужна) намеса на майката.
Не съм съгласна. Има будни деца, които се развиват малко "по-бързо" от останалите.
Прохождат по- рано, проговорват по- рано.
Синът ми проходи на 10 месеца, без абсолютно никаква намеса от моя страна.

# 52
  • Мнения: 466
Според мен детенцето ти е мъничко още , това че някое дете е проходило на 9 или 10 месеца не означава ,че и твоето трябва да проходи на толкова .Моят син проходи на година и една седмица точно .Момиченцето което се роди час преди нас -бяхме  в една стая беше проходило на 10 месеца , а сега като питам майка и какво прави - тя ми казва чете книжки , моят син не чете  Mr. Green ама това да не значи ,че е бавноразвиващ се

# 53
  • София
  • Мнения: 44 229
хахаххахахаха, четяло то на 2 години hahaha hahaha hahaha

# 54
  • Мнения: 1 473
Да са живи и здрави всички деца проходили на 8, 9 месеца, също и тези които им предстои да проходят или са проходили на годинка и нещо. Това с прохождането не е състезание, и няма смисъл като в кварталната кръчма да си ги мерим....

 Въобще не е важно кой кога  е проходил, важно е да си растат живи и здрави децата.

# 55
  • Мнения: 1 473
Angel_Dust, ти защото не си видяла дете на 2 годинки да чете, за това ли се смееш или защото твоето на три още не чете?

# 56
  • Мнения: 466
Ми нали нашето гардже е най  та по

# 57
  • София
  • Мнения: 44 229
ana07 - не е състезание, разбира се....но е повече от смешно да кажеш, че такива деца нямало...независимо какво твърдели родителите им......
Все едно да кажа, че няма дете на година, което казва мама, щото моето не е казвало тогава....

Едно е да успокоиш жената, че нищо лошо и страшно няма, че нейното все още няма интерес да ходи(така е разбира се), друго е да правиш такива изявления....


за четенето - разбира се, може да познава някои букви, може да разказва по картинки, да помни много добре приказка четена многократно, че дори и на изуст, но не и да чете, като възръстен......
а че моето на три не чете...хич не ми е болка...няма и амбицията да чете...има си други интереси....сигурна съм че един ден ще се научи да чете....и не го водя по специалисти за това, че на три няма интерес към четенето Wink

# 58
  • Мнения: 411
Според мен детенцето ти е мъничко още , това че някое дете е проходило на 9 или 10 месеца не означава ,че и твоето трябва да проходи на толкова .Моят син проходи на година и една седмица точно .Момиченцето което се роди час преди нас -бяхме  в една стая беше проходило на 10 месеца , а сега като питам майка и какво прави - тя ми казва чете книжки , моят син не чете  Mr. Green ама това да не значи ,че е бавноразвиващ се
Принципно не означава че е бавноразвиващ се. Но при всички половения говори за това, че не подпомагаш качествено развитието му

# 59
  • Мнения: 817
Ей, не сте ме разбрали правилно, а може и аз да не съм се изразила както трябва. Естествено, че има деца които без чужда намеса прохождат по-рано от други, просто защото са готови за това. Става въпрос за това, че примерно моя позната слагала сина си в проходила на 4м. и детето проходило на 8м. И тя даже горда с това. За такива случаи говоря.
Но съм абсолютно за това детето само да усети кога е готово да седи или ходи, независимо дали е по-рано или по-късно от т.нар. норми, които някои лекари се опитват да наложат (да седи на 6 м., да ходи на 1 г. и т.н.) Peace

Общи условия

Активация на акаунт