Защо не е добре да се слагат децата в проходилка

  • 26 616
  • 160
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 411
Според ортопеда, който ни провеждаше профилактичните прегледи проходилката /особено варианта със столчето/ омързеливя децата, седейки и се возейки с проходилката напред назад не усвоява техниката на ходете, а и по никакъв начин не тренира мускулатурата си. Освен това деца при чието прохождане е използвана това приспособление имат абсолютно погрешна поза на ходене.

 

# 31
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
С първото дете не съм ползвала проходилка -проходи около  годинката и отначало стъпваше на пръсти  .
С второто ползвах  проходилка.Сложих синът ми на 7 месеца в нея - изправяше се сам в кошарата и успяваше да стои прав по продължително време.Много му харесваше да опознава света сам , а аз можех да свърша нещо докато той се забавляваше пред погледа ми .Проходи малко преди 10 месеца , стъпваше стабилно на цялото краче , умееше да пада на дупе  , краката са му прави . Като правя сравнение между двете си деца и различния начин на прохождане бих казала , че проходилката ни беше само в полза и всичко , което видях при прохождането на второто ми дете е в неин плюс Wink

# 32
  • Мнения: 718
В Канада са забранени, да и смятам, че това е достатъчно красноречиво.
Ако оставим за момент вероятността да се преобърне с проходилката (която хич не е малка) пак  не е полезна. По мои наблюдения децата, които ползват проходилка не се научават да лазят - което е много съществен етап от развитието им. В книгата на Василена Доткова е много добре обяснено точно по какъв начин се отразява отрицателно на двигателното развитие. Не съм ползвала и не смятам да ползвам проходилка.
За изкривяването на краченцата не съм чувала или чела, но то е ясно, че не на всички деца, слагани в проходилка са им криви краката - това мен не би ме успокоило изобщо. То и мен са ме повивали с пелени, но нямам луксация на тазобедрените стави - това не означава, че ще си повивам детето.

# 33
  • Мнения: 411
По съвет на педиатъра ни за опора и по-голяма сигурност на детето сме позвали lauflernwagen. На долния сайт има нагледна картинка

http://www.kinderdinge.de/laufhilfe-giraffe-p-3540.html?session= … 2f5649d0f4439dba1

# 34
  • Мнения: 753
Всеки решава за себе си.

Моето решение беше, че това е супер удобно нещо и не сбърках.Първото си дете го сложих на 6мес и на 10мес вече ходеше стабилно и сам Grinning
Сега мислих да не го слагам, и ето вече е на година и едвам пристъпва.От известно време ползвам проходилката и вече е по-стабилно.
Освен това на самото дете му е приятно и забавно, а и за родителите е по-спокойно.

Това с изкривяването на краката няма никаква връзка/потвърдено от доста добри имена в Ортопедията/.

# 35
  • Мнения: 2 013
Чувала съм обяснения от сорта на "ще се изкривят крачетата","ще се научи да ходи само на пръсти,а не на цяло стъпало" и т.н.
Виж,ортопед не съм се сещала да попитам за обяснение защо не...Но пък ортопеда от Горна баня сам ме посъветва да слагам Биси на крачета за да пружинира и да се изтласква за по няколко минути на ден (а тогава беше на 2м).
Всеки родител преценява за себе си.Аз лично смятам този месец да купя проходилка.

# 36
  • Мнения: 9 441
Всеки сам решава как да процедира.
Имаме проходилка и живот и здраве след някои друг месец ще я ползваме.Мисля,че само може да ми е от полза.За улеснение е,както на децата,така и на родителите.

# 37
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Аз не смятам, че не е добре.
Бях чувала, че ако го слагаш в проходилка по-късно ще проходи - глупости на 10м. си тръгна.
Че щяло да ходи на пръсти - никога не е стъпвал на пръсти.
И краката са му прави.

# 38
  • Мнения: 2 334
Аз сложих дъщеря ми в проходилка на 7 месеца и половина.Чувала съм че децата които са слагани в проходилка ходят на пръсти и им се изкривяват краката.Дъщеря ми не ходи на пръсти ,но ходи леко навътре и след като започнах да и купувам качествени обувки(Колев и Колев ,Капчица и Пуледо)нещата се оправиха ,така че не мисля че проходилката и е навредила а по скоро некачествните обувки.

# 39
  • Мнения: 2 658
Че ортопедите не я препоръчват, абсолютно е така. Със сина ми доста походихме при др. Драганов (zаради плоскостъпие) и той каzваше същото. Главните доводи са, че това е насилствен начин, детето най_добре zнае кога какво и по колко. Та той специално винаги се иzкаzваше против.
Но zа мен доводите като кривите крачета и ходенето на пръсти са велика глупост. Някои деца, прохождат на пръсти, други не. Не е от проходилките.. Поzнавах дете, което не беше слагано в проходилка, а ходеше толкова на пръсти, че повече нямаше и на къде.. Синът ми (полzвала съм проходилка) никога не е ходил на пръсти. Обаче се е обръщал с тогавшната  Confused . Но тоzи проблем също може да се иzбегне много лесно. Тогавашната беше евтин боклук. Сега с малката съм наясно с проблема и съм купила не много скъпа, но качествена, широка и стабилна проходилка Чико. Като танк е. Да не дърпам дявола zа опашката де, но до сега не е имала такъв случай, дори опит zа обръщане. За протокола, дъщеря ми лаzи, когато не е в нея, тъй че явно проходилката не й пречи на останалите дейности.
Но наистина е много важно, ако полzвате проходилката да е качествена  Peace
Много по_опасен уред zа нестабилно дете е така наречения уолкър. Имаме и такъв, но мисля, че става само zа вече стабилно ходещи дечица. Иzобщо не го оставям наблиzо около нея, zащото не искам да си представям какво точно ще с е случи, ако се опита да се иzправи, хваната zа него.
Но.. всеки си zнае сам  Peace

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 4 136
Истината е че ако при всички деца имаше проблеми изобщо нямаше да има дебат вредни ли са или не проходилките.Всяко дете е индивидуално.В много случаи ходенето на пръсти не е следствие от проходилката.Аз освен за луксация, държах ортопедът да прегледа и ходилата.Няма проблем.Като проходи стабилно пак ще ги прегледам.Правилната походка е много важна, защото може да доведе до редица други проблеми.Не изпадам в крайности.Ще я ползвам, но без да прекалявам.Детето само ще покаже.

# 41
  • Мнения: 804
Tова с кривите крака и проходилките си е малко щурава работа на старата школа ортопеди. Проходилката променя "погледа" на детето. Сложено в проходилка то вижда света от различен, непознат до момента ъгъл. Опознава го и развива мозъка си. Това съм чувала аз. Опасното с проходилките е да не попаднете на едни калпави модели, които се обръщат много лесно. Но всеки си знае за себе си. А удобството за майката е гарантирано  Mr. Green


Дъщеря ми не ходи на пръсти ,но ходи леко навътре и след като започнах да и купувам качествени обувки(Колев и Колев ,Капчица и Пуледо)нещата се оправиха ,така че не мисля че проходилката и е навредила а по скоро некачествните обувки.

Имала съм същия проблем, но навремето са успокоили нашите, че нещата ще се оправят от самосебе си. Още не мога да им простя глупостта, но толкова информация са имали навремето хората  ooooh! При мен проблема е бил (установи се преди 9 години), че са ми били по-слаби мускулите. Та от преди 10 години си имам чудни проблеми с колената. Млада съм, а вече съм "метеоролог" - колената ще ме побъркат от болки ако ще вали. Слабите ми мускули не са държали капачката на коляното добре и тя е наранила хрущяла с годините.
Ако ти се занимава (и проблема е същия) решението е елементарно. Разпиляваш по пода химикали и моливи и караш детенцето (ако вече разбира) да ги събира с пръстите на крачето (като маймунките). Това упражнение по 10 минути на ден в продължение на няколко месеца ще ви спести много главоболия за напред. А дори да не е същия проблем това упражнение не може да навреди по никакъв начин. Просто стимулира мускули, които по принцип ние не натоварваме в ежедневието си (защото сме слезли от дърветата  Mr. Green ).

Последна редакция: пт, 19 юни 2009, 10:17 от madchen

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Ортопеда , при който ние ходихме каза, че ако оставя детето си на него той ще го остави на пода с играчки и това е.Нищо насила няма да направи.
Проходилките за него, правят децата несигурни и не се научават да падат "правилно". 

# 43
  • Варна
  • Мнения: 78
Преди 3 дни бяхме на ортопед, моята бебка е на 4м и 1/2. Каза след 6-я месец да я слагаме в проходилка, а преди това в кенгуру по-честичко. И аз не мисля, че ходенето на пръсти е следствие от проходилката.... не че имам опит де  Peace

# 44
  • Мнения: 53
Когато братовчедка ми заведоха момченцето си при някакъв много добър ортопед-професор,той им каза да забравят за проходилка.Казал им е след като си подържа всяка една жена чистичко,да постила одеялце на земята да му остави играчките и да го остави детето.Той когато си реши ще почне да прави опити да се изправя,ще се опитва да се хваща и изправя от масата..и така си и стана.Много беше сладък като се научи да обикаля масата,незнам как не му се завиваше свят Wink

Общи условия

Активация на акаунт