Арабско име- моля за идеи

  • 124 684
  • 440
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 111
Аят е много красиво арабско име,но забравих какво значи.Нещо за бог беше...

# 391
  • Варна
  • Мнения: 18 050
Аят е много красиво арабско име,но забравих какво значи.Нещо за бог беше...

По скоро означава знамение. Съдя от думата аятолах, което означава знамение на Аллах. Peace

# 392
  • Мнения: 10
Моля някои да ми каже името Сияна с какъв произход е и какво означава???????????????????????? Praynig

# 393
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
http://sanovnik.bg/znachenie_na_imenata е един от многото сайтове, в които може да се провери.

# 394
  • Мнения: 10
Дария какво име е с какъв произход е ???????????

# 395
  • Варна
  • Мнения: 18 050
Дария какво име е с какъв произход е ???????????

Вероятно персийско, но в БГ се използва в смисъла си на подарък, дар.

# 396
  • Мнения: 765
Амина - мисля,че означавеше "искрена" .   Laughing

# 397
  • Мнения: 326
За Дариа намерих това
Feminine form of DARIUS. Saint Daria was a 3rd-century Greek woman who was martyred with her husband Chrysanthus under the Roman emperor Numerian. It has never been a particularly common English given name.USAGE: Italian, Polish, Romanian, English, Croatian, Late Greek (Latinized)
Дариус- Roman form of Δαρειος (Dareios), which was the Greek form of the Persian name Dārayavahush, which was composed of the elements dâraya "to possess" and vahu "good". Three ancient kings of Persia bore this name, including Darius the Great who invaded Greece but was defeated in the Battle of Marathon. It has never been very common as a given name in the English-speaking world, though it rose in popularity after the middle of the 20th century.

# 398
  • Варна
  • Мнения: 640
Палмира - древен сирийски град, и прекрасно име за момиченце!

# 399
  • Мнения: 45
Моля тези, които са по-запознати с арабските имена, да ми кажат ако може каква е символиката на тези (които намерих в темата), мюсюлмански ли са или са изменени...?

Давид (беше споменато, но не ми звучи мюсюлманско) ?
Деан
Дани
Мелиса
 Райян


 И да попитам нещо с Е.. Ема, Ели.. нещо да се сещатате  Crazy
 
Иначе се присъединявам към  Дария за женско име? Харесва ми и Мелиса, но за момче е много трудно.. Благодаря ви предварително.   Peace
 П.с. да спомена, че не ме интр. арабски, а като цяло мюсюлмански, които да се котират в БГ.

Последна редакция: вт, 30 юли 2013, 11:03 от Insatiable Love

# 400
  • Мнения: 194
Не че, искам да се бъркам в избора на хората, но ми е правило впечатление, че винаги когато става въпрос за смесен брак с арабин или турчин, колкото и да са децата в семейството, всички са с чисто турски или арабски имена. Не би ли било редно, ако единия родител е от друга националност, да има компромисен вариант поне за второ или трето дете. Нямам предвид да е българско името, а поне нещо по- международно...

С риск да се намеся в темата, тъй като я чета и следя не мисля, че това общовалидно правило. Аз също съм със смесен брак, но всичко е до въпрос на разбиране и обсъждане  Peace
Имам две дъщери. Голямата (т.е. първородното дете) се казва Никол (интернационално и по-скоро френско отклокото турско или арабско) и носи името и буквичката на баща ми  - Никола. Малката се казва Ерин (пак интернационално име, а не строго турско или арабско) и носи първата буква на баща си и дядо си - Есин и Енвер.
В момента очакваме до броени дни третото си детенце. За момиче сме се спряли на името Зара (има го и в български и в турски, и в арабски и в кой ли не именник  Peace). Означава сияйна като изгрева и няма да е кръстена на никого, или да носи нечия буквичка.
mira123 Сиана  или Сияна означава абсолютно същото - сияйна, изгряваща, но не е арабско или турско. Споделям защото сме го обсъждали като компромисен вариант за комбинация между двете баби (Севим и Антония)
Имаме тайни надежди, че все пак докторите може и да грешат и продължаваме да обсъждаме и момчешки имена за всеки случай обаче  Rolling Eyes. Там е малко сложно, защото буквичката ще е Е, която се предава от мъжка страна, а на нас нищо подходящо не ни идва на ум. Иска ни се също да е интернационално, да има хубаво значение, да не е непознато и трудно за произнасяне в БГ....въртим сучим и стигаме все до две имена - Емир (предлоението на ММ) - означава владетел, и в БГ може да му се вика спокойно Емо, и Ерик (предложение на двете каки), което няма галено, по-интернационално някак си, но мен не ме грабва. И да кажа че ние си имаме -ОВ във фамилията и някакси Емиров и Ериков за презиме също не ми се връзват за един ден, ако се налага да се изполват.
Ако имате предложение за нещо интересно, интернационално, добре звучащо както в БГ, така и в арабския свят, лесно да се спелува и да започва с Е за момчешко име, ще съм благодарна ако споделите  Peace

Извинете още веднъж, че така нахлух в темата, но тъкмо я  изчетох до край и попаднах на поста на aniese, скойто не можех да се съглася  Peace

# 401
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Елияс?

# 402
  • Варна
  • Мнения: 18 050
Емир ми харесва най-много, още повече че си пасва с окончание -ов. Емиров звучи добре, докато Елиясов или Ериков..не ми харесва.
Като чуя Ерик и се сещам за "Дързост и красота". Blush
Емир, като се абстрахираш от значението (което даже хич не е лошо), даже си звучи славянско заради частицата -мир .  Laughing

# 403
  • Мнения: 4 569
И на мен ми харесва Емир.

# 404
  • Мнения: 194
Елияс ми идва веднага на ум Елияс Канети  Peace Малко по-франкофонско е сякаш, иначе не е лошо, но пак не се връзва с -ОВ. Май за сега Емир наистина е най-добре.

Общи условия

Активация на акаунт