Да отпадне ли изучаването на Вазов?

  • 10 634
  • 358
  •   1
Отговори
# 90
Яяяяяя, мамаааа!
Моето момиче, не искам да "оспамвам" темата, нали модераторите се карат! Я, с кого говоря! Ако имаш нещо за казване- ЛС.

# 91
  • София
  • Мнения: 13 239
Яяяяяя, мамаааа!
Моето момиче, не искам да "оспамвам" темата, нали модераторите се карат! Я, с кого говоря! Ако имаш нещо за казване- ЛС.

Ами недей я спами  Mr. Green

# 92
# 93
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Темата изобщо не е за българската литература, а е за отпадането на Вазов от програмите на учениците...
Което е пълен абсурд...!!!
Не го били разбирали учениците... Че те кого разбират хормонално буйните тийнейджъри...? Те си мислят, че всичко което хвърчи се яде... И най-вече не разбират себе си... Което е въпрос на обсъждане в друга тема...
Ами като е така, да се направи "Под игото" по-разбираемо... А и не само този роман... Някой по-рано беше вметнал в темата да се "преведе" романа на съвременен език... Което е крайна мярка и не е свръх подходящо, но пък е един вид решение на въпроса...
Не може да вървиш напред, без да познаваш миналото си... Този, който забравя от къде е тръгнал и кои са вървели преди него...
Просто стига до никъде...



П.С. Пуфата, нарушаваш добрия тон, спамиш и... Ако не си разбрала, Vache е модератор...

# 94
  • Мнения: 24
Според мен трябва да отпадне изучаването изобщо на литература... Peace

Може би съм малко краен, но затова пък съм адски прав.

Според мен трябва да отпадне образованието изобщо.

Ей го комшията с белия Кайен - няма и основно, но пък е успял в живота. Значи, може и така.

Нека позная, това трябваше да е сарказъм, нали?  newsm78 ... пак повтарям - учебният предмет "Литература" или БЕЛ, както му казват сега е пълна безсмислица!  Peace Ако анализирате евентуалното му отпадане и заместване с нещо по-смислено, ще осъзнаете, че няма да е Апокалипсиса, който вещаят закърмените ви с преразкази с елементи на разсъждения мозъци  Hug

# 95
  • София
  • Мнения: 13 239
А между другото мисля, че "Българи от старо време" сме я учили, как се нарича.. адаптирана, мисля  Rolling Eyes Наскоро попаднах на оригиналното издание, или поне така ми казаха и отзад имаше 2 листа с речник на остарелите думи като "чохено контошче" примерно. Понеже съм емоционално свързана с мястото на действието, прочетох книгата на един дъх и се оказа, че нищо не помня от училищното ми четене  Rolling Eyes

# 96
  • Мнения: 836
Според мен трябва да отпадне изучаването изобщо на литература... Peace

Може би съм малко краен, но затова пък съм адски прав.

Според мен трябва да отпадне образованието изобщо.

Ей го комшията с белия Кайен - няма и основно, но пък е успял в живота. Значи, може и така.

Нека позная, това трябваше да е сарказъм, нали?  newsm78 ...

Не. Разказ за живата истина е. Без много елементи на разсъждение.

# 97
  • Мнения: 4 559
Вижте сега, има вкусове и вкусове. Както казва Експрес, темата е конкретно за Вазов. Какво значи 'не го разбират'? Ами на учителите каква им е работата? И аз в първи курс в специалност китаистика нищо не вдявах, но имах учители.
Не може с лека ръка да зачеркнеш творчеството на човек, който е съвременник на един от най-важните периоди в историята ни! Видял е всичко с очи, описал го е. Това е историята, бе хора! Неманипулирана от хода на времето и постоянно сменящите се на власт партии! Дали ви харесва или не, си е ваш проблем. Но не може щот' не ви кефи, да го махнете от списъка със задължителна л-ра!!!
Тази тема взе много да ме нерви, а може и от кафето да е...  Rolling Eyes

# 98
  • Мнения: 612
Струва ми се, че учениците не разбират и дробите и геометрията, преди да седнат и да ги учат? Да вземем и тях да премахнем, а?  Thinking 
Превода на съвременен език е малко в повече, но обяснението и тълкуването на материала в клас е друго, иначе се губи колорита и богатството на езика. Нека започнат да го изучават, поне да се почне от някъде, пък после в годините може и да се препрочете от някой/ за мен и това е нещо/.

# 99
  • Мнения: 612
McKitty ме е изпреварила.  Peace

# 100
Последен спам.
Експрес, знам каква/ какъв е, защото съм чела правилата на форума, ако прочетеш мой по- горен пост ще се убедиш в това! Не мисля, че АЗ нарушавам добрия тон.
Да, темата засегна и останалата българска литература.
Ако на драгите господа/госпожи няма да пиша.  Hug

# 101
  • Мнения: 24
Предлагам да се направят адаптирани издания, с опростен и осъвременен език.  Peace  

# 102
  • Мнения: 4 559
Предлагам да се направят адаптирани издания, с опростен и осъвременен език.  Peace  
Ау, сакън, недей, че току виж те чули от МОН!  ooooh!

# 103
  • Варна
  • Мнения: 25 349
Струва ми се, че учениците не разбират и дробите и геометрията, преди да седнат и да ги учат? Да вземем и тях да премахнем, а?  Thinking 

Те някои и след като са ги учили не ги разбират Wink
Абсурден е този аргумент с неразбирането, наистина. Как ли ще разбират като въобще не четат? То в Скайп, Импулс, Сладур и т.н. такива сложни думи не се употребяват newsm78

# 104
  • Мнения: 502
   Добре,като не могат да разберат "Под игото",щото бил на архаичен език написан,да въведат за изучаване "Време разделно". Езикът е брилянтен,книжовен,красив,темата обаче е същата. Само че големия роман на  Антон Дончев няма да го въведат,защото тук не иде реч за език,стил и подобни неща. На "Под игото" самото заглавие е супер неудобно и неевропейско вече,гледайки най-новата ни действителност. За съдържанието пък да не говорим. Винаги сме били страна на крайности и абсурди. И в този случай е така. Готови сме да отречем собствената си изстрадана история,за да се харесаме на някого,за да превърнем националните реликви в грозно политиканстване.

Общи условия

Активация на акаунт