А защо НЕ сте кръводарител?

  • 22 512
  • 335
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 39 010
Аз съм от здравословните причини. Кръвно средно 90/60 и хемоглобин под или около долната граница... никой няма да ми позволи да го направя, дори и да си изгубя и малкото мозък и да пожелая да опитам.

И аз съм така. Страха от игли ще го продолея как да е.

# 136
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 412
Имам ниско кръвно и анемия.

# 137
  • Мнения: 2 898
Поради заболявания.

# 138
  • Мнения: 41
Моя мъж е кръводарител, но не за пари. Кръвната му група е рядка и го викаха в Сливен да дава кръв по спешност, но откакто го разпределиха в С-я не е ходил.

# 139
  • Мнения: 14 654
Съжалявам, но аз не мога да разбера позицията "за близък човек бих дарил/а, но за непознат - не".

Няма и нужда да го разбираш, достатъчно е да го приемеш. Аз например съм точно от тези и съм убедена, че ниското ми тегло и кръвно няма да са пречка ако се налага. И съм наясно, че не моята кръв се влива в този, за когото давам, просто знам, че има изискване определен брой хора да дарят, за да се запазят резервите. И нито ме е страх от игли, нито от припадъци, нито от нищо. Просто нямам порив да кръводарявам, нищо странно не виждам.

# 140
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Много хепатит, бе!  Shocked

# 141
  • Мнения: X
Няма и нужда да го разбираш, достатъчно е да го приемеш.
Ами приемам го, не мога да накарам хората насила да кръводаряват.
Просто нямам порив да кръводарявам, нищо странно не виждам.
Аз пък не виждам кръводаряването какво общо има с поривите.

# 142
  • Свищов
  • Мнения: 883
Сърдечна операция и ниско кръвно. А толкова искам да даря кръв. И то при положение, че съм нулева положителна и мога да помогна на повечето хора. Поне дядо ми е бил щатен кръводарител на времето и е дал семейната ни лепта за това начинание.
azaf, миналата събота моето беше 85 на 70 и изобщо не можех да стана от леглото. Едва вчера се регулира и стана 95 на 65, което за мен е направо високо. Съчувствам ти. добре, че съм ящна натура и не припадам. Но колко пъти ми причернява и получавам сърцебиене...

П.С. Не знаех, че преобладаващата кръвна група в България е моята. Аз лично май не познавам хора (с изключение на гореспоменатия дядо), които са от тази кръвна група.

Последна редакция: чт, 25 юни 2009, 18:08 от krem4et0

# 143
  • Мнения: 11 607
Давала съм доброволно кръв, без да има нужда някой мой познат....Ей така....Имаше една акция на Асоциация Родители за кръводаряването.....Страх ме е много от игли, но реших да докажа,че аз съм по-голяма от този страх и мога да докажа пред себе си, че мога.......А и това е една много благородна кауза......

В кръвния център ме посрещнаха много изненадани, направо не очакваха такива като мен......Все пак ми взеха кръв 2 пъти.......Третият път, уви, не успях да дам....Не знам...стана нещо.....Нищо не тръгна, пробваха втори и трети път и накрая се отказаха.......И аз бях до тук.....

От опита си знам,че когато си в цикъл не трябва да даваш кръв, при високо кръвно също, също трябва да има определено време между 2 кръводарявания...........

Майка ми имаше книжка за кръводарител, нищо,че цял живот е с ниско кръвно....Откак на дядо ми(баща и) се наложи на 2 пъти голямо кръвопреливане(преди 10.11.), от тогава тя е редовна кръводарителка.

# 144
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 857
Понеже и аз като Никол не разбирам хората, които НЕ искат да кръводаряват без някаква основателна причина (моят мъж също е сред тях, здрав, прав и иначе всячески подходящ за дарител), ходя и дарявам сама.

Изобщо не ме интересува в кой отива моята кръв. Само веднъж съм дарявала за болен, иначе почти редовно, средно 2 пъти годишно, се опитвам да ходя да дарявам безвъзмездно вече 10-11 години май. На няколко пъти съм ходила на организирани в близост акции, но походните условия не ми допадат, така че предпочитам да ида специално до РТХЦ ("Кръвния център"), нищо, че взима повече време.

Като студентка бях и под 50 кг - веднъж понечиха да ме върнат - Вие 50 кг имате ли? А аз ги питах, А вие много дарители ли имате? И ми взеха - няма причина да не, когато съм в добро здраве и с нормално кръвно.

Не се дарява по време на цикъл, бременност и една година след кръвопреливане и татуировки (даже в някои случаи връщат трайно). До половин година след раждане (ако е било нормално и без кръвопреливане) също не дават, даже до година - което не е твърде логично, дори майката да кърми, защото ако е здрава жената, е здрава и толкова Simple Smile

# 145
  • Мнения: X
Изпитвам ужас от игли, а и много трудно и взимат кръв.
Скоро трябваше да си направя едно изследване и 40 минути стоях да ми вземат кръв  Tired, пробваха се даже 2 сестри, вените ми колабирали от страх и не пускали кръв, поне така ми го обясниха. Така се получи, че ме боцкаха цели 4 пъти, докато не успяха да вземат съвсем малко кръв, даже половин епруветка нямаше. Сестрите се шашнаха съвсем, много рядко им се случвало такова нещо.
При това положение бих дарила кръв само ако е спешно за някой близък.

# 146

Хронично болна съм и кръвта ми е негодна за преливане.

# 147
  • Мнения: 595
Малокръвна съм и с ниско кръвно,но мъжът ми често дарява.

# 148
  • Мнения: 2 229
И аз не мога да давам по здравословни причини.

Но ако можех, не знам дали щях, поради тази причина -

мен ме е страх от зарази, предавани по кръвен път. За съжаление познавам хора, заразени с хепатит след кръводаряване.

И смятам, че много хора не дават кръв, заради това..

# 149
  • Мнения: X
Ох... не може да се заразите с хепатит при кръводаряване.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт