Отговори
# 15
  • Мнения: 712
Много често се бърка срока на предизвестие със срока на изпитване.

В срока на предизвестие можеш да си ползваш каквито искаш отпуски (с разрешение на работодателя) и болнични и предизвестието си тече без проблем Peace

...

roxanne, първо си пускаш молбата за отпуск и след като е одобрена си пускаш предизвестието. Ако имаш достатъчно дни отпуск, той може напълно да съвпадне с предизвестието ти. Имай предвид обаче, че ако работодателят прецени (поради "производствени нужди" ха-ха) може да прекрати ползването на отпуска (ако е за тази календарна година) и да трябва да се върнеш реално на работа и да си отработиш остатъка от предизвестието.

Благодаря   bouquet При нас няма точно "производствени нужди", но някак ми се иска да бъда коректна, да им дам поне две седмици да потърсят нов човек на мое място и после да изляза в отпуск. Имам 10 дни от миналата година и колкото ми се полагат към този момент от тази, тази година не съм ползвала отпуск. Така че мисля точно ми се вързват работните дни отпуск, за да се получи един календарен месец. Въпросът е, че ми се иска да отработя някаква част от предизвестието и след това да изляза в отпуск. Не знам как да го оформя, обаче с датите. Иска ми в един и същи ден да подам и двата документа - молбата за отпуск и заявлението за напускане (с предизвестие), защото иначе, ако не обясня, че напускам, никога няма да ми разрешат да ползвам всички си отпуск Sad. Как да го оформя в дати, така, че хем да си използвам отпуската, хем да се вместя в 30-те дни на предизвестието?
Възможно ли е в заявлението за напускане, подадено на 1 август, например, да посоча, че желая срокът за предизвестие да започне да тече на 15 август, например, и да си пусна отпуска от 15 август? Това при положение, че не очаквам да ми откажат да си използвам всичката отпуска - и от тази, и от миналата година - щом така или иначе напускам.
Целта на цялата тази вртътка е, че искам да си ползвам отпуската в пълен размер, не да ми я изплащат, но и да отработя само част от предизвестието като все все пак го има, за да не ги оставя съвсем в небрано лозе...

# 16
  • Мнения: 2 018
Значи: Работили сте 6 месеца от тази година при един работодател, искате да го напуснете сега, но и да си ползвате целогодишния отпуск и някак си да сте коректи.

Несъвместимо е.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 25 242
roxanne25 доколкото чета не се и опитва да ползва целогодишен отпуск, а само колкото и се полага досега.
roxanne25, нещо не ти вдявам врътките. Пусни си молба за отпуска, а предизвестието си го пусни месец преди желаната дата на напускане. Ти така или иначе имаш натрупан отпуск в размер горе долу за един календарен месец. Защо да не ти го дадат? А ако искат да ти откажат - могат и не виждам как врътката с предизвестието пуснато на 1-ви, но считано от 15-ти ще промени нещо, или наистина не ти схващам мисълта.

# 18
  • Мнения: 712
Не е така, Бо. Имам да ползвам 10 дни от миналата година (уточнила съм го). Искам да използвам и насъбралия се годишен отпуск до момента на напускане за тази година - август. Смятам, че се събират около 22 работни дни, колкото са работните дни в един месец. Мисля, че съм коректна.
П.С. Работя при този работодател от май 2007, като преди това имам натрупан стаж, достатъчен за ползване отпуск, но единственият отпуск, който съм използвала, е общо 10 дни през 2008 година. А по-старият дори не съм си правила труда да го слагам в сметките, защото ми е трудно да преценя колко и какъв е. Сметките, които правя са на базата неизползван отпуск за 2008 и 2009.

# 19
  • Мнения: 2 018
Ок, разбрах. Извинявам се.

# 20
  • Мнения: 712
roxanne25 доколкото чета не се и опитва да ползва целогодишен отпуск, а само колкото и се полага досега.
roxanne25, нещо не ти вдявам врътките. Пусни си молба за отпуска, а предизвестието си го пусни месец преди желаната дата на напускане. Ти така или иначе имаш натрупан отпуск в размер горе долу за един календарен месец. Защо да не ти го дадат? А ако искат да ти откажат - могат и не виждам как врътката с предизвестието пуснато на 1-ви, но считано от 15-ти ще промени нещо, или наистина не ти схващам мисълта.

Мерси за съвета. "Врътката" е заради това, че ако на 1 август примерно, подам молба за ползване на отпуск в пълен размер, прекият ми ръководител няма да ми го разреши ако ще се връщам на работа. Но ако и кажа, че напускам, но бих желала да използвам отпуската преди да прекратим официално договора ми, не мисля, че ще има нещо против. Тогава, при положение, че съм и казала, че искам да напускам, не е ли по-добре да приложа и официален документ? И да си напиша и предизвестието, съответно.
Така че, това имам предвид - на 1-ви август си говоря с моята шефка, казвам и че напускам и искам да си ползвам отпуската, но, за да не ги оставя в небрано лозе, ще остана поне две седмици, за да потърсят човек на моето място, а след това от 15 август излизам в отпуск, 22 работни дни и не се връщам повече.
Или, мислиш, че е достатъчно да и кажа какви са ми плановете, когато си подавам молбата за отпуска, без да и давам официално документ за предизвестие от моя страна, а като дойде време да излизам в отпуска, тогава да връча предизвестието?
Просто не знам как да постъпя...

# 21
  • Мнения: 605
Roxanne, а защо трябва да ползваш платения си годишен отпуск?
Ако не го ползваш при прекратяване на трудовото правоотношение работодателя ще ти го изплати. Не може ли да подадеш молба за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие, считано от 15 август примерно. В молбата ще добавиш и текст, че ако работодателят не е съгласен, настоящата молба да се счита за предизвестие за прекратяване. След това ще пуснеш молба за отпуск.

# 22
  • Мнения: 1 192
Не е така, Бо. Имам да ползвам 10 дни от миналата година (уточнила съм го). Искам да използвам и насъбралия се годишен отпуск до момента на напускане за тази година - август. Смятам, че се събират около 22 работни дни, колкото са работните дни в един месец. Мисля, че съм коректна.
П.С. Работя при този работодател от май 2007, като преди това имам натрупан стаж, достатъчен за ползване отпуск, но единственият отпуск, който съм използвала, е общо 10 дни през 2008 година. А по-старият дори не съм си правила труда да го слагам в сметките, защото ми е трудно да преценя колко и какъв е. Сметките, които правя са на базата неизползван отпуск за 2008 и 2009.
Ти по- добре се позови на старите си неизползвани дни отпуск, които работодателят по кодекс няма как да ти откаже, защото се ползват най- късно до юни на следващата година , за която се полагат, след което можеш да ги ползваш по свое усмотрение само като пуснеш молба 2 седмици по- рано (ако желаеш да ползваш отпуск от тази- 2009 година, той може основателно да ти бъде отказан от работодателя).В КТ пише колко е задължителния минимум дни за всяка календарна година,ако не се лъжа беше 20 р. дни...,а за всеки отработен месец имаш право на 1/12 целият ти отпуск за годината.

# 23
  • Мнения: 1 311
А пък аз си спомням, че след 01 юли може да ползваш целия си годишен отпуск за текущата година, т.е. поне 20 работни дни. Ако е преди 01 юли - само 1/12 от него за всеки изминал (или започнал) месец през годината.
И също така, като напускаш преди 1 юли ти изплащат само част от отпуската, съответстваща на по 1/12 от нея за всеки изминал (или започнал) месец през годината, а ако напускаш след 1 юли - ти изплащат цялата и отивайки на новото работно място нямаш нито ден отпуска.

Това за неизползваната отпуска за текущата година. За предишните - то е ясно.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Това изобщо не е вярно. Имаш право на отпуска пропорционално на отработеното време, все едно дали е преди или след първи юли. Имаш право и на обезщетение за неизползван отпуск пропорционално на отработеното време при напускане. Работодателят въобще не е длъжен да ти разрешава или изплаща незаработена отпуска,  наистина не знам тези слухове откъде произлизат. Друг е въпросът, че ако пожелае, може да разреши ползването на цялата отпуска още през февруари примерно. За негова сметка си остава, ако напуснеш след това. Единствено вярно е, че ако използваш цялата си отпуска и напуснеш, на новото място нямаш право на отпуска, освен ако в договора ти е определен по-голям размер. Отворете си Кодекса на труда и Наредбата за работното време, почивките и отпуските, както и Наредба за структурата и организацията на работната заплата. Написано е съвсем ясно и разбрано Wink За да си знаете и защитавате правата трябва поне тези закони да сте ги прочели. Иначе всеки може да ви мотае както си иска.

# 25
  • Мнения: 712
Roxanne, а защо трябва да ползваш платения си годишен отпуск?
Ако не го ползваш при прекратяване на трудовото правоотношение работодателя ще ти го изплати. Не може ли да подадеш молба за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие, считано от 15 август примерно. В молбата ще добавиш и текст, че ако работодателят не е съгласен, настоящата молба да се счита за предизвестие за прекратяване. След това ще пуснеш молба за отпуск.

Не искам да ми го изплати, защото тогава ще ми се изплати при прекратено трудово правоотношение. А аз искам да бъда служител в отпуска и за този един месец да ми се води стаж и осигуровки. Тъпо е за един месец сигурно, но когато има такава възможност, защо да не я използвам. Иначе да, точно такъв ще бъде текста горе-долу. А за старият отпуск... там ще трябва да говоря с нашите човешки ресурси.
Благодаря ви за отговорите, момичета, изясни ми се горе-долу планът Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт