Колко ви струва първолакът?

  • 34 446
  • 291
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1
Първо се купуват учебниците но.......това е задължително.И после се почват едни от страна на детето.......... Cry!!!Направо!!!
На пример:искам раница от таммм,фимикалки........така,че всичко е някаде 60 жв. Crossing Arms

# 16
  • Мнения: 24 467
И друг път съм писала- една раница за 30-тина лева мисля че беше, тетрадки и др. такива материали за около максимум 10-20 лв. Раницата е важно хлапето да си я хареса, а родителят да огледа дали не е дефектна или такава, която би могла да създава някакъв проблем и дискомфорт. Може за 50, може за 500- все тая е.
Дрехите, фулмастерите, химикалите и моливите, пластелинът и блокчето за рисуване нямат нищо общо с училището. Те така или иначе се купуват регулярно още в градината. Детската стая също беше купена години преди това и си имаше и бюро и стол, които също не свързвам с училището.
А иначе можем и да сме "тежки" и да напишем и 2000 лв.- пълна глупост.

# 17
  • Мнения: 7 821
Ето ви темите ни от миналата година http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=320472.0 , http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=329734.0.
Може да ви са от полза  Wink, нито цените са се променили, нито изискванията  Simple Smile.

Моя съвет е - не се изхвърляйте с купуването на тетрадки и консумативи в началото. Независимо от списъците, които ще ви дадат някои от нещата в тях няма да ви трябват и само ще си дадете парите  Confused. А други ще купувате по повече.
Успех, вие сте първолаците тази година  Wink, не децата ви!

ПП Може да си отворите подобна тема в На пазар.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не са чак толкова умопомрачителна сума 1000 лв. Аз не съм правила точна калкулация, всъщност приблизителна не съм правила дори, но тази сума не ме учудва. Раница, например, може да се купи за 30, може да се купи и за 80, и за 100, и за 120. Щом раницата е 120, да речем, колко би струвал несесер в серия с тази раница? Със сигурност повече от раница на GABOL. А торба за физическо?

Аз досега по-малко от 300 лв. в Метро не съм оставяла при купуването на тетрадчици, моливи, бои, пастели, блокчета, подвързии, линии, темперни бои и т.н. Аз пазарувам за двама обаче, т.е. около 150 лв. на дете. Отделно купувам и картони за подвързване, които сигурно са над 20 лв., разни други екстрички също - кутия за обяд, шише, подложки за рисуване, подложка за бюро, чадър... Тях не ги броя, не знам колко са стрували, но да речем поне 50 лв. Като сложим сборници, целия набор от учебници по английски, парите, които ни събират за класа в началото на годината - още поне 80-100 лв. сигурно някъде. Ние имаме и униформи, те бяха над 100 лв. само първия комплект, ако се не лъжа.

В горното не броя дрехи, маратонки, бюро, стол и какво още там бяха споменали по-горе. Ако взема, че сметна и тях и ще минем 1000 със сигурност.

Според мен едно поне 500 лв. грубо си пригответе. На някой може да му се виждат много, на друг крайно недостатъчно. Зависи кой с колко разполага и колко счита за нужно да похарчи.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
1000лева и на мен ми се струват доста. Бюро и стол сме купили. Остава ми раница и консумативи, които мисля, че няма да надхвърлят 150-200лева. Дрехи така или иначе се купуват независимо дали детето е на училище или не.

# 20
  • Мнения: 8 999
На мен ми струваше 80 лв. - 60 лв. за раница и 20 лв. за тетрадки и други учебни пособия /боички, пластелин, гланцово блокче, цветни моливи/.
Дрехи и обувки купувам на децата си независимо дали са ученици или не.
За първи клас бюро не съм взимала, защото и двамата ходеха на занималня и не се налагаше да се подготвят вкъщи.
Когато дъщеря ми започна първи клас, имаше безплатна занималня, за сина ми /на следващата година/ вече занималнята беше платена - 80 лв. на месец.

# 21
  • Мнения: 428
И аз на есен ще си имам първокласничка. Вече ни дадоха списъка с необходимите неща за купуване. Доста е дълъг, но те едва ли ще 'глътнат' много пари. На нас обаче определено ще ни струва 1000лв, че и отгоре. Освен бюро, детето се нуждае от ново легло и гардероб. Ще се възползвам сега да обзаведа стаята и подходящо.  Mr. Green
Повече умувам за раницата, какъв тип да е и т.н., но това май е тема на друг разговор.

# 22
  • Мнения: 3 268
Гардероб,легло и боядисване на апартамента едва ли спада точно към разходи за първи клас

# 23
  • Мнения: 428
stefani6, не спада естествено. За това писах, че просто ще се възползвам от момента да купя обзавеждане за детската стая на детето. Има зверска нужда от това. В момента сме на квартира и ползваме подръчните мебели от хазяина.  Confused Няма да боядисвам чужда апартамент.
Бюрото обаче задължително влиза в разходите за първи клас. Както и столче към него. Леглото и гардеробът само се надявам да ни 'огреят', покрай подготовката за първокласничката.
Може би не съм се изразила правилно. Съжалявам.
Предполагам, че ще има нужда и от нови дрешки, обувки, освен всички помагала, които имам на списък.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
.....
Повече умувам за раницата, какъв тип да е и т.н., но това май е тема на друг разговор.


Имаше такава тема специално за раниците. Тогава ги коментирахме много подробно - цени, видове, екстри, модели. Даже и линкове със снимки бяхме пускали на различните модели. Ако искаш, поразрови архива и виж.

# 25
  • Мнения: 24 467
Мебелите и дрехите нямат нищо общо с пръвия клас, както и доста други неща, които, за мен незнайно защо, се калкулират в "цена първокласник". Детето може да чете и пише на обикновена маса и стол /големият ми син, въпреки че има стая с бюро, обича да си пише в трапезарията или на остъклената тераса/, а закупуването на тези неща не е задължително въобще да се прави когато и защото детето става ученик.

# 26
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
И моята щерка догодина ще бъде 1 клас и мисля, че би било добре ако се спрем като за начало на 300-400 лв максимум  Praynig
Записвам се и аз като мама на бъдещо първолаче..

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
....
Дрехи и обувки купувам на децата си независимо дали са ученици или не.
За първи клас бюро не съм взимала, защото и двамата ходеха на занималня и не се налагаше да се подготвят вкъщи.
Когато дъщеря ми започна първи клас, имаше безплатна занималня, за сина ми /на следващата година/ вече занималнята беше платена - 80 лв. на месец.

То и аз купувам дрехи и обувки, независимо дали са ученици или не. Но примерно, анцуг и гуменки са два артикула, които никога не бих купила, ако някой специално не ме задължи по някакви причини. За униформите да не говорим - пак си е разход за дреха, който иначе не се прави. Същото се отнася и за бюрото. Преди детето да стане в първи клас едва ли ще се втурна да го снабдя с това специфично обзавеждане. Та в този ред на мисли и определени дрехи, и определени мебели е съвсем нормално да влизат в тази "първолашка" калкулация на разходите. Лично аз, обаче, мебелите не ги включвам. Не ми е минало през ум да го направя.

Последна редакция: ср, 01 юли 2009, 15:58 от dara

# 28
  • Мнения: 428
dara, благодаря, ще поразровя непременно.
Момичета, вече казах, че напълно разбирам позицията ви относно мебелите. Но при мен е въпрос на личен избор. Хубаво, мир да има, тях ги изваждам от калкулацията. Значи и аз се надявам да минем с около 400лв. максимум. Но задължително включвам бюро. У дома имаме една единствена маса - кухненската, не е удобна за писане, идва висока. Така, че бюрото е абсолютно задължително в нашият случай. Слагам за него около 200лв. Останали 200 ще отидат за помагала и подобни.
Дрехи и обувки мисля, че всички купуваме по всяко време, независимо дали децата са ни ученици или не... Явно не се разбираме, а уж говорим на един език. И понеже възприемам темата като по-скоро приятна и вълнуваща, спирам до тук, защото ми се струва, че се заформя спор.  Confused

# 29
  • Мнения: 24 467
Въпросът е обективно колко струва, а не какво искаме да купим, затова и така отговаряме. Аз обективно мога да намирам, че е добре да му наема и бавачка, това обаче не е задължителен разход.
Защо смятате, че "помагалата" са 200.00 лв.? В началото ти трябват 1-2 химикала /стотинки са/, 1-2 молива, фулмастери и/или пластилин, /купуват се и за градината и за вкъщи без друго/ които са 4-5 лева, 4-5 тетрадки тесни и широки редове и големи квадратчета за максимум още 5 лева, несесер, никой не ви кара да го купувате за 30.00 лв., има за по 5 също.
За сборници през самата година да отидат десетина лева. Също никой не ви кара да купувате всичко, което излезе на пазара, а и децата нямат време да се занимаят с всеки един сборник.
Пари за училище са според както го решите вие. Няма да дойде съдебен изпълнител да ви вземе насила по 100.00 лв. Ние събирахме за годината и събираме до сега максимум по 20.00 лв.
Наистина не виждам от какво толкова се нуждае горница едно нормално дете за да тръгне на училище. Не купувайте излишни неща, това товари само вас.

Общи условия

Активация на акаунт