Отговори
# 60
  • Мнения: 259
Не си длъжна да го кръщаваш точно на някого.Още повече,ако ти се налага насила.Аз лично кръстих първото на свекър си,а второто на моята майка.Но никой не е претендирал предварително нито е поставял условия..Просто решихме ,че много ще се радват и избрахме хубави имена с техните буквички.

# 61
Едната я кръстих на една кола от филма "Да изчезнеш за 60 секунди". Много ми хареса Мустанга на края, с кодовото име ЕЛИНОР. Вложих някаква символика по свой си начин. И така кръстих малката си дъщеря.Имаше цупене, естествено, но в крайна сметка дете не се обича заради името, а заради самото дете.

# 62
  • Мнения: 28
Аз си кръстих детето на майка ми. По две причини, защото свекърва ми се опита да ми се меси в избирането на име и второ, майка ми като чу че ще го кръстя на нея даже първоначално не искаше защото не си харесвала името - може би просто не искаше да се меси в избора ми. И така моята дъщеря е Евгения.

# 63
  • Мнения: 2 005
Не , разбира се  PeaceКръстих го на майка си , защото свекъра и свекървата не заслужават - това го казва съпруга ми  Peace

# 64
  • Мнения: 843
Аз си кръстих детето на майка ми. По две причини, защото свекърва ми се опита да ми се меси в избирането на име и второ, майка ми като чу че ще го кръстя на нея даже първоначално не искаше защото не си харесвала името - може би просто не искаше да се меси в избора ми. И така моята дъщеря е Евгения.


    Ех,  цял живот съм искала да се казвам така.    Но не би.
     Синът кръстих на свекъра ,   то и името му , красиво.
       Момиченцето ми е   на майка ми.  Стнадартно и красиво.  и като име  и като традиция да го правим.

# 65
  • София
  • Мнения: 537
Имах съученичка Тодорка, много си мразеше името. Мъчно ми беше за нея, подиграваха й се, децата понякога са много лоши в пубертета. Тя едва дочака да стане на 16 години и си смени името на Дора. Няма нужда да причиняваш това на детето си. Кръсти я така, че един ден да не се притеснява от името си. Тя ще си го носи, не ти, не баща й, и не родителите ви.

Възможни приемливи комбинации на Тодорка и Ангелина са Дорина, Дориана.

Без да отчитам чисто емоционалния момент, на мен лично най-много ми харесва Теодора. Красиво и силно име е, а Теди е хубаво галено обръщение. Обаче много добре разбирам защо вече не ти харесва.

# 66
  • Под липата
  • Мнения: 620
 Това е традиция, която честно казано, мразя. Кръстена съм на майката на баща ми, а дори не съм преспала и една нощ в нейния дом. Никога не се е държала като любеща баба към мен или към сестра ми. Излишно е да казвам,че ме е отгледала другата баба ( на която не съм кръстена)- държала е ръчичката ми, когато съм беряла душа в детското отделение, чела ми е приказки, отгледала ме е. За мен тя винаги е била и ще бъде втора майка. Та, какво значи тук една традиция? Нося име, което емоционално за мен не означава нищо, просто име. Не съм спомен за жената, която го е носила преди, но съм частица от другата, която е дала живота си и здравето си заради мен.
 По темата - против съм тази остаряла, глупава традиция, която не само не е обективна, но и в самото начало на брака, на прага на най-хубавото събитие от живота на една двойка ( раждане на дете ), създава предпоставка за дълбоки м/уличностни конфликти и всява раздор. На кого е нужно, по дяволите, това? И къде е логиката да кръстя най свидното си Грую (примерно  Mr. Green ), щото дядо му се казвал така? После дядото ли ще спасява внука си от подигравки в училище? Защо, аз , жената, която ще ражда детето и мъжа , който го е създал, трябва да мислим варианти на Грую , че да звучат по съвременно, а не  изберем ново име, подходящо за новият живот, който идва? Пък и защо родителите на мъжа да са по заслужили подобно уважение? И жената има майка и баща. Колкото едните имат право да предявяват претенции, толкова и другите.
 .... Ще кажете - традиция.... да , но тази традиция отнема правото ми на майка да се порадвам на всичко около моето дете, включително и на името му.Само на мен ли ми се вижда и малко унизителна тази, така наречена, традиция? Все едно нямам право  на глас  Thinking
 

# 67
  • Мнения: 6 713
Различно е във всяка държава. На Запад в някой държави кръщават на имената на кръстниците и слагат по 2-3 имена. В смисъл не е нещо страшно българско и толкова ужасно. Laughing

# 68
  • Мнения: 946
Това е традиция, която честно казано, мразя. Кръстена съм на майката на баща ми, а дори не съм преспала и една нощ в нейния дом. Никога не се е държала като любеща баба към мен или към сестра ми. Излишно е да казвам,че ме е отгледала другата баба ( на която не съм кръстена)- държала е ръчичката ми, когато съм беряла душа в детското отделение, чела ми е приказки, отгледала ме е. За мен тя винаги е била и ще бъде втора майка. Та, какво значи тук една традиция? Нося име, което емоционално за мен не означава нищо, просто име. Не съм спомен за жената, която го е носила преди, но съм частица от другата, която е дала живота си и здравето си заради мен.
 По темата - против съм тази остаряла, глупава традиция, която не само не е обективна, но и в самото начало на брака, на прага на най-хубавото събитие от живота на една двойка ( раждане на дете ), създава предпоставка за дълбоки м/уличностни конфликти и всява раздор. На кого е нужно, по дяволите, това? И къде е логиката да кръстя най свидното си Грую (примерно  Mr. Green ), щото дядо му се казвал така? После дядото ли ще спасява внука си от подигравки в училище? Защо, аз , жената, която ще ражда детето и мъжа , който го е създал, трябва да мислим варианти на Грую , че да звучат по съвременно, а не  изберем ново име, подходящо за новият живот, който идва? Пък и защо родителите на мъжа да са по заслужили подобно уважение? И жената има майка и баща. Колкото едните имат право да предявяват претенции, толкова и другите.
 .... Ще кажете - традиция.... да , но тази традиция отнема правото ми на майка да се порадвам на всичко около моето дете, включително и на името му.Само на мен ли ми се вижда и малко унизителна тази, така наречена, традиция? Все едно нямам право  на глас  Thinking
 
Peace
Но пък струва ли си да си навлече гнева на мъжа си и недай Боже за едно име да се изпотрепят?

# 69
  • Под липата
  • Мнения: 620
Peace
Но пък струва ли си да си навлече гнева на мъжа си и недай Боже за едно име да се изпотрепят?
А струва ли си мъжа да си навлича справедливия гняв на една хормонално подивяваща жена и да разрушава семейната си хармония за името и в името на тази традиция? Отдавна мъжът не е единственият и вездесъщ фактор в семейството. Пък и все си мисля, че през 21 век съпрузите са повече партньори и решават семейните задачки заедно, а не еднолично.
 Не би ме заболяло толкова от натиска на свекърите, а от това, че не усещам разбиране и подкрепа от съпруга си. Все пак , той мой приятел и мъж ли е или закостенял радетел на безсмислени и ненужни традиции?

# 70
  • Мнения: 171
Не...не е задължително да кръщаваш детето си на свекр или свекърва...Родителите само решаваш как да се казват децата им...и в днешно време много рядко вече се среща това...децата да се кръщават на свекър, свекърва и т.н....

# 71
  • Мнения: 54
Аз доколкото виждам и от тази тема не е толкова рядко кръщаването на батите и дядовците.  Wink А и тук е въпросът, че и мъжът й смята, че трябва да е на свекъра, то ако той не смяташе така, щеше да е доста по-лесно.

# 72
  • Германия
  • Мнения: 240
Аделина е прекрасно име  Hug
Стана ми интересно, вие не обсъжате ли евентуални имена за бъдещите деца, както и разните му там традиции, свързани с това, още преди бременноста да е факт? Така е много гадно, бременна жена да трябва да се ядосва за глупости  Confused

# 73
  • Мнения: 2 013
Няма нищо задължително при избора на име. Naughty
Кръстих си детето на баща му по мое желание!
На никой не съм разрешавала да ми се меси в това.

# 74
  • Мнения: 46 602
На никой не я кръстихме. Мъжът ми каза аз да избера, нямаше никаква идея как ще се казва бебето, разбра го чак след като акушерката с тефтера беше записала имената Embarassed

...
Стана ми интересно, вие не обсъжате ли евентуални имена за бъдещите деца, както и разните му там традиции, свързани с това, още преди бременноста да е факт? Така е много гадно, бременна жена да трябва да се ядосва за глупости  Confused

Аз лично въобще не мислех за име до самия край, една бременност/раждане не е като да идеш на почивка, краят никога не е ясен, не бих се настройвала предварително.
А и не всички деца са планирани  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт