Проблем с бабата (майка ми) - моля, дайте мнение :)

  • 1 176
  • 16
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 952
Като се замисля в подобни ситуации май проблемът идва от това, че ние си познаваме децата, а бабите ги познават отчасти.
Аз оставям голяма свобода на 8-годишния си син, но това е привидно за него и бабите. Просто искам той да се чувства самостоятелен, но му гласувам доверие само за нещата, за които знам, че ще се справи. Той е наясно с тази ситуация и е мотивиран да полага усилия. Например в първи клас не му поглеждах домашните по математика, защото винаги са изрядни. По български стоях до него, до момента, в който видя, че се справя. Всъщност по всяко време знам къде е как би реагирал в определена ситуация, по шума в другата стая знам какво прави,  когато го оставя за 20 минути сам пред блока, той всъщност не е сам, а с тумба деца и няколко възрастни, които пазнават децата от бебета. Важното е, че той има чувството, че е сам и независим. Знам и, че като му кажа, че излизам за половин час и да не мърда от фотьойла или компа, той ще направи точно така. Заключвам, оставям му ключ, за да може да си отвори, ако нещо се случи, недай си боже, повтарям му за хиляден път, ако има проблеми при коя съседка да отиде и излизам.
Наскоро майка ми ми обясняваше, че се престаравам с бебето и не съм правела така с баткото. Обясних и в кратце, че просто не е внимавала, защото моята цел е дацата да се чувстват независими, но това не значи, че са без наблюдение  Grinning Та при този разговор усетих, че тя е гледала как гледам децата, но всъщност не е виждала  Laughing Laughing Здраве да е, оправяме се и сами.

# 16
  • Мнения: 3 161
Дотук - снощи изчаках малко да се отърся все пак от стреса (защото си се стреснах, признавам), звъннах на майка ми и съвсем спокойно й обясних, че ние с мъжа ми не одобряваме това, което е станало, и молим повече да не го прави. Без никакви скандали, разправии, заплахи и пр. Интересното е, че тя сякаш усети, че доста е сбъркала, защото се извини неколкократно и обеща друг път да не оставя децата сами. Звучи наивно, ама... това е положението.  Simple Smile Интересно е също как тя ми каза: "ами аз ги оставих, както и ти ги оставяш с брат й" - тя искрено си е мислела, че аз си оставям децата сами!!! Защо - един господ знае.
Браво за успешното справяне със ситуацията - с твърдост и такт явно става, а и майка ти явно е свестен и разбран човек. Радвам се, че всичко се е разрешило така добре.

А за темата за прекалената предпазливост и протекционизъм - и аз го имам тоя проблем и може и да пусна темичка днес, ако ми остане време.

Общи условия

Активация на акаунт