Частни ДГ София 2

  • 94 842
  • 774
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 4 877
LONNY, не знам дали става дума за мен. Аз просто се интересувам от години от частно образование и въобще от образование (доста години съм била и с такъв ресор като журналист) и затова често пиша на тази тема. Иначе не търся в момента ЧДГ, но следя как се развиват нещата.
В "Патета" не съм ходила, както писах - случайно попаднах на информацията чрез една брошура, която синът ми си беше взел от техния клуб. Нямам представа как са нещата.
Преди години съм посещавала "Алиса" - обаче беше до "Римската стена". Имаха страшно добре водена документация и това ме впечатли. Спомням си, че точно бяха направили първия си детски кът в една от "Арени"-те. Не знам обаче как се развиват след това като ЧДГ.

# 736
  • Мнения: 112
1 би ли споделила, кои са тези 2 градини, които винаги препоръчваш
  bouquet

# 737
  • Мнения: 4 877
Сияние и Слънчогледи.

# 738
  • Мнения: 112
Благодаря за бързия отговор  Peace
Аз след като доста харесах Валдорфската детска градина на презентацията им, отидох на място за  да я видя. Хареса ми като цяло, въпреки, че явно имах по-големи очаквания за дворчето. Но не това ме отказа, а отдалечеността. Оказа се наистина много далече и недостъпна за хора без кола. След като премислих добре, се уверих, че ако се наложи някоя баба или леля му, които не са шофьори да го вземат, това няма как да стане.  Sad Овен това не е нито близо до местоработата ни, нито до вкъщи. А пътят прекаран по нашите "прекрасни" улици е доста излишен за едно дете.. Поради това, вариантите ни започнаха да се ограничават до градини близо или до работите ни или до вкъщи...
Такава е градината на Монтесори в Изток. Тя също ми допадна. Къщата е хубава, има и дворче. Учителките бяха много симпатични, но проблемът ми там е абсурден. След като комуникирах с тях по мейл, се уговорих с собственичката за среща на място. На срещата я нямаше пради ангажимент. След което се опитах да говоря с нея за да запиша детето си в списък на чакащи, но не мога да се свържа с нея. Писах пак мейл и отговор няма.. Ще опитам отново утре.. Имам усещането, че не искат да записват повече деца в този списък, дано да бъркам.
Много ми се щеше да намеря градина в района ни по местоживеене, но всички, за които проверя чувам/ прочитам мноого негативи...  Tired

Не съм очаквала, че е толкова трудно намирането на читава градина..  Confused

# 739
  • София
  • Мнения: 5 315
Аз след като доста харесах Валдорфската детска градина на презентацията им, отидох на място за  да я видя. Хареса ми като цяло, въпреки, че явно имах по-големи очаквания за дворчето. Но не това ме отказа, а отдалечеността. Оказа се наистина много далече и недостъпна за хора без кола. След като премислих добре, се уверих, че ако се наложи някоя баба или леля му, които не са шофьори да го вземат, това няма как да стане.  Sad Овен това не е нито близо до местоработата ни, нито до вкъщи. А пътят прекаран по нашите "прекрасни" улици е доста излишен за едно дете.. Поради това, вариантите ни започнаха да се ограничават до градини близо или до работите ни или до вкъщи...

Удобно ли е да попитам дали си имала възможност да изкоментираш на място въпроса, в смисъл дали имат някакво намерение въобще да предлагат транспорт?

Последна редакция: вт, 26 апр 2011, 13:17 от зелено човече (.)(.)

# 740
  • Мнения: 784
 red red, явно с теб сме абсолютно на едно мнение. Peace
Не съм против ЧДГ и не правя сравнения с държавните. Само считам, че когато в една страна има правила и закони, те са за всички. Модерната вълна "няма пък!Ние ще сме изключение"-не ме кефи. И на мен много неща в образователната система не ми харесват, но избор няма.И когато разни атрактивни "ЧДГ" подмамват родителите , не плащат данъци, не се съобразяват със стандартите за І-ви клас............е, не съм съгласна. Сравнението с Европейски страни не е удачно.Системите са различни. Да, във Франция Монтесори е приета, но тук е неадекватна за обр.стандарт. В Германия въобще няма "програма" за детски градини.Децата тръгват "на училище" на 5г., но там учат това, което учат нашите в ПГ. Обещанието към ЕС е закономерно. Лошото е, че задължителното пребиваване на 5-годишните в детски заведения няма как да бъде осигурено.Именно за това има гратисен срок, няма документ, няма санкция. Но за децата от ПГ се издава Удостоверение, което се подава при кандидатстване в у-ще. Е, разбира се че "можем да сме различни и да кажем-няма пък", но не е това начина.

# 741
  • Мнения: 112
Аз след като доста харесах Валдорфската детска градина на презентацията им, отидох на място за  да я видя. Хареса ми като цяло, въпреки, че явно имах по-големи очаквания за дворчето. Но не това ме отказа, а отдалечеността. Оказа се наистина много далече и недостъпна за хора без кола. След като премислих добре, се уверих, че ако се наложи някоя баба или леля му, които не са шофьори да го вземат, това няма как да стане.  Sad Овен това не е нито близо до местоработата ни, нито до вкъщи. А пътят прекаран по нашите "прекрасни" улици е доста излишен за едно дете.. Поради това, вариантите ни започнаха да се ограничават до градини близо или до работите ни или до вкъщи...

Удобно ли е да попитам дали си имала възможност да изкоментираш на място въпроса, в смисъл дали въобще имат някакво намерение въобще да предлагат транспорт?

Да, попитах. Всъщност ползват транспорт на съседна детска градина. И това малко ме притеснява, защото съвсем няма как да изисквам и претендирам за транспортирането.. Аз съм доста параноична на тема шофиране, защото съм шофьор в София от 10г и определено не е безопасно. Не ми вдъхва доверие този вариант. Но, аз пропуснах да спомена, че детето ми е на година и половина. Идеята ми е да тръгне септември месец и на няколко места ми казаха, че е много малък за да ползва организиран транспорт. Аз се замислих, че наистина би трябвало в седалки да седят на тази възраст. Не знам как е постигнато това в други градини  newsm78

# 742
  • Мнения: 67
Отровка, всички искаме в България да е уредено и спокойно, но самите ние трябва да се променим. Например в Япония има стриктни правила и никой не ги оспорва, нито търси варианти за себе си, защото ще му е по-удобно. Има си ред, всички изпълняват. Никой не философства - ама как може да е така, аз пък искам иначе... newsm12
В случая за частните детски градини - отново има  фирми и родители, които не искат да спазват закони и наредби.
Аз само едно не разбирам - срамно ли е да водиш детето си в детски клуб или детски център, та така неистово твърдят, че това са детски градини?! По-престижно ли е да се наречеш "частна детска градина", отколкото да застанеш зад името, под което си регистрирал педагогическите услуги?! Според мен проблемът идва от самите собственици на детски центрове, които се самонаричат "детски градини" и подвеждат родителите. А родителите няма как да познават законите за всеки отделен отрасъл и да знаят кое е детска градина и кое не е, както и защо.

# 743
  • Мнения: 784
Абсолютно си права. Тази наша българска черта "да сме различни" води до сегашната ситуация. И тези центрове, с усмихнати "каки" и играчки на килограм, подбиват авторитета, цените и значимостта на стойностните ЧДГ. Сред моите познати имаше коментар-"абе имам едно свободно апартаментче, хайде да направим ЧДГ..." Е, това е печалбарство и злоупотреба с родителите. Имаше и такива, които "удариха по една боя", купиха играчки и се опитаха да направят нещо! Но се получи...нищо и много скоро угаснаха с изгорели вложения.
И друго, ако се отпусне държавна субсидия за всяко дете /а не само за тези от общинските градини/, тогава повече родители ще имат възможност за избор за дечицата си. Тогава тези "копърки" в образованието сами ще отпаднат, защото са нелицензирани, а таксите на легитимните ЧДГ ще са по-достъпни. И т.н.т.

# 744
  • Мнения: 3 161
A толкова ли е трудно родителите да разберат, че едно е 'детска градина', както го разбират родителите - т.е. да гледат детето им по цял ден, да го хранят, да предлагат занимания и пр., а друго е това, което в държавните изисквания се нарича 'детска градина' и което е доста неизпълнимо за много от детските центрове, които предлагат нелоши условия, а някои и доста по-добри от лицензирани държавни или частни градини? Изискванията за регистриране на ДГ са много трудно изпълними. Те са мислени за друго време, не са съобразени със сегашните условия. Все едно е как е регистрирано едно заведение; по-важно е на какви принципи се основава, как спазва високи стандарти за грижа за децата, на какво ги учи; как е организирано пространството, какви са хората, които се грижат за децата; не на последно място и какви са останалите деца (и съответно родители, какви са основните им ценности - напр. развитие на социалните умения на децата, споделяне, приятелство или демонстрации кой има най-скъпи маратонки, играчки и пр.). Тези неща обикновено остават извън лицензионните режими.

# 745
  • София
  • Мнения: 2 127
Отровка, явно си в системата на образованието и имаш по-пряк поглед над нещата. Може ли да обобщиш какъв материал трябва да се покрие в предучилищната група? Какво трябва да знаят децата? И защо смяташ, че единствено методиката на МОН може да ги научи на това?
Не се заяждам, просто виждам, че едно дете, подтиквано от присъщото му любопитство може да усвои основни неща под формата на игра с майка си, без тя да има педагогическо образование. Моят син знае/разпознава числата до 10, познава буквите и формите (кръг, триъгълник, правоъгълник, квадрат, ромб), четейки в отчетните на връстниците той съвсем не е изключение.

И в тази насока много по-важно за мен е да гледат добре детето ми, да го научат да общува със себеподобни, да бъде част от група, да има условия за елементарно спортуване, тичане и игри на двора, да го хранят добре и подходящо за възрастта му, без полуфабрикати, пилета с хормони и т.н. За това и дали градината е лицензирана за мен не е водещо.

# 746
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
.Сред моите познати имаше коментар-"абе имам едно свободно апартаментче, хайде да направим ЧДГ..." Е, това е печалбарство и злоупотреба с родителите. Имаше и такива, които "удариха по една боя", купиха играчки и се опитаха да направят нещо! Но се получи...нищо и много скоро угаснаха с изгорели вложения.

Това наистина е много лошо и показва,че няма регламентирани законови изисквания за отваряне на ЧДГ. Аз като родител разбира се бих избрала частна градина с добра материална база като държавните,но с по-добро обучение,храна,транспорт и по-малки групи.Според мен родителите избират нелицензирани градини,защото сравнявайки ги с други вероятно имат повече плюсове.В държавните има големи проблеми с персонала.Аз ще ви напиша моят опит с държавна градина в БГ.Синът ми започна да заеква,защото трябваше в определен срок децата да танцуват под музика на Иглесиас за едно тържество.Тогава децата бяха на 3 години.Вътре се крещеше постоянно,сутрин като го оставях обикновенно вече дошлите деца са пред телевизора.Сградата е огромна с огромен двор,на който не е посаждана нова трева с години.Извеждат ги само пролетта,около 16.00ч.,когато родителите идват да ги прибират.Казанчетата на тоалетните не работят,т.е без вода,няма вратички за тоалетните,няма пластмасовите седалки.На мивките беше вързан сапун в тензух и когато го видях омазан в "ако",а от него се мият всички деца предложих аз да купя апарат за течен сапун.Госпожите казаха не,защото ХЕИ щяло да ги глоби. #CrazyВ деня в който му обрах багажа,госпожата ме пита защо го отписвам и че той бил едно от най-добрите деца и на него никой не му се бил карал.Аз и казах,че тя крещи по децата.В момента в който говорех с нея на вратата на стаята,отзад всички тичаха,крещяха и т.н.Учителката не ги респектира.Тя ми отговори,че ще ми се поклони дълбоко ако успея да ги укротя без да крещя.Това беше капака.
Е питам ви аз как да си оставя детето в тази градина.Поради тези причини много от родителите прибягват до търсенето на други градини.И си мисля,че ако там са доволни от базата и отношението към децата пропускат това че не са лицензирани.
Като ви чета между вас има доста напористи форумки.Защо не направите една масова и публична инициатива за подобряване на условията в детските градини.Когато има строго регламентирани правила никой няма да отваря ДГ в апартамент.Това въобще е безумие.

# 747
  • Мнения: 24
A толкова ли е трудно родителите да разберат, че едно е 'детска градина', както го разбират родителите - т.е. да гледат детето им по цял ден, да го хранят, да предлагат занимания и пр., а друго е това, което в държавните изисквания се нарича 'детска градина' и което е доста неизпълнимо за много от детските центрове, които предлагат нелоши условия, а някои и доста по-добри от лицензирани държавни или частни градини? Изискванията за регистриране на ДГ са много трудно изпълними. Те са мислени за друго време, не са съобразени със сегашните условия. Все едно е как е регистрирано едно заведение; по-важно е на какви принципи се основава, как спазва високи стандарти за грижа за децата, на какво ги учи; как е организирано пространството, какви са хората, които се грижат за децата; не на последно място и какви са останалите деца (и съответно родители, какви са основните им ценности - напр. развитие на социалните умения на децата, споделяне, приятелство или демонстрации кой има най-скъпи маратонки, играчки и пр.). Тези неща обикновено остават извън лицензионните режими.

Това е абсолютно вярно. Има толкова ненужни неща измежду изискванията за лиценз, че всичко изглежда сякаш е направено не да стимулира, а да ограничава. Който не се е сблъсквал с тях, той не знае.

# 748
  • Мнения: 784
Аз мисля, че процедурата по откриване на ЧДГ трябва да не е проста като примерно наемане на сергия. А бюрокрацията си е български приоритет!
калинка, идеята ти е добра Peace
Ариана, "методиката на МОМН" е държавен стандарт /не е методика/както за ПГ, така и за І-ви клас. Защото изискванията които се покриват в ПГ са такива, отговарящи на нуждите в у-ще. Защото една Монтесори методика не може да приучи детето на социалност, на правила и т.н.т. И ти самата казваш, че "стандарта" за ПГ е не само ограмотяване - и пак, не говорим за чистото ограмотяване /задача на І-ви клас/. Задачата е изграждане на учебен стереотип, "да се научат децата да учат". Когато основата на една къща не е стабилна, нищо не се случва. Ако ти сама се занимаваш с детето ти, как то ще се научи да се справя в детска среда.Ти ще го научиш да познава буквите, но не се започва от там, а от фонематичен слух, от модел на изречение, от работа в мрежа, от устойчиво внимание-как да седи на едно място, да изслушва, да отговаря, да мисли, но и да се научи да съподчинява желанията си на тези на класа. Да има много излишни неща в Програмата за ПГ, но тя е концептуална рамка и всеки учител съобразно с конкретната група моделира материала. Ако всички Софийски деца знаят какво е метро и трамвай, мислиш ли, че това е елементарно за всички деца. Или знаеш ли колко е трудно на градско дете да обясниш каква е разликата м/у магаре и крава! Peace

# 749
  • Sf
  • Мнения: 978
Точно Монтесори методиката научава децата и на социалност, и на правила. При това доста по-добре от държавната такава, която колкото и да я хвалиш, по-добра не става.

Толкова се стремим да сме европейци, чак се разчекваме от старание. Но пък не щем Монтесори и Валдорф, които са обичайни и приети в цяла Европа.

А е очевидно, че местната образователна система за нищо не става. Откъде е този инат, интересно. Пари ли не дава Европа за образование, що ли. Ма може и да не дава. Те пътищата гледат да ни оправят, защото ще пътуват по тях после. Но от добро образование нямаме нужда, по-изгодни сме им тъпи и послушни.

Общи условия

Активация на акаунт