Частни ДГ София 2

  • 94 824
  • 774
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 12 797
Бoяна прави си ,аз образно се изразих.Все пак трябва да имат значение знанията,а не документа.
Тук в Германия детето се явява на тест за първи клас и може да тръгне първи клас и на 5,и на 6,и на 7 год.Също може да бъде записано във втори клас,без да е завършвало въобще първи,ако на теста покаже необходимите знания.
Това аз намирам за правилно.
Надявам се така да го приложат и тук. Дете на 5 години на училище ми се струва прекалено и никому ненужно. Вярно, в Англия традиционно е така, но и тамошните психолози роптаят, че е твърде рано.

red red На теория си права, но на практика нещата са различни. Ще ти дам пример с лицензирана частна градина, една от първите. Къщата е с двор, всичко е изрядно. Реалността е, че децата никога не излизат в двора, никога. По 10 часа стоят натъпкани в половината от представени при лицензирането помещения. И това е само по един показател.

Положението е много по- драматично, отколкото изглежда на пръв поглед.
Монтесори градините, пък, явно нямат никакво намерение да ги лицензират, заради метода при положение, че същият този метод се използва в много страни и е доказано един от най- добрите за развитието на децата. Не случайно, например във Франция, градините Монтесори хич не са евтини.

# 721
  • Мнения: 67
    Бояна, не бива да очакваме еднакъв професионализъм и качество на предлаганите услуги от всички частни градини. И тук е едно от местата, където ще се дискутират. Но е неприемливо да се сравняват с центрове и клубове. Просто това са различни неща. Напомня ми на продавачите на "маркови" парфюми по улиците - кутийките и надписите - като регистрираните световни  марки, а съдържанието - имитация. Цената - достатъчно висока за имитация, но ниска за оригинал.
         Аз много харесвам някои от педагогическите идеи на Монтесори. За един педагог не са нещо непознато и ново. Но има и други педагогически теории и практики, които са интересни и креативни.  Приветствам различните образователни подходи - все пак не сме еднакви и за всяко дете трябва да има подходящо място според неговите особености и предпочитанията на родителите. Но щом не са градина, то не е мястото тук да се обсъждат, нали? Защото така се подвеждат родители, които търсят детска градина за детето си.

# 722
  • София
  • Мнения: 12 797
red red Градина са си, защо да не се обсъждат? Щях да съм съгласна лиценза да е определящ, ако той значеше нещо, но на практика той не значи абсолютно нищо. Само сме принудени или ще бъдем принудени да търсим градини с лиценз, заради предучилищната.

ПП Дали не може дете да вземе предучилищната като частен ученик? Звучи смешно, но защо да не може? Как мислите?

# 723
  • Мнения: 1 990
Добре, а след като е подхваната темата за предучилищната тук, може ли да попитам по-запознатите, как стои въпросът, когато детето е било в чужбина и въобще не е посещавало предучилищна? Това уредено ли е по някакъв начин?

# 724
  • Враца
  • Мнения: 2 399
аз пак нещо не схващам...
малко ми е далече това време, но недоволството в мен напира Close

предучилищните са към детските градини, нали така?
а, както всички добре знаем, места за държавните градини НЯМА.
и след като предучилищната- не 1, а цели 2 години! е задължителна, значи държавата на практика задължава същите тези родители, на които не е осигурила места в ДГ за децата им, и които по принуда не работят и не изкарват пари, да пращат децата си на ЧАСТНА ПРЕДУЧИЛИЩНА? Shocked

правилна ли съм разбрала този абсурд?

# 725
  • София
  • Мнения: 12 797
Не, ни си разбрала правилно. Можеш да пратиш детето безплатно на предучилищна, но в училище, което има такава. Лошото е, че дете на 5 надали е готово за училище, там условията са други- една учителка за цял клас, чинове и часове.

# 726
  • София
  • Мнения: 6 744
....За част от родителите все още не е ясно кое е важното при избор на градина. Примамват се от имена, фрази и цени. И резултатът - евтино брашно и скъпи трици.
За повечето от пишещите тук е ясно какво търсят - защото са хора търсещи и информирани - от лични посещения, интернет, и др. източници. Преди да избера мястото, в което ходи дъщеря ми, посетих поне 5-6 частни ДГ, повечето от тях лицензирани. Също така проведох обстоен разговор с директорката и учителка в държавната ДГ, където заради чист късмет беше приета. И двете ме гледаха доста странно заради въпросите, които задавах, явно се чудеха на нахалството ми въобще да задавам въпроси, след като съм имала късмет да влезе детето (със стандартните 8,1 т.). Не съм се подмамила от имена, просто седях и наблюдавах как се отнасят с децата в нашата ДГ, и какво е отношението в други ДГ. Нали знаете онова заучено папагалско "Да, миличко, не, недей така, не прави това, прави еди какво си, бъди добро дете..." Бррр...Ето това не искам, и определено не го получавам на мястото, което съм избрала. Също и да яде насила, да спи насила... много мога да изброявам. Лично аз имам лоши детски спомени от такава ДГ, и не искам да причинявам същото на детето си. И то съществува не само в държавни, а и в много частни градини, папагалското припяване го чух именно в частна градина.

# 727
  • София
  • Мнения: 1 335
...Пак за тръгването в първи клас искам да попитам - ако детето не е ходило на предучилищна не може ли просто да държи изпит като частен ученик и да бъде прието в училището?
Гимназия например също можеш да завършиш без да си стъпвал в училище точно като издържиш приравнителен изпит като частен ученик, не е ли същия принципа?

# 728
  • Мнения: 2 028
Това е ясно. Въпросът ми е каква е процедурата, ако има 1 година, а не 2?

в началото на годината имах намерение първата година от предучилищната да си я изкараме в градината, а втората в училище, т.е. от 6 до 7 г.... подадохме молба в избраното училище и оттам не са ни изискали никакъв документ за това къде сме, какво правим и имаме ли първата година от уж задължителната предучилищна... в самото училище казаха, че приемат деца само навършили 6 г., за по-малки нямат капацитет... това с тази предучилищна все още е голяма мътилка, нали дадоха две години гратисен срок, после може и да си отпадне от само себе си, като видят, че училищата нямат капацитет за подобна авантюра...

# 729
  • София
  • Мнения: 38
 А защо не опиташ да намериш някоя детегледачка, може малко да е по-скъпо но ще си по-спокойна за здравето на детето си. Ако направиш равносметка, че като се разболее /а това е сигурно/ пак ще имаш допълнителни разходи, а и вероятно ще те гледат накриво в работата...

# 730
  • Мнения: 19 368
Някой може ли да ми каже как се казваше детската градина в Младост, която работи по Монтесори?

# 731
  • София
  • Мнения: 1 335
Някой може ли да ми каже как се казваше детската градина в Младост, която работи по Монтесори?

Камелини Монтесори - http://www.kamelini-montessori.eu/indexbg.htm

# 732
  • София
  • Мнения: 12 797
Това е ясно. Въпросът ми е каква е процедурата, ако има 1 година, а не 2?

в началото на годината имах намерение първата година от предучилищната да си я изкараме в градината, а втората в училище, т.е. от 6 до 7 г.... подадохме молба в избраното училище и оттам не са ни изискали никакъв документ за това къде сме, какво правим и имаме ли първата година от уж задължителната предучилищна... в самото училище казаха, че приемат деца само навършили 6 г., за по-малки нямат капацитет... това с тази предучилищна все още е голяма мътилка, нали дадоха две години гратисен срок, после може и да си отпадне от само себе си, като видят, че училищата нямат капацитет за подобна авантюра...
Благодаря! Това е много добра новина. За отпадането, надали ще отпадне, напротив, трябва осигурят условия за всички деца над 4 годишна възраст, за да попаднат в системата на образованието. Това в други струни става в ДГ, но тук не знам къде ще го правят. Подписали са такъв ангажимент към ЕС преди повече от десет години. Да ги видим сега каква глупост ще измислят- от родилното директно в училище. hahaha

# 733
  • Мнения: 4 877
Днес попаднах на брошура, която синът ми беше отмъкнал от един детски клуб. Тъкмо щях да я изхвърлям. Видях обаче полезна информация и се разписах в блога си:

"Патета"-та вече с детска градина
http://danybon-hlapeta.blogspot.com/2011/04/blog-post_24.html

Може би скоро ще понапиша в блога си и за една от двете ЧДГ, които винаги много препоръчвам и която открих преди почти 10 години след супер сериозен "research" и оглед на над 20 ЧДГ + събиране на допълнителна информация от повече от 3 независими източника. Ще ви дам линк към статията си, когато съм готова.

Хубави празници!

# 734
  • Мнения: 33
Здравей, след като споменаваш че живееш в лозенец явно и там търсиш.... аз също търся в момента нещо там, не съм проверила колко актуална е информацията защото са почивни дни, а и не знам кога скоро ще стигна до компутър за да пиша по нататък, така че ето:
Патета www.pateta.bg тел:4420095
Фънки Мънки www.funkeymunkey.bg до болница токуда тел:4830917
Алиса ул.Горски пътник 30 тел:8652880
Жирафче ул.бабуна планина 2А, тел:8623961
Аладин ул.Луботрън 19 тел:0878 841 062
ПАлечка нямам адрес - над римската стена било, тел: 8656177

ще се радвам ако може да ми дадеш и ти някакво инфо за района на лозенец!!

Общи условия

Активация на акаунт