Разсъжденията на майка ми относно захранването :)))))))))

  • 5 627
  • 105
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 508
Пускам тази тема на майтап, дано не ме санкционирате (извинявам се за латиницата). С майка ми водим абсурдни спорове относно захранването, тя мисли, че новите методи са глупави, защото моята баба професор-педиатър ме е захранила втори месец със сокче, 4-ти с кисело мляко, 6-ти с жълтък и т.н. Та аз й казах, че искам да започна с оризова каша, защото СЗО препоръчва така, тя беше потресена, така и не успяхме да намерим къде точно СЗО казва да се започне с оризова каша и оттам се почна един весел спор, който ви пускам тук, да го коментирате, ако имате нерви:


до сега дебатът беше, че с това се почва - демек 7 дена само това като нова храна
[14:21:36] zdravka_dostoevska says: ето твое твърдение това ми събра очите
[14:21:51] doroty_dostoevska says: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192347
[14:22:10] zdravka_dostoevska says: обратното - оризова водичка е препоръчителна при разстройства и при даване на вода въобще от третата седмица
[14:22:25] doroty_dostoevska says: vij kolko hora sa zapochnali s orizova kasha
[14:23:17] zdravka_dostoevska says: не видях нито един, майко
[14:23:50] doroty_dostoevska says:
І ден:
11 часа – кърмене
12 часа – 1 л. Оризова каша, течна, смесена с кърма

ІІ ден: 3 л.оризова каша  + кърма
ІІІ ден: - 4 л. оризова каша + кърма
ІV ден: 5 л оризова каша + кърма
V ден: 7 л оризова каша + кърма
VІ ден: 9-10 оризова каша+ кърма
[14:24:23] doroty_dostoevska says: Аз го захраних на шест навършени месеца, демек преди три седмици  Mr. Green
Вкарвам по един нова продукт на всеки три дни, в следния ред:
Оризова каша+кърма
Картоф
Картоф+морков
Морков+Ябълка
Тиква+Ябълка
[14:24:41] zdravka_dostoevska says: тази с ориза, ЕЛДАТА И СИНИТЕ СЛИВИ направо си е луда!
[14:25:08] doroty_dostoevska says: a baba mi s mlqkoto ne e...
[14:25:11] doroty_dostoevska says: Grinning
[14:25:32] doroty_dostoevska says: kvo im e na slivite?
[14:25:50] zdravka_dostoevska says: ох, хайде
[14:26:09] doroty_dostoevska says: i jultuka!
[14:26:11] doroty_dostoevska says: Grinning
[14:26:31] doroty_dostoevska says:
Препоръчителен ред на въвеждане на потенциални алергени:

Суров плод – 6ти месец
Зелени подправки - 7/8 месец.
раст. олио (зехтин), сок, зелен фасул - 8 м;
Царевица, Елда – 9-10ти месец
жълтък - 9 м;
бобови растения ( леща, фасул, грах) - 9 месец
глутен (пшеница, овес, ечемик, ръж, жито) - 10 месец;
сирене, извара - 10 месец;
месо - пилешко, заешко, пуешко – (може и 6ти м.), 8ми месец
телешко, агнешко -  след 10 месец;

прясно мляко, масло, сметана, кисело мляко – след 12 месец;
броколи, брюкселско зеле, карфиол, патладжан - 12 м
захар и сол - след годинката
цитруси - след годинката
домати - след годинката
цяло яйце – след годинката
Горски плодове - след годинката.
Свинско месо - след годинката.
Целина - след годинката.
Къпини, малини, боровинки - след годинката.

Мъхести плодове - след 1,5 г

Шоколад - след втората годинка.
Ядки - 2-3 годинка; фъстъци - след 3 годинка.
Гъби - след третата годинка.
Ягоди – след третата годинка.
Риба, ракообразни - след третата годинка.
[14:26:48] zdravka_dostoevska says: виж филма "Домът" - дано тогава поне разбереш нещо, което се мъча от малка да ти обясня: че нещата са взаимозависими и трябва да бъдат гледани в тяхната цялост
[14:26:57] zdravka_dostoevska says: тая горе е луда, спри
[14:27:02] zdravka_dostoevska says: аргументи:
[14:27:15] doroty_dostoevska says: tova ne e izmislica neina
[14:27:25] doroty_dostoevska says: tova e vseizvestno
[14:27:54] zdravka_dostoevska says: баба ти с млякото хич не е луда защото в 50% от случаите и преди 25 одини просто няма друг вариант, пък и кравите си бяха съвсем ок
[14:28:11] doroty_dostoevska says: ne razbrah shto e luda
[14:28:35] zdravka_dostoevska says: следват доказателства за лудост, при това без обяснение кому е нужно въвеждането на разни щуротии:
[14:29:14] zdravka_dostoevska says: Зелени подправки - 7/8 месец. - куку! ЗАЩО?
[14:29:27] doroty_dostoevska says: kopur, magdanoz?
[14:29:31] zdravka_dostoevska says: Царевица, Елда – 9-10ти месец - куку! ЗАЩО?
[14:29:38] doroty_dostoevska says: zashto ne?
[14:30:03] zdravka_dostoevska says: бобови растения ( леща, фасул, грах) - 9 месец - хахахаха! защо?
[14:30:14] doroty_dostoevska says: zashto ne, be????
[14:31:03] zdravka_dostoevska says: прясно мляко, масло, сметана, кисело мляко – след 12 месец Joy
[14:31:34] zdravka_dostoevska says: патладжан - 12 м  Joy Crazy
[14:31:41] zdravka_dostoevska says: тая си е шантава направо!
[14:31:45] zdravka_dostoevska says: спирам
[14:32:42] zdravka_dostoevska says: Риба - след третата годинка. - ЕГАТИИИИИИИ!
[14:33:04] doroty_dostoevska says: znaesh li kakvo
[14:33:12] doroty_dostoevska says: shte postna celiq ni razgovor vuv foruma
[14:33:20] doroty_dostoevska says: neka ti obqsnqt jenite
[14:33:21] zdravka_dostoevska says: нищо против
[14:33:32] zdravka_dostoevska says: аз обаче имам вяра на опините педиатри
[14:33:49] doroty_dostoevska says: ok, da chuem kakvo mislqt "modernite maiki"
[14:33:59] zdravka_dostoevska says: не че бебчовците ще измрат от тази схема - не, дори може и нищо да не им стане до дълбока старост
[14:34:27] doroty_dostoevska says: golqm smqh shte padne
[14:34:34] zdravka_dostoevska says: но кому е нужно да ги товариш с патладжани, боби леща, да не им даваш хубава прясна пъстърва риба
[14:34:46] doroty_dostoevska says: moje posle da ti napravq account i da si im otgovarqsh
[14:34:52] zdravka_dostoevska says: за кравешките млека и продукти изобщо не говорим!

# 1
# 2
  • Мнения: 11 018
Рибата защо чак след третата годинка?  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 2 099
Моля долното да се види от всички - тъжно е, но е верно. След гледането може би всички дебати за захранването ще ни се видят смешни и излишни
http://www.youtube.com/homeproject

Аз съм майката на най-прекрасната майка Дора, бабата на най-прекрасния 5-месечен момък Йойо.
Нека обаче внеса уточнението, че не ме цитират никак правилно, а по стар обичай доста хипертрофирано. 
Обещах на дъщеря ми да се напъна да си спомня как тя е била захранена от баба си - топ-специалист, която предаде Богу дух по време на радиопредаване, в което обясняваше как е най-правилно да се гледат кърмачетата. Писала е и учебници по въпроса. Светла й памет!
Нейната схема за захранване на внучката й се основава на следните дадености:
- алергиите бяха все още само в нейните - на майка ми - прогнози
- замърсяване на околната среда мнооооого по-малко от днешното
- наличие на 1-2 вида хуманизирани инстантни бебешки млека - мноооого СКЪПИ!!! - на пазаря /ние бяхме бедни/
- наличие на български каши № 0 - бананова с мляко и без, оризова за разстройство, овесена за запек  и някаква друга
- на нашето бебе се даваха естествени продукти от роднините от село, пестицидите бяха по принцип доста по-малко
- даваше се вода от самото начало. при нас - при поискване с лъжичка, не с биберон 
- имаше 4-5 вида български пре-гадни бебешки консерви-бурканчета, които у дома бяха забранени по много причини, някои от които - валидни  и ДО ДНЕС!!!. Теодора не ги е помирисала. Закон: ВСИЧКО Е ДОМАШНО ПРИГОТВЕНО
- БЕЗГЛУТЕНОВИТЕ БРАШНО И КАШИ БЯХА НЯКАКВА АДСКИ СКЪПА екзотика, която всеки нуждаещ се си набавяше сам за алергичното бебе от чужбина. Аз лично знаех за всичко това само защото майка ми имаше 2-3 такива пациентчета, които се бяха видели в чудо.

Описвам по памет захранването на Дора преди 25 години под наставленията на майка ми. Налице са следните дадености: 
1. Касае се за добре развито здраво, малко слабичко ЗИМНО!!! бебе, спокойно, мързеливо и злоядо, което суче активно максимум 5 минути. Следва заспиване и още 25-минутно будене и "посукване".
Майка-аз, твърдо решена да кърми "до последна капка мляко", с доста мляко, но с тесни канали и много болезнено кърмене. Която се цеди, докато бебето не суче, до мускулна треска на китки и пръсти у себе си, у таткото и у бабата. /Тогавашните примитивни помпи си бяха направо безпредметни, дори вредни/.

В отглеждането на бебето участва единствено и само майката. Всички други са или болни, или стари, или заети. И сами искат да бъдат гледани от мен -майката-кърмача.

Кърмене 110 дена, когато изтича и последната капка кърма. Междувременно опити за дохранване с хуманизирано мляко /ХМ/. На 110-тия ден - пълна замяна на 5-те мъчителни хранения с ХМ.
 
1. 20-30 ден - 3-4 ч.л. сок цеден морков следобед, по-късно се включва сок ябълка, вит Д тбл естествен,  извеждане на слънце на балкона или на прозорец. По-късно се включва сок ябълка. До следващия суров плод има мноооого време!!!
2. при намаляване на майчиното мляко - дохранване с хуманизирано /ХМ/
3. но 110-тия ден пълно заместване с хум.мл. поради приключване на майчиното
4. 18 седмици - 2-3 ч.лъж.бананова каша  ок. 16 часа, дохранване ХМ, увеличаване бр.ч.л. постепенно в зависимост от реакцията, тя остава до пълно заместване на следобедната закуска

ЧАЕНА ЛЪЖИЧКА ОЗНАЧАВА най-малката, т.е. - ок. 2 мг.
5. 20 с-ци - . 2-3 ч.лъж. карт рядко пюре с преварена вода /КЪРМА!!!!!/ на обяд
6. 21 с-ци - 10 ч.л. карт.пюре, + 2-3 морковено, с увеличение
7. след 24-тата седмица - сигурно краве мляко се кваси собственоръчно /най-малко до 1 годинка!!!/ и се започва сутрин.
Не си и помисляме да даваме купешко кисело мляко най-малко до годинка!!! Обясненията - после.

Съжалявам, дълго е описанието! Следват следните продукти - моля не ме разбирайте буквално и опростено:

7. След 24-тата-26-тата седмица пюрето картофи/моркови се обогатява с: тиквичка,
Следват: веднъж седмично жълтък, краве сирене изкиснато или краве масло колкото фъстък, пуешко пилешко пасирано месо по 1 суп. лъж. през ден-два
и т.н.
Позволяваше се след 22-та седмица 2-3 порциийки обедна манджа да се замразява във фризера.
Следва продължение
Ваша Баба Здравка-Баба Мравка
  bouquet
И целунете съкровищата по дупенцата, както си му е ред.
И да знаете: растат съвсем необикновени дечица!!! Вашите! Красиви, умни, преждевременно развити - уникални.
Трябва само да им вярвате.
И да направите така, че те да ви вярват.
Сори за макаренковския тон!    chef

# 4
  • София
  • Мнения: 2 508
Хаха, това стана страшно интересно! Някой има ли сили да обясни на майка ми защо това захранване не е правилно?
И за оризовата каша, защо е правилна/неправилна като начало на захранването?

# 5
  • Мнения: 1 691
Хаха, това стана страшно интересно! Някой има ли сили да обясни на майка ми защо това захранване не е правилно?
И за оризовата каша, защо е правилна/неправилна като начало на захранването?
Хаха, едва ли ще съм аз обясняващата Simple Smile Според мен няма правилно и неправилно в цялата тази работа, ако не се вършат съвсем дивотии, т.е. не се изпада в крайности. Така че, мили мама и щерка, няма смисъл толкова да се карате - и двете искате най-доброто за детето.
Схемата на мама Здравка ми се вижда доста разумна, ако се приложи с няколко месеца по-късно. Идеите на Дора също са напълно обосновани Simple Smile

Специално за оризовата каша - много майки започват с нея (не знам дали се препоръчва от СЗО), защото е безглутенова - т.е. от нежелание да въведат глутена. Но пък наистина има и някаква вероятност да се докара запек на бебчето, ако се прекали.

# 6
  • Мнения: 340
За кравето мляко донякъде са прави. И за жълтъка.
От както има ваксини използващи ги като основа/хранителна среда (не точно кравето мляко, кравешки ембриони но на нас белтъка ни трябва) тези храни станаха опасни за бебетата.
Същото и за глутена. Как ще има хора алергични към глутен като преди години не е имало друго за ядене? Има и прост и елегантен отговор. Та жената от тази гледна точка си е права. Кравите са си били съвсем добре.

Не е редно да я съдиш при положение, че сега също се правят адски много грешки и за това ще си патят децата след години. И ти ще водиш сходен разговор, но ще си от другата страна.

Единствената грешка, която виждам е спирането на кърменето. Т.е спряла и е кърмата от неправилни съвети за кърмене.

Последна редакция: нд, 05 юли 2009, 18:06 от bgbabba

# 7
  • Мнения: 857
Подкрепям Дори.
Майка ми е действала по схемата на мама Здравка и ме е кърмила около 4 месеца.
Аз кърмя едно пухкаво кърмаче вече почти 6 месеца /след ужасна борба за кърмене/ и едва сега започнах да захранвам.
Мисля че кашите са по-подходящи за по-слаби бебенца, но всяка майка има право да реши кое е най-добро за бебето й.

# 8
  • Мнения: 1 174
Хващам се за този израз "....къде точно СЗО казва да се започне с оризова каша.." от поста ти в началото, да поясня че аз доколкото съм чела не съм срещала подобно твърдение, може да е препоръчително, но не задължително  Naughty Най - щадящ се води ориза, затова е популярно да се въвежда като първа храна, но това може да е и зеленчук или дори плод. Няма задължително. По - скоро се казва, че СЗО препоръчва да се захранва около шестия месец, когато детето покаже признаци, че е готово, това е по - важното. Относно даването на вода пък, златната среда е да се предлага, а ако детето иска ще пие, тъй че пак няма какво да упрекна майка ти относно водата Wink За киселото мляко също съм на мнение, че не е страшно ако се даде по - рано, но е безсмислено, защото какво печели детето от това  newsm78 то се предполага че е на кърма или АМ, какво му даваш с киселото мляко, което то не получава. Тук е нещо като със соковете - вредите може да са по - големи от ползите. Пък и при теб когато си била бебе нещата са били различни, това ХМ колко качествено е било според теб  Confused то киселото мляко може да е било по - малкото зло. Замисли се колко различни са били нещата с теб: ти си била на ХМ /съмнително/ и кисело мляко, не на кърма. Нормално е да ти се дават соковете за витамини. Освен това жълтъкът е богат изтомник на желязо, тъй като няма кърма - няма и желязо, следователно жълтък. Тези неща са били правилни за времето си и за конкретната ситуация. Биха били неправилни ако майка ти беше продължила да те кърми и въпреки това те беше захранила така. Аз съм била захранена долу горе като теб - кисело мляко от 4 месец, сокове от 2 месец, пюренца от 3 месец и мед на биберона ooooh!, а глутен майка ми не знае какво е  Joy и съм си жива и здрава, но съм кърмена до година и половина, което е все пак някакъв плюс. Тогава никой не е допускал, че е възможно бебе да бъде само на кърма до 6 месеца. Майка ми дори е послъгвала за някои неща, като кърменето на поискване, броя на храненията, нощните хранения и т.н.
Баба Здравка-Баба Мравка имам въпрос към теб: С какво мислиш, че вреди на детето този "модерен" начин на захранване, който иска да приложи Дори ? Когато моята майка ми разказа как ме е захранила, аз я попитах същото и тя ми смотолеви нещо за евентуална анемия при детето и че кърмата няма  да му стига вече. Когато на 6 месеца Мартин беше в перфектно здраве, според педиатърката, кърмата си му стигаше все още, майка ми призна че не е била права. Ти си интелигентна жена, както личи от поста ти, нали не мислиш, че на детето ще му навреди ако се захранва по - предпазливо и с по - бавно темпо от това, което ти смяташ за правилно  Wink Ситуациите са различни, сега бебето е само на кърма, съвсем друго е положението, то си получава всичко необходимо от кърмата и няма нужда от допълнителни "хранителни добавки", да използвам този израз. Твърдата храна е само за опитване и не служи за нахранване до годината на детето тъй че има предостатъчно време да се въвежда, без да се гонят количества.

Последна редакция: пн, 06 юли 2009, 01:52 от rosy_bosy

# 9
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Бабо Здравке, ти в същност в какво се опитваш да ни убедиш? Точно линка към филма, който си пуснала е още една доказателство, че едиственото ни спасение е в back to basics като се започне от това да си гледаме децата възможно най-природосъобразно, а именно като се кърми възможно най-дълго и се захранва късно, бавно и внимателно.

Нищо модерно няма в късното захранване. Като жена на години ти добре знаеш, че всичко ново е добре забравено старо. Замисли се за твоята пра-пра-пра-баба. Колко ли е кърмила? И кога ли е захранила? И с какво?

Остави дъщеря си да прави това, което смята за най-добро за детето си. Иначе ще ни бъде приятно да се включваш от време на време с някой пост.

# 10
  • Мнения: 2 099
Мили майчета, възхитена съм колко културни и мислещи същества сте! Не е изключено да ревизирам мнението си по един-единствен въпрос: продължителноста на седенето на Дора във форуми, което вреди на другите й занимания и способност за човешко общуване.
Относно момента на захранването: докато има кърма и сукане - естествено захранванто започва най-рано на 6 месеца. Има едничкия смисъл стомахчето да започне да се учи да преработва целулози и пр., а езичето - на други вкусове. Защото това го чака цял живот. ОБЩАТА ХРАНА Е САМО ДОБАВКА КЪМ КЪРМАТА!!!! НЕЩО КАТО ПРОБА. - тук пълно единодушие.
Подчертавам: аз и моята майка-педиатърка сме от школата "кърмене до последна капка кърма и кръв". Обаче за това е нужно и бебенце, което да суче. Както и наличие на кърма.
Моята схема е валидна само за нашия конкретен случай, който не е рядък.
Мила rosy_bosy, питаш ме: "С какво мислиш, че вреди на детето този "модерен" начин на захранване" - не съм писала подобно нещо. Но продължавам да не съм приятелка на ХИП, при положение, че можеш сама да направиш 2 лъжички пюренце и точно да знаеш какво даваш на детето си, че няма консерванти, че не е варено 24 часа. Когато не можеш - тогава ХИП.
Освен това съм привърженик да се дава сезонния зеленчук. Тиквата е за зимата /пък и приучава към сладичко/. За август са тиквичките. Това сезонно хранене също е продукт на вярата ми в природосъобразните неща.

Мила ет-бутикон, относно филма: като видях началото му - че е финансиран от най-ненужните производители, всъщност могъщо отровили Земята, наш ДОМ - Гучи, Пума, Ив Сен.. и бла-бла, като си помислих за нашето всеобщо консуматорство - и си дадох сметка, че водим този дебат за захранването само защото САМИТЕ НИЕ сме унищожили тази природа - та има глутени, алергени, "луди крави" /метафора/ и пр. Ние - основните консуматори на 10 парфюма, 20 дезодоранта и 30 бебешки дрънкалки на човекоглава. Всичките ние сме виновни! Преди 25 години, когато Теодора беше кърмаче, всичко изглеждаше нормално. Само майка ми сънуваше бедствия. Излиза, че унищожаването съм го започнала аз, продължила го е Дора, а ТО ще довърши Йойо - пак образи, де.
Иначе доста често съм казвала на милата ми дъщеря - самата тя прекрасна майка! - какво ли е правила баба ми без изкуствено инстантно мляко, памперси и ХИП!... Thinking И защо всъщност тя още е жива като е хранена от 6-тия месец с краве мляко, квасено от мен, в добавка към хуманизираното. Изобщо без каквито и да било изкуствени тъкани! И с пране на 20-30 пелени дневно, отделно дрешките и гладенето. Мога да ви разкажа за това... Joy
Изумих се, когато тя възрази: "Вълната алергизира и събира прах" - дадох си сметка, че това твърдение е плод на ДНЕШНИЯ ДЕН! #2gunfire

Резюмирам: ДА! - ЗА КЪСНОТО  ПОСТЕПЕННО ЗАХРАНВАНЕ, БЕЗ БЪРЗАНЕ. Тук е едно от нещата, с които не съм съгласна с Теодора - бързането - кое след кое. Ами почакай, де - бебчо ще си покаже, за къде бързаме докато има кърма??? Но с нормални, чисти, сигурни, природосъобразни, сезонни и типични за територията продукти. Пипнати от нашите ръчички.

Искате ли да ви разкажа един ден за бебенцата и играчките им? Ще ме поласкаето ако ми дадете тази възможност.
Извинете, че ви отнех толкова време.

И пак с ДВЕ ДУМИ: за къде сме се разбързали със захранването? И защо такива драми?

Целувки на приказните бебчовци! Пак уточнявам: по дупенцата, че Теодора ще ме заклейми #2gunfire

АЗ - форумската доайенка Joy Joy Joy

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Истината е, че - както вече се отбеляза - времената са други. И кравите са други, и въздухът... Нищо не е толкова близко до оригиналното си състояние, както е било преди 30-50-80 години.
Това не иде да каже, че Баба Здравка-Баба Мравка е грешала навремето с отглеждането на autumnsphere, напротив. Като всяка майка е направила всичко по силите си, за да даде най-доброто според наличната информация.

Няма конкретна препоръка на СЗО за оризова каша. Това може да е от интерес (на английски, френски и испански).

ЛЛЛ също като СЗО няма такава препоръка за ориз за начало. Може да е безглутенова зърнена каша, да е зеленчуково, плодово пюре... месото също е подходящо да е сред първите храни.
Но за жълтъка и рибата, както и меда, си има основания, а именно, че са чест алерген (белтъка, по-скоро), затова вече се препоръчва по-завишена граница - 8-9м за жълтъка и 12м за рибата.

Царевицата и елдата могат да са по-ранни за въвеждане, впрочем  Thinking Няма нужда всички храни да се отлагат твърде във времето. Действително някои са потенциални алергени, но следва да се отчете и това, какъв е шансът да са такива - много по-рядко се среща алергия към елда, отколкото към яйце, да кажем.

И накрая - няма нужда от излишно много правила, е съвсем частното ми мнение. Достатъчно е да се избягват знайните най-чести алергени до определена възраст, както и новите храни да се въвеждат през няколко дена, за да може да се проследи детето, а иначе Баба Здравка-Баба Мравка е права, най-добре е човек да се вслушва в бебето си и в инстинктите си  Grinning

# 12
  • Мнения: 2 099
Мила Бу, струва си да ти кажа какво значат истински усилия по започване на кърменето: майка ми си изкълчи ръцете да ми показва докато млякото тръгне и Дорче-Мързеливче засуче! После тръгнаха да ме викат всички родилки да ги науча - станах си акушерка Grinning И ми бяха много благодарни! Това беше един петък, събота и неделя, когато нямаше никого надлъж и нашир в отделението. А аз захранвах ли захранвах с кърма бебчовци. Давах и моя.

Във вещите ми за раждането фигурираше изварено бурканче с изварена лъжичка - да се цедя и да давам с лъжичка - да не би Дора да я захранят с биберон зад гърба на професорката. 

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Баба Здравка-Баба Мравка, похвално, особено предвид времената, които са били доста по, хм, различни от сега откъм права и свободи в държавно заведение и храненето от шише скоро след раждане полека-лека е станало норма Peace

# 14
  • Мнения: 115
 smile3501 Уважавам усилията и отделеното време на една майка, за да проведе разговор и да поспори с дъщеря си на нейна територия.  newsm10

Баба Здравка-Баба Мравка, похвално, особено предвид времената, които са били доста по, хм, различни от сега откъм права и свободи в държавно заведение и храненето от шише скоро след раждане полека-лека е станало норма Peace
  Peace   Peace   Peace

Общи условия

Активация на акаунт