Мастит и противоречиви мнения

  • 5 013
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 401
Здравейте,пиша ви с молба за съвет.Преди 9 дни родих второто си детенце.Спървото кърмих успешно 1 година и си мислех,че сега няма да имам никакви проблеми поради натрупания опит.Но....
Още в Шейново гърдите ми се препълниха и станаха много твърди и болезнени.Така беше и миналия път.От страх да не предизвикам хиперлактация,изцеждах само по малко.Явно съм направила задръжка.Когато се прибрахме вкъщи започнах да храня беба на поискване и да изцеждам,като постепенно намалих броя на изцежданията.(с първото ми дете се цедях първите 6 месеца и сега исках да избегна това.)Постепенно твърдината изчезна,но се образува болезнен участък силно зачервен.Слагах топли компреси и масажирах и каналите се отпушиха-сега вече кърменето не е болезнено.Беше ад преди 2дни.Но изведнъж вчера следобяд вдигнах 38.8 и оттогава е все така.Ходих при мамолог и ме прегледа на ехограф - диагноза мастит.Засега няма абсцес,а само инфилтрат.Изписа ми аугментин и парацетамол(също и аналгин)!Каза да си слагам компреси реванол,но не и топли компреси и след всяко хранене да изцеждам до края гърдите.Проблема е в едната гърда.каза,че ако не се успокои до няколко дни,ще се наложи операция!Моля за помощ и съвети.Иска ми се да продължа да кърмя детенцето си. Praynig

# 1
  • Мнения: 865
Стискам палци и дано всичко да е наред с теб,за да си кърмиш бебчето. PraynigСъвет не мога да ти дам не съм медицинско лице.Добре е че си посетила мамолог.

# 2
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Ами какъв съвет да ти дадем? Пий си антибиотика, парацетамола може да го спреш като ти падне Т и цеди гърдата, за да не се задържа млякото. Тук има една тема, в която няколко майки обсъждаме мастита, ако намериш нещо полезно да използваш. Абсцес рядко се получава, така че рязането може да ти се размине. При мен болката и червенината отшумяха още на второто хапче антибиотик. Успех и ни дръж в течение.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=388139.0

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 246
Банди, защо не пробваш с компреси от зелев лист. Надупчваш го с вилица и го увиваш около зърното. Сменяш на горе долу 3 часа компреса. И чак пък да цедиш до края гърдата, малко ми е чудно Thinking  Ако цедиш до края има опасност да получиш хиперлактация и после май ще стане по-зле. Прави си компреси със зеле и горещи компреси преди всяко кърмене. Пий лецитин и ще се оправиш. Щом ти е казал за антибиотик, пий го, там немога да коментирам. Но поне пък компресите няма да ти навредят. Успех и казвай как си след някой друг ден.

# 4
  • София
  • Мнения: 401
Благодаря за отговорите!  bouquet
Тази нощ след като вдигах няколко пъти наd 39 температура и се изцеждах и хранех бебка на 2 часа,температурата падна.Сега пак имам,но само 37,5.Пия антибиотика,но най-накрая успях да се свържа с моя АГ и той като разбра,каза,че трябва да спра кърменето - първо,защото АБ минава през кърмата(пия Аугментин) и в никакъв случай да не кърмя от болната гърда,за да не стига тази кърма до бебето(било инфекция).Изписа ми и 3х1мл Окситоцин.
Колкото лекари,толкова противоречиви мнения. Съвсем се обърках....
В крайна сметка пак накърмих бебето и то първо от болната гърда.
Ще се опитам да намеря темата за мастита.Имам и зеле,но се чудя реванол или зеле?

# 5
  • София
  • Мнения: 401
Не можах да намеря темата за мастита Embarassed
Забравих да кажа,че АГто каза да намаля течностите до минимум. Отивам да си правя компреси

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 246
Банди, това са пълни глупости, че не трябва да се кърми от болната гърда. Първо трябва от нея да суче бебето, за да може да разкара бучката, която се е появила. Как може да има толкова некомпетентни доктори. Аз затова и не ходих на лекар, когато получих запушване. Вече си знам как да действам и никакви антибиотици не съм употребявала.
Цялата работа е следната-вземаш един зелев лист без главната жилка. Надупчваш го с вилица и го обвиваш около зърното. Сменяш на 3 часа. Пиеш лецитин 1200мг 4 таблетки на ден, като постепенно намаляваш, докато стигнеш до 1 на ден и така поне още няколко дена. Правиш си масажи под душа и същевременно изцеждаш. Преди всяко кърмене си правиш топли компреси на болното място и след това първо даваш от болната гърда. При температура се пие парацетамол минимум на 4 часа. Това е. За два дена ще си като нова. Може да ти стои още някой и друг ден като натъртено болното място, но отшумява. И да имаш в предвид, че вече тази гърда ще ти е податлива на запушване. За да си по-сигурна в мойто писание ще ти кажа, че аз вече 5-6 пъти имах запушване и така си процедирам. Ефекта е 100%.

# 7
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Мастита не е инфекция на млечната жлеза, а на съединителната тъкан, т.е. това, че има възпаление не пречи да се кърми от гърдата, даже напротив - препоръчва се да се кърми, заради по-доброто отпушване. Антибиотика минава в минимални количества през кърмата, т.е. не е вреден за бебето. Да не говорим, че има случаи, когато се налага даване на антибиотик на бебето. Тогава какво? Хиляди жени пият антибиотик по една или друга причина и кърмят. Аугментин е съвместим с кърменето.

desi-g има случаи, когато се получава мастит дори без да има видимо запушване, какъвто беше моя случай. Не съм имала никакви бучки или уплътнения. Просто се случи.

Ето пак линк към темата за мастита. Просто кликни върху него.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=388139.0

# 8
  • София
  • Мнения: 401
Деси,благодаря ти!Но проблемът е ,че аз вече имам мастит,а не само запушени каналчета.Също са ми увеличени лимфните възли и не можело без АБ.Целта е да избегна операцията и да продължа кърменето.Обаче при колкото доктори съм отишла,всеки ми казва различно.
Взех си лецитин от 1200мг и пих 1 вече.
Имам следните въпроси:
-да изцеждам ли до края гърдата през около 2 часа
-мога ли да слагам топли компреси преди кърмене,въпреки възпалението
-да слагам ли студени компреси след кърмене или само такива с реванол
-наистина ли трябва да прекратя кърменето от тази гърда-все още няма гной
-да продължавам ли да кърмя,въпреки АБ-Аугментин или да й дам АМ
-да пия или да не пия течности-всеки лекар ми казва противоречиви неща
-по 4 лецитина дневно ли да пия и да ги пия ли като имам мастит,а не запушен канал-да не стане по-зле
Благодаря за помощта. smile3525

# 9
  • София
  • Мнения: 401
Бутикон,хиляди благодарности Peace

# 10
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Отговор на повечето въпроси има в темата, която ти пратих. Лецитин трябва да вземеш поне 3-4 капсули на ден в началото. Винаги давай първо болната гърда. После, поизцеди, ако не е добре изпразнена, но имай предвид, че такова нещо като напълно празна гърда няма. Не дохранвай. Кърми си бебето. Почнеш ли да дохранваш такова малко бебе рискуваш да се отбие. Компреси не съм слагала, така че не знам, но при инфекция по-добре не слагай топли компреси. Течности пий колкото ти се пие.

ПП  Не забравяй и другата гърда. Внимавай да не се препълва и тя.

# 11
  • София
  • Мнения: 401
Прочетох цялата тема.Сега остава да си взема лактофлор,за да се разминем с гъбичките!Днес определено съм по-добре - нямам треска,а и температурата не е 39 градуса.Продължавам с кърменето,масажите,изцеждането,лецитина и компресите с реванола,за да се разсее бучката!

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 246
Бутикон, споменах за бучката просто защото незнаех какво точно и има и затова налучквах. Знам, че при мастит е възможно да няма бучка. На мен точно първият път ми се получи точно такова. Но дали има бучка или не, лецитина и компресите със зеле са си стандартна процедура за лечение. Виж вече като има и увеличени възли незнам дали е правилно с топлите компреси. Но момичето в началото не спомена за тези възли.

# 13
  • София
  • Мнения: 401
Благодаря ви,момичета!
ПОложих много усилия,изчетох доста неща и резултат има !
От 24 часа съм без температура,гърдите са спокойни,бучката разсеяна!Спрях компресите с реванол и сега слагам топли компреси преди цедене или кърмене.Пия също Лецитин,но не знам дали не действа превъзбуждащо,защото имам чувство,че от Окситоцина,е по-трудно спането и за мен и за беба.Вие ще кажете от опит за Лецитина.
Снощи бях при моя АГ(нямаше го в СФ тази седмица за жалост),прегледа ме,показа ми как да се цедя и масажирам!Както и да е - каза,че ако е имало нещо,сега всичко е наред и трябва да се успокоя и да изцеждам,за да не се застоява кърмата.Каза ми,да слагам топло преди цедене или кърмене,за да отпушвам каналите и при нужда - Окситоцин.
Това е!
Сега се чудя:
 АБ мисля да спра след 5тия ден(т.е. утре последно).Четох,че при мастит е хубаво да се пие АБ поне 10 дни обаче
Хиляди благодарности

Последна редакция: пн, 13 юли 2009, 16:25 от bandi

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 246
Радвам се, че нещата са се оправили и внимавай занапред, че на мен редовно ми се запушват каналчета. Добре, че знам как да процедирам, иначе лошо  newsm10

Общи условия

Активация на акаунт