За здравните осигуровки...как,къде.

  • 99 266
  • 1 187
  •   1
Отговори
# 1 155
  • Мнения: 481
Титина, в момента в който те освободят от българско гражданство, би трябвало да изтрият ЕГНто ти от системата им. Това е работа на администрацията смотана, а не наша. Напомня ми на романа на Гогол "Мъртви души"
Кажи на дъщеря си да не се занимава с глупости - това е нейното време и нейните нерви. Не е нужно да се интересува какво се случва в тази страна на чудесата и абсурдите.

# 1 156
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 947
Титина, в момента в който те освободят от българско гражданство, би трябвало да изтрият ЕГНто ти от системата им. Това е работа на администрацията смотана, а не наша. Напомня ми на романа на Гогол "Мъртви души"

Точно така е, в момента който не си с бг гражданство не трябва да имаш и ЕГН, но това, че някой е взел каквото и да е гражданство и като го е взел и е казал, че се отказва от българското, не озн че го е направил. Ако се е отказал има си съответния документ за отказ и не могат копче да му кажат

# 1 157
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Не знам на патагонски ли го казах или на български. Да получиш документ, че си освободен от българско поданство, какво е според теб??? Поданство аз имам от 1995, а дъщеря ми от 1998 години. И как да знам какви закони ще излязат, че да си свърша и това, да не ме вписват в някакви си регистри. Аз съм се изселила преди 21 години вече. Къде ми е грешката??? Освен, че съм се родила там???

# 1 158
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 947
 Поданството на др държава не те освобождава от бг гражданство.  Освобождажането става с изрична молба и влиза в сила с Указ, нищо друго като документ не върши работа Ако нямаш Указ за освобождаване от гражданство, просто подлежиш за законите на тази държава.
Ако имаш указ, че си освободена от бг гражданство нямаш никакъв проблем и не те касаят бг институции.

# 1 159
  • Мнения: 481
Титина, в момента в който те освободят от българско гражданство, би трябвало да изтрият ЕГНто ти от системата им. Това е работа на администрацията смотана, а не наша. Напомня ми на романа на Гогол "Мъртви души"

Точно така е, в момента който не си с бг гражданство не трябва да имаш и ЕГН, но това, че някой е взел каквото и да е гражданство и като го е взел и е казал, че се отказва от българското, не озн че го е направил. Ако се е отказал има си съответния документ за отказ и не могат копче да му кажат
Титина много си забавна, личи си че понятие си нямаш от този ад наречен "освобождаване от българско гражданство"!
Забележи говорми за освобождаване, не за отказ!
Аз си правя асоциации с роби като чуя тази дума.
Освобождаването става с указ на президента. Този указ се разпраща до всички инстанции. В момента, в коыто излезе прословутият указ, паспортът ти става невалиден. Тоест ти не съществуваш за тях повече и не можеш да се ползваш с правата на български гражданин.
Логично е щом обявят документите за самоличност за невалидни, би трябвало същото да се случи и с ЕГНто ти.
Австрия не приема двойно гражданство, тоест детето на Венета щом има австрийско, явно е било освободено от българско гражданство, или греша?

# 1 160
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 947
Титина много си забавна, личи си че понятие си нямаш от този ад наречен "освобождаване от българско гражданство"!
Забележи говорми за освобождаване, не за отказ!

Радвам се че ти е забавно, но заслугата не е моя. Предполагам, че си объркала имената защото не аз първа използвах този термин:
Е това не е вярно!!! Не мога да го повярвам!!! Дъщеря ми е от 1998  година e австрийска поданица. Отказала се е от българско поданство, което ще рече, че няма такова, но това не и´ пречи от 2000-та година до момента  да е длъжница. Така е, когато човек е роден в Абсурдистан!!!

# 1 161
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Tetina, отказала, подала молба за освобождаване и получила така нареченият заветен документ, указ от президента, че е освободена от българско гражданство, който явно в случаят със здравните застраховки не и´ служи.
Какво значи за теб отказала. Мен не ме интересуват изрази като молба за освобождаване от BG гражданство/поданство. Тя не ги е молила, тя се е отказала, искала го е. Това е истината, а как го наричат ми е все едно. Ти в момента се хващаш като удавник за сламка.

# 1 162
  • Мнения: 1 059
Venetta,  ако правилно съм разбрала от прочетеното по-горе имате Указ за освобождаване от гражданство. Не е мястото тук да уточняваме защо се нарича точно така. Народното събрание е решило така и точка. Сега се подписва  от президента(от 1992 г). Преди тази година не знам кой е подписвал документа. Към този указ се дава удостоверение за лицето. С представянето на това удостоверение пред НАП ще бъдете освободени от задължения за каквито и да е осигуровки. В това не се съмнявам. Да, проблемът е в това, че не са информирани всички институции за освобождаването ви от гражданство,както казва Piny. Съвет на никого не мога да давам, всеки си има гледна точка и причини. Ако аз бях в твоята позиция бих направила необходимото да уведомя по официален ред данъчните с приложено копие на документа.
Едно уточнение. При контакта ми със служител на НАП миналото лято бях уведомена, че тази система за проверка на здравно-осигурителен статус по интернет  е само един алгоритъм за първоначална информация. Какво дължи или не дължи лицето се установява на място. Процедурата се казва "Установяване и коригиране на здравно-осигурителен статус". За това е редно всеки, живеещ в чужбина с двойно или само българско гражданство да посети по възможност НАП веднаж. В България много неща се вършат с електронен подпис. Kато живeeща извън ЕС не си струва да вадя такъв.
Тази тема съществува вече 2 години. Много съфорумки са писали, питали и после са изчистили задълженията.  Огромната част от моите приятели българи, живeeщи тук в Канада, отдавна са приключили успешно въпроса със здравните осигуровки в България. А изненади винаги има. Thinking

# 1 163
  • Мнения: 481
Да, права си, но кому е нужно да губи от собсвеното си ценно време и да доказва нещо на органи на някаква страна, чиито гражданин аз не съм? Ами те и в Куба може да решат, че им дължа пари, защото сме били там на почивка. Дали би ми пукало според теб? България, нейните институции, закони и уредби са ми напълно безразлични.  Whistling Whistling Whistling

# 1 164
  • Мнения: 3 371
не  е по темата, но няма австрийско поданство, поне според мен.
австрия е република, което изключва да сте поданици на крал/кралица. освен ако нещо друго не е валидно.

-------------

не се заяждам, но винаги съм се чудила на това - поданик и гражданин се бъркат поголовно.

# 1 165
  • Мнения: 4 300

не се заяждам, но винаги съм се чудила на това - поданик и гражданин се бъркат поголовно.

не се бърка- нарича се state of mind  и не зависи от държавното устройство.

# 1 166
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
не  е по темата, но няма австрийско поданство, поне според мен.
австрия е република, което изключва да сте поданици на крал/кралица. освен ако нещо друго не е валидно.
-------------
не се заяждам, но винаги съм се чудила на това - поданик и гражданин се бъркат поголовно.

Да не е заяждане, а е "гаргара"!  Naughty И понеже не е по темата, няма да ти обяснявам   Whistling как стоят нещата точно, защото и тук има тънкости, за които не съм прочела някой да е писал, не че не може, да не са писали де, no...  Mr. Green  Laughing

Виждам, че Рокси, пак се опитва да играе ролята на секретарката ми, ups;)- office assistentin, но нещо не и´ се получава.  Laughing

# 1 167
  • Мнения: 3 371
струва ми се, че виждаш прекалено много призраци, венета.

чисто и просто винаги съм мислила, че няма как кралствата да имат граждани, а републиките - поданици. написах - освен, ако няма друго/което не ми е известно/. може и да е точно както казвате.
-------------
според съпруга ми - синът ми е само и единствено поданик на кралство холандия. евентуално /ако пожелае/ може да стане гражданин на република България. оттам идва грешката ми при тълкуването.




# 1 168
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
слънчева*, не знам защо измествате темата. Факт е, че в BG въпроса със здравните застраховки не е уреден както трябва, че ни губят времето излишно да ходим по инстанции и т.н Дали сме поданици или граждани на други държави, е все едно. Важно е да не сме вече граждани на страна, където ще ни губят времето с глупости и ще ни обвинят, че ние сме си виновни, че не сме се отписали, въпреки че те са въвели закона години, след като ние нямаме нищо общо с тях.
Единственото, което мога да кажа, че и ти като Титина се хващаш за сламката! Явно днес, пък и не само днес не ви е ден. Иначе не бихте се държали като деца от детската градина.
А призраците явно ги виждаш ти  Mr. Green.

# 1 169
  • Мнения: 3 371
откровено казано нямам отношение към това  кой, какви проблеми има или е имал с отписване или не на каквото и да е.

просто ме заинтригува значението на гражданство и поданство. другите неща са лични и нито мога да съм в помощ, нито знам с какво да помогна/било то съвет или друго/ , затова и не пиша по темата.
 
нито се хващам за сламка, нито друго. питах нещо просто и извън темата по която нямам никаква информация, за което разбира се се извинявам,че е като оф топик.

Общи условия

Активация на акаунт