Юнчетата ни растат щастливи, умни, весели, красиви!

  • 62 339
  • 761
  •   1
Отговори
# 570
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
здравейте и от мен отново
Започна новата учебна година.Ние сме трета група тази година и ни казха,че нашата община е приела 5-годишни-предучилищна...не бяхме съгласни повечето родители...но след като ни обясниха че става дума за това,че учебната програма си остава същата като за 3-та група,само дето учебниците и помагалата щели да бъдат УЖ  безплатни,но докато не видя НЕ вярвам.
Иначе моя малкия много обича да ходи на детска градина,и е сърдит,когато детската градина е затворена.А за зъбчетата-учудих се не са ли малки да им се клатят и да падат още? newsm78
И аз да ви се оплача-имам един голям проблем с моя син-Не носи дънки.Ужас как ли не го карам-не ,не  и не.Били му твърди.Не носи дори и панталони-само с екипи ходим и на официални и на неофициални поводи.Незнам как ще го накарам въобще да обуе такива неща.А отгоре на всичко и ризи не може да понася-абе какво да ви кажа -само спортни екипи и блузки.Не се притеснявам за друго-а за това че ми каза-Мамо ,аз няма да ходя в първи клас,защото трябва да нося панталони и ризи...

# 571
  • Мнения: 1 072
И аз да ви се оплача-имам един голям проблем с моя син-Не носи дънки.Ужас как ли не го карам-не ,не  и не.Били му твърди.Не носи дори и панталони-само с екипи ходим и на официални и на неофициални поводи.Незнам как ще го накарам въобще да обуе такива неща.А отгоре на всичко и ризи не може да понася-абе какво да ви кажа -само спортни екипи и блузки.Не се притеснявам за друго-а за това че ми каза-Мамо ,аз няма да ходя в първи клас,защото трябва да нося панталони и ризи...
Аз именно по тази причина избягвам да купувам дънки - всъщност ако имаме, то са ни подарък и Марк не ги носи. Същото сега с бебка - подаряват й разни дънкови роклички, гащеризони, но аз не й ги слагам. Близките си отдавна съм предупредила да не си хабят парите за дънкови дрехи. Просто са мнооого по-неудобни, твърди и стягащи децата, а те се движат много и трябва да са с удобни дрехи. Например, никога не ми е идвало на акъла да изпратя Марк на детска с нещо, различно от анцуг. За официално имаме панталони, разбира се, но по-меки и не дънкови. Джинсите са много по-добри решение, според мен. Та, без да искам да ти се бъркам, 100% подкрепям детето ти  Peace Според мен е добре да му обясниш, че не е задължително да носи дънки или ризи на училище - има и доста по-удобни дрехи за деца. Позволи му сам да си избере нещо (мек панталон; фланела, която има яка и пунтира риза, но не е и т.н). Аз така бих направила:-)

Пък при нас ново 20 - Марк трябвало да ходи на логопед ooooh! Cry Дано бързо да му помогнат. Според мен добре си говори, нооо признавам, че не съвсем чисто... Нямам проблем да "Р-ка" като мен, но ако могат да му помогнат - ок... Та така:-)
Прегръдки на дечицата Hug

# 572
  • Мнения: 1 006
здравейте и от мен отново
Започна новата учебна година.Ние сме трета група тази година и ни казха,че нашата община е приела 5-годишни-предучилищна...не бяхме съгласни повечето родители...но след като ни обясниха че става дума за това,че учебната програма си остава същата като за 3-та група,само дето учебниците и помагалата щели да бъдат УЖ  безплатни,но докато не видя НЕ вярвам.


E, ние пък дадохме над 55 лв за учебници в трета група, и освен това още толкова за разни други "материали", та минахме стотачката! Честито на  печелившите  Confused

 #Cussing outПък мен ме е хванал грипа и е голяма драма - смуча едни хомеопатични, ама .....
вече не останаха сухи дрехи вкъщи - потя се като че съм на сауна... #2gunfire

# 573
  • Мнения: 1 072
Съкровищница, ние дадохме 70 Sick, от тях 60 за учебници и други канцеларски, 5 за минерална вода (сложихме апарат) и 5 за салфетки, тоалетна хартия и прочие... Какво да се прави... Утре мъжете ще лепят нов балатум във всекидневната стая... Хубавото е, че децата са си в едни и същи помещения и с едни и същи госпожи от начало до край, поне за своите деца правим всичко:-) А аз специално съм се наточила Карина също да е в тази група със същите госпожи:-)

# 574
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ох майко с тези детски градини...

При нас:
1. Таксите авансово в пълен размер;
2. Няма болен с бележка, няма с молба от родител - плащаш;
(Пример - отсъстваш цял месец по болест - дължиш 30 лв. абонамент+15 лв. от болничните = 45 + 50 за допълнителни занимания + 20 лв. сан.хиг.мат = минимум 115 лв. без кракът на детето да е стъпил в групата.  )
3. Пари за учебници;
4. Пари за ремонт;
5. Ежемесечна торба със санитарно - хигиенни материали в приблизителен размер от 20 лв.;
6. Пари за минерална вода;
7. Пари за допълнителни дейности в приблизителен размер - 50-70 лв. месечно;
8. Просене за какво ли още не....

И това ли е социалното благо "детска градина", дотирано от Общината, и спонсорирано от моите данъци?
На мен с почасова детегледачка по-ефтино ще ми излезе.
Още повече, че дъщеря ми се прибира в 4 от 5-те дни седмично на обяд, защото посещава странични обучения.

Е`аси скапаната държава.

П.П. Иначе и Луси предпочита спортните комплекти от горнище и долнище. Дънки много харесва, но и се смъкват до под кръста, а като й сложа колан или фишу, и й стягат.

# 575
  • Мнения: 3 698
Дени, не се тревожи за логопеда, за добро е  Hug .Аз също като теб в началото не се заслушвах говори ли чисто Лора, чувах, че има проблем с "Р" само, но всъщност трябваше да оправяме много звуци.Когато започне да говори чисто детенцето ще усетиш разликата.Стискам палци да се сработят Марк и логопеда!

За удобството на дрешките за момченца - нямам опит, но имам едно любимо момченце, на което съм кръстница  Grinning и винаги когато му избирам подарък дрешки гледам да са мекички и удобни, освен това дънките нито са официално облекло, нито кой знае колко красиво...според мен.Джинсите наистина са вариант или панталонче от мек плат.. Peace

Мимес, страхотни са ви снимчиците, много сте хубави и двечките  Heart Eyes , радвам се че сте се разходили!

Гале, бързо да оздравяваш Heart Eyes !



# 576
  • Мнения: 1 006
Ох майко с тези детски градини...

При нас:
1. Таксите авансово в пълен размер;
2. Няма болен с бележка, няма с молба от родител - плащаш;
(Пример - отсъстваш цял месец по болест - дължиш 30 лв. абонамент+15 лв. от болничните = 45 + 50 за допълнителни занимания + 20 лв. сан.хиг.мат = минимум 115 лв. без кракът на детето да е стъпил в групата.  )
3. Пари за учебници;
4. Пари за ремонт;
5. Ежемесечна торба със санитарно - хигиенни материали в приблизителен размер от 20 лв.;
6. Пари за минерална вода;
7. Пари за допълнителни дейности в приблизителен размер - 50-70 лв. месечно;
8. Просене за какво ли още не....




 ShockedНансен, уби ме................

# 577
  • Мнения: 2 791
Здравейте, момичета  Simple Smile
Скоро не съм се мяркала тук и ми беше интересно да изчета последните няколко страници.

Нансен, ти направо ме уби с тези такси в градината  Shocked Тези 50-70 лв. за допълнителни занимания на месец ли са? Колко занимания имат тези деца и професори ли ги обучават? И като какви толкова са тези санитарно-хигиенни материали за толкова пари?
Аз съм много доволна от нашата градина. Учителките ни са чудесни и Боян много си ги харесва, а директорката е разкошна. Като цяло политиката на градината е да товарят родителите минимално. Таксата за пълен месец е 40 лв.,а при отсъствия плащаме само за дните, през които детето е на градина. Санитарно-хигиенните материали си ги осигуряват сами. Носим само вода. Допълнителните занимания са 5 лв. месечно - народни танци два пъти седмично. Предлагат и вероучение. То е безплатно (намерили са някакъв спонсор), но още се чудя дали да го запиша. Английският е 12 лв. месечно, но обучението е само за 6 годишните.
За учебници и разни дребни неща ни поискаха по 20 лв. Учат по "Ръка за ръка" и им купуват 3 или 4 от книжките от серията. От останалите до 9, взимат по 1 за група и учителките преснимат или им обясняват по картинки.

Вкъщи гледам да оставям Боян да ме води в интересите си и да не налагам с какво да се занимава. Най-много се интересува от "майсторене" и купуваме доста строители и конструктори. Вече се справя доста добре със сглобяването по схема на леговците и разните строители.
Когато пуснаха поредицата "Човешкото тяло" беше видял рекламата и сам ми я поиска. За малко по-големи деца е, но той ме караше да му я чета и да обясняваме по картинките, сглобявахме заедно макетите и вече е що годе наясно с анатомията.
От Данонино пък събрахме магнитчетата с държавите и се научи да си ги реди картата на Света.
Задачки за смятане решава в "Дечица". Цените вече се научи да ги чете правилно  и разпознава кое е скъпо. Тук заслугата е моя, защото обикновено му слагам таван на цената на играчката, която мога да му купя Embarassed
Буквите повечето ги знае и успява да си напише името с печатни букви, но четенето определено не го влече.
За английския още не настоявам, въпреки че 6 години съм обучавала деца от 5 до 18 години. Понякога ме пита за думички или ме кара да си говорим на английски, но книжки не съм му купувала още. На тази възраст наистина усвояват изключително бързо, но смея да твърдя, че към началото на средното образование няма абсолютно никаква разлика между тези, които са започнали да го учат от ранна възраст и тези, които са започнали по-късно но пък са си го учили сериозно.

# 578
  • Мнения: 1 072
Mama Svetla, доста сте напред с материала:-) И моя Марк много обича да си пазарува сам и като му върнат ресто да пита колко е и какво може да си купи с него, но още не сме стигнали до разпознаване на цените. Ние пък имаме такава книжка с пъзели с континентите
  и Марк обича да ги реди. Легото и пъзелите също са му любими занимания, но легото повече. От около половин година се научи сам да си ги реди по картинка и оттогава му е много интересно.
А цените в детската ви са нереално ниски и със сигурност не са в София. Тук таксата е 60 лева, но не по-малко от 30. При нас всяко допълнително занимание е 20 лева на месец за 2 пъти в седмицата. Марк ходи на 3 и ето ти +60 лева на месец. Миналата година бяха народни танци, приложни изкуства и английски, тази година се чудя за народните танци има ли смисъл, защото нищо не е научил Confused И така по поне 120 лева на месец, плюс 70 за начало и още текущо ако нещо изникне, за куклен театър и т.н....
 

# 579
  • Мнения: 2 791
А цените в детската ви са нереално ниски и със сигурност не са в София. Тук таксата е 60 лева, но не по-малко от 30. При нас всяко допълнително занимание е 20 лева на месец за 2 пъти в седмицата. Марк ходи на 3 и ето ти +60 лева на месец. Миналата година бяха народни танци, приложни изкуства и английски, тази година се чудя за народните танци има ли смисъл, защото нищо не е научил Confused И така по поне 120 лева на месец, плюс 70 за начало и още текущо ако нещо изникне, за куклен театър и т.н....
 

Да, в Радомир сме  Simple Smile Едната причина е тази  Grinning Другата, че както споменах директорката е разкошнен и много деен човек. Непрекъснато си осигуряват допълнителни средства чрез разни проекти и спонсориране от местни предприятия. Но, хонорарите на преподавателите за допълнителни занимания в София определено са нереално високи. Имайте предвид, че при деца на тази възраст продължителността на заниманието трябва да е 20 мин. - това е максималното време, в което вниманието им може да се задържи сравнително съсредоточено. Група от 20 деца по 5 лв. на месец - 100 лв. за по-малко от 4 астрономически часа. Предвид средната учителска заплата, а и средната заплата в страната изобщо, това е съвсем приличен доход за преподавателя, който води поне 4-5 групи и вероятно работи и в някое училище или частна школа.
От допълнителните занимания не очаквам кой знае какво. Естествено, че няма да изиграе селско хоро, например  Wink Целта им при деца на тяхната възраст е по-скоро овладяване на елементарна култура на движение и координация - да успеят да започнат всички с един и същи крак, да се завъртят в една посока, да координират движенията си с тези на другите деца ...
При английският пък, основната цел през първите една-две години е детето да свикне с различното звучене на чуждия език, да се научи да възпроизвежда точно специфичните звуци, да изпълнява ограничен брой команди и да усвои откъслечни думи свързани с ежедневния живот. Стихчета и песнички запаметяват лесно, но тях по-скоро само възпроизвеждат без да разбират какво точно казват.

Последна редакция: нд, 10 окт 2010, 17:39 от Mama Svetla

# 580
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 203
50лв за учебниците, тетрадките, хигиенни материали, вода и не знам още какво - това поискаха на родителската среща.
Иначе Гого ходи само по на едно нещо допълнително. До миналата година включително ходеше на плуване в градината. Сега иска на футбол - това ще е само.

Легото и строителите са основното занимание вкъщи, допълнително - играта на Need for speed, някакви мотори и Формула1 на компютъра. За пъзелите му мина желанието нещо.

# 581
  • София, център
  • Мнения: 3 455
При нас танци и език са по 30 лв. месечно, Валдорфска педагогика - 20 лв. Таксата до 60, но не по-малко от 30.

# 582
  • Мнения: 1 072
Е, Нансен, вие сте в Центъра, все пак  Wink
Ние официално сменихме народните танци с футбол:-))

# 583
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Е, Нансен, вие сте в Центъра, все пак  Wink
Ние официално сменихме народните танци с футбол:-))

Център-ментър, ама децата в групата не са от центъра, с няколко изключения.

# 584
  • plovdiv
  • Мнения: 350
На Васил пълната такса е 30лв. и за неприсъствените дни ако се обадим, че детето няма да присъства, не се плаща. Допълнителните занимания са по 86лв. годишно, като се внасят на две вноски по 43лв за дейност. Допълнително за материали събрахме по 70лв., за настоятелството 12лв. и за климатик 20лв.
Аз твърдо съм решила подготвителната група да я кара в училище и ще подам молби на няколко места, защото никъде не било сигурно дали ще се сформира група, тъй като родителите предпочитали да си оставят децата по цял ден в градината.
Нашите групи са по 30+ деца  Crazy - абсурдна ситуация...

Общи условия

Активация на акаунт