Уволняване на бременна

  • 2 512
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Ани,наистина е най-добре да наемеш адвокат.И не подписвай нищо,защото си мисля,че това,че не си уведомена също е негов гаф.
Успокой се и си търси правата!!С по-малко емоции.

# 16
  • София
  • Мнения: 561
Трябва на всяка цена да го съдиш  Twisted Evil  Вземи си адвокат и не го оставяй да му се размине  #2gunfire Няма право да те уволнява - ти си защитена от закона.
Успокой се заради бебчето, въпреки че съм сигурна, че ти е трудно в момента.
Успех от мен  Hug

# 17
  • Мнения: 6 472
Ани стегни се и се успокой бе жена! Или аз нещо не схващам или шефа ти нещо не е направил както трябва. Така като гледам има 2 варианта: 1 била си болничен, 2 била си на работа. Не мога да си спомня ти от кога писа, че излезна болничен, но във всеки случай по време на болничен не могат да ти прекратят трудовия договор. Ако си била на работа остава въпросът кога са те уведомили. Говори с въпросното "човеченце" и уточнете някои нещица! Другото което бих те посъветвала е да провериш в НОИ внасяни ли са ти осигуровки и до кога. Най- вероятно не са те осигурявали, за да напира шефчето да те уволни. Тия пари за майчинството трябва да си ги извади от джобеца и затова му е по- лесно да те уволни. При това положение много мило му съобщаваш че ще уведомиш НОИ за това нещо.
По принцип ако си била на работа във въпросния период, но не си го уведомила писмено за бременноста има право да те махне. При това положение парите ще си ги взимаш от държават. Аз те съветвам да го тормозиш до дупка и да си търсиш правата, защото определено има нещо не както трябва в начина по който те махат!

# 18
  • Мнения: 2 910
Какво означава това,че няма перспектива в теб,а бъдеще в теб няма ли?! Наеми адвокат и му разкажи играта на тоя гадняр,както той разказа твоята.Не оставяй нещата така.Успех и се успокой.

# 19
  • Мнения: 514
Може да ти прекрати договора единствено на основание несправяне с работата, което е трудно доказуемо. Принципно няма право да те уволнява докато си бременна и по майчинство. Абсолютен гадняр. Аз ако съм на твое място ще го осъдя и пушек ще се вдига!!! Да не говорим, че е длъжен да ти пази мястото докато ти свърши майчинството!!!

# 20
Законовото положение обаче е малко по- друго- условие да се ползваме от закрилата от уволнение е писмено да сме уведомили работодателя си. Няма го изрично, но се извлича от закона, в този смисъл е и съдебната практика. Моето уведомление си го дадох преди 2 седмици. Аз, нищо че съм юрист, за всеки случай досега се рових в КТ и в практика, говорих и с други колеги, един скоро имаше такъв случай.
Но дори да не си дала, при всички случаи се изисква да те уведоми за прекратяване на трудовото правоотношение. Потърси си адвокат, притрудови дела работникът/служителят е освободен от съдебни такси, а хонорарът за адвоката, ако спечелите, а съм убедена, че ще спечелите, ще присъдят да се плати от ответната страна.
Горе главата, няма страшно! Наистина е много неприятна ситуацията, но ще се справиш.

# 21
  • Мнения: 727
Аз от втория месец излязах в болничен имах проблемна бременност и затова.......този болничен може ли да се счита за уведомление??

# 22
Абслолютно може. Значи всичко си е наред, много се радвам!  Наемай си бързо адвокат и да го побъркате тоя твоя гаден шеф. Няма да се притесняваш, 100% ще имате успех!

# 23
  • Мнения: 181
Защитена си от уволнение само в рамките на 135 дневния болничен по майчинство (45 дена преди, 90 или колко бяха там дни след). Пишеше го във в-к Труд, но не мога да се сетя в кой брой (в рамките на две седмици от днес). И ако не работиш май не можеш да вземаш 2 години обезщетения за майчинство  Sad Sad Sad

# 24
  • Мнения: 54
абсолютно съм съгласна със другите мами.Търси си правата чрез съда,защото шефа ти със сигурност е гадняр #2gunfire
И опитай да се успокоиш.Успах от мен Peace

# 25
  • Мнения: 1 250
Абслолютно може. Значи всичко си е наред, много се радвам!  Наемай си бързо адвокат и да го побъркате тоя твоя гаден шеф. Няма да се притесняваш, 100% ще имате успех!

Предварително се извинявам за коментара, понеже не съм юрист.
Но наскоро четох разискване между двама адвокати - ставаше въпрос за съкращаване на диабетик. Та става дума затова че работодателя не е длъжен да разбира от медицински диагнози и да прави проверка на болничен лист.

справка в dir.bg

# 26
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Защитена си от уволнение само в рамките на 135 дневния болничен по майчинство (45 дена преди, 90 или колко бяха там дни след). Пишеше го във в-к Труд, но не мога да се сетя в кой брой (в рамките на две седмици от днес). И ако не работиш май не можеш да вземаш 2 години обезщетения за майчинство  Sad Sad Sad

чакай, чакай, може нещата да са се променили за 1 година, но не е ли вярно, че бременна може да взима болнични освен тези 45+90, а и 6 пъти по 10 дни? И има резон за комисия, която може да удължава болничните?

# 27
  • Мнения: 1 666
Присъединявам се към мнението на meria, че нямаш проблем! Даже като юрист мога да ти кажа, че всъщност не си уволнена, щом не го знаеш (и договора не е бил срочен)! Най-малкото, за прекратяване на трудовото правоотношение трябва да ти бъде връчена заповед (независимо дали е законосъобразна)  и да ти бъде оформена (в смисъл приключена) трудовата книжка! Щом това не е направено, за какво прекратяване говорим!
Така че, успокой се! И отиди на срещата с работодателя ти задължително с юрист, за да му обясни колко е сгафил! И след това го съди - ще си вземеш не само болничните и майчинските, но можеш да претендираш и лихва!

# 28
  • Мнения: 8 769
Anilevi, да те уволнят, докато си бременна е почти невъзможно, повярвай ми, чела съм този раздел от КТ, защото бях в същото положение. Осъдих фирмата от воле!
Виждам, че си от Варна, мога да ти препоръчам много добър адвокат. ако искаш-пиши ми на ЛС!
Успокой се, правото е на твоя страна! Ако толкова тоя изрод неземен не може да те трае, но не иска да го съдиш - да ти даде 10-20 000 лв. компенсация.Няма проблем тогава. Кретен! #2gunfire

# 29
  • Мнения: 426
ето и един линк към форум където можеш да питаш спокойно без да ти вземат пари.на мен много ми помогнаха.
  http://lex.bg/phorum/viewforum.php?f=3&sid=529ca47dfba9f28117f2035414f1791f успех.
аз се справих макар и в продължение на 1 година ходене по мъките.

Общи условия

Активация на акаунт