Твърде ранен пубертет за момиче

  • 29 323
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 404
Здравейте мами!

Наскоро забелязах, че на дъщеря ми за започнали да и се развиват гърдите.  Засега само самите зърна са подути и твърди, и тя казва че са малко болезнени.  Не са много големи, около зърната все още няма развитие на тъканта.  Тя ще направи 7г на 31 Октомври.  Като цяло е много слабичка и още от много малка върви висока.  Не съм забелязала да има окосмяване на полови органи или подмишници.  Тя си е детенце във всеки смисъл на думата.  Прочетох тук и там в Интернет, за т.н. ранен пубертет, но дори и за там се говори за след 7 години.

Направих час за педиатър за петък, но ми е много притеснено.  Имали ли сте такива проблеми?  Какво предприехте и помогна ли?

Благодаря предварително на всички, които ще ми дадат съвет.   bouquet

# 1
  • Мнения: 698
Направила си най-доброто, записала си час при лекар, спокойно.  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 093
Dushica  виждам че си в Щатите и си мисля дали не е сверзано с консумация на мляко и месо. Едни наши познати по сьщия начин забелязали че дьщериката им се развива много рано и те са започнали да копуват само органично мляко и месо. Нали в тези продукти има хормони, които са давани на животните. След като са сменили млякото с органично, са забелязали промяна.
Разбира се при теб може да е друго, но като прочетох поста ти, веднаха си спомних за познатите ни.

# 3
  • Мнения: 404
Знаеш ли, аз си помислих същото нещо.  Уж казват, че няма хормони, на кутията с мляко го пише.  Ще видя какво ще ни кажат утре и може би и аз ще предприема същото.

Благодаря!

# 4
  • Мнения: 701
Всичко смятам, че е в рамките на нормалното. И на дъщеря ми така започнаха да й растат около седмата година, но точно както описваш ти. В един момент спряха да растат и около 2 години някъде си стояха в едно положение. Към десетата година започнаха вече да растат бавно. И сега е почти на 13 - започнаха да се оформят.

# 5
  • Мнения: 404
Всичко смятам, че е в рамките на нормалното. И на дъщеря ми така започнаха да й растат около седмата година, но точно както описваш ти. В един момент спряха да растат и около 2 години някъде си стояха в едно положение. Към десетата година започнаха вече да растат бавно. И сега е почти на 13 - започнаха да се оформят.

Milenna, Благодаря!  Дано така да си останат засега и да не се налагат терапии някакви.  Тя каза, че я наболяват като лежи по корем.  Вчера ме пита: "Мамо, какво ще правим по въпроса (с гърдите)?"  Милото то, казах и че ще питаме педиатъра и най-вероятно всичко ще е ок. 

Спомням си моя пубертет, който всъщност започна доста късно, първи цикъл точно преди да навърша 14, а за гърди да не говорим.  Нищо не беше взело да набъбва и расте до 12-13 годишна възраст.  Май си се омъжих без тях, чак след като родих се оформиха и останаха нормален размер. 

Ще видим утре какво ще кажат.

# 6
  • Мнения: 2 093
Dushica как мина прегледа. Надявам се всичко да е наред. Да ти кажа независимо какво ти каже лекаря, гледай да купуваш органично мляко и месо. Вярно че е по-скьпо, но разликата е само $1-2. Ние даваме само органично мляко на сина ми. Все си мисля, че има значение и е по-добре и се надявам, че не е само плод на вьображението ми.

# 7
  • Мнения: 404
Прегледа е утре, дано всичко да е наред.  Следващото месо и мляко, което купя ще е органично.  Много пъти съм се замисляла за тези храни пълни с хормони, но все съм си казвала, че преувеличавам.  Ще пиша уте, когато имам повече информация.

# 8
  • Мнения: 701
Ще видиш, че всичко ще е оки.
Какви са тези храни - органични, неорганични?
Не бива да правим сравнение между нас и децата си. Известна зависимост има, но все пак сегашните деца са различни. На дъщеря ми й дойде на 12 год. и 2 месеца.

# 9
  • Мнения: 1 879
Да ти кажа независимо какво ти каже лекаря, гледай да купуваш органично мляко и месо. Вярно че е по-скьпо, но разликата е само $1-2. Ние даваме само органично мляко на сина ми.

Хормоните не са само в млякото, за съжаление. А и във ВОДАТА! Има изследвания, че след 60-те години на миналия век във водите, тези подпочвените, които после се събират във водоемите за питейни нужди, се забелязва увеличение на естрогена. Звучи невероятно, но има обяснение, а то е употребата на противозачатъчни. Приятел от Англия ми каза, че пилешкото месо също е много наблъскано с естрогени (не знам защо), но те внимавали с количеството пилешко, което дават на сина си (тийнейджър). Сигурно можеш да събереш още инфо в тази насока и да прецениш дали да не смениш водата, която пие детенце.

# 10
  • Мнения: 404
Ще видиш, че всичко ще е оки.
Какви са тези храни - органични, неорганични?
Не бива да правим сравнение между нас и децата си. Известна зависимост има, но все пак сегашните деца са различни. На дъщеря ми й дойде на 12 год. и 2 месеца.

Ако един пубертет наистина започне сега, то на нея ще и дойде много преди да стане на 12.  12 си е направо нормална възраст за тези неща. 

# 11
  • Мнения: 404
Мина прегледа и всичко засега е ок.  Докторката каза, че когато има сигнал за ранен пубертет, гърдите не са толкова важен показател, колкото ако има окосмяване.  Прегледа я отгоре до долу, за да види дали има бум на растежа и като цяло.  Деси си е точно там където трябва да бъде.  Каза още, че тъй като засега само под самите зърна има леко набъбване може така да си остане още година-две и тогава наистина да започне растеж на гърдите.  Каза, че вече има толкова случаи на момиченца, които идват по на 7.5г със някаква форма на развитие на гърдите и това вече не се смятало за ненормално в медицинките среди.  Каза, че е факт, че за последните 50 години пубертета, особено при момичетата започва доста по-рано и че за 9 годишно момиче да дойде в кабинета със развити гърди (имам в предвид да е започнал растеж на самата тъкан, не само на зърната) си е съвсем нормално. 

Спомена още, че има много дискусии за хормоните в месо, мляко, яйца и ни препоръча ако имаме възможност да купуваме органични такива, да го правим.  Каза, че още не е доказано научно, че хормоните от храните и ранния пубертет има пряка връзка, но засега много  неща са показателни за това. 

Та, така с нашия проблем.  Дано засега да си остане само на това ниво и чак след година-две да мислим за пубертет.  Засега на дневен ред са зъбчетата, тъй като само две са паднали и чакаме и другите.

Лек ден на всички!

# 12
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Присъединявам се към темата с едно питане- 8-годишната ми дъщеря се оплака, че я боли едната гърдичка при лек натиск. Погледнах я- видимо е по-подута от другата. Това, което прочетох за ранния пубертет ме успокои, но се чудя нормално ли е едната да започне да расте преди другата. Ясно е, че ще отидем и на лекар, но ако някой знае нещо по моето питане, моля да ми пише.

# 13
  • Мнения: 404
При мен започна точно така процеса, едната гърда започна да се развива преди другата и все си мисля, че е нормално.  Но това се случи много по-късно, на около 11-12 години. 

Наскоро майката на най-добрата приятелка на Деси ми каза, че и Алиса се е оплакала от болки в гърдичките.  Розеан в началото си помислила, че двете с Деси са си говорили по темата и това е провокирало Алиса да се оплаче, но като е погледнала и нейните гърди (зърна) са били леко подути.  Та май стигам до убеждението, че това е нещо нормално, макар и възрастта да е твърде ранна. 

# 14
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Е, щом е нормално, значи съм по-спокойна. Доколкото може да бъде родител на дете с ранен пубертет де. Но това наистина е нещо, което се среща все по-често.

Общи условия

Активация на акаунт