ранен пубертет на момиче

  • 8 912
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 317
Здравейте мами! Нова съм в групата и ви моля за съдействие Cry Имам дъщеря на пет години. От известно време забелязах окосмяване по интимните части, набъбване на гърдичките и мирис на пот. След консултация с детски ендокринолог ни поставиха диагноза "ранен пубертет". Назначиха ни като за начало куп изследвания, които трябва да направим в клиника във Варна, а след това започване на лечение. Въпросът ми към вас е дали има някой с подобни проблеми и ви моля да споделите вашите мнения и препоръки. Какви са последиците от лечението и съответно от нелечението. Има ли поводи за притеснение? Не намерих нищо по темата и затова започвам нова. Благодаря предварително за съдействието.

# 1
  • София
  • Мнения: 262
Само съм чувала за подобни проблеми и това, че се дължат на хормоните в месото, което консумираме - най-вече пилешкото. За начало може би е добре да изключите храни с добавени хормони в тях.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
1. Не започвайте никакво лечение.
2. Направете консултация с доц. Сираков (детски гинеколог) и доц. Василева (детски ендокринолог). И двамата са в Сф. Има координати из интернет. Ако не ги намерите, ще ги намеря за вас.

Моето дете имаше подобен проблем, когато беше на 6 години. Много ни бяха наплашили, но след посещение при тези двама лекари в Сф не беше установена болестна причина за това състояние. Лечение се налага САМО АКО бъде установена такава (проблем с яйчниците, аденом на хипофизита, проблем с хормоните на растежа или друг хормонален проблем). Разбира се, следва да се направят пълни хормонални изследвания. Но понеже тогава доста обстойно разговарях и с двамата специалисти, знам, че подобни случаи зачестяват, като за радост в повечето от тях не става дума за болестно състояние. Причините се крият в околната среда - вода, храна, ксеноестрогените и др.

При моята дъщеря естрогенът беше завишен, но след 1-2 месеца стойността му се нормализира от само себе си. Съответно високите нива на естроген бяха предизвикали подуване на едната гърда, наподобяващо растеж. След спада в нивата на хормона и гърдата спадна. Окосмяване също беше започнало да се появява, но и това спря после.

Знам и за няколко други деца с този проблем, в последствие продължили да се развиват нормално.
Пак ще кажа: не прибързвайте със започване на лечение, особено ако не са ви уведомили какво точно е болестното в случая. Тъй като сам по себе си ранният пубертет, без болестна причина, не е болестно състояние, съответно не налага лечение, а само проследяване.  Peace

Ако имате въпроси, пишете на лични с каквото мога да помогна.  Peace

# 3
  • Мнения: 317
Благодаря много за отговорите,ще следя с интерес. Изследванията ще правим при професор Йотова във Варна,св. Марина, три дни до колкото знам ще се провеждат.Когато се установи диагнозата ще потърся и друго мнение. За сега ще се моля всичко да е наред Cry

# 4
  • София
  • Мнения: 1 433
хм...чудя се и аз какво да правя с моята...да я водя ли по консултации...
джипката не намирала нищо притеснително...ама аз се притеснявам
почти на 9г е моята...гърдичките са набъбнали, казва че я наболяват...окосмяване няма...изпотява се..и потта намирисва...не като преди
друго няма...ама аз се шашкам
аз самата съм се развила рано...на 11г ми е дошъл цикъла
но 9г.....не е ли много рано да и растат гърдите вече....момиченцата от класа й нямат и тя самата се притеснява че е по-различна от другите

# 5
  • Мнения: 317
Като чета по темата пише,че е нормално при момичетата пубертета да настъпи след девет години. Ние сме на 5 и 4 месеца, което е абсурдно. Някои мами не виждат нищо притеснително в това,но аз мисля че това не е нормално. Ако е само гърдичките при вас няма нищо притеснително,но когото има и наличие на окосмяване, тук вече става въпрос за полово съзряване, да ви успокоя galia2007  Wink

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
9 години е нормална възраст за начало на пубертета! Не се притеснявайте изобщо!!!!
Моята дъщеря е на 10, вече си има гърди и окосмяване. Момичета в нейния клас - също. Чела съм теми из форума за развитието на децата на тази възраст - често срещано явление е. Сега децата се развиват по-бързо. А и преди е имало момичета с цикъл на 10 години, което значи средно начало на пубертета на 8 години.  Peace
Баба ми и майка ми също са такива жени - цикълът им е започнал рано, хем майка ми е била кльощава.

# 7
  • Някъде на юг
  • Мнения: 73
Здравейте и от мен в темата! Аз имам дъщеря на 7 г. и 6 м. и също се развива много бързо. Гърдичките и почвата да набъбват, интимните части потъмняха и има набези за окосмяване! Обяснявам си го с факта, че съпругът ми е доста окосмен, и е започнал да се развива много рано! И второ в днешно време наистина изкуствените храни, оказват огромно влияние. Според мен, както  го е обяснила yulinga е много правилно.   bouquet
Не бива да се прибързва и да се взима лечение! Но мнение на специалист е винаги в плюс Simple Smile
Ще ви следя с интерес  Hug И дано  за  теб ungarkata всичко мине добре!  Praynig

# 8
  • Мнения: 27
Здравейте .Искам да споделя , че въпросните симптоми имаше и моя син на 3.5 ;леко окосмяване по генеталите , надаваше на ръст , запек , крачетата растяха бързо (имам впредвид ходилото)и такива неща.Педиатърката каза , че е нормално таткото бил висок , дядото голям тинтири -минтири .Да ама не отидихме на еднокринолог на 4.5г и се оказа , че сме надъбречна хиперплазия рядка ама много рядка форма .Та искам да кажа , че това са много претеснителни симптоми , не е нито от храната нито от пилетата или квото там казват майките разбирачки .Обаче най лошото е , че в българия няма лекари който да ги лекуват .Просто не разбират , много са добри но не им дреме за вашето дете след като излезне от кабинета. #2gunfireНа следващата консултация ще ви пратят там където сте били и предния път и така с години .Четете информирайте се и ги разпитваите за всичко .И в тази еръза да попитам на някой спирали ли са му детския пубертет с ДИФЕРЕЛИН ? newsm78

# 9
  • Мнения: 317
Здравейте мами! Ще напиша малко за нашето положение...Ходихме във Варна. Три дни лежахме в университетската болница "Св. Екатерина". Там беше ужасно,въпреки любезното и топло посрещане на персонала,просто самите изследвания и самата мисъл за болница ни травмира. Направихме необходимите изследвания и диагнозата се потвърди - "Централен ранен пубертет". За наша радост повечето резултати бяха добри,например ЯМР не показа изменения на хипофизата и други лоши неща. Костната възраст също отговаря на календарната. За килограмите и високия ръст мога да оспорвам,защото не смятам,че дъщеря ми е по едра от връстниците си....Само някои изменения в хормоните,които разбира се не са маловажни. Всъщност от там и диагнозата. Лечение ще има с инжекции. Подала съм в здравната каса и чакам резултати. Иначе, детето си расте,играе,нищо притеснително,но гърдите и космите си стоят, изпотяването като че ли намаля или поне не е редовно. Забелязвам,че много хора го имат този проблем,но никой не обръща чак толкова внимание,а то води до големи бели по-нататък. Много поздрави от нас и бъдете здрави!

# 10
  • Мнения: 1
Здравейте моята дъщеричка е на 4,8 м.също ни предстои лечение,бихте ли споделили как вашата дъщеричка понася лечението за преждевременния пуберитет.Какви инжекции й поставят,ние също се изследвахме във Варна.Благодаря предварително

Общи условия

Активация на акаунт