Съвет относно кафене в жилищна кооперация

  • 4 937
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 990
Сменят ли веднъж предназначението-край, няма връщане и оправия.Категорично не подписвайте.Живея в подобен ад, като в началото майка ми е подписала за "магазин за котешка и кучешка храна" без да се сети, че все пак подписва за търговия каква ли не...и след месец беше хранителни стоки в гараж, през 5 минути спират тирове и камини да зареждат, блъскат се каси бира и кисело мляко, хвърлят се щайги с хляб, спират коли за кутия цигари не гасят мотора и мирише на газ у нас и т.н. и т.н.Не си и помисляйте да подписвате, че ще ревете с глас после. Tired

# 16
  • Мнения: 359
....но за съжаление повечето ресторантьори не са толкова съобразителни и тактични като вас. За болшинството печалбата е по-важна и хич не ги е еня за обществения ред и живущите наоколо.
Печалбата е по-важна за всички - факт. Не че ние сме супер "добрички" (ако можеше градината да работи цяла нощ щяхме да сме най-щастливи  Twisted Evil) просто си правим сметката, че евентуален проблем с комшиите може, РЕАЛНО МОЖЕ, наистина, да доведе до затваряне, хайде не на заведението, но на градината. И какво ще стане с печалбата тогава?!
 
Има ли как да се обадя в ХЕИ в 23.30 примерно и да се отзоват на момента да направят замерване на шума в апартамента ми, защото ако дойдат в 10.00 сутринта на другия ден, проверката им ще е абсолютно безполезна.
Тези три жалби до Общината за които говориш, трябва ли да са придружени от някакъв протокол, издаден от полицията или от подписите на живущите в кооперацията? Струва ми се, че иначе биха биле прекалено голословни, а проблема засяга живущите на първите етажи и не касае толкова останалите съседи. Освен това, ако се инициира проверка по подадените жалби от Общината (както ми се струва, че е редно), то и тя не би свършила работа в случай, че не е в малките часове на нощта, тогава когато е подаден сигнала, а два дни по-късно примерно.
 Освен това, до колко и кога тези жалби имат санкциониращ ефект, т.к. имам опасения, че цялото ми ходене по мъките, за да извоювам спокойствието и съня за семейството си нощем може да се увенчае само с предписания към заведението-нарушител.
  В заключение искам да кажа, че си права за това, че има разпоредби и правилници, които да гарантират спазването на обществения ред и спокойствието на живущите в жилищните кооперации, но няма механизъм който стриктно да регулира тяхното спазване. Или поне моя опит сочи това.
Ако собствениците на заведенията в партерните етажи нямат добрата воля и самосъзнанието да ги спазват, борбата да ги принудиш да го сторят е като битка с вятърни мелници.
Конкретно по въпросите ти: не, не можеш да се обадиш в ХЕИ през нощта, обаждаш се в полицията. После и в общината, където се регистрира, че срещу даденото заведение има жалба. Правят проверка и дават предписание (глобата, мисля, е при втори сигнал). При втора жалба, обаче, не знам как процедират инстанциите. Най-добре е да отидеш в общината и да ги питаш - със сигурност ще ти обяснят. Ако ти се занимава отиди да попиташ и в ХЕИ. Ние, слава богу, сме стигали само до първата жалба, после се взехме в ръце!

Сега да ти дам един пример: отивам преди известно време в общината да искам нещо си и лелята на гишето ми казва: "Знаете ли, че преди 2 (!!!) години има подадена жалба за шум срещу вашето заведение?" Казвам: Да, знам, идва праверка и пр. При което тя ме заразпитва сега какво е положението, съседите оплакват ли се и ЗНАЕМ ЛИ ЧЕ ПРИ ТРЕТА ЖАЛБА СЕ ЗАТВАРЯ ЗАВЕДЕНИЕТО (което го знаем, да). Та, мисълта ми е, че едва ли само нашата община (Красно село) си върши работа - по принцип тя е измежду най-смотаните и корумпирани общини! Но и инспекторите вече много не смеят да взимат рушвети като едно време. То, вярно, едно е да санкционираш мутрешка кръчма (тип Син сити и пр.), което е практически невъзможно, а съвсем друго - обикновено квартално кафене. Хубаво, първия път ще даде рушвет (колко 100-200, хайде 300 лв.). Ами нали това му е оборота за 3 дни?! Колко пъти може да си позволи този собственик да "киха", при положение, че вие продължавате да се жалвате?! А и за какво й е на общината главоболия с разярени комшии?!

Последно (извинявайте за дългия пост): абе, най-добре, за да ти е мирна главата не подписвай нищо!  Laughing

# 17
  • Мнения: 77
Не разписахме, той побърза да ни заплаши, че ще отвърне"на удара с удар" и много ще внимава за някакви промени от наша страна. В края на краищата да си е направил сметката като го е купувал с друго предназначение. Благодаря на всички!

# 18
  • Мнения: 359
 Laughing И как точно ще отвърне с удар?!  Laughing Само си говори, не му се връзвай! По-скоро, ако го е купил с цел кафене, сега ще го препродаде и готово! Успех!

# 19
  • Мнения: 30
здравейте и аз съм на мнението да не подписваш но искам и аз да ви помоля за съвет живеем в къща съседите до нас цигани изчукват казани за ракия от която им дейност сме подложени на невероятен шум аз мисля че без съгласито на съседите те не могат да извършват тази шумна производствена дейност затова най сърдечно ви моля ако някой се занимава с подобни неща или знае какво да направим за да спре този шум от който човек може да се побърка ще бъда искрено благодарна предварително ви благодаря

# 20
  • София
  • Мнения: 4 006
Никога, ама никога не се съгласявай! Постоянно буботете ( от разговорите), тряскане на врати, опикан и оповръщан вход, задължително неприятни миризми ! Разрешите ли им веднъж няма връщане назад!

# 21
  • Мнения: 2 865
Какъв е в момента статута на помещението?

# 22
  • Мнения: 562
Не разписахме, той побърза да ни заплаши, че ще отвърне"на удара с удар" и много ще внимава за някакви промени от наша страна. В края на краищата да си е направил сметката като го е купувал с друго предназначение. Благодаря на всички!

Хо-хооо! Поредната "българска" работа. Е - вие пък ако остъклявате и т. н. си заверявайте всичко.  Laughing

С удоволствие прочетох, че от 1-ви юли догодина ще забраняват пушенето. Човек даже на сладкарница не може да излезе с детето си да си хапне навън (в заведението) една плодова салата от тази пушилка. Даже, където уж е за непушачи е ужасно задимено, пък какво - като сме родители и няма кой да гледа децата, нямаме право да излезем за 2 часа без детето ни да диша дим ли??? Да вземем да спрем да сме обикновени хора и вече да ни наричат само "родители"?  ooooh!  Истината е, че трябва да си има отделни зали и/или заведения за пушачи и непушачи (разбира се, сегашното положение изобщо не прилича на разделение), така че който не иска да диша дим, докато се храни, да си диша спокойно!  Peace

# 23
  • Мнения: 77
В момента е със статут на офис.

# 24
  • Мнения: 359
С удоволствие прочетох, че от 1-ви юли догодина ще забраняват пушенето. Човек даже на сладкарница не може да излезе с детето си да си хапне навън (в заведението) една плодова салата от тази пушилка. Даже, където уж е за непушачи е ужасно задимено, пък какво - като сме родители и няма кой да гледа децата, нямаме право да излезем за 2 часа без детето ни да диша дим ли??? Да вземем да спрем да сме обикновени хора и вече да ни наричат само "родители"?  ooooh!  Истината е, че трябва да си има отделни зали и/или заведения за пушачи и непушачи (разбира се, сегашното положение изобщо не прилича на разделение), така че който не иска да диша дим, докато се храни, да си диша спокойно!  Peace

Абе и така е, и не е така, да ти кажа.  Laughing Така очакваната забрана може да затрие бизнеса. Ние имаме не зала, а (забележете!) етаж за пушачи и етаж за непушачи. Инвестирахме една торба пари във вентилации и сега какво - всичко отива на вятъра! Ами съгласна съм да се забрани пушенето в маломелните заведения където има маси за непушачи и до тях - за пушачи (любимият ми лаф е за коридорите за пикаещи и непикаещи в басейна  Laughing), ама където има условия, съгласете се, малоумието е пълно!

# 25
  • Мнения: 2 865
В момента е със статут на офис.
Опасявам се, че не му трябват подписи в такъв случай.
Има изменения в закона - само ако от жилищно се сменя на обществено се искат нотариално заверени подписи от непосредствените съседи.

# 26
  • Мнения: 359
В момента е със статут на офис.
Опасявам се, че не му трябват подписи в такъв случай.
Има изменения в закона - само ако от жилищно се сменя на обществено се искат нотариално заверени подписи от непосредствените съседи.


Не е така - трябва му съгласие. Точно преди месец сменяхме статута от магазин в кафене. Ако се сменя от жилищно в нежилищно се иска съгласието на всички съседи. Ако е от офис в заведение - само на посредствените.

Общи условия

Активация на акаунт