Компот с мед вместо захар? Някой има ли рецепта?

  • 6 062
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Утре мисля да правя компот от праскови за дребосъчко и си мисля дали мога да използвам мед вместо захар? Някой има ли изпитана рецепта, става ли вкусно? По принцип знам, че меда има консервиращи свойства, но нямам представа в какви пропорции да го направя. Благодаря ви!   bouquet

# 1
  • Мнения: 1 777
Аз не бих дала на малко дете под една годинка мед.
Компоти никога не съм правила ,като малка съм гледала как нашите правеха.Но си мисля ,че ще стане ,защо да не стане.

# 2
  • Мнения: 147
Аз не бих дала на малко дете под една годинка мед.
Компоти никога не съм правила ,като малка съм гледала как нашите правеха.Но си мисля ,че ще стане ,защо да не стане.
Peace Когато опрем до компотите (т.е. зимата) одавна ще е минал годинка....Имам го предвид  Peace.

# 3
  • Мнения: 2 018
Не съм правила компоти с мед и не мога да ти дам пропорцията, но сложи в един буркан плода, залей с вода. После това количество вода го излей в друг буркан и разтвори една супена лъжица мед /или по-малко/. Разтвори я добре и опитай за вкус. Направи сиропа по твой вкус, но запомни колко мед слагаш. Това ще е твоята доза мед. Изсипи в този втори буркан и плода.
За останалите буркани вече ще знаеш колко мед да слагаш, без тези акробатики.  Peace
Имай на предвид, че меда е по-сладък от захарта, така че не слагай много още в началото.
И още нещо - по-добре е да даваш и консумираш меда без да е претърпял термична обработка, защото качествата му се губят.

# 4
  • Мнения: 175
А ще го вариш ли-предполагам да!
И ако го вариш предполагам се сещаш, че всички полезни свойства на меда ще изчезнат!

Идеята ми изглежда безумна!
Да-мед след годинката, но разбира се умерено и без Т обработка, за да има изобщо ефкт от самия мед!

И по - умерено с компотите на зима, защото и в тях няма никакви полезни свойства, сравнени със сезонните зимни плодове!
Ама хайде , че се отклоних твърде много!
С една дума-не бих се занимавала изобщо!

# 5
  • Мнения: 147
Меда губи качествата си при Т над 60 градуса, това е ясно, но пък не пречи да правим меденки или да го слагаме в чая си още докато е много горещ. Така де, това няма значение, може да губи полезните си качества, но няма да има вредните на захарта.
P.S. Не смятам да изхранвам детето с компоти  Joy ,а предпочитам да му дам това, вместо бисквитки, кексчета, чипсове или солетки!
Благодаря за мненията, после ще споделя какво и дали се е получило
  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 3 817
Ако не искаш да употребяваш бяла захар, използвай кафява. Peace А медеца си го остави да си го хапвате натурален. Hug

# 7
  • Мнения: 175
Сетих се още нещо!
Баба ми беше диабетик и вареше компотите без захар, а после дядо ми си дослагваше захар, за да може и той да ги пие!
Звучи странно, но си бяха свикнали хорицата!
Можеш да свариш компотите с минимално количество захар и да добавиш меда при отварянето на компота.

На дъщеря ми давам компот раздреден с мнооооого вода и то рядко. Научи се детето да пие вода, а не да се лъже с някакви сокове!

# 8
  • София
  • Мнения: 462
Не само че губи полезните си свойства, ами става канцерогенен меда при топлинна обработка.
Дори в горещ чай не се слага, чак като се охлади.
Ако искаш да избягаш от бялата захар, ползвай кафява или фруктоза.

# 9
  • Мнения: 104
 
Сетих се още нещо!
Баба ми беше диабетик и вареше компотите без захар, а после дядо ми си дослагваше захар, за да може и той да ги пие!
Звучи странно, но си бяха свикнали хорицата!
Можеш да свариш компотите с минимално количество захар и да добавиш меда при отварянето на компота.

На дъщеря ми давам компот раздреден с мнооооого вода и то рядко. Научи се детето да пие вода, а не да се лъже с някакви сокове!

Защо наистина не ги свариш без захар, а след това, като му ги даваш да добавиш малко мед. Аз между другото също се замислям да помоля свеки да не слага захар в компотите и нектарите (а тях ги прави невероятни!), но се чудя да не се засегне нещо .. знам ли, ако падне случай Wink

# 10
  • Мнения: 147
Сетих се още нещо!
Баба ми беше диабетик и вареше компотите без захар, а после дядо ми си дослагваше захар, за да може и той да ги пие!
Звучи странно, но си бяха свикнали хорицата!
Можеш да свариш компотите с минимално количество захар и да добавиш меда при отварянето на компота.

На дъщеря ми давам компот раздреден с мнооооого вода и то рядко. Научи се детето да пие вода, а не да се лъже с някакви сокове!
Това ми звучи най-добре - "хем вълкът сит, хем агнето цяло"  Laughing Така ги направих, дано да са станали хубави. Благодаря ви момичета!

Общи условия

Активация на акаунт