До кога да кърмим?

  • 5 159
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 915
The World Health Organization's infant-feeding recommendation
As stated in the Global Strategy on Infant and Young Child Feeding (paragraph 10):
 
Breastfeeding is an unequalled way of providing ideal food for the healthy growth and development of infants; it is also an integral part of the reproductive process with important implications for the health of mothers. As a global public health recommendation, infants should be exclusively breastfed1 for the first six months of life to achieve optimal growth, development and health.2 Thereafter, to meet their evolving nutritional requirements, infants should receive nutritionally adequate and safe complementary foods while breastfeeding continues for up to two years of age or beyond. Exclusive breastfeeding from birth is possible except for a few medical conditions, and unrestricted exclusive breastfeeding results in ample milk production.
 
http://www.who.int/nut/inf.htm[/color]
Ей това намерих, ама за обяснения още ровичкане трябва.

Цитат
Струва ли ви се възможно след 1 годинка да кърмиш само вечер или вечер и сутрин.
Аз това мисля да правя. От два дни съм на работа отново, до 1 годинка ще се цедя в офиса, за да има и за дневните дажби мляко; след годинката постепенно ще премахна дневното изцеждане и се надявам безпроблемно де кърмя малката сутрин, вечер и нощем - от последното май няма мърдане.  Crazy Mr. Green

# 16
  • UK
  • Мнения: 1 334
според мен това е един много добър вариант. особено,ако се връщаш на работа и т.н. аз пък четох някъде,че след годинката детето имало нужда от около 350 мл мляко на ден. а също и,че примерно месо когато яде,не трябва да пие и мляко,защото желязото се усвоявало само наполовина.някой друг да знае нещо по въпроса?

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679

Струва ли ви се възможно след 1 годинка да кърмиш само вечер или вечер и сутрин. Това ми се струва като някакъв среден вариант. Детето не е отбито, а кърменето е сведено до минимум  newsm78

Ами да, напълно възможно си е.Даже май в повечето случаи е така..когато мама почне работа..остава само сутрин, вечер и евентуално нощем да се кърмим.

# 18
  • Мнения: 4 629
The World Health Organization's infant-feeding recommendation
As stated in the Global Strategy on Infant and Young Child Feeding (paragraph 10):

Мерси  bouquet

# 19
  • Мнения: 4 629
а също и,че примерно месо когато яде,не трябва да пие и мляко,защото желязото се усвоявало само наполовина.някой друг да знае нещо по въпроса?

Не съм го чувала това твърдение. И на мен ми е любопитно да разбера дали е истина

# 20
  • Мнения: 4 915
Прясното и киселото мляко възпрепятстват усвояването на желязото.
За "наполовина" не знам, едва ли може да се установи точно.

За това е най-добре дедето да е на кърма, или на формула, но алтернативата не е прясното мляко.

Кърмата съдържа малък процент желязо, но то се усвоява изключително добре - 50-75%, адаптираното мляко съдържа по-висок процент желязо в състава си, защото усвояемостта от него е около 20%. Прясното мляко не съдържа желязо, пък и пречи на неговата резорбация.

# 21
  • Мнения: 5 255
......ще ми е много интересно да науча какво мислите по тези въпроси.

До момента не съм се замисляла  Thinking.
Не ми пречи, а и няма да почвам работа - постоянно сме заедно.
Педиатърката ми каза, че може вече и прясно пляко да и давам, но не съм и давала  ooooh!

# 22
  • Мнения: 3 161
А за удължаването на периода на имунна защита не съм сигурна дали това е полза или вреда? Нали децата трябва да градят собствен имунитет - няма все да ги кърмим я

Ако даваш част от своя имунитет на дететето, това не значи, че му отнемаш възможността да гради собствен - просто удължаваш периода на адаптация и евентуално намаляваш приема на антибиотици (не напълно, разбира се - ако ти можеш да се разболееш, то и бебето може; твоят имунитет е по-силен от неговия, но не е всесилен, то е ясно).

На мен ми се струва доста странно да отбия дете над годинка, а после да давам примерно Нестле Джуниър, защото е важно да приема дневната си доза мляко.

За психологическите ползи - ами кърменето е вид комфорт, от който децата имат нужда, и ако го отнемеш преди да са готови те самите, не е много добре (няма да развивам теории как може да навреди - но все пак е важно да се прави внимателно).

Фокусът на тазгодишната Световна седмица на кърменето беше: 1. Изключително хранене до 6 месеца;
2. Продължаващо хранене до 2 годинки и повече;
3. Въвеждане на семейни храни (захранване).

Т.е. има изследвания и категорични изводи за полезността на кърменето до 2 и повече години. Можеш да потърсиш и документа на Американската педиатрична асоциация "Breastfeeding and the Use of Human Milk", ето откъс:

Цитат
There is no upper limit to the duration of breastfeedingand no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.
Infants weaned before 12 months of age should not receive cow's milk but should receive ironfortified infant formula.

За сутрин и вечер: един добър вариант, стига да не се будите нощем. При нас все още е така (не ми е любимият аспект на кърменето), но иначе през деня спокойно си минава без кърмене, ако ме няма, и със, ако съм у дома (на 23 месеца).

# 23
  • Мнения: 280

Струва ли ви се възможно след 1 годинка да кърмиш само вечер или вечер и сутрин.

При нас е точно така. Когато бяхме на море това лято на два-три пъти й се сучеше и през деня, като за(с)пиваше Wink на плажа. И когато й пробива зъбче - има нужда от муцкане през нощта.
Иначе се кърмим само сутрин и вечер. След месец ще започвам работа и мисля, че този режим на кърмене съвсем няма да ми пречи, а и така ще продължава да си набавя необходимото количество мляко (кърма) за деня.

# 24
  • Мнения: 303
Dobre de, shtom se dava mlqko i sled godinka, ako davam adapte s biberon li?!Nali trqbvalo da zapo4nat ve4e da se otkazvat ot qdeneto s biberoni?

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Че защо пък с биберон на дете над годинка Shocked Моята дребна не е ползвала биберон,няма тепърва да я уча да ми пие от него - от 6-месечна,като започнах да предлагам вода,й я давам от неразливаща чаша и си пие съвсем спокойно от нея от самото начало Grinning Така че за дете над годинка пък е никакъв проблема - спокойно може да се дава млякото от чашка.

# 26
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
До колкото аз съм запозната, а и като съм гледала разни филмчета за кърменето, само първите 6 месеца са важни за имунната система на бебето. След това вече кърменето е само психологическа необходимост за майката и бебето Heart Eyes. Поне така пропагандират при нас.

# 27
  • Мнения: 1 107
Много четох и мислих по въпроса и реших, че ще кърмя максимум 8 месеца - 6 месеца само кърма и 2 месеца за захранване и заместване.
Хваща ме яд като си помисля, че аз съм кърмена повече от година и вечно съм била болна, на инжекции, системи, сега също съм доста кекава, а мъжът ми е кърмен три месеца, при това със зор, а никога не е боледувал, нито като малък, нито сега /освен ако не замъкна някой гаден вирус вкъщи  Close/

# 28
  • Мнения: 3 379
Аз пък се чудя "защо пък да не кърмя след годинката"?

Аз още кърмя Гого и това ми помага в много случай, като напр. заспива винаги много лесно, успокоява се бързо като се разплаче за нещо, доставям му необходимото кол мляко по естествен път и не м исе налага да купувам адаптирано за над годинка, и какво ли още не...

Аз работя откакто той е на 4 чесеца и друга важна полза от кърменето е, че така сме по-близки когато сме заедно, което не е много голяма част от деня.

В момента кърмя сутрин и вечер и през нощта, когато съм на работа, а през почивките - по няколко пъти и през деня (още 1-2). Когато беше по-малък обаче, независимо, че работех, се цедях и през деня ядеше по 2-3 пъти най-малко кърма.

# 29
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Това за имунитета и аз мисля, че е вятър работа!  Rolling Eyes Колкото до това, че кърменето върши работа като успокоително - и с това не съм съгласна. Детето ще има много проблеми, страдания (физически и душевни), падания (и в буквален, и в преносен смисъл) и не може утехата да му е винаги в мама (да не говорим пък за мамината цица! Twisted Evil).
За мен кърменето след годинка е като дългото носене на памперс или ползване на залъгалка. Знаеш, че трябва да го отучиш от този навик, но те мързи и затова отлагаш, като междувременно търсиш аргументи, че така е по-добре!  Wink Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт