Отговори
# 30
  • Мнения: 1
И аз имам една загадка, но моите са винаги с понижена трудност и служат за загрявка преди умопомрачително трудните загадки на НСЕ.

Търси се в коя арабска страна е този бедуински лагер.



Жокери:

1. Все още нямаме агент там.

2. Едва ли тази държава е била спомената дори веднъж в нашите 122  темички.

3. Първата сричка на името на тази страна съвпада с първата сричка на ника на наша съфорумка.

Easy peasy !!!

# 31
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Джибути Laughing

Здрасти, Джи джи! Laughing

# 32
  • Мнения: 1
.

Ясмин неукротима си!

Печелиш един красив джибутски изгрев:





наблюдаван от луксозния хотел Джибути Палас Кемпински:

# 33
  • Мнения: 5
а дойде и моя ред имам питанка   Thinking  -моя мъж ми зададе въпроса какво е това `че ` какво означава и аз зяпнах ам сега как да му обесня помагайте и моля обеснете и на мен`че` явно и аз съм спала на училище ама верно немога да му обесня това `че ` представка ли е кво е пънах се пънах се вярно много се използва в бг език
-знаете ли `че`
-така `че`
-мисля `че` да
и т.н
моляяя помощщщщ и евентуално арабски превод  за което  Hug Hug Hug

# 34
  • Мнения: 465
Запис на трета страница...  Embarassed

Връщам се да ви чета...

# 35
  • Мнения: 171
Джи-джи - "че" е съюз в българския език и може да бъде самостоятелен или в рамките на сложен съюз или като израз с глагол. иначе, ако искаш да му кажеш на арабски "че" може да бъде إنهُ   или по-рядко لانهُ (като защото), ако не четеш арабски това се чете "иннаху" (х е като англ. h). а на разговорен арабски е "инно" или "инну" в зависимост от диалекта. за по-бързо не изписвам всички допълнителни знаци - раздвижвания (حركات), ако се налага ми кажете и ще го правя.

# 36
  • София
  • Мнения: 18 055
И така дойде време да поемем с луксозния лайнер към следващото предизвикателство.Гръдът се намира в държава,чиято история  датира  от повече от 2 хилядолетия. Съгласно легендите на мястото на днешната държава  се е намирала легендарна земя , привлякла навремето доста изследователи, сред които и  Марко Поло. Някога там управлявала Савската царица,а оттам стартирал своето пътешествие и Синдбад мореплавателят.За мнозина тази държава е сякаш от приказките на Шехерезада-богата, с прекрасна природа,излъчваща някакво мистичност......
Именно към столицата на тази държава се отправяме...Докато я стигнем обаче, на наше разположение са всички луксове от лайнера..Ето ги , да им се насладите:
басейнът
ресторантът на палубата
концертната зала и т.н...

# 37
  • Мнения: 171
Тъй като тук мненията са различни, държавите могат да са две - Етиопия (Хабаша) или Йемен. Марко Поло описва и Йемен (откъдето купува кафето, наречено Мокка) и Етиопия (като една доста интересна християнска държава от изтока).

# 38
  • София
  • Мнения: 18 055
Така, намаляването на жокерите даде известен резултат. Mr. GreenШегувам се... PeaceНо наистина верният отговор не е нито Етиопия, нито Йемен.Сега ще ви подскажа още малко.Градът е столица на държава с изключително разнообразен ландшафт- пустини и оазиси, водопади и планини...И още по-голям жокер.... WinkПристигайки там, ще обядваме в ресторанта на  безкрайно луксозен хотел, достоен за нашите особи Mr. Green, построен със специалната цел да бъде домакин на конференция на страните от Персийския залив.

# 39
  • Мнения: 1
не е ли мускат, диво предположение, извинете ме ако съм казала глупост, готвя...

# 40
  • София
  • Мнения: 18 055
Ами, хич не е глупост, баш за Мускат става дума... GrinningБраво!  bouquet Ама това ме навежда на мисълта ,че ни послъгваш.....Тъй като  не говориш по принцип глупости, значи явно често готвиш... Mr. Green   /Този извод направих на база споделеното от теб в последния пост/. Joy А пък яко  ни баламосваше, че хич не си по готвенето... Wink

# 41
  • Мнения: 1
НСЕ, 'готвя' паста. завира един литър вода и изсипваш пастата от пакета.

Аз никога не лъжа!  Naughty

А за Мускат...нали знаеш, че много ме впечатли картата ти със стрелкичките и точките...така че нацелих долу горе мястото според където беше втората точка

# 42
  • София
  • Мнения: 18 055
Хей, Ди, нали разбра, че с най-добри чувства се пошегувах...?!При това като индиректен комплимент... Peace

# 43
  • Мнения: 171
Така с по-малко жокери е по-интересно, съгласна съм, че не нацелих Мускат, но информацията беше подвеждаща - Савската царица няма нищо общо, колкото и да им се иска на оманци, само че нали известно време с Йемен са били една държава, та сега султанатът се опитва да си присвои цялата история. Чакам с нетърпение да видя къде ще ходим.  Heart Eyes

# 44
  • София
  • Мнения: 18 055
Приемам критиката, тъй като за Балкис е всеизвестно, че е от Йемен.Там се намира дворецът, в който е живяла  и от който мъдро е управлявала до 950 год преди новата ера.Наскоро,през 2005 година, бяха открити и развалини от храм на Савската царица в близост да град Мариба, отново в Йемен.Но понеже, както си казала вече по-горе, по едно време Йемен и Оман са били една държава, затова  реших да не задълбавам, затова  написах на територията на...... BlushА и по-трудно се дават жокери за държава, като  умишлено отбягваш описание на географското й положение.Ако бях казала, че става дума за държава в Югозападна Азия, разположена на югоизточния бряг на Арабския полуостров, съответно граничеща на северозапад  с ОАЕ, на запад със Саудия и на югозапад с Йемен...всеки щеше да я познае. PeaceА имаш ли Оман, имаш директно и Маскат. PeaceЗатова позавоалирах нещата. Mr. Green
Отивам да описвам забележителностите на Маскат. Wink

Общи условия

Активация на акаунт