Рамадана на вратата чука ,да го посрещнем с усмивка -123 арабска

  • 24 548
  • 291
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 18 140
Хей, момичета, не може така, само аз ли ще писателствам тук Naughty
И така....Днес е ден, в който повече ще се забавляваме и релаксираме.
Най-напред ще посетим интересна сграда, построена през 1979 година с единствената цел да запази колоритността на  бедунските занаяти в ерата на непрекъсната модернизация.Към 1984 година в занаятчийската общност членуват около 300 бедуински жени, които са имали за задача седмично да изготвят 70 произведения на бедуинското изкуство - направа на палатки, тъкане и плетива.От 1991 година обаче структурата се променя,превръща се преди всичко в тъкачна кооперация.Към днешна дата, вътре в общността се оценяват тъкачните умения на бедуинките и на най-добрата от
тях се дава определено звание.Твърде интересно е сходството между вида на изтъканото от бедуинките тук и това, което се тъче в далечна Индия, в частност в Манипур и  Аруначал Прадеш.Използват се същите модели и геометрични фигури, залага се на еднакви цветове вълна.Въпросите тук са следните:
Как се казва сградата и самата тъкачна организация?
Какво е званието, което се дава на най-добрата бедуинска тъкачка в кооперацията?
Кое е индийското наименование на занаятите, сходни на бедуинското тъкане?
Кои са трите основни цвята използвана вълна?
Следва обяд в луксозен ресторант.За да смелим храната преди да се качим на множество въртележки, скоростни влакчета и пр., ще се движим с колела под наем до огромен увеселителен парк с повече от 40 атракциона, разделени на 3 тематични кръга.Как се нарича паркът и какви са трите му тематични разделения?
Престоят ни в Кувейт ще приключи с особено приятно за релаксация и забавление място.Става дума за остров, чието наименование на практика съвпада с това на вулканичен остров в Пасифика.Площта на острова в Кувейт е 785000 кв.м, а диаметърът му е 3,14км.Ще се качим на върха на 35 метрова кула, от която ще се насладим на прекрасната гледка на целия остров.Ще присъстваме и на концерт в амфитеатъра.Певецът, който ще го изнесе, е един от любимите ми Халидж изпълнители.По габарити е от моята партия, но гласът му е божествен, кадифен и мек...За подсказка, в превод на български собственото му име означава благороден. Въпросите тук са следните:
Как се нарича островът и като местонахождение на какво в миналото се слави другият остров със същото име?В коя държава се намира последният?какво има на върха на 35 метровата кула на кувейтския остров?Колко души побира тамошният амфитеатър? И за финал, на изпълненията на кой певец ще имаме удоволствието да се насладим?

# 61
  • Мнения: 171
ами като те нямаше сега ще компенсираш. пък и след толкова празнуване на рожденни дни, понасяне на лели, деца, котки, ядене на сладко, ходене до морето, връщане от морето - народът каталяса !  Tired

# 62
  • Мнения: 550
ХАдил, колко си права – август е време за море  grinning039,планина newsm41, снимки smile3509 и пътешествия  car003 , а сега и покрай подготовката за Рамадана, предполагам, съвсем няма време за форумни писания. Като казах снимки, ясмин, много сте хубави с малкия моряк Каруми, а и снимките от срещата са  newsm10 там познах една винаги усмихната моряшка съпруга  Hug
Аз също съм от тези, които нямат никакво време(за съжаление заниманията ми нямат нищо общо с картинките по горе Sad), дори за пътешествията на НСЕ, от петък се надявам да мога да се включа.  Praynig

А да ви питам, някоя от вас има ли, или виждала ли е в БГ книжарници  “Трески“ на МАхмуд Даруиш. Миналия ден приятелят ми беше прочел статия (в онлайн страницата на алжазира), посветена именно на представянате на  превода й  в БГ, и на конкретния преводач – Мая Ценова. Поразтърсих се, но не я намирам за онлайн поръчка. 3а това пък намерих ето този много интересен блог
http://mkaragyozov.blogspot.com/search/label/%D0%9C%D0%B0%D1%85% … D1%83%D0%B8%D1%88

Мили арабелки, желая ви една топла вечер с любимите хора   bouquet   bouquet  bouquet

# 63
  • Мнения: 31
Рамадана си е мн полезен...Някой др килце се сваля,ставаш по-разумен и силен

Ти ще правиш Рамадан +Зина?Дано станеш по-разумна,не просто по-слаба Rolling Eyes


дааам всичко заедно....И аз се надявам да стана по-разумна...,но за килцата си имам нужда,че се отпуснах..

# 64
  • Мнения: 171

А да ви питам, някоя от вас има ли, или виждала ли е в БГ книжарници  “Трески“ на Махмуд Даруиш. Миналия ден приятелят ми беше прочел статия (в онлайн страницата на алжазира), посветена именно на представянате на  превода й  в БГ, и на конкретния преводач – Мая Ценова. Поразтърсих се, но не я намирам за онлайн поръчка. 3а това пък намерих ето този много интересен блог
http://mkaragyozov.blogspot.com/search/label/%D0%9C%D0%B0%D1%85% … D1%83%D0%B8%D1%88

Мили арабелки, желая ви една топла вечер с любимите хора   bouquet   bouquet  bouquet
напъвам се да се сетя за такава книга "Трески"....  newsm78 обаче нищо... единственото близко име на творба на Махмуд Даруиш е "Фреска"... като имаш предвид, че съм чела почти всичко негово наистина ми е трудно да се сетя. ако все пак откриеш Трески ми кажи моля.  Praynig

# 65
  • София
  • Мнения: 18 140
Добро утро дами,
Пак смогвам за кратко да се разпиша преди да тръгна на работа. Grinning
От мен закусчица и кафенеце.... Heart Eyes

Колкото до Махмуд Даруиш,официална преводачка  на произведенията на когото у нас е именно  арабистката Мая Ценова - доколкото зная на български поне са издадени доста малко негови неща...Едно от тях е именно упоменатата от Хадил поема "Фреска", лирическата проза " Памет за забравата" и няколко поетични фрагмента от антологията на съвременната палестинска поезия " На среща със сбогуването".Единственото заглавие ,близко до цитираното от Беба, за което се сещам , е "Splinters of bone", но не знам да е преведена на български... Thinking Виждала съм в Йордания двуезично издание - на арабски и английски, донесено като подарък от братовчедка на мъжа ми, живееща в САЩ. Peace

Последна редакция: чт, 20 авг 2009, 10:24 от not stubborn enough

# 66
  • Мнения: 550
ХЕй, естествено, че имах предвид Фреска,  Embarassed сега виждам какво съм написала, но бях с полузатворени очи, така че си го прощавам  Mr. Green Така е, който учи по цели дни, накрая от недоглеждане променя литературни произведения!
И все пак, намира ли се в книжарниците newsm78

Приятно сутринно кафенце и от мен!

# 67
  • Мнения: 465
Добро утро, момичета-кокичета   bouquet

Кафе и закуска си имате, от мен за диетуващите по една прасковка.  Mr. Green



НСЕ, как върви разделното? Не питам за резултат, а по-скоро как се чувстваш от режима.. дали ти е подобрен тонуса, метаболизма, изобщо как ти го приема организмът? Аз имам мераци към това, ама ми се вижда сложно, ако се захване човек да го прави сериозно, както трябва. И то не за седмица-две, ами да го практикува постоянно.
Лили, другите момичета, какво значи Зина?   
Ама като правите торти, много моля да ме каните.  Mr. Green Mr. Green Аз в момента нямам тази възможност, защото това означава да си я изям цялата сама... Не че не мога, имам потенциал да се справя.  Whistling
Дон Койоте, много ми допадна рецептата ти. Аз много обичам бързи рецепти. А и колкото и да е странно, умирам за нишестен крем.  Heart Eyes Мога само това да ям в продължение може би на седмица. Аз го правя с течен подстадител, да спестя някоя и друга калория.  Embarassed

Споделете, моля ви, някакъв хубав препарат за дамаски или някакъв домашен начин за отстраняване на петно..

Уфф трябва да мия чинии и да чистя.. познайте дали умирам от нетърпение...   Blush Това за отскок преди работа. И аз пешеходствам до там, ама на мен ми е близо, 20 минутки някъде. Само да не беше топло...

Хубав ден от мен   bouquet

# 68
  • София
  • Мнения: 18 140
О, ябълчице златна, драго ми е да те "видя"! Hug
По повод разделното, по едно време бях се отклонила за кратко от правия път Mr. Green, ама се оправих.. PeaceИ да, наистина се чувствам по-добре, някак по-жизнена, с по-добър тонус.Но последното не отдавам само на разделното, а на комбинирането му с достатъчно ходене пеша, при това с бързи темпове.Даже онзи ден като ми се наложи да се кача на трамвай, за да изпратя малките и баба им до гарата, ми се стори непривично. Mr. GreenИначе относно килограмите,като се има предвид колко много имам за сваляне, не мога да се похваля с чак впечатляващи резултати, но все пак е нещо....около 13-14 кг от началото до сега. ThinkingНо имам да свалям  още около два пъти по толкова, за да придобия приличен вид. Rolling Eyes
Иначе по повод питането ти за термина зина الزنا ще си позволя да кажа онова, което знам, без да претендирам  обаче за абсолютна точност.Нека , ако има допуснати грешки в написаното от мен, знаещите доста повече по въпроса да нанесат съответните корекции. HugИма се предвид сексуално прегрешение на неомъжена/неженен или пък на омъжена/женен с партньор, различен от брачния.Счита се в Исляма за един от най-големите грехове.Наказанието за такова прегрешение е различно в зависимост от това, дали действието е извършено от семеен или от необвързан в брачен съюз човек.Наказанието за семеен е замерването с камъни, докато за необвързаните е 100 удара с камшик.Тези наказания, разбира се са спроед Ислямския религиозен закон شريعة.За едното мисля, че се говори в самия Коран, а за другото като източник служи хадит. Peace
Мерси за прасковките, с кеф ще си хапна! Heart Eyes

Последна редакция: чт, 20 авг 2009, 11:29 от not stubborn enough

# 69
  • Мнения: 465
НСЕ, 13-14  кг е суууупер!  Hands Clap   Hands Clap   Hands Clap   Hands Clap
Ти скоро започна, а ето, че вече има забележителен резултат! Предполагам знаеш, че има вариант да задържиш в някой момент, преди да продължиш да сваляш, само не се демотивирай от него.  Hug
Мерси за обяснението, както винаги много хубаво написано.  Heart Eyes Нямаше да предположа дори, че става дума за това.  Embarassed

Ехх, днес голям мързел ме мъчи...  ooooh!

# 70
  • Мнения: 1
Голдън епъл, и аз много се радвам да те видя! Мерси за прасковките, добре ще ми дойдат, че точно в момента имаме някакви пластмасови от супермаркета, които така си седят непипнати.

НСЕ, поздравления за махнатите килограми. Никак не са малко, дори и да трябва да свалиш още два пъти по толкова...Би ли споделила кой сайт за разделно хранене ползваш, и аз евентуално ще започна, но искам първо да се образовам от някой лесен за ползване сайт.

А дали си склонна да дадеш малка отсрочка за загадката....Нещо ми е трудно напоследък да се вреждам на компа, още не съм я погледнала въобще.

Приятен ден и приятна работа на работещите!

# 71
  • София
  • Мнения: 18 140
Монсун,
Не ползвам никакъв сайт, тъй като имам книжката, в която  са обяснени основните принципи.Преди години си я купих, тогава отслабнах доста, а този път дори не съм я препрочела. EmbarassedКарам по спомени при смесването на храните.Но иначе и тук във форума има тема за майчетата, спазващи разделното хранене.Ще я потърся и ще ти пусна линк. Peace
Колкото до загадката, за мен е добре дошла подобна отсрочка, тъй като няма да се налага довечера да творя описание на следващата дестинация.Освен това до момента на въпросите е отговорила само Хадил. PeaceТака че, споко,чак утре вечер ще пусна нова.
По повод килограмите, зная, че не са никак малко, но нещото ,което ме притеснява, е фактът, че кантарът отчита намаляването им, но аз визуално не виждам съществена разлика. newsm78 Там, където най-много искам да сваля/огромното шкембе Mr. Green/, сланинките си стоят. Sad А и нали съм все с панталони 7/8 на ластик в кръста, не мога обективно да преценя, дали нещата се променят в положителна посока или не...Но съм се хванала вече на хорото и смятам да продължа! WinkВсе някога ще достигна до по-приемливо тегло! Praynig

# 72
  • Мнения: 3 804
Момичета вижте каква е една от водещите новини по арабските телевизии-,но ,моля без коментари

http://www.almanar.com.lb/newssite/NewsDetails.aspx?id=99690&language=en

ясмин много сте сладки Heart Eyes

# 73
  • Мнения: 24
Ясмин много сладък беее да го гушкаш гушкаш  Hug Снежна много обичам такива малки бебоци - те поне дават да ги нагушкаш -- много сладки дечица.
Лек ден на всички.

# 74
  • Мнения: 171
Момичета вижте каква е една от водещите новини по арабските телевизии-,но ,моля без коментари

http://www.almanar.com.lb/newssite/NewsDetails.aspx?id=99690&language=en

ясмин много сте сладки Heart Eyes
извинявай Дон Койоте, ама не мога да се сдържа да не коментирам. Иначе за Холокоста всички ние трябва де се чувстваме виновни и всяка година да правят бройката на загиналите по-голяма, но ние трябва да си мъчим за геноцида, който те водят.... е, аз съм иракчанка - всеизвестно е, че ние не питаем характерната за арабите "безпрекословна и огромна обич" към палестинците (по разбираеми причини) и сме май единствената арабска държава, която все още се гордее с културното наследство на еврейската си общност (макар че не обичам всичко да е под общ знаменател)... но държавата Израел хвърля толкова пари за пропаганда за "бедните евреи" избити от Хитлер, а всички си мълчат за техните методи и на действие... нашите патриоти стават без изключение терористи, а техните терористи ги правят министри... еееееех.... "справедлив" свят.... хубава надежда за Рамадан.
както и да е.... да ви кажа един виц по повод новината:
Един човек, разхождайки се в парк в Ню Йорк вижда куче, което напада малко детенце. Естествено човекът хуква и спасява детето. Наблизо минаващ полицай вижда това и му казва: "Утре във вестниците ще пишат за това - Един нюйоркчанин спасява дете." Човекът смутено казва, че не е от Ню Йорк. Полицаят казва: "Тогава ще пишат: Едни американски герой спасява дете от развилняло се куче." " Ама, аз не съм американец." - казва героят. "А, откъде сте?". "Ами аз съм арабин."...... на другият ден вестниците пишат: "Радикален арабски ислямист напада невинно американско куче."

Последна редакция: чт, 20 авг 2009, 15:49 от hadil

Общи условия

Активация на акаунт