Рамадана на вратата чука ,да го посрещнем с усмивка -123 арабска

  • 24 585
  • 291
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 171
момичета не мога да ви коментирам снимките, защото още нямам достъп, но съм сигурна, че са сладки. Пожелавам ви дълги години д аим се радвате на тях и на техните деца!
Рамадан почва утре нали?

# 76
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
  • Мнения: 943
Здравейте!
Най-накрая успях да се включа . За загадката нямам време, нали искам да изляза в отпуск, та трябва да свърша повече работа .
По повод статията-без коментар, само искам да поздравя хадил      bouquet
И снимките нямах време да видя, но съм сигурна че малките и по-големи бебчовци са много сладки.  Heart Eyes

Приятна вечер!!!                        

# 77
Здравейте. Понеже знам, че утре (не съм сигурна де) започва свещения за мюсюлманите месец Рамадан, моля да ни разкажете малко повече. Доколкото съм чела, това е месецът, в който е низпослан Корана. Но как го празнувате? Как се поздравявате? Целият месец ли е празник или само накрая, когато спира поста? Кога, какво и как се яде, какви ястия? Във всички мюсюлмански страни ли се празнува по един и същ начин или вяска страна си има някакви специфични традиции? Много ми е интересно и се надявам да ни разкажете, ако имате време. И още нещо - има ли специални картички и какво пише на тях? Такива като нашите за ЧНГ, Весела коледа и т.н. Мерси   bouquet

# 78
  • Мнения: 3 804
Вечната ученичка,тук има всичко ,което те интересува

http://www.islamforbulgaria.com/islam/ibadat/ramadan.html

Празнува се след края на Рамадана-който може да бъде 29 или 30 дни в зависимост от лунният цикъл.
Празникът протича обикновенно по един и същ начин, първата сутрин има специална молитва за начало- изкарват се люлки за децата ,като през първият ден се ходи на гости на най-близките роднини.Децата минават от къща на къща,облечени с нови дрехи и всеки им дава пари и черпи със сладки.
Картички вече почти никой не използва ,пращат се смс или такива по електронен път,пожеланията са-честит празник и нека през цялата година да сте добре.

ето примери за картички

http://www.alshirazi.net/monasabat/monasabat/57alshirazi.net.jpg

http://travel.maktoob.com/photo/data/634/medium/eid.jpg

# 79
  • Мнения: 171
Дон Койоте - много хубав сайт. Малка добавка на това в сайта: Ал-лахумма лака сумту, уа ала ризкика афтарту.

“О, Господи! За Тебе говях и с храна, която Ти си ми дал, разговявям.”

اللهم لك صمت وعلى رزقك أفطرت ولصوم غداً نويت
Аллахума лака сумту, уа ала ризкика афтарту, уа ли сауми гадан науайту.
 последната част - т.нар. "ния"(реших да постя утре - имам намерение да постя утре), т.е. намерение е задължително. то може да се изрече и по-късно след "ифтар", но задължително се казва, защото ако не обявиш намерението си да постиш все едно, че това не е пост, а просто ден на гладуване.
Общо взето празнуването и при нас е така. След Рамадан се отива в дома на родителите или най-възрастните от родата в зависимост от семейството. В Ирак в първия ден на Рамадан на първия "ифтар" също се ходи при родителите. През този месец се спират и всички сватби, защото няма как...  Wink за черпенето не питайте, толкова работа, че отсега ме боли гръб... ама много обичам като има за кого да го правя, иначе аз не ям много сладко. Имаме голямо разнообразие от разядки с фурми. Хубав месец е Рамадан... да можех наитина и да не се дразня и да не се ядосвам и да подминавам благо хорската злоба.... ама нейсе... един ден може и това да стане, засега си оставам афективна.
Да ви кажа и един хубав обичай у дома. По време на Рамадан преди призива за молитвата при залез слънце в много от домовете, които имат джамия наблизо, правят малки мекички, които децата забождат на дълга пръчка (някои поръсени със захар, някои не) и застават пред джамията в началото на призива се разбягват по къщите викайки "Ал сайем яфтор!" - Постещият да разговее! Не може да си представите мъниците с каква радост изпълняват това задължение на вестоносци.... и половината си губят мекичките по пътя, но никой не се сърди  (винаги има резерва как иначе!).  При нас казват, че ако по време на Рамадан случайно забрави и наруши поста (ако спре в момента на осъзнаването може да си продължи поста и му се зачита), то този човек е обичан от Бог.
Хайде стига съм ви надувала главата - Дон Койоте даде много хубав сайт.
Рамадан Карим !

# 80
  • Мнения: 1
Да добавя нещо за постенето...знаете, че на жените през Рамадан се отваря допълнително готвене и то по време, когато не трябва да ядат! Някой може да се запита как така без да вкусва храната, та затова исках да поясня, че на жената, която готви е разрешено да опитва храната. Но съвсем мъничко, просто за да провери дали вкусът е както трябва, а не да се изхитри и да хапва от това, онова и накрая да се наяде.... Laughing

# 81
  • Мнения: 171
Момичета вече ясно ли е или не за Рамадан - петък или събота ? Все още в нета има разногласия. А за вкусването е разрешено без да се преглъща - тоест опитваш и изплюваш. вкусовите рецептори са си по езика, така че това не е проблем, а и за нарушен се смята пост при който нещо премине в гърлото, затова и дъвката не е разрешена заради преглъщането на секрета от устната кухина смесен със съставките на дъвката.

# 82
  • Мнения: 465
Я да ви видя, тук ли сте? На мен ми е скучно в нас, търся си компания за раздумка.  Hug

Все още не се знае за Рамада, така ли Хадил? Аз чакам да разбера от вас. Като стана дума за жените през Рамадан, та се сетих да попитам. Знам, че жените не постят по време на цикъл, но това е защото им е разрешено да не постят или защото им е забранено да постят през този период? Не знам дали стана ясно, така както го написах...  Embarassed Т.е. ако някоя жена иска да пости по време на менструация, може или не? (май го формулирах малко по-яно така)

# 83
  • Мнения: 3 804
хадил при нас е от събота  bowuu

ди с опитването,не става.Готвиш на око,но аз съм си научила тенджерите колко поемат и отдавна вече не опитвам   chef

ябълке забранено е да се пости по време на МЦ ,както тогава е забранена и молитвата.

Моите каките днес правиха курабии ,защото дребното заяви ,че иска  сладки дървета ,от което аз изтъпях  Crazy Crazy Crazy -оказаха се курабии ,нали имам формички,а едната е с форма на елха.

# 84
  • Мнения: 465
Доня, мерси за бързия отговор  Hug А после "връщат" ли се някак изпуснатите дни по време на МЦ?
Значи ли, че и тук е от събота, щом в Сирия е? Нали сме сравнително близо..  newsm78

# 85
  • София
  • Мнения: 18 381
Ябълке,
Не е позволено....След приключването на цикъла жената се връща към пълното въздържание като всички останали, пропуснатите заради менструацията дни обаче следва  да спази в рамките до началото на следващия Рамадан.
Неслучайно написах въздържание, тъй като на практика  думата постене не е съвсем точна на бг.Тя произлиза от християнските пости, т.е от приема на постно ядене.В този смисъл не е най-удачният термин за Рамадана, тъй като тук въздържанието е пълно - от храна , от напитки, от цигари, от сексуални отношения, от лоши помисли.....Затова в БГ е възприет терминът говеене.
Виждам Деси вече е отговорила. Peace

# 86
  • Мнения: 112
и аз да попитам нещо Simple Smile по време на рамадана ходи ли се на работа?също ако някои които е вярващ и го спазва има ли право да се вижда с не вярващ,позволено ли е слушането на музика,гледането на тв ,влизането в интернет.ха малко тъпи въпроси,но ми е интересно..и също така тези от вас които живеят в по-топли страни как цял ден издържат без вода?не им ли става лошо?а децата и те ли спазват постите?

# 87
  • Мнения: 3 804
hеlwa ходи се  Mr. Green .Можеш да гледаш ТВ -тогава се пускат всички нови сериали,и всчки канали се надпреварват кой ще пусне по- силните от тях,и в нета се влиза ,само че песни ,по-така сцени трябва да се избягват.За водата-ами ,с малко повече воля успяваш да устискаш и без вода.Децата след 10 години обикновенно започват да постят,но кой колкото може.

# 88
  • Мнения: 112
ами старите хора как си пият лекарствата?

# 89
  • Мнения: 171
мерси за отговорите. май нещата наистина се очертават за събота. а по време на Рамадан се ходи на работа, можеш да се виждаш с невярващ по всяко време включително и Рамадан. В интерес на истината по-религиозните (не по-вярващите, тъй като религиозен и вярващ са две различни неща) не слушат музика и гледат по всяко време да се занимават с четене на Корана и други богоугодни дела - това между другото е тема, позволяваща много спекулации. Ако сме честни можеш да гледаш телевизия и да влизаш в интернет стига това да не е в разрез с религията ти и вярванията ти. По принцип говеенето е след 8 годишна възраст за момичетата и след 12 за момчетата, защото се смята, че това е възрастта на умственото съзряване за приемане смисъла на Рамадан. Но на основание някои хадиси на Пророка (асс) повечето приемат възрастта 11-12 години за по-удачна и за двата пола. Лекарствата могат да се гълтат евентуално без вода, което не е за препоръчване, но по принцип хроничните заболявания са едно от условията за освобождаване от въздържанието (което наистина е правилният термин)
За готвенето и аз като Деси отдавна съм си свикнала на мерките, обаче най-лошото е, че точно през Рамадан имам лошия навик да пробвам нови неща и тогава става забавно с опитването и плюенето.
Дон Койоте детето си е право да иска сладки дървета - а ти влизай в час с новите термини, не си толкова стара. Ако изтъпяваш детето ще реши, че си от друго време. По този повод да те разсмея. Внучката на една от лелите ми - тоест един вид племенница - ме пита нещо за динозаврите и аз между другото обяснявам, че са живели преди милиони години. Вечерта малката вещичка каза на баба си : "бабо, ти като си била малка нали е имало динозаври?". Леля ми реагира ужасена: "динозаври е имало по време на детството на майка ти, по мое време ги нямаше!!"...а тя е баба на детето...  Joy Та така мамо койот - води си записки и тетрадка-речник!

Общи условия

Активация на акаунт