Послушни ли са вашите 12-13 годишни деца?

  • 5 785
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24 467
Да, моето решение е от години "не- воденето" при баба.

# 16
  • Мнения: 681
Хайде и аз да се запиша тук. Моята госпожица е на 12 и по нищо не й се различава дневният режим от този на вашите деца. Сутрин или по скор на обяд спи до 12,00 или даже до по-късно. После става, гледа сериалки по телевизията, ако се е уговорила с някоя приятелка излиза да се разходжа, но в повечето дни е или на компа или пред тв. И така до среднощ. Обикновено не си ляга по-рано от 2 часа след полунощ, като няколко пъти я засичам че стои и до по-късно. Но не го правя на проблем, нали на другата сутрин ще си поспи хубавичко. Все пак е ваканция де. Книгите от списъка не ги прочела всичките. Оправдава се със следното  "че и другите не са ги чели". Обаче от няколко дни вече казах че слагам край на рахата и започнах да й възлагам всеки ден да решава по два теста (в сборника от 5 клас накрая има комплексни текстове по раздели) както и на ден да прави по един преразказ от Здрач, Новолуние, или Зазоряване. Това са книгите които прочете на един дъх това лято, жалко че не влизат в изучаваният материал  Cry
Оказа се че е забравила много формули, абе направо е забравила да мисли. Но ще навакса, сигурна съм.
Иначе от стоенето на компа има голяма файда, защото изучи фотошопа изцяло (или поне много). Прави такива сложни работи, на които аз много се радвам. Поне нещо полезно придобива като умение.
За слушането не ме слуша много, макар че още мога да се налагам и да се съобразява с мен. Но започва да става доста своенравна, което не ми харесва много. Ще видим и занапред как ще е.
Ох, оплаках се и аз.

Последна редакция: пн, 31 авг 2009, 12:53 от bistra_m

# 17
  • Мнения: 33
Засега все още имам думата и ме слуша.Има задължения в къщи които не са му присърце,но изпълнява:иначе санкции.Радвам се че по цял ден играят навън с децата от махалата и не седи пред компютъра,намира време и за книжките.

# 18
  • София
  • Мнения: 397
 Ох, мойта 13годишна е от мързелите, ако й направя забележка или я изюркам за нещо, ще го свърши, но иначе въобще няма да й направи впечатление, дори къщата да е нагоре с краката.Как пък за нищо не пое инициатива сама! За четенето постоянно се караме- не й било интересно и това е. Мъчи една книга с месеци и накрая я зарязва недочетена. Опитва се да ми разсъждава, че сега трябва да учи, после да работи и да се доказва, а кога щяла да живее! ooooh! Ако зависи от нея, въобще няма да се прибира от вън. На компа е вечер, като се прибере- почва да чати със същите хора и това ме дразни. Толкова не се наприказваха по цял ден! И като й говоря, ме гледа тъпо или с досада и се мисли за много хитра. Въобще с всичко ме дразни и незнам как ще я караме занапред, че тоя период е бая дълъг. А на мен ми омръзна вече да правя забележки, да юркам, да се карам, да водя безсмислени монолози...

# 19
  • Мнения: 33
Ami moqta dushterq ne spi do po-kusno ot 10:30 i stoi na komputura nai-mnogo 3 chasa prochela e 3 knigi dosega no sus dosta golqm zor bai ganio,stihotvoreniqta na botev i nemili,nedragi a i + tova strashno mnogo mi pomaga gleda malkiq koito e na 4 godini i 8 meseca chisti puska miqlna,peralnq taka che nqmam tolkova golemi oplakvaniq a otnosno izlizaniqta izliza shtom az se pribera kum 18:30 do kum 22:00 a zabravih tq e pochti na 13 a za kontrola stana taka otkakto predi 1 godina i kazah che shte q mestq v nasheto uchilishte v bankq a tq obojava klasa si togava mi se moleshe reveshe i taka uspqh da q vkaram v krachka inache predi tova pribirashe se kum 11:30 ne mi pomagashe mnogo i za tova ne vidqh drugo reshenie no opredeleno s tova stana probvaite i vie s neshto koeto obojava deteto vi !!! Uspeh na vsichki  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 700
Отново повдигам темата, за което се извинявам, ако е досадна на някой.
Снощи моята 13-годишна госпойца се връща около 18,45 и води още две. Ходили да гледат колоездачите, разхождали се и т.н. в много лигаво и приповдигнато настроение. И тук следва въпроса: "Ще ме пуснеш ли да отида на купон у едно момче?" Кое е това момче, питам. "Ами ти не го познаваш, ще дойдат и други и ще бъдем в една вила/къща малко извън града, ама не се притеснявай - ще хванем автобуса." Казвам - НЕ! И се почва едно моля ти са, моля ти са - сто пъти. Аз съм твърдо не. Свлече се на пода да ми се моли, аз съм - не. И тук другата почва да ме моли и тя, да ме лъже, че било близо и че нея я пускали. Е, не стана номера. Другите си тръгнаха, а моята ми каза, че ми е сърдита. Казах й да се сърди ама колкото си иска.
Така се почва - купони, момчета /и то по-големи от тях/ и така нататък. Не се знае - алкохол, ще ги накарат да пият... А казва, че в девет ще се прибере. Как, аджеба, ще тръгнеш в 19-19,30, ще отидеш с автобуса извън града и в девет ще си дойдеш??? Въобще си нямат и понятие от разстояния, автобусни линии и до колко всъщност има извънградски линии...
Така стават белите, и после цял живот си блъскай главата.

# 21
  • Мнения: 24 467
Милена, в едно си права, такова е обикновено началото на ясните на доста хора последици. Лично аз те подкрепям.
Знаеш ли, моите родители навремето също не ме пускаха да хойкам по нощите като малолетна. Днес не съм им сърдита затова, напротив. Мога да сравня положението си с това на тези, за които на 12-13 години това беше редовен начин на живот. Не искам да си сменяме местата.
Ти знаеш- не всички момичета и момчета са "лигави" и лъжат, не само ти би постъпила така, доста родители биха го направили по отношение на малолетните си момичета.
Не е случайна законовата забрана за след 22.00 часа над съответната възраст децата да са с придружител до пълнолетие. В чужбина правилата са още по- категорични.

# 22
  • Мнения: 700
Да, права си. Аз й казах, че го правя за нейно добро, което по-нататък през годините ще оцени.

Забравих да кажа, че снощи има наглостта да се обади на баща си да я пусне той /той отсъства от града в момента/. И двамата бяхме на едно мнение обаче и не мина на нейната.

# 23
  • Мнения: 24 467
Мисля, че си един разумен човек, Милена, хубаво е с бащата по принцип да решите как ще процедирате при различни ситуации, да сте единни. Дъщерята скоро ще забрави да се опитва да се нагоди към "по- добрия" и принципно нищо да не "минава" при единия, а да е забранено при другия. Виждала съм семейства с подобни погрешни политики /добър родител- лош родител/, последиците са лоши. 
Знам, че е трудно, ако сте добри родители и на място ще ви разбере. Сигурно познавате изтървани хлапета, от тези, дето висят в градинките с небрежен поглед? Аз показвах на сина една наркоманка, паднала на един тротоар /знаем я, и друг път сме я виждали/. Знаеш ли колко дюшеш ми дойде? Да, знам, кофти и т.н., но аз винаги съм била откровена, нагледният пример е много полезен.

# 24
  • Мнения: 3 886
Отново повдигам темата, за което се извинявам, ако е досадна на някой.
Снощи моята 13-годишна госпойца се връща около 18,45 и води още две. Ходили да гледат колоездачите, разхождали се и т.н. в много лигаво и приповдигнато настроение. И тук следва въпроса: "Ще ме пуснеш ли да отида на купон у едно момче?" Кое е това момче, питам. "Ами ти не го познаваш, ще дойдат и други и ще бъдем в една вила/къща малко извън града, ама не се притеснявай - ще хванем автобуса." Казвам - НЕ! И се почва едно моля ти са, моля ти са - сто пъти. Аз съм твърдо не. Свлече се на пода да ми се моли, аз съм - не. И тук другата почва да ме моли и тя, да ме лъже, че било близо и че нея я пускали. Е, не стана номера. Другите си тръгнаха, а моята ми каза, че ми е сърдита. Казах й да се сърди ама колкото си иска.
Така се почва - купони, момчета /и то по-големи от тях/ и така нататък. Не се знае - алкохол, ще ги накарат да пият... А казва, че в девет ще се прибере. Как, аджеба, ще тръгнеш в 19-19,30, ще отидеш с автобуса извън града и в девет ще си дойдеш??? Въобще си нямат и понятие от разстояния, автобусни линии и до колко всъщност има извънградски линии...
Така стават белите, и после цял живот си блъскай главата.
МНОГО ТЪЖНО МИ СТАНА КАТО ПРОЧЕТОХ ПОСТА ТИ.КАТО ЗНАМ ЧЕ СЛЕД НЯКОЛКО години и мен ме чака това  ooooh!  много сили и кураж на теб   bouquet за портокола моето февруари ще стане на 9 много отговорно дете но стане ли дума за приятели...... щом го викнат хуква Tired

# 25
  • Мнения: 700
Не, не е тъжно. Simple Smile

Просто следната поговорка: "Малки деца - малки грижи, големи деца - големи грижи." е много, ама много вярна. Преди като беше малка - ама плаче нощем, ама кога ще проходи, ама кога ще проговори, днес има температура, кашля, бута всичко из къщи ... това са малки грижи. После - ще се научи ли да чете, да смята, да внимава в час и т.н. и т.н. Казваха ми тогава тази поговорка, а на мен ми се сруваше, че не е вярно. А сега? Сега грижите са големи и ще стават още по-големи.

# 26
  • Мнения: 644
Послушно дете на 12- 13 години ми звучи малко притеснително.
Послушанието ми граничи с безхарактерност. Или с някаква нездрава религиозна отдаденост.
А децата ни, за щастие, показват характер. Да се надяваме, че като порастнат ще са се научили да използват този характер по най- добрия начин.
Мойта малка дъщеря е на 12 и нещата са подобни като с вашите хлапета- понякога виси повече пред компютъра, друг път повече спортува. Ако много настоявам ми помага. Чете доста, но каквото на нея и харесва.
С излизането вечер засега нямаме проблеми- не е искала да ходи на непознато място извън града, а и не бих разрешила. Но пък и организирам гостуване с преспиване на приятелки и ходене на интересни лагери, някои по- екстремни.
Добро си е детето, без да е послушно Laughing

# 27
  • Мнения: 49
А аз си мислех, че моята дъщеря е по-мързелива  Wink
Явно всички на тази възраст са такива.
Помага вкъщи, достатъчно/но аз все се правя на недоволна/
На компа също виси, но прави там някакви графики, нещо от рода на Фотошоп. И чати разбира се.
Сега започва и с тренировките. Мисля че такива занимания са важни , икато движение и като поемане на отговорност и постоянство.
И с брат си се занимава. Напоследък не много често, може би защото са постоянно заедно и и досажда повече.
Всичко е на настроения!

# 28
ще ги накарат да пият...

Защо мислиш, че няма да е доброволно? На 11-12 се пропива в момента.

# 29
  • Мнения: 1 142
Да се включа и аз.Сина е на 12години.Налага се да разчитам много на него в гледането на брат му.Така че тази ваканция повече беше детегледач.Прочете задължителните книги,но предпочита повече пред компа да седи.Оставих го да гледа до късно телевизия и затова си поспиваха повече с брат му.За сега нямам проблеми с поведението му.Разбираме се,но за чистенето,ако не му кажа няма да се сети сам.

Общи условия

Активация на акаунт