Наситени, ненаситени, Ω-3, Ω-6 и други глупости

  • 125 249
  • 742
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 800
Масло от пореч - Borage oil - има го на NOW foods.
Масло от нискостеблена иглика - Primrose oil (Nachtkerzen Oel), имаше то някъде, виж в Гугъл. Не, не е оная дето го рекламира по телевизията , чупейки предизвикателно ханша си в ляво-дясно.
С растителни ензими не става. Нали се разбрахме какво правят растенията и какво животите с мастните киселини.

Не съм категоричен, но растителни ензими, които да работят при 37°С?

А, чакай, да не е бромелайн (от ананас) - подобрява храносмилането? За тази цел става, но за мастните киселини - забрави.

# 31
  • Мнения: 87
Темата определено ми е интересна. Интересът ми е личен, поради определени здравословни проблеми.

Първият ми въпрос е следния - PinkPanther , каква е твоята професия?
Ще помоля този въпрос да не се приема като опит за заяждане, просто  когато се подава такава
специфична информация, бих искала да знам дали е от специалист и в каква област.  Hug

# 32
  • Мнения: 800
ДОБРЕ ДЕ, РИБЕНО МАСЛО. АМА ЗА КАКВО?

Сега ще ви обясня за какво точно ще пием рибено масло. По-възрастните сигурно с отвръщение си спомнят как са ги гонили като деца с една лъжица отвратително на вкус рибено масло из цялата къща.Тогава се пиеше против рахит. А сега?

Вече се разбрахме, че в него има две изключително важни съставки EPA и DHA, които помагат и предпазват от:

миокарден инфаркт - стабилизира миокарда, предотвратява камерното мъждене и от там - внезапната смърт. Подобрението е в пъти, не в проценти. Предотвратява и аритмии.

подобрява реологията на кръвта - по-трудно се съсирва и образува тромби. Предотвратява така исхемични инфаркти и инсулти.  Хемофилиците да внимават.

чрез намаляване на системното възпаление, леко намалява и стабилизира кръвното налягане.

подобрява инсулиновата чувстителност на клетките и така предпазва от диабет от втори тип.

намалява чувствителността към алергени и така облекчава заболявания, като астма, алергии, екземи, дерматити и др.

намалява възпалението и болката при артрити и други ставни заболявания

в главния мозък - участва в изграждането му - DHA е близо половината от кората на главния мозък. Взема и дейно участие в миелинизацията на нервите по цялото тяло.

отразява се благоприятно но черния дроб и снижава ензимите ALT и AST. Особено подходящо за хора подложени на тежки алкохолни натоварвания.

облекчава възпалителни процеси на стомашно-чревния тракт - болест на Крон и др.

за бременните и плода вече писах - от мозъка на майката се отнема DHA за да се изгради мозъка на детето. Много по-добре е в този период да се пие рибено масло.

при бебетата изграждането на мозъка продължава. За изкуствените млека вече ви писах.

при възрастните хора забавя развитието на Алцхаймер.

Толкова се сетих. Ако се сетя още нещо - ще ви пиша.

(почивка!)

# 33
  • Мнения: 800
Кокиче, аз съм специалист, ама в съвсем друга област. Това ми е хоби. Ползвам няколко езика. Това което излагам тук е останало в главата ми от мои обстойни проучвания по темата през периода 2005 - 2007г. Сигурно много неща съм забравил. а и много неща пропускам - тежка биохимия. Но ако смяташ, че само съм заучил терминологията за да ви будалкам по форумите - в грешка си. Не си заслужава.

Около мен има голям "кръжок" от приятели, с които споделям наученото и хората са доволни да го прилагат. Има и 3-4 лекари!

Аз съм готов да докажа всяко свое твърдение с литературна справка от авторитетен източник.

Е. не очаквам някой да ми се хвърли на врата, но едно "благодаря" ще ми вдигне самочувствието, ако съм помогнал на някой.

P.S. Към предния постинг: намалява TNFα, интерлевкин 6 и интерлевкин 1б, а и NFκB и така намалява риска от ракови заболявания.

Последна редакция: ср, 26 авг 2009, 12:45 от PinkPanther

# 34
  • Мнения: 87
Кокиче, аз съм специалист, ама в съвсем друга област. Това ми е хоби. Ползвам няколко езика. Това което излагам тук е останало в главата ми от мои обстойни проучвания по-темата през периода 2005 - 2007г. Сигурно много неща съм забравил. а и много неща пропускам - тежка биохимия. Но ако смяташ, че само съм заучил терминологията за да ви будалкам по форумите - в грешка си. Не си заслужава.

Е. не очаквам някой да ми се хвърли на врата, но едно "благодаря" ще ми вдигне самочувствието, ако съм помогнал на някой.


PinkPanther, уточних защо задавам въпроса си.

Благодаря за отговора и благодаря за темата, както казах, за мен е полезна и интересна!

# 35
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
PinkPanther ,

благодаря за уточнението.
тахан имам, обичам да го ям  Mr. Green

маслото от пореч и от дивата иглика трябва да го потърся...

няколко думи и за другите течни раст. мазнини: от фъстъци, от сусам, от орехи, от тиквени семки...?
сусамовото и фъстъченото ползвам за пържене, от тиквените семки - за салати....

# 36
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
Вероятно това, че DHA участва в изграждането на мозъчната кора е обяснението за големия процент случаи, в които множествена склероза (МС) дебютира по време на бременност при жените. Напомням, че МС е заболяване, при което се разрушава миелиновата обвивка на нервни влакна, което затруднява протичането на нервния импулс и оттам се получават преходни, а впоследствие и трайни смущения в сетивните и моторни (двигателни) функции.

А аз пък съм завършила психология, учила съм невроанатомия и неврофизиология и съм убедена, че PinkPanther е напълно компетентен в областта, която засегнахме. Същите неща, макар и да не са залегнали в учебния план по психология, аз също знам, но не така издълбоко, от мои си източници покрай личния ми интерес.

# 37
  • Мнения: 800
Кокиче, ако имаш някакъв конкретен проблем, можеш спокойно да попиташ - мога да ти дам някоя идея. А ти  след това прецени дали ти върши работа, обсъди я с лекар или я забрави.

Винаги когато ме питат за здравен съвет изрично пиша:"Аз не съм лекар.Не мога да поема отговорност.По вашия въпрос има интересни материали тук:(www...)"

Primum non nocere! - Преди всичко да не вреди!

asyalein, понеже темата е огромна ще ти дам един линк към сайт на английски, където можеш да откриеш данни за всички масла. Ще ти кажа само, че на времето ги проучих всичките и извадих тези, които стават за пържене (максимум наситени, минимум полиненаситени) и за сурова консумация (максимум мононенаситени, минимум полиненаситени).
Има и изключения - орехово масло - съдържа ALA и сусамово масло - на него ще се спра по-долу. И аз го ползвам но сурово. Ето го линка:

http://www.nutritiondata.com/facts-C00001-01c208E.html   страницата се отваря точно на палмово масло.

# 38
За съжаление, рибеното масло не е толкова безопасно и полезно, колкото го представяш, PinkPanther.
В медицината има твърде много променливи, които ако не се отчитат, се стига до сериозни грешки.

Независимо че съдържа ненаситени мастни киселини, постоянната употреба на рибено масло води до ХИПЕРВИТАМИНОЗА А (предозиране на витамин А), което може да бъде много опасно състояние.
Това е така, защото необходимата дневна доза от витамин А може много лесно да бъде премината.

При бременни жени това може да е фатално, тъй като предозирането с витамин А е свързано с увреждане на плода.

Пушачи, хората, които консумират алкохол, и тези с чернодробни увреждания са застрашени от по-бързо предозиране с витамин А.
Повече инфо на сайта на Mayo Clinic (едни от най-известните клиники в САЩ с много информативен сайт):
http://www.mayoclinic.com/health/vitamin-a/NS_patient-vitamina/DSECTION=safety
Също на този сайт е посочено, че "Fish oil capsules should not be used in children except under the direction of a physician." - Рибено масло не бива да се дава на деца, освен ако не е препоръчано от лекар:
http://www.mayoclinic.com/health/fish-oil/NS_patient-fishoil/DSECTION=dosing

Ако говорим за ненаситените мастни киселини DHA, ARA и EPA, четох че има "рибено масло", синтезирано от (синьо-зелени?) водорасли и при които се избягва хипервитаминоза А (рибено масло, но не от черен дроб на риби). За съжаление, конкретен производител на такова масло не успях да намеря. Ако някои е запознат, да пише.

за бременните и плода вече писах - от мозъка на майката се отнема DHA за да се изгради мозъка на детето. Много по-добре е в този период да се пие рибено масло.

ТОВА ТВЪРДЕНИЕ Е АБСОЛЮТНО ГРЕШНО!
По време на бременността трябва да се приемат ненаситени мастни киселини, но трябва много строго да се съблюдава дневния прием на витамин А, за да се избегнат увреждания на плода от хипервитаминоза А.
Ето защо рибеното масло от черен дроб на риби не е най-добрият начин да се получават ненаситени мастни киселини по време на бременност и НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА НА БРЕМЕННИ, тъй като доставя огромни количества витамин А, които могат да навредят на плода.

Бременните да хапват добре термично обработени мазни риби и да се хранят балансирано, вместо да приемат хранителни добавки.
Това се отнася до всички, между другото.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 908
PinkPanther,много полезна информация и дискусия според мен. Peace
Връщам се да чета отначало.

# 40
  • Мнения: 800
veihaiveiр благодаря за подкепата. А за DHA, бременността и МС си абсолютно права.

Преди година дъщерята на моя близка беше бременна. Препоръчах и да пие рибено масло. Водещата  гинеколожка, обаче отсякла: "В никакъв случай!" Вдигнах рамене. Майка и ме попита:"Защо има такова разминаване?" Аз и отговорих:"Ти, когато беше бременна преди 25 години, беше ли чувала за фолиева киселина?"  "Не"  "Е, те сега не са чували още за DHA."

По горе писах за двамата шведи с Нобеловата награда за 1982 г. Значи 27 години не са достатъчни някои неща да стигнат от Стокхолм до София.

# 41
  • Мнения: 800
sleepoholic Това което пишеш е вярно до някъде, но първо трябва да четем.

Изрично писах по-горе, че рибеното масло от черен дроб (на  акула , треска и др) съдържа Вит.А и трябва да се внимава. Мисля, че дневната доза беше 10000 М.Е. по памет. Под формата на провитамин може оща 20000 М.Е. ако се не лъжа.
Но къде прочете, че в обикновеното рибено масло от подкожна тлъстина има витамин А? По горе дадох един линк към сайт, където  е даден състава на различни мазнини с най-големи подробности. Потърси там Salmon Oil, Menhaden Oil, Sardine Oil и ако намериш някъде витамин А ела да спорим.

А иначе от клиниката Mayo съм свалял много материали (със синята шапка отгоре). А, още нещо: ние получавами DHA и EPA  от рибеното масло, но рибите не го синтезират сами. Те го получават от ракообразните и планктона.

Бъди жив и здрав!

P.S. Ето тук виж за рибено масло от сьомга:

http://www.nutritiondata.com/facts/fats-and-oils/632/2


Това което пише: Vitamin A - 0.0 ME

Последна редакция: ср, 26 авг 2009, 14:23 от PinkPanther

# 42
  • В сънния Люлин, прибулен...
  • Мнения: 383
sleepoholic, писал си невероятни глупости, явно още не си се събудил!
В рибеното масло има витамин Е, а не А (вит. А има само в това, което е извлечено от черен дроб на н`ам к`во си и за него си има отделно и специално предупреждение в темата.
Бъди така любезен да се освестиш!
Във всяка опаковка на продукт с омега 3 пише какво е съдържанието на витамини и каква е пределно допустимата дневна доза!
Например в детското Ескимо има освен Е и вит. D. Може да се дава вместо Вигантол и е посочена пределнодопустима дневна доза
Интересно е, че тя е еднаква за всички възрасти - от 1 до 10 год. Защо ли? Ами нуждите на по-малките са по-големи (отнесени към телесно тегло)!

# 43
  • Мнения: 800
Eто това излезе отлинка, който ми даде:

Fish liver oil contains the fat-soluble vitamins A and D, and therefore fish liver oil products (such as cod liver oil) may increase the risk of vitamin A or D toxicity.

Да от клиниката Mayo.

# 44
  • Мнения: 800
veihaivei , от материалите, които нашия събеседник ни даде  прочетох, че консумацията на повишени количества рибено масло води до намаляване на вит.Е в организма и затова се добавя в капсулите. Моята стара информация беше, че се добавя за да се намали оксидацията на ония киселини. очевидно върши и двете неща.

P.S. Ако има още интерес по въпроса "трябва ли бременните да пият рибено масло", ще ви изкопирам няколко цитата.

Общи условия

Активация на акаунт