маймунската тема

  • 133 672
  • 974
  •   1
Отговори
# 840
  • Мнения: 129
И ние първите няколко дни не сме го къпали и досега не сме имали проблем, че сме пропуснали ден-два-три. Лятото го къпех всеки ден, защото бяхме постоянно навън (включително 1.5 месеца на къмпинг), та да се освежи и падне прахоляка. Къпането вкъщи досега се изразяваше в поливане под душа, че си е по-лесно. Ама вече си взехме коритото и почваме там, най-вече, за да се кефи на водата. Досега предпочитах къпането през деня, защото, доста рано му се доспиваше вечер и използвахме времето да сме навън. И досега, въпреки че пълзи вече, го мия само с вода, сапун и шампоан не съм ползвала, а коса има доста.

Не го мажем с нищо, но кожата му си е в чудесно състояние. В Будапеща, където се роди, когато попитах за мазане, ми отговориха, че ако искам, да го правя, ако му е суха кожата. Наистина имаше нужда на крачетата около 2 седмици и това беше всичкото мазане. Тук чух изказване, че водата била много твърда и затова е необходимо, но в Унгария е също много твърда водата. Така че за тези работи всеки може сам да си прецени и да си намери начина, който пасва на неговото бебче и семейство.  Simple Smile

# 841
  • Бургас
  • Мнения: 316
Много благодаря на всички, които се отзоваха с практическа информация за къпането. Затвърдихте вътрешното ми убеждение, че всекидневното къпане на новородено е просто традиция в България, а не абсолютна необходимост.

# 842
  • Мнения: 2 399
И аз благодаря за споделения опит, сега с бебето ще се възползвам изцяло, но и за каката ще внеса някои промени, специално за ползването на шампоан, че без това много го мрази.
Сега ме е яд като си спомня, как в началото къпех малката всеки ден, а пък то беше голям рев и най-вече заради това разредих къпането, първо два пъти седмично, после веднъж. Иначе и аз повече от година не и мажа с нищо тялото и не е имало проблем.

# 843
  • Мнения: 122
Първото къпане след раждането не е необходимо. Аз оставих детенцето си след раждането 3 дена некъпано, по-хубаво никога не е миришело.

# 844
  • Мнения: 2 829
Големият ми син го къпехме всяка вечер и след това го мажехме с козметика. Кожата му беше суха и се лющеше, постепенно на гърдите му се образуваха лишеи от сухата кожа. Опитахме разни медицински кремове, скъпа козметика, но без резултат.
Тогава решихме да опитаме друг вариант и започнахме да го къпем по-рядко, спряхме да го мажем изобщо с каквото и да е. Кожата му се оправи за 1-2 седмици и от тогава е мека и гладка.

Малкия ми син е с много, много светла кожа, много нежна. От всяко по-грубо нещо, което се допре до него се зачервява. Но от раждането му го къпем по-рядко и не го мажем с нищо и кожата му си е мека и хидратирана.

# 845
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 354
Мег, ако може два въпроса  във връзка с това, което сподели, до шестия месец само с вода ли си къпала и за мазане на кожата на бебето  нищо ли не си ползвала?
Благодаря!  bouquet

Извинявам се ,че въпросът ти е към Мег, но се включвам и аз с отговор, че в началото ползвахме за дъщеря ми много скъпа козметика за къпане и мазане, но детето имаше обриви, постепенно спрях всички шампоанчета, сапунчета, кремчета и досега месеци наред я къпем само с вода. Кожата и е чудесна и усещам естествена хубава миризма на бебе Simple Smile

# 846
  • Мнения: 289
За броя на къпанията, когато му излизаха зъбките на моето бебче, майка ми каза една приказка: "Да знаеше мама да ме къпи два пъти на ден, да ми излязат по-лесно зъбките." Но не знам дали е вярно, защото аз не го направих.
А пък за Бу - може би трябва да се направи направо "Маймунски подфорум" - щото то който иска да ражда по маймунски, и детето си гледа после по маймунски, че и живота си започва да променя натам и т.н., и т.н.

# 847
  • Стара Загора
  • Мнения: 54
А пък за Бу - може би трябва да се направи направо "Маймунски подфорум" - щото то който иска да ражда по маймунски, и детето си гледа после по маймунски, че и живота си започва да променя натам и т.н., и т.н.

 Laughing Присъединявам се към горното.

# 848
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Аз изкъпах детето истински, когато стана на 3 седмици, заради пъпчето. Преди това съм му мила дупето и почиствала гънките с памуче. Козметика никога не съм ползвала. Само крем за дупето и сега един овлажняващ, защото има много екземи от студа. Смятам обаче, че е добре детето да се къпе всяка вечер след една определена възраст - като започне да пълзи и се завира навсякъде, да играе навън, заради хигиената. Освен това топлата баня отпуска мускулатурата и разширява кръвоносните съдове, което спомага за добрия сън. Против съм използването на разни пяни за вана и други такива екстри. Ползвам шампоан колкото грахче, за да измия дупето и ръчичките. Лицето никога не съм мила със сапун. Косата - от раждането един, максимум два пъти в седмицата.

# 849
  • Мнения: 11 511
Аз съм мърла. Мразя да къпя децата си. С първото дете спорихме с майка ми (тогава тя беше при мен да ми помага) - да сме я къпели всяка вечер, детето растяло с водата и какви ли не други бисери.
Та гел за къпане ли не беше, та масажни масла, та дрън-дрън, че пляс.
Появи и се атопичен дерматит. Едвам го изчистихме. Спрях да я мия и трия и нещата се оправиха.
С второто направо я подкарах през просото. Къде на 2 къде на 3 дена само изполивах с вода в коритото.
А най-малкия видя първото си къпане преди да ни изпишат от клиниката - само го потопих в топлата вода и го оставих да се поплацика. Следващото му къпане беше май след седмица чак.
Умирах да ми мирише на карамел! Исках колкото се може по-дълго да се наслаждавам на тази естествена миризма.
Мда, и аз съгласна с г-жа Претенция, че май определено е време за "маймунски" подфорум. Щом темата за Раждане в къщи вече е в алтернативния от нямай къде... ooooh!

# 850
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 23 686
Това по-скоро няма да се случи, а и лично аз не виждам полза или много смисъл, така че да се върнем на темата Grinning (още не съм отделила мненията за къпането, но ще, малко по-късно).

# 851
  • Мнения: 129
Това по-скоро няма да се случи, а и лично аз не виждам полза или много смисъл.

Бу, имтересно ми е да разбера защо мислиш така - на мен лично би ми бил много полезен "маймунски" подфорум?

# 852
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 23 686
Прекаленото обособяване по клубове по интереси рядко е особено полезно, нито за външни лица, нито за участващите в него Wink Отделно, че има подфоруми за майчинство (бременност и раждане, отглеждане на малкото дете), кърмене - няма причина да се прави нов, специално за определени характеристики, които пак включват бременност, раждане и отглеждане на детето плюс кърмене, само с малко по-различна нагласа за някои от подходите.

# 853
  • Мнения: 289
ВЕСЕЛА КОЛЕДА НА ВСИЧКИ!
Не знам, мен лично много ме изморяват пререканията в много от темите(и съответно почти не ходя вече там) и обратно, приятно ми става в теми като тази и раждането в къщи. Тайната е в нормалния тон на разговор, мисля. Ама като цяло трябва да се съглася с Бу, че хора разни и не бива да се делят и всъщност ще станат два подфорума за раждане, гледане на дете и т.н.

# 854
  • Мнения: 129
ЧЕСТИТА КОЛЕДА! МНОГО РАДОСТ И ТОПЛИНА В СЪРЦЕТО

Бу, темите, които биха запълнили един такъв подфорум ги има вече така или иначе. Когато ме интересува нещо, свързано с раждането и гледането на деца, предпочитам да задам въпроса и да прочета мненията най-вече на тези, които споделят моите възгледи за живота, защото и аз искам да гледам децата си по маймунския начин, например. Ако публикувам тема в общия подфорум най-вероятно ще получа купчина отговори, които няма да паснат на моето светоусещане, включително и заяждания, а тези, чиито мнение ме интересува, в повечето случаи са престанали да преглеждат общите теми, така че най-вероятно няма да видят моя въпрос. Обособяването на подфорум, който е отворен за всички, не е отделяне с тухлена стена, а начин за тези клиенти (защото все пак сме такива), които се интересуват, да имат лесен достъп до интересуващите ги теми, а не да обикалят целия форум. И, разбира се, избягва се честото пререкание, поне по моя опит в повечето случаи тези, които се итнересуват от природосъобразен живот, обикновено проявяват търпимост към чуждите мнения, а същевременно биват квалифицирани по разни начини.

Общи условия

Активация на акаунт