Бойни изкуства за малки деца. Какви? Къде в София?

  • 65 535
  • 255
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 615
meca,
а защо държиш на бойно изкуство? Опитайте с друг спорт, като предвидите и време за игра. Това си е важно за децата, даже да не го осъзнават. Понякога ентусиазмът взема връх и детето е готово да се лиши почти от всичко, особено в комбинация със злоупотреба от страна на амбициозни треньори или родители, но според мен не бива. Аз си преместих детето от едно обсебващо място, защото не исках да се лишава от почивка, игра, забавления... А тя беше почнала яко да залита.

# 106
  • Мнения: X
meca,
а защо държиш на бойно изкуство? Опитайте с друг спорт, като предвидите и време за игра. Това си е важно за децата, даже да не го осъзнават. Понякога ентусиазмът взема връх и детето е готово да се лиши почти от всичко, особено в комбинация със злоупотреба от страна на амбициозни треньори или родители, но според мен не бива. Аз си преместих детето от едно обсебващо място, защото не исках да се лишава от почивка, игра, забавления... А тя беше почнала яко да залита.
Не държа да е бойно изкуство. Тя си го избра!
Записахме я и на танци,за да видим кое ще си избере, но те не и харесаха и се отказа!
На карате ходи с огромно удоволствие, не иска да си тръгва даже Crossing Arms
А колкото до игрите-самата тренировка се провежда под формата на игри, много се забавляват!
Не съм амбициозен родител, но държа да спортува, без значение какво... Peace

# 107
  • Мнения: 9 052
С очите си съм виждала дете, което налага с юмруци друго и му крещи "Аз съм каратист, ще те пребия, аз мога да те убия", опитвайки се да имитира нас - по-големите в залата, които се бием наистина, но с точни  премерени удари. Освен това гледат по телевизията в някой филм, как Джеки Чан чупи крак на някого и се идентифицират с този герой, понеже и те са "каратисти".
 

 ooooh! Вас имитира и после било агресивно  ooooh! Кой ви позволява да се занимавате с деца изобщо? Разбира се , че като говорим за 4 годишни деца говорим или за имитиране или за неумение да си контролират емоциите или за лошо възпитание ... никое дете не е агресивно по рождение . То е научено да бъде такова. Как ... ами сама си го написала! А после с лека ръка делим децата на агресивни и не ... вместо да погледнем къде е проблема и да го премахнем. Не може ли възрастните да си провеждате "заниманията"  в друга зала или по друго време???
 

# 108
  • Мнения: 71
каратето учи на контрол,така че то е полезно за децата,дори и за по-агресивните.Въпроса е към всяко дете да се подхожда индивидуално.Децата копират нас,възрастните,и точно затова ние сме отговорни за това,на което ги учим.

# 109
  • Мнения: 1 615
meca,
100% на едно мнение сме Simple Smile
Питах защо държиш на бойно изкуство, защото по-напред си споменала, че може да се ориентирате към друго такова, ако текущото не й харесва. Хрумна ми, че не сте пробвали друг спорт, та затова попитах Simple Smile Може и нещо да не съм доразбрала, но не е важно. Наистина е най-важно да спортуват нещо, а не буквално да тренират.
Моето дете съвсем мъничко пожела да ходи на танци. Беше толкова малка, че още не бях успяла да помисля за спорт, но като видях колко добре се отрази на здравето й, станах почти маниачка Simple Smile Нямам претенции към заниманията й, но на всяка цена държа да ги има и когато, като по-малка, е проявявала склонност към отказване, винаги съм я окуражавала да опита още веднъж и да не се предава. Обикновено моментът на огорчение е отминавал и полека-лека детето доби увереност и разви желание да опитва почти всяко ново нещо, за което има възможност.

# 110
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
                     Jabata dil, мойте адмирации за трезвото изказване! smile3501 Все пак е добре да се позаинтересуваме предварително , относно етиката в бойните спортове / или както информираните знаят  за т.н. буду етика / вместо да олицетворяваме отделна единица с болшинството от групата и да даваме прибързани становища!
                     

# 111
  • Мнения: X
 Wilma, точно  Hug
jabata_dil  Peace

# 112
  • София
  • Мнения: 2 271
 newsm78
Не съм сигурна, че разбрах, в какво ме обвинявате.
Един клуб има една зала и всички тренират в нея, но по различно време. Обикновено първо са тренировките на начинаещите, после на по-напредналите. Самите родители си оставят децата на нашите тренировки, за да гледат.
Когато детето тренира в клуб, няма как да се скрият тренировките на по-големите от него, а и то ходи на изпити, гледа състезания.... Самите тренировки на напредналите протичат с истински бой и с имитация на такъв. Но децата не го разбират и мислят, че наистина се бием и се опитват да ни имитират. За това казах, че не препоръчвам 4-5 годишни деца да тренират в клуб. Може в детската градина - там е друго...
И ще помоля за обяснение, какво лошо правим всички клубове, чиито тренировки са открити?!?

# 113
  • Мнения: 2
newsm78
Не съм сигурна, че разбрах, в какво ме обвинявате.
Един клуб има една зала и всички тренират в нея, но по различно време. Обикновено първо са тренировките на начинаещите, после на по-напредналите. Самите родители си оставят децата на нашите тренировки, за да гледат.
Когато детето тренира в клуб, няма как да се скрият тренировките на по-големите от него, а и то ходи на изпити, гледа състезания.... Самите тренировки на напредналите протичат с истински бой и с имитация на такъв. Но децата не го разбират и мислят, че наистина се бием и се опитват да ни имитират. За това казах, че не препоръчвам 4-5 годишни деца да тренират в клуб. Може в детската градина - там е друго...
И ще помоля за обяснение, какво лошо правим всички клубове, чиито тренировки са открити?!?

не знам в какъв клуб си работила.аз имам наблудения върху тренировка на малки и големи.Набляга се на техники,контрол.Верно,стават и грешки.Като например инструктора е с рана в устата,но целта е да се научат децата да контролират силата и насоката на удара.Когато повяляш противника трябва да го приземиш плавно,без да се нарани.Не е ли така?иначе няма оценка.Вече не се толерира насилието.Целта е да стане Каратето по-безопасно. Не е ли така?

# 114
  • София
  • Мнения: 2 271
Тренирала съм 10 г. при Лъчезар Ненов. Който се е занимавал с Карате знае кой е той и колко сериозен е неговият клуб. Също така съм участвала в множество международни и местни семинари, с едни от най-големите каратисти в света - Като (при нещо защитих 1-ви Дан), Асай , Бруно...
Имам наблюдения върху стила на работа на много клубове и треньори - в и извън България.

Това, което не разбирате е, че в тренировките на напредналите групи, те имитират сериозен бой, също така се бият с контролирана сила и точност. Отстрани, човек който не е тренирал, може да си помисли, че се бием здраво и че се удряме с всичка сила. Няма такова нещо, като бавен удар, или задържане, за да не падне партньора. Та, едно 5 годишно дете, което тренира в малката група, като види това нещо, тръгвайки си от тренировка, решава, че и то може да се бие така - с всичка сила и удари в главата... прилага го върху съучениците и тогава специалистите казват, че детето е станало агресивно, защото е започнало да се бие с другите деца.
Това е във всеки клуб - за това казвам за 16-и път - малките деца да не тренират в клуб, а в специализирани групи за 5-годишни в детските градини.
Ако пак не сте ме разбрали, правете каквото искате!

# 115
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
                    Извинявай не мога да  се сдържа и да не те попитам Лара, на колко състезания си участвала, както национални така и международни?  Thinking И в колко от тях си приложила наученото? Явно има нещо, което ти се губи от източните бойни изкуства, тъй като в тях не се преподава бой, насилие или агресия, а именно контрол върху изброените! Naughty  Crossing Arms Щом си толкова запозната с източните бойни изкуства, явно Тадаши Ямашита тряба да ти говори нещо. Е същият ...раздава дановете при нас! Лично съм виждала ефектът от бойни спортове практикувани в детски градини. Това, което децата получават са изкривявания, както физически, така и в усвояването на принципите на въпросното източно изкуство.
                    Все пак трябва да имаш впредвид, че карате, е част от Джу-Джицу! Това, че знаеш да удряш не значи, че знаеш всичко! Е, може да се убедиш, като потърсиш в интернет срещи на Роджър Грейси срещу карате майстори! Бас Рутен, Ямада все имена, които могат да ти допринесът допълнително към представата ти за това, каква малка част е карате от Джу-Джицу!!! Crossing Arms
                    Всеки има право на мнение в избора си за спорт, но моля те не защитавай по този груб начин своя такъв! Naughty

# 116
  • София
  • Мнения: 2 271
Ох, пак ме обвиняват в нещо, което не съм си и помисляла.
За произхода на Карате мога да поспоря, но не в тази тема - ще я оспамим.
Какво означава, че защитавам своето бойно изкуство?!? Пред кого и за какво? Няма такова нещо!
И по принцип съм участвала на доста състезания - да речем 30-ина (турнири, национални първенства и международни купи) и имам доста медали от тях. Това отделно от лагерите и семинарите (включително и с участието на Явор Дянков  Wink). Но не разбирам, какво общо има с познанието на изкуството това, дали съм се състезавала?

MISHANA13, върни се назад в темата и ми изчети постовете, защото явно не си го направила, пък правиш някакви заключения за мен. Такова прибързано поведение не е характерно за човек, който се занимава задълбочено с бойни изкуства.
Припомни си и Бушидо  Peace

# 117
  • Мнения: 9 052
Съжалявам, малко съм маскирана , но в Германия е Карнавал и се маскираме тази седмица  Wink
Лара, за мен ти просто не разбираш от деца, а даваш съвети в теми за деца . Това е проблема с теб.
Даде пример за "агресивно" дете, което удряло друго и го заплашвало имитирайки вас, големите ... Ами аз съм спортувала воден спорт от 5 годишна възраст до 3 години преди да вляза в университета (просто скапаха базата) в голям отбор, с ежедневи тренировки, ходене по лагери, състезания и пр... и ми е пред очите още как копирахме по-големите от нас ... и то само за да бъдем като тях, да ни забележат, да сме интересни ... разбира се има по-чувствителни деца (причини много - проблеми в семейството, нисък соц. статус, развод и пр.... , а може и просто такива да са си), които жадуват да бъдат забелязани , да изпъкнат и т.н. Те пък бяха в състояние да извършат какви ли не глупости от които на треньорите им настръхваше косата, но как по онова време никой не каза, че са агресивни или че са хиперактивни и може да вземат някое лекарство ...
Сега се прехранваме с определения, диагнози и фармацевтика, без да се опитаме изобщо да разберем детето/човека до нас и да отделим време да вникнем в живота и мислите му ... чужди сме си. Или агресивни или готини или смотани,  но никога по- надълбоко.

# 118
  • София
  • Мнения: 2 271
Определението за агресивно дете го дадох като родител, на база наблюденията ми върху децата - синът ми ходи на детска градина, контактувам с родители на негови връстници, разговарям с учителките от Детската градина. Разбирам от деца, колкото всеки един родител. Това, че в играта дете посяга да удря другите деца, за мен означава, че е агресивно. Ясно е, че не е научено така от родители и учители, просто реагира по-бурно. Adolar, представи си да има такова дете в групата на твоето и през ден да налага децата  и да им крещи истерично... Няма ли да се притесниш, няма ли да говориш с учител, родители? Или ще си кажеш - а, то детето имитира батковците в залата, няма проблем, че удря моето дете по главата...

 И във връзка с това, че съм наблюдавала с години различни деца, които тренират карате, ви казах, че агресивните деца стават по-буйни, когато тренират карате. Казах го с най-добри намерения, за да ви предпазя от тази грешка, защото аз съм го виждала с очите си, не го решавам на база писания в интернет и мои измислици.
Вие се хванахте за думата агресивно и ме изкарахте невежа в бойните изкуства, невежа по детските въпроси, сигурно и за родител не ставам  ooooh!
Е, аз поне мога да си призная, че детето ми също беше агресивно и положих доста усилия и работа в екип с учители  и роднини, за да се справим с този проблем. И не бих се обидила, ако някой ми беше казал, че детето ми не трябва да прави това, или онова, защото ще го направят по-агресивно. Била съм благодарна на хората, които ме съветват с добро.

Повече няма да се меся в темата, продължавайте да си говорите за бойни изкуства, въпреки че не сте наясно с видовете такива и с влиянието им върху децата.
Приятна вечер!

Последна редакция: чт, 11 фев 2010, 21:00 от Lara

# 119
  • Мнения: 9 052
Това, че в играта дете посяга да удря другите деца, за мен означава, че е агресивно. Ясно е, че не е научено така от родители и учители, просто реагира по-бурно.  ...

От къде ми става ясно? Единственото ясно ми е, че е научено от някъде.
Реагира по-бурно не е равнозначно на агресивно!
Направи си справка с речика на тема агресия и темперамент.
Никой не ти казва, че не ставаш за родител, а че детска педагогика и психология се изучава с години и не може просто един родител , който е на ясно със своето дете да поставя определения за други деца. За да го направиш първо трябва да имаш знанията, после да имаш опита и времето да изучиш живота и семейсната среда на това дете ... Ако така леко се поставяха диагнози, както ти приказваш  ...
И другото е, че за да работиш и да водиш групи спорт (какъв да е) с деца , то трябва да имаш бекграунда на детски педагог (Със сигурност го нямаш!). Да си просто спортист не ти дава право да тренираш деца.  
Понякога се ядосвам на немците , че са големи маниаци по детайлите, но тук застраховката няма да ти плати и 1 евро, ако се запали къщата от саморъчно ремонтирания ти тостер ( ако ще цял живот тостери да си ремонтирала ) при положение, че нямаш диплома за това.
Нямам право да си дам детето на гледачка, ако не ходи тя всяка година на курсове за работа с деца  и ако е си е платила всички застраховки ...
Та не може всеки , на който му скимне да събира група деца и да ги учи на каквото той може , без да има представа от работа с деца! Едно време не беше така у нас. За да станеш треньор на детска група трябваше да си учил доста педагодика .


Последна редакция: пт, 12 фев 2010, 10:12 от Adolar

Общи условия

Активация на акаунт