Раничка на шийката на матката - тема 4

  • 151 513
  • 689
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 016
Деси ,аз имах преди повече от 5 години раничка. От нея след това нямаше и помен ,защото са ме гледали няколко доктори. Но вече и аз се навивам за колпоскоп, макар че докторката каза че в моя случай не е обходимо.Но беше така любезна да ми обясни какво се прави по принцип.

# 61
  • Мнения: 23 160
Аз не разбирам как твърдят,че няма нужда от колпоскоп ,като само с този уред може да се види как са променени клетките??!!Да не говорим,че понякога атичини промени по шийката не се виждат с просто око.

# 62
  • Мнения: 3 016
Знам ли вече и аз. На следващият преглед ще мина и на колпоскоп. Сега ще търся къде има в Бургас.

# 63
  • София
  • Мнения: 583
Здравейте,
Аз също имам каничка на шийката. Странното е, че ми я откриха едва сега (ходя всяка година на цитонамазка), а тази години ми правиха общо 3 (1 преди да родя, 2 -40 дни след това и 3 преди около 15 дни), та чак на третия преглед ми казаха за нея. Това е нашето здравеопазване, макар че всеки път си плащам. На 2та цитонамазка ми отчете ІІІ група, аз се усъмних и за това се подложих на 3-та, където отчете ІІ. Гледаха ме с колпоскоп. Самият преглед е намазване с пинцети с тампонче от разредена оцетна киселина и се гледа с уред, който прилича на телескоп. Не е болезнено. Гинеколжката каза, че в съвременната гинекология е редно веднъж годишно да се прави този преглед, но повечето си го спестяват или просто нямат уреда.
Дано да съм била полезна! Hug

# 64
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 876
Появи ми се гинекологичен проблем. По методът на изключването направих две микробиологии (2рата беше по мое желание), едно изследване за хламидии (чрез цервикален секрет). До тук всичко отрицателно. Направиха ми колпоскопия - ерозио на входа на шийката на матката. Пуснаха ми скрининг тест за папилома вирус - отрицателен. Беше ми назначено лечение - Сумамед 2 хапчета еднократно и вагинален крем Далацин за 7 дни. След повторна колпоскопия се оказа, че не съм се повлияла от лечението. Гинеколожката ме праща при друг специалист за 2ро мнение, като ми каза че явно ще се наложи горене с лазер. Е, добре де, но аз не съм раждала й тя го знае. И като я питах при нераждали не е ли противопоказно да се гори с лазер, тя каза, че това са стари схващания. Като поговорихме какво да очаквам от другия лекар, моята гинеколжка ми начерта 2 възможни изхода:
1. Колпоскопия от гинеколога и горене с лазер
2. Колпоскопия и биопсия. Като в зависимост от резултата от биопсията - или ще се гори с лазер, или ще се изреже раничката #Crazy

Честно казано съм объркана на кой и за какво да вярвам. Да настоявам ли задължително да ми се направи биопсия? Да откажа ли ако ми предложат горене с лазер и да търся 3ти специалист за мнение? Предпочитам да не прибягвам до драстични методи и ако е възможно ерозиото да се тушира със съответните лекарства

Благодаря предварително

# 65
  • Мнения: 23 160
Танати,лазера е най-добре при всички случаи за леки проблеми и нераждали жени.Аз бих направила биопсия и после лазер.
Рязането се казва конизацио и е два вида: скалпелно и чрез електрическа бримка.Първото е доста травмиращо за шийката и обикновено се прилага при тежки случаи на дисплазия,а второто изрязване е най-щадящо за тъканите,когато дисплазията не е дълбока.На мен са ми правили ел.бримка.
Мисля,че лекаря ти предлага адекватно лечение дотук,а и за в бъдеще.Аз не бох се доверила на разни мазила,които третират локално проблема.

# 66
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 876
ДесиХ3 bouquet  A горенето с лазер крие ли някакви рискове - например в бъдещ етап да не мога да забременея?

# 67
  • Мнения: 23 160
ДесиХ3 bouquet  A горенето с лазер крие ли някакви рискове - например в бъдещ етап дар не моръчва пга да забоременея?
НЕ,то е най-неофаензивната марнипулация и се препоръчва за нераждали жени.

Последна редакция: нд, 22 ное 2009, 22:10 от ДесиХ3

# 68
  • Мнения: 3 016
Туширането с лекарство като Солкожин примерно също е добър вариант за нераждали жени или пък такива които след това искат да забременеят.Знам само ,че с ток не е желателно .

# 69
  • Мнения: 23 160
Туширането с лекарство като Солкожин примерно също е добър вариант за нераждали жени или пък такива които след това искат да забременеят.Знам само ,че с ток не е желателно .
Това третиране е със съмнителни резултати.

# 70
  • Мнения: 1 894
Скромния ми опит, ако на някой би му бил полезен:

Както и много други нагоре са се изказали, хубаво е да минавате на колпоскоп и да си правите биопсии преди всякаква интервенция (ако ще правите нещата както трябва). Цитонамазката е много неточен метод - едва ли искате да сте като мен със скритата дисплазия.
Биопсията също според мен е задължителна - казва дали причината е в хпв наистина, както и преценява на каква дълбочина е проникването на видоизменените клетки, но не казва дали имате вируса в себе си в момента. Затова не е зле да се пие изопринозин. Докторите успокояват, че електро и лазерното горене нямат лоши последствия след това, но тепърва ще го тествам. Дисплазията е нещо, което все пак не бива да се държи в организма, а третирането с препарати най-много да сътвори манджа с грозде като излекува горния слой и остави подповърхностна дисплазия, която необезпокоявана да си се развива в рак навътре. Което е и риска, ако не се прецени правилно дълбочината на изгаряне. А как да се преценени, ако не се направи биопсия - логично погледнато....

Както и да е - след третиране не е лошо да се направи един генетичен ХПВ тест за наличие и типизация на вируса. Ако го имате наличен, много вероятно е пак да ви образува нова мизерия, --- дисплазия де. Не че и да го нямате, не може да го придобиете още при първия секс с някой... ама това ни е женската съдба, както винаги мъжете разнасят, а ние развиваме... та идеята е, че вирусите се прихващат и задържат при занижен имунитет и съответно се отхвърлят с имуностимулиране, т.е. изопринозин в общия случай. Ако имате и партньор - добре е и той да го пие, за да не ви предаде вируса при първия контакт обратно.

примерната сметка е (ако няма никакви други болести или инфекции, каквито задължително трябва да няма когато се изгаря дисплазията)
преглед - 20-40
микробиология, хламиди - 40-50 (излишно е да казвам, че единствения начин да разберете, че ви няма нищо е като си направите изследвания, по възможност верни...)
колпоскоп - 30-50
биопсия - 30-50
изгаряне
- с ток: 180 (касата плаща, но ако имате първоначално направление и диагноза)
- с лазер: 250
хпв типизация: 85
и след това прегледи през 3 мес за мониторинг (обикновено с отстъпка)
изопронозина за 3 мес: 150 лв

аз не съм минавала през здравната каса, но при налична диагноза касата покрива лечението с ток. големия тъпизъм е, че ако искаш лазер, не си доплащаш разликата, а се отказваш от електрокоагулацията и си плащаш изцяло лазера, но това трябва да се провери по-настоятелно - прекалено е нелепо.

моето лично мнение: много лекари нямат много морал, фактът, че не искат да инвестират в техника, ги кара да отричат или забравят било изгарянето, било колпоскопа. Много по-удобно им е да ни казват да си държим дисплазиите (естествено искайки да ходим за редовно наблюдение и да им пълним джоба с чисти пари за прегледи) докато не станат за рязане (за който труд им плащат и всичко им е чиста печалба, няма какво да изплащат техника и да се занимават с разни изгаряния).


# 71
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 876
Като чета...то по-добре да не си жив Laughing Колко манипулации, че и мониторинг и това само само за гинекологичните проблеми. Ми ако имаш и други заболявания - като старите хора с торбата с хапчетата и на едни календар отбелязваш кога и какво Mr. Green А с лазер или с ток е по-добре? Аз съм без направление и така или иначе ще обърна джобовете Whistling

# 72
  • Мнения: 23 160
Танати-лазер или електрическа бримка.

# 73
  • Мнения: 817
Здравейте и от мен Hug
И на мен днес ми откриха раничка.Сега ще чакам цитонамаската и микробиологията.Почвам да  чета информация за проблема ,защото явно съм доста необразована по въпроса.Гениколожката не ми спомена нищо за колпоскоп,а че ако е 1 или 2 група направо ще я гори-явно ще трябва да я сменя.
Ще ви следя....

# 74
  • Мнения: 1 894
Здравейте и от мен Hug
И на мен днес ми откриха раничка.Сега ще чакам цитонамаската и микробиологията.Почвам да  чета информация за проблема ,защото явно съм доста необразована по въпроса.Гениколожката не ми спомена нищо за колпоскоп,а че ако е 1 или 2 група направо ще я гори-явно ще трябва да я сменя.
Ще ви следя....

явно...  Rolling Eyes 1ва група е абсолютно чиста циномазка. останалото не го коментираме - поредното лечение легеоко.. колко да мине, пък последствията ще ги мислим

момичета, искайте да ви лекуват добре!!!
това е уважение не само към вас самите, но й към другите жени, с които мъжете ни спят. ако не можем да научим мъжете на отговорност, можем да дисциплинираме себе си. това е вирус - като всеки вирус, стремежът трябва да е да го ограничим.
лекарите ни "успокояват", че всяка 2ра била така. вас успокоява ли ви? мен не. за мен това е признак за нещо.... и докато лекарите имат интерес да се връщаме отново и отново при тях, аз нямам желание пак да минавам през такава интервенция, защото било "нормално". не е нормално нелекувани и недолекувани жени да разнасят наляво и надясно вируси, често без изобщо да знаят. това не е честно нито към семействата ни когато заболеем от рак, нито към хората, които подлагаме на риск заедно с нас, нито към нас самите, които все пак търпим всичко.

време е да изискваме качество и отговорност от лекарите!

просто някои размисли....

Последна редакция: вт, 24 ное 2009, 23:00 от becky bloomwood

Общи условия

Активация на акаунт