Веганството - да споделим опит

  • 179 768
  • 3 248
  •   1
Отговори
# 1 335
  • Мнения: 2 132
Ако кърмите, не е добре да правите пречиствания Peace

# 1 336
  • Мнения: 1 732


аз искам да питам мамите, които са тук в тази веганска тема, но са вегетариянки, т.е консумират мляко и яйца
какво мляко използвате и давате ли на децата и колко пъти

и какво ви възпира да преминете на вегански начин на живот - навик или нещо друго...
благодаря

веганството ми е много близко. Общо- взето съм си почти веганка. Имала съм периоди /повече от месец/ на 100% веганство. Вегетарианка съм от 19 години.
Все пак не съм спряла млякото и яйцата, защото понякога /на десетина дни/ ми се допива айран. Или ми се хапва бяло саламурено сирене.
А е много по- трудно да се вписвам в средностатистическия живот ако ги откажа и тях. Например....ходим на ресторанти, на почивка с нощуване в хотели с хранене....
Ами как да следя дали в курабийките сутринта за закуска има яйца или не?И изобщо всичко трябва да се следи много повече.
В градината на сина ми имаше Коледно парти, което завърши с почерка. Бисквитки, курабийки....и той си взе. Ако беше веган щях да се тревожа - ами сега ако има яйце вътре? как ли ще му се отрази? да не получи реакция?!?

Бяхме неотдавна на ресторант.....от вегетарианския избор предлагаха леща и точно да я поръчам, се оказа, че са я приготвяли с някакъв вурст, шпек или нещо подобно, което са пасирали като сос Sick?!?!?!?
Когато родих детето си много се интересувах как да го захраня, дали да го лишавам от млечни......
от всичката литература, която изчетох се убедих, че децата поне до 2 годишна възраст трябва редовно да поемат млечни. Ако това е кърма- ОК. Но когато не е въможно /както беше в моя случай/ - аз започнах с кисело мляко. Бях попаднала на информация, че индийците/не помня кои точно/ възхвалявали млякото колко е необходимо и важно за човека.....
Сега давам както растителни млека, така и животински, но задължитено "био".
Синът ми има дни, в които животински млека отказва да пие. Аз редовно си изкарвам целия ден на веге - храна......за Великден дори не ми се е ядяло празничното боядисано яйце и така съм прекарвала Великден...без яйца LaughingНе съм се насилвала само и само понеже е празник, да си взема.....
Ако имах възможност за избор и да купувам лесно био магарешко мляко, навремето щях да го захраня не с краве, а с магарешко/или кобилешко/......
Ако сега в био магазина се предлагаше редовно  сирене от кашу или кисело мляко от кашу, щях да купувам предимно него. Не ми се ще да го правя сама вкъщи.
На сина си  обикновено давам овесено мляко- той много го харесва.
Цитат
"Колко пъти"
- колкото му се иска. Понякога всеки ден, дори по два пъти.Като беше малък съм му правела и мляко от кълнове.



# 1 337
  • Мнения: 4 392
realist , как правиш млякото от кълнове?

# 1 338
  • Мнения: 5 713
Ако кърмите, не е добре да правите пречиствания Peace
И аз така знам. Затова и не правя точно в този момент. Макар че срещам твърдения как природата си знаела работата и нямало да позволи да се навреди на кърмата.

# 1 339
  • Мнения: 1 732
realist , как правиш млякото от кълнове?

Най- общо:

Кълновете ги пасирам/блендирам с вода и прецеждам.  Simple Smile

По желание добавям пасирани стафиди, фурми, сироп от фурми, мед, банан и т.н.
Правела съм от овес, пшеница, люцерна и слънчоглед.
Много вкусно е ставало микс от овес, пшеница и слънчоглед. Сладни и е с наситен вкус. Simple Smile

Важно е кълновете да са съвсем малки. Връхчето на коренчето трябва да се подава едва- едва от зърното.
Kато основа за млякото  е добре да се използва кълн от пшеница, камут, елда, спелта или овес.....
Има кълнове, които не дават добър вкус за мляко и не се препоръчват - например лютите- на рукола; със силен вкус- амарант и киноа......

Рецепта за мляко от кълнове

1/4 чаша овес за покълване и 1/8 чаша друго зърно или семе се накисват за една нощ във вода/за 12 часа/. Водата се отцежда и се оставят за покълване в съответното място за ден и половина. 
Преди да се направи млякото, кълновете се изплакват с вода. Слагат се в блендер или в съд за пасиране.  Добавя се 1 чаша вода и се блендира за 30 секунди на най- високата степен. Аз съм пасирала по- дългичко до максимална хомогенност.
Добавя се още 2/3 чаша вода и отново се блендира/пасира.
Получената течност се прецежда от пулпата. Това е млякото. Grinning Натискам с дървена лъжица в пулпата, за да се оттече максимално млякото.
Добре е да се изпие веднага заради съдържанието на ензими и полезности.
Може да се съхранява и в хладилник, но за кратко.
Има и друг метод , в който основният кълн се покълва самостоятелно. Аз съм предпочитала него.
Също концентрацията/гъстотата на млякото може да се варира според желанието.....
Добавяла съм вода на око.......никога не съм спазвала точни мерки. Peace

# 1 340
  • Мнения: 1 048
realist засегна  интересна тема Великден...как празнувате веганите,не боядисвате яйца изобщо или боядисвате,ама не ги ядете?А веге козунак дали може да се направи newsm78.Като стана дума за празници,какво ще приготвяте на Бъдни Вечер и на Коледа?

Да ви се похваля баниицата с домашна юфка  стана супер(исках да пробвам и домашни кори,но не мога да намеря рецептата,която някоя от вас момичета написа,моля за повторение Praynig).Мъжо си поръча баклава за Коледа,но не знам дали ще стане с юфка,а никъде на мога да намеря пълнозърнести кори,някой да е виждал?

Никоя не сподели  за пчелния прашец и млечице Sad

Знам,че много я дъвкахме тази тема,но последно кои според вас е по-добрия вариант за ядки-насипни или пакетирани.Четох съветите в сайта на Вери,добри са,но не ми помагат изцяло.Ако имате проверена марка пакетирани ,моля споделете.А иначе тези от пазарите не знам как да ги разбирам дали са вносни или бг,дали не са с олово и т.н....А Вери казваш за борса в Първенец,там от къде и какви са им ядките,знаеш ли?

Същото е и с сушените плодове-кажете някоя друга марка освен Серена,моля ви.

http://en.wikipedia.org/wiki/Grape_seed_oil -попаднах на това инфо за олиото от гроздови семена(нали ползвам понякога за готвене) и реших да споделя с вас.Само ми е много трудно да разбирам кога едно олио е рафинирано и кога не newsm78

# 1 341
  • Мнения: 5 713
Като стана дума за празници,какво ще приготвяте на Бъдни Вечер и на Коледа?
На Бъдни вечер винаги сме били на постно меню. Тази година и Коледа ще е такава.
Само се чудим колко да са сурови празниците. По-точно аз. Яде ми се зелник с кисело зеле и тиквеник. Simple Smile
За борсата знам, че имат разнообразни ядки, но от къде са- нямам представа. По другите въпроси не мога да се изкажа, защото не съм в БГ. За този Великден боядисвахме яйца и козунак правихме. Тогава бяхме в началото на прехода. Месо не сме яли. Всъщност него го отказахме много лесно, даже още от началото на годината може да се каже, че не ядем.

Последна редакция: чт, 10 дек 2009, 12:46 от Вери

# 1 342
  • Мнения: 19 369
Норчи, аз съм купувала цветен прашец от диетичните магазини. Беше някакъв български в пакетче. Ядки купувам в БГ пакетирани, каквито ми попаднат. И като питаш за сушените плодове, искам пак да се върна на иранските фурми. Купих пак и честно хич не ми изглеждат читави. Някакви полуотворени кутии, няма етикет на български със съдържанието, последния път имаха пясък. Кой знае от къде са заметени. Био фурмите нали също не са обработвани с нищо, а изглеждат по съвсем различен начин /въпреки че иранските са по-вкусни/. Абе, с една дума не бих ги дала на детето си особено неизмити.

Аз също не бих минала към веганство на този етап поради социални причини. Обичам да излизам и не мога да следя какво има във всяко нещо. Освен това, на времена усещам, че твърде много се вманиачавам в правенето на разни неща вкъщи, в четене във форума и интернет в търсене на разни здравословни неща. А ми се иска да отделям повече време на други неща, отколкото да се занимавам основно с храненето. Ако има готови ядкови сирена, също бих купувала. Въобще ако имаше кой да ми готви вегански и сурови вкусотии, нямаше да се замислям много.

Да взема да пробвам кълново мляко при малката.  Кълновете при нея предизвикват винаги остра реакция на разстройство с много слуз. Някой има ли представа защо се получава така? Кое в кълновете дразни толкова?

# 1 343
  • Мнения: 2 132

Да взема да пробвам кълново мляко при малката.  Кълновете при нея предизвикват винаги остра реакция на разстройство с много слуз. Някой има ли представа защо се получава така? Кое в кълновете дразни толкова?
Давай по малко. Много концентрирана храна са и на малки деца се дава по съвсем малко.

# 1 344
  • Мнения: 189
твърде много се вманиачавам в правенето на разни неща вкъщи, в четене във форума и интернет в търсене на разни здравословни неща. А ми се иска да отделям повече време на други неща, отколкото да се занимавам основно с храненето. Ако има готови ядкови сирена, също бих купувала. Въобще ако имаше кой да ми готви вегански и сурови вкусотии, нямаше да се замислям много.

дам... и аз така
от както съм захранила Софи и малкото време, което имам съм залепена на компа и все търся, чета за здравословно хранене (начин на живот) и все с едно вътрешно притеснение, че не ги правя нещата както трябва, че нещо все липсва, че не е балансирано храненето....
понякога дори много гадно ми става и се линчувам в мислите си #2gunfire


Норчи ме е изпреварила и аз щях да ви питам какво ще приготвите за празничната трапеза

# 1 345
  • Мнения: 1 849
Ами за празниците, както винаги, сърми с ориз, сушени чушки с боб или ориз и стафиди, бобец, питка, пастет от орехи с чесън, салата от варени картофи с праз, салата червено цвекло, настъргани моркови, кисело зеле, ядки, ошав... - все си е постничко, а който иска за Коледа - да си пече мръвки, има достатъчно постни манджи - за 3 дни напред  Simple Smile

# 1 346
  • Мнения: 957
Цитат
пастет от орехи с чесън
M_Nik издай моля те как го правиш Praynig

# 1 347
  • Мнения: 1 849
Най-просто - мачкат се нарязани скилидки чесън с нарязани орехи и солчица. Едно време - в хаванче, а сега - с пасатора, може и малко водичка. И с топла питка :Р

Вчера правих майонезата с кашу, водичка и малко зехтин + чесън. Голяма вкусотия, и малкия я хареса, без чесъна.

# 1 348
  • София
  • Мнения: 2 348
Свекърва ми се интересува от къде може да си вземе водорасли за готвене. Не много тачените капсули на аквасорс а цели водорасли.

Аз вмест киноа накиснах амарант, а не знам как се приготвя, ако е накиснат, а не изпукан на пуканки. Вие как го правите?

# 1 349
  • Мнения: 1 048
твърде много се вманиачавам в правенето на разни неща вкъщи, в четене във форума и интернет в търсене на разни здравословни неща. А ми се иска да отделям повече време на други неща, отколкото да се занимавам основно с храненето. Ако има готови ядкови сирена, също бих купувала. Въобще ако имаше кой да ми готви вегански и сурови вкусотии, нямаше да се замислям много.

дам... и аз така
от както съм захранила Софи и малкото време, което имам съм залепена на компа и все търся, чета за здравословно хранене (начин на живот) и все с едно вътрешно притеснение, че не ги правя нещата както трябва, че нещо все липсва, че не е балансирано храненето....
понякога дори много гадно ми става и се линчувам в мислите си #2gunfire

все едно аз съм го писала това....храненето наистина е много важно,но има и други важни неща,като прекараното време с бебчето например..
За фурмите не знам,аз ги обожавам,дано не се окажат и те'забранени'...а иначе сушените плодове винаги ли миете и киснете и те могат ли да се комбинират с други храни,не са като суровите,които трябва да се ядат отделно,нали?
А относно захранването,че на няколко пъти го зачекнахте и него,мислите ли че е нормално детето да не се захранва с даден продукт до 2-3 годишна възраст например и след това да опита от нещо  и дали ще навреди

Общи условия

Активация на акаунт