"ЗЕЛЕНА "(ЕКОЛОГИЧНА) ТЕМА- 4

  • 80 914
  • 1 413
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 652
Бързо и аз тука. СпирОлинче   Hug  Hug  Hug
Бодвам я тази тема в указателя.

Аз пък вчера гледах един филм по pro.bg, в който се симулираше сценарий какво ще стане, ако сега изведнъж човечеството просто изчезне - до 200 години природата ще си е върнала завзетите територии, растенията и водораслите ще са пречистили дори радиационните отпадъци, градовете ще са изчезнали и ще останат много малко останки от днешните човеци. Всякакви грандиозни монументи от типа на Айфеловата кула и статуята на свободата (която била медна) ще се сгромолясат, а ще останат някой от най-старите паметници от типа на китайската стена, пирамидите и т.н.

# 16
  • Мнения: 11 322
За миене на съдове на ръка - Фрош или сапунените ядки (аз точно тях не съм ги ползвала още за тази цел).
За миялна - ползвам еко таблетки Ековер или В5. Отскоро и Хенкел извадиха екологична серия за почистване, за пране и миене на съдове.
http://www.terra-activ.de/produkte/ - кликвате избирателно на Waschen, Reinigen, Spuelen.
Идея си нямам дали ги има вече на българския пазар. Цените им са изненадващо за мен дори по-ниски от някои други доста по-агресивни техни продукти.

# 17
  • Мнения: 4 392
Бързо и аз тука. СпирОлинче   Hug  Hug  Hug
Бодвам я тази тема в указателя.

Аз пък вчера гледах един филм по pro.bg, в който се симулираше сценарий какво ще стане, ако сега изведнъж човечеството просто изчезне - до 200 години природата ще си е върнала завзетите територии, растенията и водораслите ще са пречистили дори радиационните отпадъци, градовете ще са изчезнали и ще останат много малко останки от днешните човеци. Всякакви грандиозни монументи от типа на Айфеловата кула и статуята на свободата (която била медна) ще се сгромолясат, а ще останат някой от най-старите паметници от типа на китайската стена, пирамидите и т.н.
Доста оптимистично..Не съм много сигурна, че е така, но можем да поразсъждаваме.  

Между другото, ако сега човечеството изчезне, атомните централи ще продължат да работят.. Sick  Четох някакъв материал със снимки..Отивам да го търся./


Аха, ето:
http://www.sibir.bg/blog/atashe/?blogPage=blogPreviewArticle&artID=228473

Grace' ,благодаря, че отвори тази тема. Отдавна исках да я разчоплим. И да ви чуя мненията. Hug

Как мислите, до каква степен сме виновни ние, обикновените хора, за състоянието на планетата? И наистина ли е толкова страшно и фатално? А за глобалното затопляне какво ще кажете?
Чак  Ал Гор направи филм ..

Има и едно много хубаво видео на Карлин по този повод..Все се каня да го пусна.
Я да ви чуя. Hug

Последна редакция: вт, 08 сеп 2009, 15:32 от СпирОлина

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 23 756
Не съм съвсем сигурна, но мисля, че за миялна, на амуей продукта е биоразградим.
Мисля, че всичките им продукти за миене са биоразградими.

# 19
  • Мнения: 256
Да ви следя!

# 20
  • Русе
  • Мнения: 11 922
СпирОлина, щом сме се събрали тука, в тази тема, явно мислим по един и същи начин, а именно че сме отговорни за състоянието на планетата.

Не знам защо така се получава, но тук в нашата страна може някой да изхвърли боклука си през прозореца, там където ще излезе и на една крачка от дома си, не е трудно да се види аналогията с големите предприятия, които изхвърлят токсични отпадъци в реките.
  Поне аз където съм ходила, /а то е само в Европа/ не съм виждала такова нещо, дори в такава близка по дух страна, каквато е Македония.

# 21
  • Мнения: 4 392
Не съм се изразила добре. Въпросът ми беше по- скоро: Не се ли прекалява с вменяването на вина? Май трябваше да започна по- отдалеч.. Защото ние каквото и да правим, големите замърсители продължават да си бълват необезпокоявани. ooooh!

На мен пък ми направи впечатление, че река Изар, която минава през Мюнхен е някак странно стерилна. Никакъв живот не се вижда вътре. Ни рибка, ни дявол Confused Може такъв ден да съм уцелила, не знам.

# 22
  • Русе
  • Мнения: 11 922
  Много спорим с моя мъж по темата, той твърди, че природата си има достатъчно силни регулатори и средства за самозащита, и ние не можем да се разгънем чак дотолкова.
Но аз мисля, че изчиствайки около себе си, изчистваме и мислите си, защото най малкото, обръщаме внимание на живота около себе си.Опитвайки се да му дадем шанс, той също ще ни отвърне с енергия.

# 23
  • Мнения: 3 869
Аз мисля, че за много неща имаме вина - за пластмасите, за атомните отпадъци, за ДДТ и други оторови, които веча са по цялата планета, но специално за затоплянето мисля, че е резултата от циклични промени много отвъд простичките ни възможности.
И много се надявам наистина прогнозите да са оптимистични, т.е. тези 200 г. Не че съм се запътила да изчезвам и изтривам всичко двукрако Wink но е оптимистично да знаеш, че това което правиш, колкото и малко да е ИМА ЗНАЧЕНИЕ Simple Smile

# 24
  • Мнения: 2 652
Аааа да, как можах да забравя - във филма даваха как пластмасовите отпадъци стоят непокътнати и ще стоят още хиляди години (включително и мобилни телефони) на фона на сриващата се Айфелова кула.

# 25
  • Мнения: 4 392
Аз честно казано, не се чувствам виновна нито за пластмасите, нито за атомните отпадъци, нито за ДДТ. Не съм ги създала и разпространила аз и на практика може да се живее без тях. Щом един може д аживее без тях, значи всички могат.
Кой тъпак ги измисли и разреши? #2gunfire


Аааа да, как можах да забравя - във филма даваха как пластмасовите отпадъци стоят непокътнати и ще стоят още хиляди години (включително и мобилни телефони) на фона на сриващата се Айфелова кула.
Да, затова се зачудих за пластмасата, след като каза, че 200 години само и трябват на земята Wink


Днес явно ми е ден да ме разбират грешно, затова пояснявам" Аз съм ЗА опазването на природата, разбира се, но съм ПРОТИВ това нагло и арогантно вменяване на вина от самите виновници върху обикновените хора,които съвестно се стараят да потребяват малко и правят всичко по силите си.

А сега, обещаният Карлин. Много ме кефи този пич:

http://www.youtube.com/watch?v=eScDfYzMEEw

Ето и преводът:


"Хората се разхождат разтревожени, че страната се разпада, и те всеки ден, всяка минута, са разтревожени за всичко. Разтревожени са за въздуха, за водата, за почвата. Разтревожени за инсектициди, пестици, отпадъци, газове, за спасяването на застрашените видове.

Нека да ви разкажа за застрашените видове, може ли?

Спасяването на застрашените видове е само още един арогантен опит на хората да контролират природата. Арогантно е, глупаво и ни създава най-вече проблеми! Никой ли не го разбира така? Но това е намеса в природата!

Повече от 90% от всички видове, които са живели на тази планета, са изчезнали! Изчезнали са! Е, не сме ги убили всичките... те просо са изчезнали. Това прави природата. Днес дневено изчезват по 25 вида и то без значение нашето поведение. Без значение как се отнасяме с планетата. 25 вида които съществуват днес, ги няма утре. Оставете ги да си заминат в покой! Оставете природата на спокойствие! Не направихме ли достатъчно? Това е толкова егоцентрично, всеки ще спасява по нещо. Спасете дърветата! Спасете пчелите! Спасете китовете, спасете тези охлюви!

И най-арогантното от всичко е: "Спасете планетата!" Какво? Тези тъпанари майтап ли си правят с мен? Да спасим планетата? Та ние все още не знаем как да се погрижим за себе си! Ние не знаем как да се грижим един за друг, а ще спасяваме скапаната планета?! Писна ми от тази глупост!

Писна ми от шибания "Ден на Земята", писна ми от тези егоцентрични защитници на природата, тези буржоазни либерали, които си мислят, че единствения проблем на тази страна е, че няма достатъчно алеи за колоездачите! Хората се опитват да направят света по-безопасен за техните коли! Освен това на защитниците на природата изобщо не им пука за природата! Не им дреме за планетата. Казано право, те се интересуват единствено от това да имат чисто място за живеене, техният личен хабитат. Страхуват се, че някога в бъдещето може да бъдат възпрепятсвани. Тесногръдият, егоистичен интерес не ме интересува!

А и на планетата й няма нищо. Планетата си е добре - хората се проблема. Разликата! Сравнение с хората, планетата си се справя отлично. Била е тук 4,5 млрд. години, а ние сме тук от колко време? 100 000 години, може би 200 000... А се занимаваме с тежка индустрия от около 200 години. 200 години срещу 4,5 млрд. години! И можем да се смятаме като заплаха? Че някак си ще успеем да окепазим тази красива зелено-синя топка, която се носи около слънцето? Планетата е преживявала доста по-лоши неща от нас: земетресения, вулкани, разделяне на континентите, разграждане на почвата, озонови дупки, магнетични бури, размяната на магнитните полюси, хиляди години е бомбандирана от астероиди, комети, метеорити, световни наводнения, световни пожари, повтарящи се ледникови периоди... и ние си мислим, че някакви пластмасови торбички ще направят някаква разлика?

Планетата няма да ходи никъде... ние си отиваме! Изчезваме! Събирайте си багажа приятели, изчезваме. И няма да оставим много следи и Слава на Бога за това. Може би малко стиропор. Ще сме още една провалена мутация, още една завършила биологична грешка, еволюционна издънка. Планетата ще ни разкара като бълхи! Едно дребно недоразумение.

Искате да знаете как се справя планетата? Питайте онези типове от Помпей, които са замръзнали ей така... сред вулканична пепел. Планетата попита много хора в Мексико Сити, навсякъде по света, със своите земетресения, попита ги дали се чувстват като заплаха за нея тази седмица. Ами какво да кажем за тези хора на Хаваите, които са построили домовете си до активни вулкани... и се чудят защо имат лава в дневната!

Планетата ще си стои тук дълго, дълго, дълго време след като ние си отидем и ще се излекува, ще се възстанови, защото това е, което планетата прави - това е една саморегулираща се система. Въздуха и водата ще се възстановят, почвата ще се поднови и ако е истина, че пластмасата не се разлага, тогава Земята ще се превърне в една нова парадигма - Земя плюс пластмаса!

Земята не споделя нашите предразсъдъци към пластмасата. Пластамасата идва от земята и най-вероятно Тя я счита като още едно от своите деца. А може и това да е причината, че Земята ни е позволила да се развием... искала е пластмаса за себе си! Не е знаела как да си я направи и се е нуждаела от нас. Това може и да е края на вековния философски въпрос... "Защо съществуваме?"

"Пластамаса - Задници такива!"

Така че пластамасата вече е тук, работата ни е свършена и можем да си ходим. И процеса май вече започна, не мислите ли? Всъщност ако трябва да съм честен планетата може и да ни счита за някаква минимална заплаха. И съм сигурен, че планетата ще се защити като един голям организъм... Какво бихте направили вие ако сте планетата и се опитвате да се защитите срещу тези нагли видове? Нека да видим, да помислим...

"Ммм, вируси! Вирусите са добра идея. Изглеждат уязвими на вируси. Вирусите са опасни, винаги се появяват нови форми, без значение какви ваксини се изработват. Вероятно този първи вирус трябва да е някой поразяващ имунната им система. Някой, който причинява имунна недостатъчност и това ще ги направи уязвими към всякакви други болести и инфекции. И може би трябва да се разпорстранява по полов път, което пък от своя страна ще ги направи по-резервирани към бракосъчетания и активна репродукция. Е това е поетично решение и начало! Някакси се тревожа за малките неща - пчелички, дървета, китове, охлюви..."

Смятам, че ние сме част от един по-велик разум, който никога няма да разберем. Висш ред, наричайте го както поискате. Знаете ли аз как го наричам? Голям електрон. Той не наказва, не възнаграждава, той не съди изобщо. Той просто съществува.

Така както и ние... за малко.

Благодаря ви и на вас, че бяхте с мен за малко!"





оттук

Последна редакция: вт, 08 сеп 2009, 16:32 от СпирОлина

# 26
# 27
  • Мнения: 2 759
                          Смятам, че ако ще се говори за вина, то няма значение дали тя е малка или голяма. Аз поне се опитвам пред себе си да съм... чиста. Ако си представим планетата като малко котенце, дали аз ще го ритна 3 пъти, а някой друг 30.... него все ще го боли.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 23 756
Има и друго нещо - биопродуктите. Примерно - ядеш си био ябълки, ама те са произведени в Гърция. Реално за теб ябълките са супер, но с транспортирането и съхранението им ти нанасяш вреда повече отколкото яденето на местни ябълки, пък даже и да не са био.

# 29
  • Мнения: 3 988
Аз имам 2 филма за живота на планетата след нас - не зная кой е гледала Грейс, но ви препоръчвам и двата.
Единият е Aftermath: Population Zero на National Geographic Channel, а другият е Life After People на History Channel. Мисля, че могат да се намерят в замунда.
Впечатляващи са и двата филма. В края на Life After People има интересни факти. Много интересни.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт