Тортено предизвикателство Октомври 2009

  • 45 324
  • 856
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 452
Tandoori ,качих си снимките.Оправи, моля те, ако нещо не е наред. newsm17

# 436
  • Мнения: 1 122
Шеметче ЧРД и от мен!!!Да си жива и здрава!

Буда е страхотен. Много трудна ми се вижда като изработка. То на мене всички 3Д-та ми се виждат трудни. Какво да кажа, то вече всичко е казано и питано. Невероятно изпълнение, за което едно голямо браво. smile3501

Atalanta много сладурско торте. Главичките са супер, а есенните листа са много красиви. Цветово много ми допада твоята торта. Разреза е страшно изкушаващ. И за теб едно голямо браво. smile3501

# 437
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Много благодаря за хубавите коментари и за многото честитки които получих - направо се уредих с този график Simple Smile

# 438
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Clairette много ми харесва твоята кола, много точно придадени форми, реалистични и шикозни цветове Grinning. За калниците вече сте се разбрали, не са лесна работа явно. Страхотно изпълнение, браво.
Марулке, кравата е един път Laughing. Много непукистко се е ухилила, нагличко намига, такова настроение в торта не знам как предаде. Супер е, с цветенцата пък съвсем, като малко на градус, сватбарка  Joy ...
Шеметка, невероятен буда. Отначало като нямаше обяснения не разбрах че е буда, но ми заприлича на старинна статуетка, благородна някакси. Цвета наистина не ми съ вързва, може би щеше да е интересни ако я боядисаш златна и я дъстваш в бледо зелено, като бронзова статуетка с патина. Но и глинен буда пак е страшно стилно, бравост   chef!
Атланта, колко цветове, каква красива есен е в тортата ти. Много е симпатично че хлапетата са се извърнали нагоре всички Grinning, тиквата е много истинска, за листата да не говорим, съвършени  Party
Тандурка, направи ми моля едно албумче на опашката преди да заключиш албума  Praynig Hug ...

# 439
  • София
  • Мнения: 2 118
Обяснения по тортата на Dimitrina73

http://www.flickr.com/photos/40173474@N06/sets/72157622614536378/

1. Рецепти:

- Блат:
Маслен кейк с бял шоколад (baking911.com)
4чч (500гр) брашно
1 сл (14.7гр) бакпулвер
1 чл (6 гр) сол

1 ½ чч (363 гр) мляко
1 сл (12 гр) ванилов екстракт (тук пропускам, слагам някакво количество ванилия есенция)

2 чч (452гр) масло
2 чч (400гр) захар
3 големи (150гр) яйца

10 унции (аз – 300гр) бял разтопен шоколад

Описвала съм много пъти алгоритъма на тези маслени блатове, ако някой иска и за този, ще се повторя, само на края след последната порция брашно се добавя охладеният, разтопен бял шоколад. Пече се на 180С за ок. 50-55 мин.

- Крем:
Маслен крем с малинов пудинг и бял ганаш
 - Малинов пудинг
2/3 чч пюрирани малини (през сито отстраних семките)
4 сл захар
1 сл нишесте
¼ чч студена вода
Малините и захарта завират, към това се добавя разтвореното във студената вода нишесте на струя при непрекъснато бъркане. Вари се така около минута, догато се посгъсти и цветът му се поизбистри.
- 250 гр масло
- 250 гр бял шоколад
- 100 мл сметана Президент
Към пудинга добавям маслото, към масления крем  - стегналият на стайна Т ганаш от белия шоколад и сметаната.

2. Идея:
Трудно ми е този път да ви разкажа каквото и да било за идеята без да изпадна в позицията на човек, който публично се опитва да си прави сам психоанализа Simple Smile Преди есенния листопад (за който си спомня нещо от филма „Адаптация”) си мислех да направя жена, в седнала поза, чието облекло и детайли около тортата да я превръщат в олицетворение на златната, плодородна есен. После есента дойде, с нея нещо ми прещрака в главата и от идеята остана само жената. Няколко дена обикалях около хладилника със сглобените блатове и нещо не ми идваше муза и смелост да ги окастря...Един ден си рекох, днес ще е, защото ако тази сутрин не го направя, никога няма да е...Когато дойде ред за „обличане” вече бях решила, че това ми е душевен автопортрет, но тъй както не ми беше ясно какво точно ми е на душата, така и не ми беше много ясно как да я довърша...Стана едно...средно между мазало и нервно нахвърляна идея...Естествено, ползвах де що захарно тесто имаше в хладилника от последните торти...Та така, това е нещо като, да речем 17-годишна, която се е събудила в тялото на 36-годишното си аз и не е съвсем наясно кое от двете е истина:)

3. Реализация:
Трудно ми беше да повярвам, че нещо ще се получи. С нож в ръка и маслен крем по ръцете, се опитвах да заема тази поза пред стъклото на фурната, та поне малко от малко да си помогна в представите, докато си дялкам...Не съм сигурна, че много хора биха се почувствали удобно седнали така, но...Simple Smile какво да се прави Simple Smile Това можах. А, покриването беше без предварителен план – знаех че е грешка, но мисълта да преседи до следващото просветление в хладилника съвсем беше неприемлива...Ванче, не се получи добро меланжиране на цветовете, опитах се и някакъв релеф да предам на горната дреха (жилетка) като плетка да е, но докато полагах, той савсем се оглади, после кондензът го лъсна като атлазено кожухче...
РА, с който исках да направя оплетка пак не се получи много държелив и така, грубичко се получи.
Не ме питайте какво държи в ръце тази жена, моля ви. Не знам. Може да е носна кърпичка, може да е стара картичка, може да е...много работи, това не го разбрах. Със сигурност обаче е една останала част от релефа за ръката, който не вкарах в ръка, заради пропорционални съображения и така увисна...Мислех си – ще реша после, ама после решение не дойде и така, „какво е искал да каже авторът?” остана въпрос за критиката.

В заключение – тази торта още, буквално, седи в хладилника. Вече не става за ядене, опасявам се, че ако още малко си пообщуваме с нея  (доста отваряния на хладилника имам за един ден), няма да мога и да я изхвърля. Изядохме изрезките, докато бяха в срок на годност – много вкусен и ароматен е кремът. Блатът беше адски сочен, преди да преседи 1 седмица в хладилника.

____________

Антоан, ще отделя подобаващо внимание на тортата ти след като разпратя домочадието на работа и градина Simple Smile

Последна редакция: ср, 04 ное 2009, 20:46 от dimitrina73

# 440
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Рецепти от книгата http://www.amazon.com/Desserts-Yard-Brooklyn-Beverly-Sweetest/dp … 303125&sr=8-1

White Birthday Cake – бял кейк с шоколадов фростинг

Блат
3 ч ч обикновено брашно
1 с л бакпулвер
¼ ч л сол
8 унции – 227 гр масло
2 ч ч захар – аз винаги намалявам, защото не сме по сладкото
6 големи яйца
1 с л есктракт ванилия
1 ч ч мляко – 240 мл

Фростинг
12 унции – 340 гр горчив шоколад
12 унции – 340 гр масло

Пече се на 180 градуса. Пресява се два пъти брашното, бакпулвера и солта.
Разбива се маслото, добавя се захарта и се бие около 4-5 мин, за да стане пухкава смес.
Добавят се яйцата едно по едно, като се разбива добре след всяко яйце и се добавя ванилията. Не е толкова просто, поне за мен, защото винаги ми се пресича. Този път на последното яйце аха-аха да стане на гранули... притесних се, че го изпускам и му хвърлих 2 с л брашно. Доразбих и продължих по рецептата.
На ниска скорост на миксера се редуват млякото и брашното, добавяне на 3 пъти.
Разпределя се сместта в две 9-инчови – 23 см тавички и се пече за 30 мин. Може да се наложи да се остави за още 5-10 мин, но ако видите, че е готово вадите от печката. Оставя се в тавичката за 15 мин и се вади от нея.
Много хора увиват леко топли блатове във фолио и слагат веднага във фризера, за да се запазят сочни. Често се използва този трик.

Фростинг
Разтапя се шоколада – микровълнова или водна баня. Оставя се да се охлади.
Маслото се разбива добре и се добавя шоколада.


Chocolate Devil’s Food Cake with Chocolate Filling
Девълс кейк с шоколадов филинг


Блат
1 ч ч обикновено брашно
1 ч ч тортено брашно – аз слагам ¼ ч ч нишесте и допълвам брашно, за да стане равна чаша.
2 ч л сода за хляб
½ ч л бакпулвер
½ ч л сол
4 унции – 113 гр много горчив шоколад
¼ ч ч горчиво, т.е. неподсладено какао
1 ч ч кафе експресо
¾ ч ч бътърмилк – разредих кисело мляко с обикновено вместо да правя бътърмилк от мляко и лимон. Бързо и лесно.
¾ ч ч олио
1 ч ч кафява захар
1 ч ч захар
1 ч л ванилия
3 големи яйца

Пече се на 180 градуса в 2 тавички от 23 см.
Пресява се брашното, содата, бакпулвера, солта.
Шоколада и какаото се слагат в купа и се заливат с горещото кафе, за да стане хомогенна смес. Добавя се бътърмилка.
С миксер се разбиват олиото, всичката захар и ванилията за 2 мин. Едно по едно се добавят яйцата. След това на три пъти се редуват брашнената и шоколадовата смеси.
Тръснете добре тавичките, за да няма мехурчета и да не стават тумбести блатовете.
Пекат се 25 мин и проверявате за готовност. Ако се наложи се пече още 5-10 мин.

Филинг – пълнеж
8 унции -  227 гр млечен шоколад
2 ч ч течна сметана

Шоколада се залива с 1 ч ч гореща сметана. След 1 мин се разбърква, оставя се да изстине. Останалата чаша сметана се разбива и на 2 пъти се довавя към шоколадовата смес. Слага се в хладилника за поне 2 часа.

Глазура
3 унции – 85 гр черен шоколад
2 унции – 57 гр масло
2 ½ с л царевичен сироп или глюкоза

Разтапя се шоколада с маслото в микровълнова. Добавя се сиропа и се разбърква. Глазурата се нанася, когато е вече поохладена.


sisi7510, Rumya , доня КОПРИВА ,  пускам оригиналните рецепти с подходящите пълнежи, макар да съм правила само блатовете. Книгата, от която ги гледах е много добра.

Shemet, релефа на тиквата е от клечка за шишчета. Леко натискане. Вътре беше пълна с такива шишчета за подпори. Аз всъщност тръгнах да слагам втория етаж и чак тогава се усетих, че ще се свлече отдолу. Парен каша духа. Набързо изрязах картон и го облякох във фолио и спасих положението.
За човеци гледам от тук - http://www.amazon.com/Make-Clay-Characters-Maureen-Carlson/dp/08 … f=pd_bxgy_b_img_c

barcela, покритието е класически фондан (най-добрата рецепта за мен!!!) смесен с ММФ. Въпросния ММФ стана много жилав, но аз нали не обичам да отива зян... вмъкнах го и него за количество.

nelka, съгласна съм за листата. Редувах украсяването с бъркане на сиропи за кашлица и ето резултата.

marulka_s, на партито много се хареса точно белия блат, опитай го.

Кари_, току що писах за фондана. Страхотен е за работа, но за вкус не знам, защото не опитваме. Около мен всички знаят, че фондана е най-вече за красота. Хубавото е, че ако му се добави СМС става гъм пейст от раз.
Аз имам само на Уилтън бои, които разреждам с водка и мацам с четка. Нарочно са така шарени листата, за да се открояват от оранжевата тиква.

blueeye®, човечетата трябваше да са цели. Направих някои телесни части, но трябваше да оцветя фондан да дрехите и не ми стигна времето.

antoan2006, точно за Хелоуинско парти я правих, но до страшилищата не стигнах. Иначе си бях приготвила от тук да гледам - http://www.amazon.com/Creating-Fantasy-Polymer-Characters-Step/d … 06/ref=pd_sim_b_9

Tandoori, направих дърт айсинг на шоколадовия – остатъчни трохи и маслен крем. Така я облякох и беше супер, никаква нужда от допълнително замазване.

Русото момиченце е с телце, ама остана голо горкото, та го покрих с листа. Мойта Мая искаше русо момиченце, с права коса и сини очи, точно каквото тя си няма.

# 441
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ох, Дими, Дими, четох, четох и се чудих да се смея ли, да плача ли  Hug
На мен лично много ми харесва. Има душа и движение и сякаш ти говори. Сякаш виждам себе си в твоята торта. Невероятна идея.
А блатовете непременно ще пробвам.

# 442
  • Мнения: 559
Здравейте!

http://www.flickr.com/photos/40173474@N06/sets/72157622614521784/

Ще започна и аз с обясненията.Една мама поиска да направим за сина и (на 3 год) една торта-клоун!Направих всичко възможно да я убедя да е легнал,понеже не съм правила седнал и наистина е много трудно та опитах де.Майката остана непреклонна и поиска седнал.Помислих и се заех.Тортите ,които аз правя са с много крем,а блатове почти не се виждат,то те само отделят кремовете един от друг.Това е първата трудност.Не знаех как да стане пълненето и започнах по единственият начин който зная.Платка -крем -платка- крем и там някъде сладко (което също правих през лятото).Пандишпана съм го давала преди.Кремовете винаги включват -сметана,много шоколад (на всеки 250 гр.сметана ,към 120 гр.шоколад),желатин,яйца.Понякога добавям сок от плодове (не самите плодове),сирене,канела,инд.орехче,алкохол.На платките намазвам понякога конфитюр-сладко и използвам плодовете от него.Реденето на тортата е поетапно,като изчаквам да стегне крема и после следващият.Така придавайки груба форма я оставям да се охлади и желатина да втвърди,а шоколада в крема да стегне.
Друг проблем за мен е големината на тортите ми.Все са едни огромни.Просто все нямам малки.Доста е трудно да облечеш такава голяма площ понякога.Тортата беше 40 см.при краката и височина -60 см.Просто ужас.Но трябваше да стигне за всички!
Друг проблем ми беше направата на главата ,а също и прикрепянето и.На снимките се вижда как реших да я закрепя с клечеце за шишчета и тръбичка.Главата,както е видно я направих като полукръг.Една грешка отчетох след това-когато я облякох и сложих очите и прочие и се наложи да я поставя на тялото....то просто нямаше тесто на брадичката.Може би трябваше да я украсявам настрани и така да я облека цялата,а недостатъците да останат отзад,където да ги покрия с коса!Но не направих така и се наложи бързо да измайсторя една черна брада,за да скрия това,че на врата и брадата просто нямаше тесто.Нормално е да е така,като главата не беше кръг,а полукръг!Тогава си взех бележка и при дяволчето направих един вид поправка в тази насока!Заглаждането е ясно и тестото също-марципан Варна.Аз си го харесвам и съм му свикнала,така че си работя с него.Нямам купешки неща.Шапката също е от Варна,но я направих 4 дни преди самата торта подпряно на картонена фуния и експериментирах дали ще изсъхне достатъчно ,за да я сложа или в противен случай щях да мисля друга шапка.Стана и изсъхна добре,закрепих я с помоща на една клечка.Нарисувах я на място с четка.Стана веселка!Въобще всички я харесаха,а майка ми каза просълзена,че това е най-хубавата торта която съм правила!А тя е виждала наистина много.Така,че това бе голямо признание за мен.Дано да ви хареса.
Ами това е.Питайте ако нещо не съм обяснила.


Тортата на Дими ще коментирам в следващ пост!

# 443
  • София
  • Мнения: 255
 Shocked Момичета, направо надминавате всякакви  земни измерения  Hug Hug Hug

# 444
  • София
  • Мнения: 2 118
Антоан, клоунът е много весел и цветен, какъвто си трябва да бъде. Аз не си дадох сметка за размерите му, преди да прочета обясненията ти!!! Това наистина е огромно нещо, а и както предполага технологията ти на пълнене, ще да е отнело много време. Радвам се, че предлагаш подобна торта, за да имам куража (може би не уменията съвсем), един ден, ако реша да направя обемна торта с толкова крем, че е постижимо:) Цветовете са чудесни, а стойката му е непоколебима. На мен ми липсва само снимка на непокритата глава, та се чудя в купа ли я оформя или при самото редене?

Аталанта, благодаря за рецептите и за съпричастното възприемане на тортата ми  Hug

# 445
  • Мнения: 212
 Atalanta много благодаря за рецептите,веднага си ги принтирах и при първия удобен случай ще пробвам блата.
dimitrina73 твоята торта беше една от тези дето ме впечатли доста и се връщах да я гледам пак и пак. Фигурата на жената е страхотна,една такава тъжна,замислена,или замечтана,незнам. Сега като я погледнах пак, ми се струва по-скоро като влюбена жена,която чете писмо от любимия и го очаква да се върне  Wink. Единствено косата и отзад ми изглежда недовършена,гладка е, не е набраздена както отпред ,все едно че има забрадка. Но като цяло тортата е много идейна и страхотно изпълнена. Голямо браво  Hug   bouquet
antoan2006 клоунът е много сладък,представям си радостта на детето ,за което е била тортата. Ти си страшно добра с тези 3Д торти,затова незнам какво друго да кажа освен БЛАГОДАРЯ,всеки път научавам нещо ново от теб. Само един въпрос-колко тесто използва за цялата торта,струва ми се,че обувките и целите ръце са от марципан Варна,та затова питам.   bouquet

# 446
  • Мнения: 559
Привет мривет...

Да отговоря докато съм тук.

sisi7510 Марципана който правя е изключително евтин.Ето защо не е проблем ако ръцете и обувките са само от него,понеже то не си заслужава да се кахъри човек.Използвах тесто омесено с около 2 кг.пудра захар.И ми останаха парченца.

dimitrina73 Главата я пълних без купа,на око.Но както казах,после реших че можеше и иначе,но ще ви разкажа за това като обсъждаме дяволчето.

# 447
  • София
  • Мнения: 2 671
Дими, не мога да повярвам, че още я държиш  в хладилника  Crazy Друг път ако имаш скрупули за нарязването - насреща съм  Twisted Evil
Много е нежна и фина! Позата не ми стои неестествено и допринася основно за пресъздаването на минорното настроение. Харесват ми цветовете, израза на лицето, но не и айсинга  ooooh! Не се е получило, не знам дали изобщо би могло при такава торта.

Антоан, сладур е тоя клоун, ама и голяяяяяям  Shocked! Цветовете са приказни, удивляваш ме как можеш да изсушиш Варната чак така като на шапката (ще ми се да я пипна тая твоя Варна, да я видя каква е!). Брадата- мда, решение, ама  Confused

# 448
  • Мнения: 559
Димитрина-Това чувство за отношение към тортата ми е познато.Аз преживявам всяка една и те разбирам.Тортата е уникална с тъгата и мечтателността в погледа.Струва ми се,че след като си постигнала съвършенството на лицето,вече нищо друго не е имало значение.Защото лицето грабва и приковава погледа в себе си,другото не е толкова важно.Дрехата е можела и по-добре да стане ,но както казах -не е важно.Лицето е най-трудното нещо и ти си го направила супер.Поздрави за това.
Искам да питам колко е голяма тортата!?

# 449
  • Мнения: 452
Дими,много добре се е получила,такава замечтана... Аз си мисля, че може би мечтае за любимия, след като е прочела поредното любовно писмо.Невероятно си пресъздала стойката и този поглед.Кусурите не се забелязват,ако не се вгледаш,а аз не съм от тези дето изучават всеки детайл.На мен ми е достатъчен първия поглед и твоята торта ми го грабна.Поздравявам те.  bouquet

Антоан,клоуна е много сладък.От теб мислех,че ще получим по-подробна информация за това,как точно ги правиш тези торти.Знаем,че ти си най-добрата.  bouquet
Кажи,моля те с какви бои си оцветяваш Варната,че цветовете ти стават толкова хубави и ярки?Този цвят на ръцете основния ли е или си ги оцветявала с нещо?

Общи условия

Активация на акаунт