Как да останат хавлиите меки? Как да ги перем и сушим?

  • 22 918
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 380
... За да убивате бактериите по собственото тяло с вряла вода ли се къпете?

Хранителната среда е различна, няма как да са същите бактерии, спори и пр. Хавлията може да мухляса, но мухлясала човешка кожа виждала ли си?

Не е същото разбира се. По кожата има полезни бактерии които не биха били там ако всичко около нас беше стерилно. Човек притежава имунна система, която не би работила изправно ако не се срещахме ежедневно в живота с бактерии. Абстрахирано от разни подробности ако става на въпрос за сравнение влажната среда на кожата е много по-добра хранителна среда от сухата кърпа. Изсъхването само по себе си убива бактерии, да не говорим за миенето и то с перилен препарат, който освен същинския миещ компонент съдържа още купища химия и ензими.

Но не е там въпроса. Изтребването на бактериите около нас е вредно за здравето. Антибактериални почистващи средства и сапуни отдавна са доказано вредни за здрав човек в нормална домашна среда. Дори извършване на превръзки върху открити рани по тялото в домашна среда се прави с нестерилен материал. И това е абсолютно нормално и безвредно. Стерилизирането на вода и бутилки за малки бебета отдавна е отхвърлено като ненужно, както и въобще каквото и да било стерилизиране в дома за нормални здрави хора. Цял свят отдавна всичко пере на 30 градуса и на къси програми по половин час. Да не казвам, че повечето стари американски перални и не са пригодени за повече. Това икономи вода, електричество и съхранява дрехите. Бабите ви все с вряла вода са перяли.

# 31
  • Мнения: 4 916
... Бабите ви все с вряла вода са перяли.


Те сигурно не са чували и за прах за пране, омекотител и алергии.
С останалото съм съгласна. Но хавлии, халиати и пр. пера на 60 градуса.

# 32
  • Мнения: 721
Гъбичките и полезните бактерии живеят в чудесна хармония в тялото ни и около него. Понякога се случва обаче тази хармония да бъде нарушена и тогава настъпва неприятното положение, наречено гъбична инфекция.точно затова е препоръчително хавлии и халати да се перат на 60 градуса.

# 33
  • Мнения: 4 380
Гъбичките и полезните бактерии живеят в чудесна хармония в тялото ни и около него. Понякога се случва обаче тази хармония да бъде нарушена и тогава настъпва неприятното положение, наречено гъбична инфекция.точно затова е препоръчително хавлии и халати да се перат на 60 градуса.

Точно затова НЕ Е препоръчително. Нищо така не нарушава бактериалното равновесие като антибактериални средства и стерилна обстановка.

п.с. при 60 гр. не се убиват повече микроби отколкото при 30.

# 34
  • Мнения: 5 207
Какво бактериално равновесие! Става въпрос за гъбички. Чувала ли си за гъбички по краката и по ноктите и колко "лесно" се лекуват? Първата работа на дерматолога, като ти открие гъбички, е да ти каже да переш хавлии и чорапи на минимум 60°.

# 35
  • Мнения: 4 380
Какво бактериално равновесие! Става въпрос за гъбички. Чувала ли си за гъбички по краката и по ноктите и колко "лесно" се лекуват? Първата работа на дерматолога, като ти открие гъбички, е да ти каже да переш хавлии и чорапи на минимум 60°.

Когато вече си болен разбира се ще стерилизираш. Но за да не ставаш, точно това е нещото което не трябва да правиш. Ти чувала ли си че гъбички се хващат след лечение с антибиотици?

# 36
  • Мнения: 1 091
Повечето микроорганизми умират при над 70 градуса. А много гинеколози съветват да се глади долното бельо Peace Аз чаршафи и памучно бельо пера на 90 градуса, не ме ме итересува цветно-нецветно.
По темата - xenia, не съм съгласна, че всички български хавлии са некачествени. Скоро си купих 2 бр. - тип халат, прани са вече няколко пъти /на 40 и на 90 градуса/ по стандартния начин - течен препарат, омекотител, без сушилня /през лятото рядко я ползвам/, още са си мнооого мекички и приятни. А има и такива, които са отврат, права си.

# 37
  • Мнения: 4 916
... А много гинеколози съветват да се глади долното бельо ...

И това го правим  Peace
Иначе моите сведения са за над 60 градуса и си действам по тези данни.

# 38
  • Мнения: 721
тук не говорим за стерилност на 100% така че едва ли като си пера кърпите на 60 градуса ще наруша безвъзвратно бактериалното равновесие.а при 60 гр. със сигурност ще се убият повече бактерии отколкото при 30гр.в крайна сметка всеки решава за себе си как да ги пере.аз пера на 60

# 39
  • Мнения: 5 207
Когато вече си болен разбира се ще стерилизираш. Но за да не ставаш, точно това е нещото което не трябва да правиш.

Глупости! След дъжд - качулка.
Вечно мокрите хавлии, в които се развъжда кой знае какво, ще ги плакна със студена вода. Как не!

Ти чувала ли си че гъбички се хващат след лечение с антибиотици?

И това какво общо има с прането на хавлии на 60°?

# 40
  • Мнения: 4 380
Цитат
И това какво общо има с прането на хавлии на 60°?

Изтребване на нормалната флора е почва за развиване на патогенна. Не че на 60гр. нещо ще се изтреби де...
Дали на 30 или 60, все тая. Само повече ток.

Хавлиите от какво са ти вечно мокри? Моите след всяка баня съхнат.
Нищо друго там няма освен нормалното за теб и дома ти.

# 41
  • Мнения: 5 207
Цитат
И това какво общо има с прането на хавлии на 60°?

Изтребване на нормалната флора е почва за развиване на патогенна.

По кожата и в червата, не по хавлиените кърпи.

# 42
  • Мнения: 4 380
Цитат
И това какво общо има с прането на хавлии на 60°?

Изтребване на нормалната флора е почва за развиване на патогенна.

По кожата и в червата, не по хавлиените кърпи.

Навсякъде около теб и в дома ти

# 43
  • Мнения: 9 776
ам на пАз пък преди няколко месеца по ТВ гледах как точно една специалистка по хавлиите каза, че трябва да се перат на 30 градуса още от първият път. Така власинките оставали меки. Пък аз все гледах преди това да ги пуско-високи градуси. Оттогава почнах да пера на 30 градуса и новите ни халати и досега са мекички. Е, май не както си бяха преди първото пране, но пак са меки. Виж, по-стари кърпи и хавлии няма как да ги направя меки вече Mr. Green.

А как убиваш бактериите с тази студена вода? Rolling Eyes Поне 60 градуса си трябват, каквото и да си говорят специалистките по хавлиите. Laughing

Извинете ме за спама, но имам въпросче към Ujasia.

Можеш ли да ми обясниш как по-точно ме цитира с поне няколко грешки в поста ти, които в моя липсват?

# 44
  • На морето!
  • Мнения: 5 727
Високото грозде е кисело. Приоритетите са ти да си домашна слугиня и да си кичиш балконите с долно бельо. Важно е начинът на живот да не се отличава от този на баба ти.
Ксения, на теб сушилнята ли ти е критерий за стандарт? Колкото до баба ми- тя е имала завидно добър живот, не всички са живели като теб преди да откриеш чудесата на техниката.
Айде, слагам ролките и отивам да простирам на балкона, че съседите ми забравиха гащетата.
По въпросите за бактериите- аз моите ги трепЕМ с тупалката, така правим у наше село, щото при нас и пералнята е лукс. То и хавлии нЕмаме, ама се правя на модерна в темите, чунким решите, че се и къпя....
Темата тотално сгъна.

Общи условия

Активация на акаунт