Как се справяте с дете -домашен тиранин?

  • 6 116
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 168
Как ще я оставя половин ден по голо дупе, като тя пикае през 10 - 15 мин, едвам смогвам да изчистя след нея /за гърнето да не отварям въпроса/, недай Боже да правя и друго едновремено с това. Телефоните вече се крият, но тя без да  държи дистанционното не яде, а хляба как да не и го дам, нали е за ядене.
Печката ще я изключа но не е там въпроса - не винаги мога да предотвратя всичко, атя просто без грам чувство за самосъхранение. Като сме в хола хода като опашка подире и, защото си мре от кеф да става права и да скача по дивана /на 3 пъти я хващах летяща към плочките.
Вече се изчепак откъм идеи при всеки нов случай да измислям нещо ново, просто тя "работи" на по-бързи обороти от мен и го прави САМО при мен. А като се разсърди, няма залисване и оправия. Веднъж рева повече от час и половина за някаква глупост. Дано го израсте и почне да чува и моите думи.

# 16
  • Мнения: 22 511
irina_vas, моята дъщеря също пишкаше където и падне...бършеш килими, паркет и продължава. Така за няколко дни и попремина мерака да ходи гола.
За яденето и дистанционното - ами ще стои гладна 1ден и ще престане да яде с дистанционното.
Опитай се да помислиш, че и ти си позволила твърде много неща, само и само да си осигуриш някакво моментно спокойствие. Но от това нещата не стават по-добре, а напротив, ще продължава да измисля нови неща, с които да те манипулира.
За падането от дивана, същата работа....оставяш я един път да падне и ще се научи, че така не се прави.
Не може постоянно да я предпазваш, а в същото време да обясняваш, че така не се прави. Тя няма как да знае какви ще са последствията от нейно действие, ако не ги изпита на гърба си.
Оставяла съм дъщеря ми да падне нарочно, точно защото съм казвала хиляди пъти, че не се скача от едно, или друго място. Следващият път внимава какво прави и само след 1път казано прекратява.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Абе като казвам аз, че някои си се раждат проклети....Чаках да мине бебешки пубертет, чаках да мине криза на 3тата година, е няма и няма- все си е същото. Казвам "Не" и оставям да се тръшка докато и мине. Което ми коства адски много нерви и време, но друг начин не знам да има ефект.

# 18
  • Мнения: 630
Абе като казвам аз, че някои си се раждат проклети....Чаках да мине бебешки пубертет, чаках да мине криза на 3тата година, е няма и няма- все си е същото. Казвам "Не" и оставям да се тръшка докато и мине. Което ми коства адски много нерви и време, но друг начин не знам да има ефект.
Точно от това се опасявам и аз.
Иначе отскоро ходи на градина, но тя винаги си е била такава, само поводите се сменят. Като беше бебе, примерно, не можеше да изкара повече от 1 час навън, почваше да реве и като се приберем вкъщи млъкваше, все едно нищо не се е случило. И досега не мога да изпия едно кафе на спокойствие с нея -било то навън или вкъщи. Колкото до упоритостта, естествено, че се радвам, че е упорита. Малко са възрастните, които са толкова последователни в следването на едно решение, колкото дъщеря ми. Лошото е, че не бих искала да я възпитавам с толкова много "Не; не прави така и т.н.". Винаги съм била привърженик на позитивното възпитания с много обяснения, с даване на възможност на детето да избира, обаче с Мия се получава точно обратното. Когато е решила, че няма да направи нещо, нито ме чува какво й говоря, нито пък е склонна да се заинтригува от нещо друго в този момент. Онова, което ме тревожи е дали аз не предизвиквам по някакъв начин това поведение. На моменти осъзнавам, че тя вероятно усеща моята неспособност да се справя с нея и затова не приема нещата, които й говоря.

# 19
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 407
Синът ми чак тиранин не е, но отскоро отговаря с "няма" (измий си ръцете преди хранене - няма, подреди си играчките - няма). Тогава аз казвам, че когато той помоли за нещо и аз така ще отговоря. Хленчене и тръшкане не търпя - отива си в стаята, за да се успокои. Аз по мое мнение съм доста строга, държа на режим, държа думата ми да се слуша. А той е доста палав. Според околните съм доста спокойна. Моето мнение е, че децата виждат кога и как ни ядосват, изнервят и просто си разиграва коня, да видят дали номерът ще мине. Гледам номерата да не минават. Познавам си детето и гледам да изпреварвам действията му (това определено го изненадва). Мога да го погледна толкова ядосано ( а в същото време да съм спокойна), че той веднага да поиска да ми се извини.
Иначе е всезнайко, приказва много и все ми заявява, че майките не се карали, защо аз се карам (ами слушай и няма да се карам) и др. подобни.
Гледам го абсолютно сама, може би за това съм строга с него - иначе не бих могла да свърша нищо. Когато майка ми го гледа за 2-3 часа (рядко) й се качва на главата и прави всички забранени неща....

# 20
По-проклето от моето дете няма. Когато иска нещо може да реве с часове. Вече е на 4,5 г. и постоянно нещо иска, мрънка и реве. Хубавото е, че вече има периоди и на горе-долу добро настроение. И аз не мога да разбера как може здраво дете да е в постоянно лошо настроение, постоянно нещо да не й е в ред. Братчето й на 1,6 години е съвсем различен - добро и слънчево дете. Даже като го питаш как плаче кака - и той "ъ-ъ-ъ-ъ-ъ" и казва как плаче кака му. А на него гласа почти не се чува. Повярвайте ми - това си е просто характер. Все повече се убеждавам в това.

# 21
  • Мнения: 46 594
meshko106, горе долу същото е и моето, с тази разлика, че в колата е като хипнотизирана и не шава, а за другото - не мрънка (освен за баща си), но тихомълком прави това, което си е наумила  Twisted Evil след 3.5 г. значително затихна, само на моменти се активира. Но честно казано след периода от 2 до 3 г., сега имам чувствтото, че съм на почивка  Crazy но и децата усещат - мен си ме познава, че съм темерут и рядко нещо може да ме впечатли, т.е. разбираме се само с поглед  Mr. Green докато на друг човек може да се качина главата ...

По въпроса за справянето - не мисля, че има начин  Rolling Eyes но все пак при различните деца има неща, които облекчават положението - при нас беше:
1. свеждане на забраните до минимум - пазех си ги за опасните за живота и неща
2. обяснявам с прости думи какво ще се прави
3. игнор, придружен със здраво стискане за ръка, за да не избяга Laughing

За да не й е скучно вкъщи - стояхме максимално навън, ставахме на обяд и до тъмно - навън. След градина - пак навън на площадката, тичане, колкото може. Направо се чудя като ми кажат как децата се прибирали уморени от градина и лягали да спят  Shocked за нея имам чувството, че денят тепърва започва  Tired


П.П. За подреждането на играчките се предадох, просто няма сила, която да я накара да го прави. Като малка уж знаеше и пак уж ги подреждаше, но сега - тц. Затова съм си направила сравнително лесна система, по която ги сортирам и всяка седмица по 1 плик с накъсани боклуци заминава в кофата.

daffodil, chaj, при вас може и появата на второто човече да има пръст  Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 8 306
Тиранин/тирани няма има тиранка, т.е. аз.  Mr. Green
Налагам ограничения, наказания, пазарим се, уговаряме се, наговаряме се, но е моята. Не се оставям на манипулации, аз манипулирам.

В момента текат 2 паралелни наказания:
1. Едно седмично без анимация в къщи, заради баткото и малката не гледа.
Причината: на пишка се, защото блее... за 2ри път през деня. А само преди 20 мин съм го накарала да се изпишка "Не не ми се пишка"
2. Нищо сладко след градина:
Прибират се тати ги нахранва със сухи пасти, меденки, кроасани, кремчета и плодово прясно мляко. Преди това не се закусва, 'щото се знае, че тати ще ни "нахрани", не се и обядва, само супата или само таратора. Може след вечеря ако съм преценила, че може.

Играчките няма да им прибера. Може да им помогна, да го направя с тях, но не винаги го правя. Помагат и с подреждането в къщи - рани дреболии но са ангажирани - да си занесат дрехите в пералята да донесат/занесат нещо, да изчистят с прахосмукачката, но след като аз първо съм го сторила  Mr. Green

Вчера малката легнала на земята и рита брат си - той мрънка тя доволна. Пратих я на леглото й наказана и й трябваше 1 мин, за да каже, че няма да мрънка и няма да рита.

В колата без колан .... може ама друг път и не в нашата кола, 300 м (мерено е) е до градината всички сме вързани, аз ако съм при тях отзад също съм с колан.

# 23
  • Мнения: 46 594
...
Играчките няма да им прибера. Може да им помогна, да го направя с тях, но не винаги го правя. Помагат и с подреждането в къщи - рани дреболии но са ангажирани - да си занесат дрехите в пералята да донесат/занесат нещо, да изчистят с прахосмукачката, но след като аз първо съм го сторила  Mr. Green...

Кажи за играчките какво правиш - наказания, награди, молба? При нас не действа нищо Tired
Иначе за сервиране, зареждане на пералня, минаване за прах и подобни - няма проблем, ама играчките все едно са с игли, така не ще да пипне  Confused

# 24
  • Мнения: 46 594
Как ще я оставя половин ден по голо дупе, като тя пикае през 10 - 15 мин, едвам смогвам да изчистя след нея /за гърнето да не отварям въпроса/, недай Боже да правя и друго едновремено с това ...

Детето ти е малко, това с гърнето си е твое решение, не негово, така че не го прибавяй към тиранията  Mr. Green

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Не е заради второто, Никол, тя си е такава откак се е родила. Просто мрънка и се кисне за нещо почти нон-стоп. Абе кривотия. Като получи исканото, включва веднага на нещо друго като повод.  Crazy
За играчките- прибира ги откак заплаших, че отиват в кофата и почнах да ги събирам и да изхвърлям.

# 26
  • София
  • Мнения: 38 923
И аз напоследък съм се видяла в чудо с моята хубавица.
Уж е по-голяма, уж говорим и се разбираме, но напоследък е нещо ужасно,
особено като имам почивен ден.
Искането на глупости и тръшкането е едно на ръка.
Освен това не иска сама да се храни, облича, пишка.
Днес даже ми посегна.
Навън пък започна да бяга! Shocked Четири пъти за три дни! Побеляха ми косите.
Как ще изтрая две седмици, докато я дам на детска, не знам вече.

С две думи - не се справям. Embarassed

# 27
  • Мнения: 46 594
...
За играчките- прибира ги откак заплаших, че отиват в кофата и почнах да ги събирам и да изхвърлям.

На моето не му пукаааа, колко пъти вадя един чувал и мятам в него - никаква реакция  Tired

А за второто имах предвид, че по принцип при повечето проблемът затихва към 3.5-4 г., но ако преди това дойде номер 2, може вместо да затихне, даже да се засили.
Всъщност каква беше разликата при вас, че нещо обърках изчисленията  Laughing

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Tочно 4 е при нас.
Ама пробва ли наистина да изхвърлиш?

# 29
  • Мнения: 46 594
Не, само започнах да ги събирам  Rolling Eyes
Въодушевих се от теб обаче, довечера пак ще пиша  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт