Прогестерона ми е бил нисък...

  • 6 386
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
НАправих си хормонално изледване на 21 ден.Гинекологит ми каза че прогестерона ми е бил нисък,предписа ми дуфастон...мнго съм притеснена незнам какво да паравя..Накой ако занае нешо повече по въпроса да ми помогне Sad

# 1
  • Мнения: 902
Колко дни е цикълът ти? Прогестерон се изследва на 7-ми ден след доказана овулация!
Напълно възможно е просто да сте уцелили ановулаторен цикъл. Повтори другия месец, преди да започнеш да пиеш прогестерон.

# 2
  • Мнения: 26
Значи на 14.08.09 ми беше последния цикъл.на четвъртия ден си направих изследвани я те са били нормални и чак на 21 ден за прогестерона, а още по интерсно е че този месец не ми дойде все още...

Последна редакция: вт, 15 сеп 2009, 17:14 от ali_85

# 3
  • Мнения: 26
А това стойностите от от 4 тия ден:
LH 5.07 IU/L реф.граници1.9-12.5
FSH 5.72 IU/L реф.гран.2.5-10.2
TESTOSTERON 1.01 NMOI/L реф.граници M(8.36-28.7) Ж(0.49-2.64)
ESTRADIOL 145.5 PMOI/L реф.граници46-607
PROLACTIN 569.5 MIU/L  REF.GRAN. Ж(59.3-619) М(44.5-375.2)
А това на 21 я ден:
Progesteron   2.38nmoi/L реф.граници 10.62-81.28

# 4
  • Мнения: 902
Всички останали резултати са прекрасни. Според мен е било рано на 21-ви ден за прогестерон, при положение, че цикълът ти до момента е 30-31 дни.
Най-добре смени лекаря. Много просто е проследяването на овулацията и съответно назначаване на точен ден за изследване.

# 5
  • Мнения: 26
ох мерси за успокоението, но незнам как да проследя овулацията newsm78

# 6
  • Мнения: 135
Всички останали резултати са прекрасни. Според мен е било рано на 21-ви ден за прогестерон, при положение, че цикълът ти до момента е 30-31 дни.
Най-добре смени лекаря. Много просто е проследяването на овулацията и съответно назначаване на точен ден за изследване.

Аз не мога съвсем да се съглася съвсем тук. Много малко лекари засичат овулацията с фоликуметрия още в началото, за да пуснат изследване за прогестерон. И това не ги прави задължително лоши лекари. Просто фоликуметрията е скъпа все пак и като за начало се смята за ненужна. Особено ако останалите хормони са в норма. Така или иначе приемането на прогестерон няма как да навреди на пациентката и затова се изписва и без 100 процента доказана овулация. Аз лично бих посъветвала по-скоро да искаш да ти изпише Утрогестан, защото има по-малко странични ефекти от Дуфастона. Те не са страшни така или иначе, но ако могат да се избегнат още по-добре.
Няма какво да се шашкаш. Това е сравнително лесен проблем за оправяне. Случва се на много момичета. И аз съм така.
А как да засичаш овулация можеш да прочетеш в библиотеката на този форум (от закованите теми в началото) или в съседния 'Искам бебе" - там даже има и тема за засичане на ову с базална температура, където се обменя опит.

УСПЕХ!  Peace

# 7
  • Мнения: 26
освен напълняване друг страничен ефект имали.....

Последна редакция: ср, 16 сеп 2009, 13:34 от ali_85

# 8
  • Мнения: 1 334
radostta,не съм съгласна с теб.Това че една манипулация е скъпа не я прави ненужна.Това че хормоните са наред не значи,че всичко по О пак е наред.Разбира се,че не е вредно да се приема прогестеронов препарат,но е малко излишно без проследяване на ехограф.Правенето на тестове и меренето на БТ не доказва по никакъв начин,че е настъпила О.И това понякога може да доведе до едно излишно загубено време.Ако има поне един курс от 3 месеца ехография и се докаже,че О настъпва,тогава може да се прибегне към някой от домашните методи.

# 9
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
[radostta/b],не съм съгласна с теб.Това че една манипулация е скъпа не я прави ненужна.Това че хормоните са наред не значи,че всичко по О пак е наред.Разбира се,че не е вредно да се приема прогестеронов препарат,но е малко излишно без проследяване на ехограф.Правенето на тестове и меренето на БТ не доказва по никакъв начин,че е настъпила О.И това понякога може да доведе до едно излишно загубено време.Ако има поне един курс от 3 месеца ехография и се докаже,че О настъпва,тогава може да се прибегне към някой от домашните методи.

И аз мисля така. Не бих пила Дуфастон без фоликуметрия и доказана овулация. Не е толкова скъпо, на един читав гинеколог са му достатъчни 2-3 прегледа за да прецени имало ли е ову и кога. Спестява време, а то в някои случаи е по важно от парите. В смисъл, че загубеното време води до по-големи разходи в бъдеще. Казвам го от собствен опит.

# 10
  • Мнения: 26
Значи едно ми стана ясно че нямям доказана овулация,а ако бяхте чули това което ми каза лекарката,имах чуството че никога нямя  да мога да забременея...ще ли сме да пробваме 3 месеца с дуфастон око не стане,каза че продължаваме с спо силни хапченца та даже имало такива които са били позволени за пиене само 6 пъти през целия човешки живот,амойа проблем беше окосмяването около брадичката,което се дължи на тестостерона обаче нишо не ми каза за това и тотално ме обърка....?

# 11
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Значи едно ми стана ясно че нямям доказана овулация,а ако бяхте чули това което ми каза лекарката,имах чуството че никога нямя  да мога да забременея...ще ли сме да пробваме 3 месеца с дуфастон око не стане,каза че продължаваме с спо силни хапченца та даже имало такива които са били позволени за пиене само 6 пъти през целия човешки живот,амойа проблем беше окосмяването около брадичката,което се дължи на тестостерона обаче нишо не ми каза за това и тотално ме обърка....?

Значи ако решиш да не си сменяш докторката все пак, настоявай да ти проследи един цикъл, за да се види имаш ли овулация.
И в никакъв случай не пий от тези "хапченца"(Клостилбегит им е името), без да си правила тест за проходимост на тръбите.
А тестостерона на мен ми се вижда наред.

# 12
  • Мнения: 135
Според мен всичко зависи от гледната точка. Едно е това да ти е първото изследване и сега да започваш да правиш сериозни опити (все пак момичето дори не знае как се засича овулация) и съвсем друго да си правил опити поне няколко месеца или поне година, и вече да започваш със сериозните неща, защото се вижда, че има проблем.
Аз не казах, че фоликуметрията е изцяло ненужна, а на първо време така се смята. Не разбирам защо да не пие няколко месеца прогестерон и да опита с "домашни" методи за засичане на ову и след това, ако пак не се получава да започва вече със по-сериозните неща.

Но всеки с мнението си.  Peace

# 13
  • Мнения: 135
Е при подобно отношение вече става ясно, че лекарката си е за смяна...
Иди при някой дето не се има за бог...

Успех!  Hug

# 14
  • Мнения: 902
Аз не съм лекар! Обаче малко разбирам от математика. В общия случай фазата след овулация е 14 дни, т.е. при цикъл 30 дни овулацията би следвало да настъпи на 16-ти ден. Оттам добавяме 7 дни и получаваме 23-ти ден за изследване на Прогестерон. Много простичко, не съвсем точно, но достатъчно за начало. Преди този 23-ти ден прогестеронът се очаква да е нисък. И като резултат от една грешна сметка - дуфастон, а след месец-два и Клостил. И се вкарваме в омагьосания кръг.
Затова бих сменила лекарката!

Общи условия

Активация на акаунт