Общ ли е семейният ви бюджет или всеки сам си харчи парите?

  • 14 532
  • 229
  •   2
Отговори
# 15
  • Мнения: 800
А общо ли е семейството, децата, издръжката на дома?
Явно аз не разбирам въпроса добре.
При нас аз харча, т.е. моята и неговата заплата са в мен и аз ги разпределям, той си има фонд за него си и така живеем вече 7 години...

# 16
  • Мнения: 4 916
Някой да даде определение за общ бюджет, моля.
Щото ако ми превеждат заплатата на карта и не я слагам в буркана - това поотделно ли се води?
От години не съм получавала пари на ръка, та се зачудих.

Ми   newsm78  мисля, че не !   Отделен може би значи като дойде сметката за ток пр. 50лв. ти плащаш 25 лв. той - 25 лв.   Joy  

Някой да даде определение наистина, че нещо не ми се задълбава сега.

Е, значи сме с общ бюджет - всички сметки ги плаща мъжът ми  Joy

# 17
  • Мнения: 46 565
Общ е.

Но и двамата работим. Прекъсвала само за отпуск (майчинство и болничен).
Ако не съм на работа, предполагам пак ще е общ, но някак не мога да си представя, че ще ме издържа както родител детето си.

# 18
  • Мнения: 4 965
Такива теми има доста, но ще пиша, защото в нашето семейство има еволюция.
Когато бяхме с по-малки доходи, буквално беше общ - парите седяха на едно място и ги разпределяхме (за сметки, за храна, за джобни и т.н.).
Слава Богу, сега не се налага да ги държим на едно място - т.е. стоят си по картите. Всеки има достъп до картата на другия и всеки плаща сметки, пазарува, плаща разни пътувания и т.н., когато се сети или реши, че имаме от нещо нужда (единствено казва на другия, че да знае да не се занимава). Никога не сме си държали сметка кой какво си купува, как си харчи парите и др. Не се редуваме - "аз платих тока, ти плати водата", например. Никога не сме си делили сметките (имам познати, които дори в заведение си плащат всеки своята консумация, а са с по-дълъг семеен стаж от нас)...
Т.е. парите ни са общи, но всеки си ги харчи индивидуално и както прецени за добре (естествено, наясно сме, че първо трябва да се покрият нуждите на семейството и на дома, пък после парите отиват за общи планове, общи почивки и накрая за индивидуални харчове).

# 19
Общ, разбира се. Още преди да се оженим имахме общ бюджет, т.е. парите ги държахме на един куп, най-общо казано, и всеки вземаше колкото има нужда.
Учудих се че може да има семейства при които всеки да харчи своите си пари. За мен това не е семейство. Или какво ще гледам моя какво е ял от хладилника и на края на месеца да му дам сметката, защото аз пазарувам обикновено? Аз да не съм ресторант?

# 20
  • гр.София
  • Мнения: 380
Общ е. Имало е време, когато аз съм получавала по-голяма заплата, впоследствие неговата стана по-голяма, в момента получавам майчинство-240 лв. Независимо от това кой колко пари е получавал, парите винаги са били общи.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 554
При нас аз харча, т.е. моята и неговата заплата са в мен и аз ги разпределям

У нас е по същия начин. Банкерът съм аз. Картите са у мен. Аз плащам сметките - само онлайн, превеждам заемите и разпределям останалото по пера.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Общ.

# 23
Общ, ама друг път Sad
Как успявате да ги накарате вашите мъже да сложите парите накуп? Аз така и не успех, а сме женени вече 3г.  Close
Накрая, се получава една такава сметка че аз пазарувам, аз готвя, аз чистя, аз всичко, а моя наготовото  newsm78
Когато не ми стигнат парите от заплатата ми за да изкарам до края на месеца му искам пари, а моя ме гледа все едно му вземам залъка от устата  Sad
Добре че още нямаме деца, след това ще видим, но не мисля че мога да трая на подобна схема  Thinking

# 24
  • Мнения: 22 473
Ради80, никога не съм го карала, дойде от само себе си, а и се подразбираше някак си. Щом живеем заедно не мога да приема, че всеки ще си държи неговите пари и ще си харчи от тях. Ами сметките, храната? Ще делим на 2 ли?

# 25
  • Мнения: 4 916
Общ, ама друг път Sad
Как успявате да ги накарате вашите мъже да сложите парите накуп? Аз така и не успех, а сме женени вече 3г.  Close
Накрая, се получава една такава сметка че аз пазарувам, аз готвя, аз чистя, аз всичко, а моя наготовото  newsm78
...

Започни да го ангажираш в плащането на сметки още от началото на месеца, изпращай го със списък в магазина да пазарува или пазарувайте двамата и го пусни на касата да плаща той. Сигурно няма да стене от първия път, но с постоянство накрая трябва да свикне.

# 26
  • Мнения: 353
Общ е, но съпругът погасява сметките.

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
Ради80, никога не съм го карала, дойде от само себе си, а и се подразбираше някак си. Щом живеем заедно не мога да приема, че всеки ще си държи неговите пари и ще си харчи от тях. Ами сметките, храната? Ще делим на 2 ли?

Това щях да напиша и аз. Ако не дойдат сами нещата, едва ли насила ще се получат.

В периоди от съжителството ни по- често аз съм била без доходи. Никога не съм се чувствала неудобно или странно да му поискам пари( защото парите все пак не стоят в буркана вкъщи) за сметките, пазаруване за вкъщи или да си купя някой парцал. Отделно имам дебитна карта от неговата сметка, тегля за каквото и когато пожелая, без да давам никакви отчети.

# 28
  • София
  • Мнения: 12 554
Две седмици, след като дойде да живее при мен, мъжът ми беше взел заплата /което аз не знаех/ и като се прибра ми я даде и каза аз да се занимавам с финансите. Оттогава е така.

# 29
Общ, ама друг път Sad
Как успявате да ги накарате вашите мъже да сложите парите накуп? Аз така и не успех, а сме женени вече 3г.  Close
Накрая, се получава една такава сметка че аз пазарувам, аз готвя, аз чистя, аз всичко, а моя наготовото  newsm78
...
Започни да го ангажираш в плащането на сметки още от началото на месеца, изпращай го със списък в магазина да пазарува или пазарувайте двамата и го пусни на касата да плаща той. Сигурно няма да стене от първия път, но с постоянство накрая трябва да свикне.
И аз така пробвах, но моя казва че нямал време, а и той наистина обикновено се прибира късно вечер, след като е бил навън с приятели за по бира Sad И като се прибере сяда на масата и иска ядене Sad Лошото е, че дори когато все пак излезем заедно на заведение събота или неделя например, си делим сметките като непознати Sad
Вече нямам идеи, но никак не ми харесва само аз да опъвам а моя да живее наготово Sad

Общи условия

Активация на акаунт