Общ ли е семейният ви бюджет или всеки сам си харчи парите?

  • 14 571
  • 229
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 562
При нас е общ.  Peace
В такова семйство съм живяла, съпругът ми мисли като мен и така ни е добре. В крайна сметка - всеки да живее, както му харесва.  Peace
Понякога, когато вкарам пари в семейния бюджет, съм ги разпределяла изцяло да покрият някакви нужди на детенце и мъжо без да се замисля, че от това, че съм изкарала нещо, не остава абсолютно нищо за мен. Просто както са казали и преди мен - в нашето семейство не сме аз и той, а сме НИЕ. От друга страна, когато той вземе заплатата и аз съм искала нещо, съм му казвала, че отиваме да вземем "еди си какво" и сме тръгвали без обяснения, без въпроси, без нищо и на никого това не е било странно. Такива сме си ние в това отношение.  Heart Eyes

П. С. Имаше някаква тема, че всички си изтъкват, че в семействата им нещата 100% са О. К. Не това целя с постовете си. Просто отговарям на теми, които на мен ми се струват важни и ако в най-важните отношения двама души не си паснат, тогава няма как да живеят лесно заедно. Добре е, че с мъжо гледаме в една посока и сме се взели такива, че да нямаме съществени различия, които биха пречили на съжителството ни и именно това е най-важното в едно семейство (освен любовта, разбира се).  Peace

# 61
  • Мнения: 212
Може би мога да кажа,че бюджета ни е общ,въпреки,че не сме семейство!

# 62
  • София, Бургас
  • Мнения: 1 727
Нашият е общ още от преди да се оженим. Общо взето от шестия месец вече не гледахме кой плаща и колко. Никога не сме се чувствали неудобно, когато на някой свършат парите и бърка в портмонето на другия Grinning .
Пък сега и с тези заеми, които имаме, просто няма друг начин, ако не е общ. Embarassed Не си събираме парите в буркан, а имаме две дебитни карти от всяка сметка.

# 63
  • Мнения: 562
Общ, ама друг път Sad
Как успявате да ги накарате вашите мъже да сложите парите накуп? Аз така и не успех, а сме женени вече 3г.  Close
Накрая, се получава една такава сметка че аз пазарувам, аз готвя, аз чистя, аз всичко, а моя наготовото  newsm78
...
Започни да го ангажираш в плащането на сметки още от началото на месеца, изпращай го със списък в магазина да пазарува или пазарувайте двамата и го пусни на касата да плаща той. Сигурно няма да стене от първия път, но с постоянство накрая трябва да свикне.
И аз така пробвах, но моя казва че нямал време, а и той наистина обикновено се прибира късно вечер, след като е бил навън с приятели за по бира Sad И като се прибере сяда на масата и иска ядене Sad Лошото е, че дори когато все пак излезем заедно на заведение събота или неделя например, си делим сметките като непознати Sad
Вече нямам идеи, но никак не ми харесва само аз да опъвам а моя да живее наготово Sad
Това не е семейство за мен и категорично заявявам, че не бих живяла така за нищо на света!!!  Naughty А за теб? Че нали и той яде от тази храна все пак! Ти домакинстваш без да ти помага и плащаш всичко, а той? Каквото изкара само за него и живее на твой гръб!!!  Shocked  Да не си му майка, а той ученик!!!  ooooh!  Това изобщо не е зряло!  Crossing Arms Naughty То по-хубаво сама да си живея вместо да му слугувам, да му пазарувам и да съм сама, а той да ходи на по бира, докато аз домакинствам!  ooooh!

Последна редакция: ср, 16 сеп 2009, 18:18 от Pavlina Nikolova

# 64
  • Мнения: 4 303
Общ е. Но за сега парите са предимно негови, моето майчинство е твърде несериозна сума в бюджета ни.

# 65
  • Мнения: 388
Бих отговорила - по скоро общ. Всеки си има карта, по която му превеждат заплатата, но когато пазаруваме или сме някъде на заведение, или просто нещо трябва да се плати, плаща този, който има. Когато и двамата нямаме налични, тегли единия и дава на другия... или всеки си тегли - зависи от ситуацията. Не му държа сметка за какво и колко харчи, както и той на мен, но и двамата не сме с широки пръсти и не харчим излишно. Нямаме "обща касичка" в която седят парите, просто защото не ни ги дават наръка.

Преди време и ние бяхме така - всичко си деляхме до стотинката едва ли не... В един момент милото каза, че е глупаво така да правим и от тогава сме на общ бюджет (не бяхме женени още).

Това което все още ме спира да го направя е да не се разсърди и да се разведем и някоя друга да го прилъже  newsm78

Ако наистина толкова се обичате едва ли ще се разведете заради едната сръдня. Пробвай да говориш с него, ако не стане - като остане гладен ще се научи... А ако е готов да се разведе с теб заради едните пари, значи не си заслужава!

# 66
  • Мнения: 562
...
Това което все още ме спира да го направя е да не се разсърди и да се разведем и някоя друга да го прилъже  newsm78
...

А, те на опашка ще се наредят за него, да знаеш! Дръж го здраво!

 Joy Joy Joy Joy

# 67
  • Мнения: X
...
Преди се надявах, че някакси моя ще си промени поне малко навиците, но май още по-зле взе да става с времето  Close ...
Представи си, че някой ти плаща сметките, пазарува ти, чисти ти, готви ти, даже и секс прави с теб. Е да не е луд да променя нещо  Laughing сам няма да спре да яде баницата, ти трябва да спреш да му я даваш  Peace
Това което все още ме спира да го направя е да не се разсърди и да се разведем и някоя друга да го прилъже  newsm78
Аз все още не искам да си го давам моя  
А,много се лъжеш,ако мислиш,че ще намери друга луда като теб...да плаща сметки,да пазарува,да готви и прочие домашни дейности,а той само да хойка.Те ,другите,само чакат да те зареже и веднага го прибират ,да му слугуват!    Shocked
Момиче,я се осъзнай малко!

# 68
  • Мнения: 5 370
Де да го знам какъв е бюджетът ни? newsm78
Имаме 2 различни карти с 2 различни сметки. Знам каква му е заплатата, бонусите, той знае размера на моята.
Поделили сме си разходите и така.
А, и не му държа сметка какво харчи.

# 69
  • Мнения: 212
Сега като се върнах назад да попрочета темичката се сетих за една двойка,познато семейство! Та там са на принципа,че парите на мъжа са общи,а на жената са си лично нейни и не се харчат! Преди известно време "имаха" финансово затруднение-имат кола на лизинг,а в същото време детето им пътуваше на някъде,та таткото се чудеше как да сглоби нещата-хем на детето пари да даде,хем да погаси месечната вноска...жена му какъв скандал му вдигна за това,че нямал пари в момента и му заяви,че една стотинка няма да даде за тая кола,която все пак е семейна и я карат двамата! А жена му изобщо не е бедна...
Така малко звучи като "гледане в чуждата паничка",но е толкова грозно такова отношение между съпрузи,а те живеят така от повече от 15 години newsm78

# 70
  • Мнения: 5 370
Винаги съм "спасявала" положението, когато се е налагало, но се е случвало на по-малко от пръстите на едната ми ръка пъти.

# 71
  • Мнения: 6 643
Хем е общ, хем не стоят на едно място  сега заради кризата моите доходи са доста надолу и се налага да му искам не ми е приятно ,защото това означава ,че като цяло доходите на семейството ни са намалели.
Но пък ми е приятно да разбера ,че не е стиснат / просто доскоро не ми се е налагало за личните ми разходи глезотийки демек да завися от него./ и не ме кара да се чувствам неудобно от това.
Делене кой какво платил ми се струва абсурдно .

# 72
  • София
  • Мнения: 233
Имало е моменти, в които сме си събирали стотинките, да си купим по една вафла Laughing
И на двамата заплатите ни се превеждат по дебитни карти, всеки тегли и харчи, НО той чуства свое задължението да "издържа" семейството и покрива всички разходи като наем, ток, вода и т.н., както и "големите"пазарувания за месеца.
Да не говорим, че когато излезем някъде не може и да си представи аз да платя сметката.
От друга страна ежедневните пазарувания ги правя аз и плащам някои дребни сметки.
С други думи: независимо, че не събираме парите в един буркан, от който после да си харчим, определено не мисля, че живеем с отделни бюджети.

# 73
  • Мнения: 213
Ние издържахме на "отделен" бюджет съвсем кратко - месец може би след като се "гаджосахме". Дори, когато ни даваха и на двамата заплатите по карти - теглехме и си ги ползвахме заедно. Ако нещо остане в края на месеца - стои по картата докато се наложи да бъде изтеглено.

# 74
  • Мнения: 6 874
Две седмици, след като дойде да живее при мен, мъжът ми беше взел заплата /което аз не знаех/ и като се прибра ми я даде и каза аз да се занимавам с финансите. Оттогава е така.

И при нас е нещо подобно и изобщо не мисля, че му е зле. Не знае колко струва един хляб, дрехи си купува с мен, в заведения аз плащам, а кво бяха това сметки  newsm78 Той си тегли само за джобни, дори понякога забравя и казва "я, дай 200 лева, че днес забравих да изтегля".
Само през почивките се сменяме, тогава той е финансов министър и ми е много гот да кажа "искам сладолед".
Сериозно, кой както иска така да си живее, за мен семейство без общи приходи и разходи не е такова. Ако искам да си деля разходите с някого ще си взема квартирант.

Общи условия

Активация на акаунт