Какво да направя?

  • 2 291
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 153
Имам брат с почти 14 години по- голям от мен
Проблеми с него сериозни съм нямала - като изключим , че от време на време се опитваше да се прави на баща ни (баща ни е в чужбина от доста време)
Сега като се омъжих нещата се промениха, но не на цяло. Като ни дойде на гости и все намира косур за нещо в къщи и това дразни мен и съпруга ми.Той нищо не му казава , защото живеем в нас (в къща)  и му е неудобно.Като подарък за сватбата ни направи ремонт на етажа и постоянно натяква и само повтаря "много труд съм вложил - да пазите!"
Опитах се да му кажа , че не ни е приятно , но той не ми обърна внимание и си продължи по същия начин.Говорих и с майка ми - с надеждата поне нея да послуша ,но пак нищо.

Какво мога да направя в този случай?
И има ли други като мен- с толкова голяма разлика в годините?

# 1
  • Мнения: 183
от време на време се опитваше да се прави на баща ни
...продължава Grinning
Ако човек не иска да се чувства задължен не трябва да приема големи подаръци. Понеже съм по-голяма сестра знам, че брат ми и на 50 ще си бъде дребосъка, който трябва да се наглежда. Разликата ни е една 5г. Брат ти е готин направи и ти нещо за него.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 901
Разликата ви в годините няма да стане по-малка, а и според мен нещата не идват от там. Този човек просто си е с характер на лидер, или грешно разбран лидер, като такъв се е осъзнал в един момент от живота си, харесало му е, и така ще си остане.

Говори с него, ама не просто ей така, между другото, на изпращане до вратата, а като сте седнали повече хора заедно, така че да не може да избегне коментара. Просто след удобен случай му кажи - Знаеш ли, Х., ние сме ти благодарни, че направи преди време това за нас, ние сме ти много благодарни, но ти го направи по свое желание. Признателни сме ти. Но това е нашият дом и не ни е приятно да ни караш да се чувстваме като квартиранти. Много е неприятно, наистина! Това вгорчава всички моменти, в които наистина можем да бъдем щастливи заедно, когато ти си ни на гости. Брат си ми, не искам да се чувствам неприятно, когато разбера, че ще наминеш към нас. На теб също няма да ти е хубаво, ако знаеш, че когато и дойдеш, ти носиш неприятни емоции.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Да му кажеш директно и без заобикалки. Но едва ли ще се промени, толкова години те е закрилял, няма сега изведнъж да погледне на теб като на пораснал човек. Знам, защото в момента съм на 30, имам две деца и голямата ми сестра продължаа да ми купува дрехи hahaha Ей тъй, нещо като хареса -  хоп!
И, да, такива големи подаръци винаги идват с упътване за употреба, не е трябвало да се съгласявате.

# 4
  • Мнения: 2 448
Изобщо не разбрах какъв е проблема, но със сигурност не е разликата в годините.  Simple Smile
Направил ви е голям подарък за сватбата и обича да го казва, е и? Защо се цупиш? Кажи да, много съм щастлива, че имам такъв брат, колко могат да се похвалят с подобни подаръци.

# 5
  • Мнения: 7 474
Това е все едно да накараш майка си да не ти дава акъл при положение, че цял живот го е правила. Явно не му достига тактичност на човека.

# 6
Явно не сте достатъчно близки. Предполагам, че идва от разликата във възрастта. Моят брат също е от леко мърморещите, а и се грижи за мен, въпреки че аз съм по-голямата. Но ако изпадна в същата ситуация, в която си и ти - просто ще му кажа директо - "Абе, брат ми, не ти ли омръзна все това да ми повтаряш? Направил си го - безкрайни благодарности, но имаш ли ме за такава мърла, че да си мислиш, че не се грижа подобаващо?". Сигурна съм, че няма да повтори, но и ние с него сме си доста близка и всичко си казваме, а разбирам, че при теб не е така.
Само едно ще ти кажа - след като прави нещо за вас, значи ви обича. Проблемът, според мен е в характерът му. А и съвсем нормално е да се държи с теб като с баща ти, след като ви е такава голяма разликата, а баща ви отсъства от къщи  Peace

# 7
  • Мнения: 4 965
Според мен единственият проблем е, че за брат ти още си малкото момиченце, което той се чувства длъжен да обгрижва и наставлява - поведението му е типично за доста бащи.
А "оправяне" надали ще има напълно - просто говори с него директно и му казвай, че е време да ти бъде приятел, а не опекун.
Радвай се, че имаш такъв брат и не му се сърди - само му напомняй да проявява повече такт.

# 8
  • Мнения: 125
Аз пък мисля,че е страшно некоректно да натякваш на някого за направен подарък.И за това може би той няма да се промени дори и да му кажеш ,че те дразни .Ще намери за какво друго да те дразни.Моя брат е същия от години.Много ме обича ,много ми помага ,но все ей така тъничката ти казва колко много е направил за теб.

# 9
  • Мнения: 1 518
Моят съвет е да се дистанцираш от брат си. Според мен проблема не е, че ви натяква колко много е направил за вас. Проблема е, че той се държи все едно, че етажа на който вие живеете не е ваш, а негов. Ето това трябва да те притеснява.
Когато искаш да направиш добро, или пък подарък на някого, трябва да го направиш безкористно и от сърце, без да очакваш нещо в замяна, нито пък да предявяваш претенции впоследствие. Иначе подаръкът не е подарък, а вземане-даване.

Ти сигурна ли си, че брат ти наистина е направил ремонта заради вас, а не ... заради себе си /защо не/?
Все пак с него живеете и делите една къща, макар и на различни етажи.

Предполагам, знаете и приказката, че безплатен обяд няма и че нищо не се получава даром. Не ми се сърди, но и вие сте си виновни, че сте му позволили така лекомислено той да решава за ремонт на вашия етаж, т.е. дом. Просто му набийте в главата навреме, че само неговия етаж е негов дом, преди да е стигнал по-далеч от това да натяква колко труд е вложил, уж за вас...

Последна редакция: нд, 20 сеп 2009, 20:02 от krem-karamel

# 10
  • Мнения: 7 723
Изнесете се.

# 11
  • Мнения: 5 710
и аз мразя да ми цапат, като току що съм изчистила и разтребила.
мило ми е, толкова зор ... ама мъжът ми сигурно мисли, че за дреболии се ядосвам, капнало там.. голям праз.
та сигурно нещо подобно чувства и брат ти, дори мн. по-силно, особено ако не 'пазите'.
 рядко, когато някой не е положил труд  пази ... мъжът ми като премине като бързия влак през изтривалката... ядосвам се, нищо че е негова къщата. не си създавай излишни проблеми...

# 12
  • Мнения: 1 518
и аз мразя да ми цапат, като току що съм изчистила и разтребила. мило ми е, толкова зор ... ама мъжът ми сигурно мисли, че за дреболии се ядосвам, капнало там.. голям праз. та сигурно нещо подобно чувства и брат ти, дори мн. по-силно, особено ако не 'пазите'.

На мен пък ми се струва, че брат й чувства нещо повече и може и до нещо повече да стигне...
Все пак цапат техния си дом, не неговия, нищо че братът не прави разлика...

# 13
  • Мнения: 153
krem-karamel брат ми не живее в къщата с нас - има си апартамент и живее и приятелката си

pasinet Щастлива съм че имам такъв брат и сме му много благодарни за това което направи.Но това все пак беше неговия избор за подарък.Имахме възможност и сами да си направим ремонта, но той настоя "като подарък" Наистина за него винаги ще съм "малката му сестричка" , но да натяква така всеки път щом ни дойде на гости не е много приятно
Винаги е чисто и подредено(колкото и да ми е трудно в момента).Не съм дупчила стените да закача ковото и да било,защото мазилките са скъпи.
 Сега до някъде съжаляваме че се съгласихме да направи този "подарък" за нас (колкото и кофти да прозвучи)

# 14
  • Мнения: 2 448
Е, стига, едва ли го прави с лошо чувство. Има просто такива хора. Аз си имам една такава баба, която за най малкото нещо казва "а , ама това не е ли онуй дето аз ......"  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт