Спешно!!! колко плащате за частна занималня вучилище в София

  • 10 481
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 131
Интересно!
1. Съгласно Закон за народна просвета и Правилник за прилагане на народна просвета учениците в държавни  и общински училища имат право да ползват безплатно материално-техническата база в училищата за развиване на своите способности и интереси.
2. Учителите бяха задължени да попълват и подписват декларация, че не предлагат педагогически услуги срещу заплащане на ученици от училището, в което работят.
3. Учителите са назначени на пълен работен ден, като това означава 8 часов работен ден. Седмично началните учители имат около 22-24 часа учебна заетост, а в останалото време се подготвят за следващия учебен ден. (Как ли се подготвя учителката, която има 5 учебни часа в училище и още 5 в занималнята?)

 

Оставам без думи от случващото се в нашето образование, което е безплатно. След като е безплатно, следва ли че трябва да е и некачествено?

# 16
  • Мнения: 2 138
Да! За чудене си е!Всичко това става в държавно училище вече много години.Детето ми не ходи на занималня/против съм начина на "занимание"/,но наблюдавах в двора на училището,как по няколко часа децата пребивават на двора,а госпожите,като в детската градина - на пейките.Вярно,децата не са в състояние 5 часа да учат и пишат,но подготовката им не беше на ниво.И какво значи това - "напишете си това домашно у дома"!Взимайки детето от занималня,родителя трябва да бъде абсолютно освободен от "домашни",а за детето - само игра.Но,не!Мъките продължават до късно вечер ,естествено всички са изморени,отегчени.А,госпожата е неуморна.За това и подруги причини бях против учителската стачка - те също,както и лекарите се превърнаха на бизнесмени.

# 17
  • София
  • Мнения: 38
При нас 70 лв занималнята ходил-не ходил т.е. миналата година 60 лв но ако си отсъствал ти се приспада колкото си ходил.Тази година НЕ !!! Пълен абсурд !!! Купон -2,60лв.!!! Абе изобщо директорката гола вода за смяна си е!!!

# 18
  • Мнения: 227
Не мога да разбера защо се ядосваш. Аз плащам по 14 лв. на ден за занималнята на дъщеря ми и цитираната от теб цена ми се вижда направо нереална! При все, че и аз плащам данъци като теб...На нас ни се каза още от самото начало, че има занималня в училището, която е безплатна, но капацитетът и е 30 деца. А първокласниците са 100. Не го очаквах, но... положението е такова. Така че, радвай се и на това. Пак е голямо облекчение

# 19
  • Мнения: 34
Според мен проблема не е в това кои колко плаща, а дали е редно това което описва авторката.
Ами не е редно да изнудват така родителите.  Моят син ходи на частна занималня, но избора си е наш. В училището има безплатна занималня, която е достъпна за всички( в смисъл , няма борба колко деца ще бъдат приети)

А за "безплатното  " ни образование нямам думи и само ще каже,че си го плащаме по два пъти.

# 20
  • Мнения: 2 138
Да!Става въпрос за изнудването в държавно училище.Към всичко" безплатно" съм предубедена.
И отново за "безплатните" учебници - защо в едно училище може всички да учат с нови,а в друго 
.........употреба?Детето не може да ползва учебника по математика,защото всички задачи са решени с химикал - купих нов за цена 20 лева/2 клас/ !!!!Ако това е безплатно...

# 21
  • Мнения: 227
Според мен пак е по-добър вариант от нищо. А образованието е безплатно, да. В противен случай щяхме да плащаме и часовете, които детето прекарва до обяд в училище. В такава държава - толкова. 
Сигурно сте прави да се ядосвате. Аз реагирам така, защото вече отдавна ми стана ясно, че в тази държава не трябва да разчитам на никаква помощ, грижа, облекчение или каквото и да е. Ако има някаква социална политика, то нея я има единствено, колкото да не е без хич, да се хвърля прах в очите на хората. Научила съм се да не очаквам нищо, затова не се и разочаровам.
Конкретно за училищата и детските градини обаче, опитът ми досега е бил - твърде оскъден бюджет и твърде ниско заплащане от страна на държавата и общините, и въпреки това много добра  услуга, дължаща се изцяло и само на желание и професионализъм от страна на директори и преподаватели. Дори, когато това им струва унижението да просят от родителите финансова помощ, само и само мястото, където са децата им  по цял ден, да изглежда що годе прилично.
За тези достойни хора, което често понасят нашите упреци за това, че общинари, министри и депутати не си вършат работата, ми е жал.
Не зная доколко и дали горното важи в конкретния случай. Това колко пари са отпуснати на дадено училище зависи не само от директора, а и от общинските служители от конкретния район/община, ако у-щето е общинско. Така че, нека не скачаме веднага. Наистина, в много случаи хората правят каквото могат.     

# 22
  • Мнения: 227
И, забравих да напиша, че в 36то за помагалата ни искаха 50лв.

# 23
  • Мнения: 835
И в нашето у-ще занималнята е 80лв!!!
Изнудват родителите, защото нямат избор.
Учителките са на държавна издръжка, и се чудя тези 80лв къде отиват? И кък изобщо са регламентирани?
Нали се сещате, че 20 деца по 80 лв, това са си 1200лв на месец само от едната занималня?!!!
То по-добре да напусна работа, и да взема децата у нас да учат, то и по-добре ще ги подготвя Joy Joy Joy

# 24
  • Мнения: 103
50лв. - около двайсет деца в една стая  Thinking

# 25
  • Мнения: 2 138
Да!И аз точно за това се възмущавам.Учителите трябва до 15,30ч да бъдат в клас!/8 часов работен ден !/,а занималнята почва веднага след петия час /12,10ч,следователно - времето от 12 до 15,30ч им се за плаща двойно - и от държавата и от родителите!!!!При нас е 120лв. на месец.

# 26
  • Мнения: 620
Учителят в занималнята се нарича възпитател. Същият се води на щат и получава МТВ колкото всеки друг учител със съответната квалификация и стаж. Занималнята е напълно безплатна в държавните училища.
Там, където се заплаща, бъдете сигурни, е частно начинание. А в София няма ли сборни групи /занимални/, които не се заплащат, в училищата?

Последна редакция: пн, 28 сеп 2009, 19:36 от айви

# 27
  • Мнения: 2 138
Айви,в нашето училище няма държавна занималня!Така е от 1 - 4 клас !Родителите негодуват.но ...
В случая само коментирам,защото детето ми не я посещава ,от тяхния клас само две деца не ходят. От 20 - 2 !!!Мъчно ми е - отново пропуски от страна на министерството.,боли ме и за родителите,който са притиснати.

# 28
  • Мнения: 2 138
Пропуснах - възпитател няма.Има високо квалифициран учител от 8 - 17,00 ч.,който през цялото време е работоспособен!!!!!!!!!!!!!!!

# 29
  • Мнения: 620
Министерството няма нищо общо в случая, Белла. Директорът заявява, че открива сборна група за н-ти клас /след подадени от родителите молби/, в съответния РИО одобряват Образец 1 и това е. Единственото условие е да има желаещи родители и деца и директорът да е склонен да плаща на възпитател, вместо да печели от отдаването на помещение под наем. Може би второто е по- изгодно в столицата.

По повод втория ти пост- не се заблуждавай, след 6 часа в клас работоспособността е на 0. Квалификацията в случая не е от значение. "Възпитател" е точно позицията на учителя, който работи със сборна група.

Общи условия

Активация на акаунт