Тежка ли е учлищната раница?

  • 3 601
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9
Синът ми е 6 клас. Чантата му е безобразно тежка - 10кг. Разбрах от форума, че Здравното министерство нехае за това.Но ние сме родители и не можем да оставим нещата така.Според мен трябва по някакъв начин да санкционираме тази порочна система. Ако трябва и до Стразбург ще стигнем

# 46
  • Мнения: 24 467
Мили мами на малки ученици. Ние от Сдружение настоящи и бъдещи майки се опитваме да намерим решение на проблема с тежките раници на учениците.
Затова разчитаме на помощта ви да съберем факти, за да потърсим отговори от компетентните органи и да настояваме да се вземат мерки за решаването му.
Ще се радваме да съберем с ваша помощ информация, относно:
1.Колко тежи един комплект учебници  общо и по предмети?
2.По колко предмета на ден имат учениците
3.Има ли според вас учебно съдържание или илюстративен материал, който може да отпадне или да се редуцира?
4.Може ли ученето да се провежда само в училище и учебниците и учебните помагала да остават там?

Нека да съберем проблемите в една тема, за да излезем с общо решение. Ето я и темата :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=432304.new#new

Ние ще обобщим данните и мненията ви и ще ви информираме какво правим своевременно.



Решения: едносменен режим и/или шкафчета в училище, които се заключват, където да се държат всякакви учебни помагала. Не виждам нито една разумна причина да се носят помагала по рисуване, физическо, домашен бит, несесери, учебници по такива предмети, сборници и тем подобни ката ден. Мястото им не е вкъщи, тъй като считам определено, че децата трябва да учат в училище. У дома имам с какво допълнително да ги занимавам. В редица държави учебниците и арсеналът тетрадки /половината от които напълно излишни/ не се мъкнат ежедневно и това е правилно.

За нас тежката раница не е проблем, но синът е доста едър и як, само затова.  Laughing
В школата по език имат един учебник, в който са и текстовете и задачите и една тетрадка, в която пишат думи и се упражняват. Излишни за мен са допълнителните учебни тетрадки /по предметите, не само по език/, за всеки е ясно, че са направени само да се цинцат пари- от бюджета, от родителите, няма значение от кой. Ако толкоз има нужда от тях- да си седят в училище. Не са нужни и отделни тетрадки за работа в клас и домашна работа, смисълът е нулев. Няма пречки да е като в школата- пише се в час, след което се пише домашно вкъщи, ако има такова.

# 47
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
 Дъщеря ми е в седми клас и раницата и е много тежка , дори си мисля , че ще получи изкривявания.

# 48
  • София
  • Мнения: 958
След като им раздадоха помагалата нещата излязоха от контрол. В момента раницата е долу в гаража и чака мъжът ми да я качи, понеже сме без асансьор. Казах му да говори с госпожата и да заяви смело, че тези неща няма да ги мъкне всеки ден. Вероятно утре ще им се намери място в класната стая.
Ако не, ще се намеся на родителската среща.
 Честно казано безумията ми дотегнаха.

# 49
  • Мнения: 131
Да, това си е безумно издевателство над децата и техните родители.
Доброто образование не се измерва в килограмите книги, които носят децата.

# 50
  • Мнения: 2 156
1.Блок часове
2.От 1 до 4 клас - една класна стая,оборудване с лични шкафове
3.За кабинетната система ,след 4 клас - във всеки кабинет да се съхраняват помагалата и др.
   необходими неща на децата.
4."Разтоварване" на учебния материал от излишен пълнеж
5.Преминаване само на сутрешни занимания,поне до
   Престъпление е втори клас деца с 6 часа до 18.30! И 5 клас с 7  часа - това са 12 годишни деца!

# 51
  • Мнения: 131
Има законови норми - за учениците от І и ІІ клас задължителните часове на седмица са 22, а за учениците от ІІІ и ІV - 25 учебни часа. / за справка - ЗАКОН ЗА СТЕПЕНТА НА ОБРАЗОВАНИЕ, ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНИЯ МИНИМУМ И УЧЕБНИЯ ПЛАН.
Тоест дневно - около 4.5 часа за І и ІІ клас, и 5 часа дневно за ІІІ и ІV клас.
Останалото са допълнителни часове - за да се направи норматив на този и онзи учител " в името на по-доброто образование на децата". Всички допълнителни часове биха били полезни, ако училището е само първа смяна.  

# 52
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Какво значи задължителни часове?
Включват ли се ЗИП-вете?
Намерих малко несъответствие между написаното и седмичната програма на детето ми...
От кой клас часовете стават 40 мин?

# 53
  • Мнения: 131
Съотношението между задължителната и задължителноизбираемата подготовка зависи от етапа и степента на образованието. Задължителната подготовка: 1. за началния етап е 90 на сто от задължителните учебни часове; 2. за прогимназиалния етап е от 80 до 90 на сто от задължителните учебни часове;
Всяка учебна седмица, освен задължителните учебни часове по ал. 2, включва и по един учебен час по учебния предмет “Физическо възпитание и спорт”, който се използва за организиране и провеждане на спортни дейности и на открито.

Последна редакция: ср, 07 окт 2009, 22:40 от Jeliaznata LeIdy

# 54
  • София
  • Мнения: 11 127
Безумията в училище са безкрай...
Просто се чудя, как е възможно вещите чиновници от МОН да не ги проумяват...
Раниците са само началото, ужасно тежки. Аз я нося от колата до входа на училището и ме заболява рамото, какво остава за децата. Веднъж я измерих беше около 5 кг.

Друг проблем е съдържанието на учебниците. Има такива безумия, просто да онемееш. Например текст в читанка за 1-ви клас гласи: Звезда се ожреби. Звезда е кобилка има я и на картинка... Това във връзка с изучаване на буква "З".
Преди време бях попаднала на учебник за 5-ти клас, в който Карлсон е изобразен на картинка да лети над джамия, то бива интеграция, но това е просто прекалено... Ако човек има желание и време ще намери безброй подобни примери...

В началото на тази учебна година, чух изказвания на новата министърка, че ще се въвежда целодневно образование. Само дето това си остава само на думи, в много училища няма занимални за децата от 2-ри клас нагоре... Били задължени да организират занимални само за първокласниците ...

Друг особено наболял проблем са тоалетните в училищата. Няма нужда да обяснявам в какво състояние са, на всеки е известно. Не се прави дори елементарното, няма топла вода, а сапуна е някакакъв супер лукс...

Имам още много неща, които да споделя, но стана много дълго...
Ако репортера се интересува, насреща съм!

# 55
  • Мнения: 2 156
Жгмъц,само да допълня - безумията са пълни в образованието.Мисля,че никой не се интересува от тези проблеми и всичко е оставено на самотек.Има решение на нещата ,но няма воля.В голяма частност и родителите са виновни съгласявайки се с така поднесените им условия.
Ако всички родители обявим стачка,дали ще се чуе мнението ни?!!!

# 56
  • София
  • Мнения: 11 127
Има решения, и то не са никак сложни... Някои неща изискват съвсем малко. Аз съм от хората, които не остават безучастни, но понякога просто си блъскам главата в стената ...

 

Ако всички родители обявим стачка,дали ще се чуе мнението ни?!!!

Вероятно, би се чуло, но нали знаеш "преклонена главица, сабя не я сече"...

# 57
  • Мнения: 58
Ако всички родители обявим стачка,дали ще се чуе мнението ни?!!!
Ще се чуе. Пак заприличахме на първобитно общество - всеки за себе си... и тогава защо има държава... Какво имам предвид: колко усилия струва и какви са шансовете за успех и след колко време когато:
1) няколко родителя подемат да правят революция, кого по-напред да убеждават - други родители, учители или да правят петиция за промени на закони.
2) и в контраст - държавата да изпрати някой на проверка, да се набележат болните места, да се допитат до родителите от 1,2 или 10 училища, да се направят промени. За 1-2 месеца може да има мн. добри резултати (... ако беше държава)

Общи условия

Активация на акаунт