Спи с вирнато дупе

  • 6 109
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 421
  Моите като бебета спяха без възглавници, сега спят на съвсем ниски. Каката и до сега спи като бебе по гръб и с вдигнати ръце, но малкия заспива и през нощта го намираме в невероятни пози. Не съм притеснена - само леко го помествам и така.
  Не знаех, че спането по корем било толкова "опасно". Аз спя само по корем /като бях бременна така спях до седмия месец/ и малкия спи основно така.
  Знам, че в някои държави  бебетата ги слагат от раждането да спят по корем.

# 16
  • Мнения: 8 585
И нашия ортопед когато на годинка и нещо ходихме на консултация във връзка с прохождането на Нико ни каза - цитирам "ще го оставиш да спи по корем когато ти донесе лична карта в къщи". Та обясни ни че е доста вредно за ставите и за това крачетата на детето да си останат прави и ни посъветва за използването на достатъчно висока възглавница.

Няма такива препоръки-никога не сме препоръчвали да не се използва възглавница или да се използва-постъпваме както му харесва на детето.
Единственото ограничение за децата да не се оставят да спят по коремче е връзката на тази поза с внезапната детска смърт. Аз личнo никога досега не съм срещал какъвто и да е бил цитат или мнение за връзка между спането по корем и дисплазията на тазобедрените стави.

На тази страница е официалното становище на ААП за Вродената дисплазия на тазобедрената става:
http://www.aap.org/policy/ac0001.htm
За съжаление, там нищо не се посочва за спането по коремче Simple Smile.

# 17
  • Мнения: 8 585
Мами от вчера забелязах,че малката спи с вирнато дупе,а доколкото съм чувала това не е хубаво и води до проблем със ставите.Ние и без това имахме дисплазия на тазобедрената става и направо като я видях ми стана зле.Дайте ми съвет какво да правя.И колко е опасно.Засега като я видя така я обръщам по гръб...На ортопед ще ходиме като почне да седи сама права на профилактичен преглед,а дотогава какво да правя? baby_neutral

Единствената причина децата да не се оставят да спят по корем е връзката на тази поза с внезапната детска смърт. Никаква връзка с дислокацията на тазобедрените стави аз лично нито съм срещал, нито съм отбелязал. Дисплазията на тазобедрената става си е отделно заболяване.
Моля, оставяте големичките деца ( над 6-7 месеца) да спят в която поза си искат... Децата на тази възраст имат все още повишен мускулен тонус, свързан с физиологичната еволюция на архаичните рефлекси. Затова като ги сложите по корем за известно време изглеждат като "с вирнато дупе". След малко време, крачката се отварят ( като позиция на жабка) и това външно впечатление изчезва-седалището постепенно се изравнява с нивото на тялото, като това при някои деца може и да не стане, тъй като тонусът на долните им крайници е повишен и не може да се преодолее от тежестта на тялото напълно.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 6 919
Аз не казвам,че има конкретна връзка между дисплазията и спането по корем. Спането по корем специално с вирнато дупе не било хубаво после когато детето почне да сяда само,сядало с коленцата навътре (демек като патраво),гледах го по телевизията в Биберон (ако не се лъжа) интервюто беше с ортопед от Института в Горна баня.Връзката е специално при мене,че имаме вродена дисплазия (от което аз много се изтормозих) и това спане се притеснявам дали може да възобнови проблема или да го засили

# 19
  • Мнения: 8 585
Аз не казвам,че има конкретна връзка между дисплазията и спането по корем. Спането по корем специално с вирнато дупе не било хубаво после когато детето почне да сяда само,сядало с коленцата навътре (демек като патраво),гледах го по телевизията в Биберон (ако не се лъжа) интервюто беше с ортопед от Института в Горна баня.Връзката е специално при мене,че имаме вродена дисплазия (от което аз много се изтормозих) и това спане се притеснявам дали може да възобнови проблема или да го засили
Простете-никога, никъде не съм чувал или срещал подобно твърдение ( за сядането и т.н).
Вродената дисплазия се лекува-ако детето е излекувано, се спазват само определени мерки. Избягването на спането по коремче никога не съм срешал да е в този каталог мерки.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 6 919
Ние носихме  ортопедични гащи от 40-тия ден до 3-тия месец и правихме упражнения,после ходихме на контролен преглед.Доктора каза,че вече е добре да сваляме гащите и когато стъпи стабилно сама и седи права,трябва пак да ходиме на преглед.До момента само може да сяда от легнало положение сама.
Birdie по компетентните отговори предполагам,че работите в тази сфера,благодаря за отговора.Вече съм по-спокойна! 

# 21
  • София
  • Мнения: 84
Цитат
Простете-никога, никъде не съм чувал или срещал подобно твърдение ( за сядането и т.н).
Вродената дисплазия се лекува-ако детето е излекувано, се спазват само определени мерки. Избягването на спането по коремче никога не съм срешал да е в този каталог мерки.

Цитат
Може да не съм специалист какъвто вие явно сте, но сядането с краченцата назад и спането по корем се отричат от почти всички ортопеди който някога съм срещала, чела статии или гледала по телевизията и проблема с тези пози не е толкова за ставите колкото за изкривяването на крачетата. А невярвам да има майка която да иска детето и да расте с криви крака.

# 22
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Това за спането по корем и кривите крака го чувам за първи път!
Пред очите ми има цяла рода от възрастни - баби, дядовци до малки деца които си спят основно по корем, сядат си нормално и имат прави крака!
Що си тормозите децата, а не ги оставите да спят както им е удобно?
В годините всеки си прави някакво изследване, проучване пише си някаква статия, отрича едно и фаворизира друго. След време друга умана глава фаворизира отреченото и т.н

# 23
  • Мнения: 18
I nasheto bebe speshe taka, ne e opasno.No ako se subujda vecher i plache i e okolo 1 godinka proverete go za glisti

# 24
  • Бургас/София
  • Мнения: 309
Когато водех дъщеря ми на преглед при д-р Драганов той ми обясни, че не бива детето (тогава тя беше на 1 година) да спи по корем, защото за разлика от възрастните хора децата не могат да задържат  петите нагоре а си извиват крачетата и петичките им сочат една срещу друга и това влияело на походката.

# 25
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ами и аз съм чувала, не от един детски ортопед да препоръчват избягване на седенето на крачетата (крачетатат са под дупето) и спането по корем. Колкото до вирнатото дупе, при моят син не беше никаква оптична измама, защото той се въртеше и наместваше, докато не застанеше на колене, с главичка забита в леглото, на колене и дупето нагоре... Ортопедът го обясни, че като лежат по коремче, нещо си притискат и им е по-трудно да дишат, затова се надупват така. Резултатът от тези пози е изкривяване на ходилцата навътре, при синът ми беше съвсем леко, даже когато ходеше по чорапки не си личеше, но в обувката се виждаше, особено едното краче. И като го загледах по време на спането по корем, наистина ходилцата седяха изкривени... От както му взехме висока възглавница, си спи на една страна или по гръбче, много рядко по корем, като ако легне така, сам си се обръща. Не вярвам безусловно на лекари, но в нашия случай, наистина помогна и честно казано наскоро не съм го виждала да криви крачето... И още нещо, оротопедът обясни, че не е толкова страшно това с изкривените ходилца, но децата се спъват повече, като съвсем нагледно ни демонстрира походка с ходила, които са леко навътре, по принцип този проблем се израства до към третата годинка, ама що пък да се спъва повече детето?! И за спането на възрастните хора обясни, без да го питаме  Wink, при тях е изградена отдавна костната структура и много по-трудно подлежи на някакви въздействия (изкривявания), съвсем не е така при малките дечица...

# 26
  • София
  • Мнения: 84
Ами и аз съм чувала, не от един детски ортопед да препоръчват избягване на седенето на крачетата (крачетатат са под дупето) и спането по корем. Колкото до вирнатото дупе, при моят син не беше никаква оптична измама, защото той се въртеше и наместваше, докато не застанеше на колене, с главичка забита в леглото, на колене и дупето нагоре... Ортопедът го обясни, че като лежат по коремче, нещо си притискат и им е по-трудно да дишат, затова се надупват така. Резултатът от тези пози е изкривяване на ходилцата навътре, при синът ми беше съвсем леко, даже когато ходеше по чорапки не си личеше, но в обувката се виждаше, особено едното краче. И като го загледах по време на спането по корем, наистина ходилцата седяха изкривени... От както му взехме висока възглавница, си спи на една страна или по гръбче, много рядко по корем, като ако легне така, сам си се обръща. Не вярвам безусловно на лекари, но в нашия случай, наистина помогна и честно казано наскоро не съм го виждала да криви крачето... И още нещо, оротопедът обясни, че не е толкова страшно това с изкривените ходилца, но децата се спъват повече, като съвсем нагледно ни демонстрира походка с ходила, които са леко навътре, по принцип този проблем се израства до към третата годинка, ама що пък да се спъва повече детето?! И за спането на възрастните хора обясни, без да го питаме  Wink, при тях е изградена отдавна костната структура и много по-трудно подлежи на някакви въздействия (изкривявания), съвсем не е така при малките дечица...
newsm10 за това говорех и аз

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 6 919
Именно момичета и аз за това говоря,а се притеснявам два пъти повече,защото сме имали и други проблеми с крачетата

# 28
  • Мнения: 8 585
Именно момичета и аз за това говоря,а се притеснявам два пъти повече,защото сме имали и други проблеми с крачетата
Никакъв проблем! Всички тези неща, които са Ви казали нямат никаква теоретична или практична основа.
Формата на подбедриците при деца до 3-4 години ( при някой и до 6) е дъга с извивка навън. Това е физиологично и  дава известно отражение и в позицията на ходилото-тоест то изглежда с известна склонност да се обръща навътре (стремеж да се запази формата на дъгата на подбедриците чак до ходилото).
 Ако прибавим и недостатъчният централен контрол на равновесието + хипо или хипертонията на долните крайници+ различните по дължина Ахилесови сухожилия при всяко дете, нестабилността на походката намира лесно обяснение.
Никаква връзка нито със спането по коремче, нито със седенето с крачка под тялото аз не съм нито срещал в литературата, нито е било тема в частни разговори между колеги.

# 29
  • Мнения: 187
Здравейте!И ние имаме проблем с крачетата! До скоро си мислех,че с времето нещата ще се оправят, но скоро Мишо навърши 3 годинки и започнах да се безпокоя. Крачетата му до колене те са прави, а на долу са леко изкривени навън. Ще го водя скоро на ортопед, но ако някой има информация за това ще съм му благодарна да я сподели! Не знам има ли връзка, но Мишо спи най-вече по корем, до сега не му отдавах значение.

Общи условия

Активация на акаунт