За раждането, човещината и хубавите спомени

  • 6 039
  • 68
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 244


А ако въпреки масажа, ваната и т.н. все пак много ме боли? В смисъл, че реша да раждам активно, но нещо стане и болката е много силна? Аз раждах с епидурална и нищо не усетих от контракциите, но щом спряха да вливат от нея и наближи да напъвам повярвайте ми имах чувството, че ще се пръсна отдолу и наистина си болеше (говоря за силна болка, не глезене), дали защото се роди голямо бебе - 4,050 кг. (първо раждане).

И още един въпрос - тъй като при активното раждане (доколкото разбирам) никой не ти казва кога да напъваш, ами ако нямаш естествени напъни? Значи при мен когато лекарите прецениха, че е време да напъвам спряха да ми вливат от епидуралната, усещах контракциите, но напъни - не! И бяха едни мъки - час и половина, главичката високо (и по-голяма заради едрия плод), неефективни напъни (тъй като не усещах естествени), голям зор беше. ooooh! Не знам, ако лекарите бяха изчакали дали нямаше да имам ест. напъни?  newsm78
В грешка си. ПОнякога оставам с усещането, че лекарите в Бг не знаят да израждат, колкото и странно да ви звучи изказването ми

Акушерката  ти казва кога да напъваш и колко да държиш. Тя за какво е там!
А когато раждаш активно и акушерката ти помага, то тогава имаш сили и въздух да свикнеш с болката и да я преодоляваш!
Имам опит с 2 активни раждания и мога да ти кажа особено с второто, понеже беше индуцирано, ме боля страшно в началото, но после се отпуснах и беше вече различно.
Когато дишаш правилно и си се отпуснал (аз например висях на едно платно и въртях кючек, чакайки да се напълни ваната), можеш да усетиш кога идва контракцията и с правилното вдишване и задържане на въздуха можеш да стигнеш до пика и и вече като почне да те отпуска, да си отпуснеш дъха.
Нали затова искам и курсове да направя

Когато бях бременна с второто, посещавах курс за многораждали. През цялото време сме коментирали как е било, кое искаме да е по различно, подобрявахме техниката на дишането и много други неща.
В курса бяхме 12 жени, 3 от които бяха с секцио първо раждане. И трите родиха нормално даже без епизиотомия. Надявам се разбирате какво точно искам да ви кажа

Хапчице, даваш ми страхотна идея!
Аз се познавам с д-р Русев и ще ти издам една тайна - той иска да ни купи къщата за да се разширява. Направо ще стане бонбон!

# 46
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
И кво сега - до Стара Загора ли ще трябва да ходим, за да раждаме?!  Mr. Green

# 47
  • Мнения: 2 332
И кво сега - до Стара Загора ли ще трябва да ходим, за да раждаме?!  Mr. Green
Ами май така ще стане...

# 48
  • Мнения: 473
Толкова ми харесва това, което разказвате минали по този път майчета, че ако трябва и до Варна ще отида само и само да го пробвам втория път Laughing
Хайде - до една -макс. две години да имаме такава болница, че годинките летят да знам кога да планирам второто

# 49
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Аз се познавам с д-р Русев и ще ти издам една тайна - той иска да ни купи къщата за да се разширява. Направо ще стане бонбон!

Аз пък имам много лошо мнение за д-р Русев, но ако се съгласи и стане работата, може и да го захаресвам Wink

# 50
  • Мнения: 4 244
И кво сега - до Стара Загора ли ще трябва да ходим, за да раждаме?!  Mr. Green
Ами май така ще стане...
Що бе?
Само 240 км са от Софето
Я Деметра какъв маратон спретна - не помня колко и беше далеч клиниката, ама отидоха там по рано и всичко мина както беше предвидено
Може да има и такава опция  Wink

# 51
  • Мнения: 3 161
За раждането у дома: имам позната, която си роди в къщи. Прочела сума ти инфо от Интернет за unassisted childbirth (даде ми материалите, ако някой се интересува), купила си даже надуваем басейн за водно раждане, конци за шиене... Успяла е да убеди таткото да присъства, който малко си е глътнал езика и накрая извикал линейка все пак. Тя описа раждането си като много вълнуващо преживяване, без особени болки; викала е доста, но то за регулиране на дишането и напъните (като в бойните изкуства - така го описа). Та като дошли от Майчин дом да ги вземат, тя си държала бебето, плацентата в едно пликче, и съвсем спокойно отишла в болницата. Държали я 10-тина дни, наказателно, пращали я на психиатър (момичето си е съвсем нормално), водили я при студентите да им разказва... Но за съдебни наказателни мерки нищо не каза.

И като я слушах, още повече останах с убеждението, че трудните раждания и острите болки се предизвикват от медицинските лица и главно в медицинските заведения. И съм съгласна с Фиданка, че "лекарите в Бг не знаят да израждат, колкото и странно да ви звучи изказването ми" - нищо странно, просто са научени да го правят по медицински, а не естествено (да напомня ли пак за подхода им към кърменето).

Фиданке, моля те побързай с този център, че вече много майки сме се събрали и чакаме за второ... Аз много съм се навила да пробвам естествено втория път, въпреки секциото, и ако има подходящ курс, може пък и да стане. Но за случаи като моя все пак ще трябва и спешна мед. помощ да може да се осигури, ако се наложи, нали? И да подкрепя казаното от други: ами почни с курсовете, с периферните дейности (те могат и до София да се експортират, нали?), а пък като набереш клиентела, доверие, някакво име, ще ти е по-лесно и център за раждане да създадеш ми се струва. Или пък, както другите предлагат, да си клон на някоя болница, която има лиценз за тази дейност? Защото ако чакаш да се промени нещо в закона от само себе си, то и щерките ни няма да могат да раждат естествено май.

# 52
  • Мнения: 4 244
Аз се познавам с д-р Русев и ще ти издам една тайна - той иска да ни купи къщата за да се разширява. Направо ще стане бонбон!

Аз пък имам много лошо мнение за д-р Русев, но ако се съгласи и стане работата, може и да го захаресвам Wink
Ама чакай, аз казах само че го познавам. Личните чувства настрани от бизнеса, нали така  Wink

Емем, хич не се притеснявай, за нормално раждане след секцио ако изчакаш 2 г и всичко протича нормално, ще можеш да се порадваш

Искам да ви кажа, че ако не бях изкървила жестоко след 2 раждане, щях да си грабна бебето и да се прибера у дома, толкова бодра се чувствах след активно раждане.
Виж с каката бях малко изморена, щото все пак 14 ч само на чай изтощава, но си спомням много добре, че като каза акушерката, че е време да работим (разбирай да напъвам) се почувствах толкова пълна с сили сякаш времето до тоя момент беше спряло и не съм се "мъчила" в болки

# 53
  • Мнения: 473
Не знам на какво точно са научени акушерките в БГ но явно е много далеч от нормланото раждане. Само един малък пример от моето раждане- отидох в болницата с изтекли води и почти никаква родова дейност с 1 см разкритие и ме сложиха на леглото с монитори и т.н. да ме следят а акушерката и санитарката отидоха да спят (постъпих в 1,30 през нощта) и ги чувах как хъркат даже. Внимание - нулево. Както и да е, но по едно време вече ужасно ме заболя кръста и си вдигнах леглото под наклон - така и по лесно преодолявах контракциите - в смисъл  по безболезнено. В един момент мина една акушерка и ми се сопна - ти така скоро няма да родиш и си замина....И аз послушно свалям леглото и лежа опъната а кръста ми ще се скапе в същото време #Crazy

# 54
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Държали я 10-тина дни, наказателно
Ъъъ?
Е, как така заказателно? Тя ли е искала или против волята и?
Аз лично предпочитам да родя в болницата при настоящите условия, отколото да остана 10 дни в тази мизерия.

# 55
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Та като дошли от Майчин дом да ги вземат, тя си държала бебето, плацентата в едно пликче, и съвсем спокойно отишла в болницата. Държали я 10-тина дни, наказателно, пращали я на психиатър (момичето си е съвсем нормално), водили я при студентите да им разказва... Но за съдебни наказателни мерки нищо не каза.

Какво значи държали са я "наказателно"! Болницата да не е затвор?! Що не е подписала декларация и да се е изнесла от там?! Ако раждах секцио на сегашния си акъл и информираност, със сигурност щях да се подпиша и да се прибера вкъщи с бебето още на третия ден. Кошмарни бяха 5-тте дни в Шейново. Вместо да създавам връзка с детето, създавах връзка с... хлебарките! (Пусти късмет, бях в единствената стая, която не беше ремонтирана)

# 56
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не бе,изпадат в адско притеснение за инфекции и т.н. и държат по-дълго под наблюдение,а даже и в изолатор понякога майките,които са родили вкъщи - независимо че именно в болницата бъка от всякакви отвратителни бактерии,при това резистентни на всички антибиотици Rolling Eyes Та затова са ги държали толкоз време.А за психиатъра е обяснимо(от гледна точка на лекарите) - я си представете как им е прозвучало,ако им е разказала - ми прочетох едни неща в интернет,реших да пробвам и то взе,че стана екстра,ей я и плацентата си нося тука в пликчето hahaha hahaha hahaha (между другото аз също съм ги чела всичките неща за неасистираното раждане и макар че не съм го мислила сериозно,за малко така да стане - отидох с 10см разкритие и напъни в болницата,но си признавам,че ме хвана шубето да си остана вкъщи докрая,макар че при всичките проблеми с намиране на кой да ме закара до болницата вече бях взела да си го представям)
иначе нищо не й е пречило да си подпише декларацията - обаче кой знае как са я наплашили с всякакви гадости Twisted Evil

# 57
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Щото докато Фиданката приключи със срещите, ще й се изчерпи финансовият ресурс за създаване на центъра Grinning Лобирането е скъпа работа!

Не е нужно тя да лобира  Laughing Нужно е да намери сподвижници - това може да е независима организация, свободна гражданска инициатива или др. Пък и за среща с Министъра не е необходимо да се плаща (доколкото знамGrinning

Във форума има вече повече от 8700 члена с непрекъсната тенденция да се увеличават ( offtopicМамма, не знам как ще ви издържат сървърите!) Дори 1/4 от майките да подкрепят инициативата (а аз съм сигурна, че ще са повече), мисля че някой ще ни изслуша, ако не друго! Важното е да почне да се говори открито по темата и да се постави въпроса за промяна пред съответните законтворчески органи. Ако, напр. има журналисти сред мамите от форума, те могат да съдействат за повдигането на въпроса в медийното пространство. Ако пък някой има близки познати лекари, или близки на висши ръководни длъжности в МС или Парламента, пак може ей тъй в непринуден разговор да повдига темата (Затова е важно хората да са близки) А пък всички останали като мен, може да дуднят на бременните наоколо и да дават акъл като некои свекърви  Laughing, разбирай да дават линкове към полезни сайтове и Форума.

Това, разбира се, е дългосрочен процес, но все някога ще дойде моментът, когато законът ще трябва да отговори на новосъздалата се ситуация.

А междувременно, предлагам все пак Фиданка да намери друг начин да открие такъв център - както момичетата са предложили по-горе, напр. като филиал на някоя частна болница. И по-бързичко, ако може, че то часовникът и при мен цъка  smile3503 Тогава може и аз да си променя мнението в полза на естественото раждане.

 

# 58
  • Мнения: 6 243
Jade, не знам къде сте кръстосвали шпаги с д-р русев, ама аз съм му фенка!
Човекът ми спаси кожата с първото дете, че бях я докарала до мастит като слънце и той ме научи за кърменето на поискване, даването на цица преди твърдата храна и т.н. новости, дето сега разбирам, че били идея на СЗО Wink. Аз тогава ги приех като лекарски съвет в моя конкретен случай, ама ми беше от полза! Това през 1995 година.

А що псувни вкара по отношение на редиатрите, заради които съм се била докарала на тоя хал, да не ви разправям. Ама аз бях бая втасала, докато стигна до него, щото преди това ме "лекува" един специалист-хирург от местната поликлиника.

# 59
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Аз за щастие не съм си имала вземане-даване с него, но със сестра ми се беше държал много грубо и невъзпитано, когато тя безуспешно търсеше помощ заради мастита и очакваше поне човешко отношение, ако не друго.
Като специалист обаче не го знам на какъв хал е. Дано не ми се налага и да разбирам Wink

Общи условия

Активация на акаунт