Майчинството - счетоводно - 23

  • 36 502
  • 738
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 208
по-скоро на безработни не може да се прехвърля, тъй като няма средства по програмата "В подкрепа на майчинството"
няма засега промени за прехвърляне на отпуска по чл.164 ал.3 от КТ

Дано е поредната клюка - а не сте чули нищо такова така ли ?

# 16
  • Мнения: 3 835
аз не слушам, а чета - предимно "Държавен вестник"  Wink

# 17
  • Мнения: 1 208
аз не слушам, а чета - предимно "Държавен вестник"  Wink

Да това е доста по-достоверно - благодаря   bouquet

# 18
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 131
Понеже никой не ми отговори на запитването, аз пак да попитам любезните мами Grinning
 Като си носих първия /45-дневен/ болничен, ми отправиха забележка от нашето  счетоводство, че болничният ми започва от събота.Проблем ли е това и трябва ли да се коригира нещо, защото разбрах, че първият ден ден от болничния се поема от работодателя, а той всъщност е почивен и значи ли това, че този ден трябва непременно да е работен - тогава дните до термина всъщност са по-малко...аз така го разбирам. Благодаря предварително  bouquet

# 19
  • Мнения: 57
Мацки моля за отговор,знам,че не е тук мястото на поста ми,но ще съм ви много благодарна ако ми отговорите ,та минавам по същество,пред малко се обади шефа на мъжът и каза,че в понеделник вече не е на работа  Confused,той работеше при него 1,6-7мес. като го е осигурявал на 8 работни часа,но от 2 месеца го осигурява на 4 часа,сега като го уволни от борсата трябва ли да му изплащат нещо или не,аз мисля,че при уволнение се изплаща 90% от заплата в продължение на 6м.,но като е на 4ч. не знам   Rolling Eyes
Благодаря предварително и се надявам на отговори,че направо не знам какво ще правим,само на моето майчинство от 240лв.  ooooh!

Цитирам си мнението пак,защото се надявам на отговор  Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 131
Здравейте!
Болничният ми от 135 дни изтече на 25 септември.Сега за да започне изплащането на майчинството,какво следва?Аз ли трябва да занеса някакви документи в НОИ,или счетоводителката?Единственото,което тя ми потърси е копие от акта за раждане на детето.И до кога трябва да се подадът документите,има ли някакъв срок?  bouquet

# 21
  • Варна
  • Мнения: 323
Понеже никой не ми отговори на запитването, аз пак да попитам любезните мами Grinning
 Като си носих първия /45-дневен/ болничен, ми отправиха забележка от нашето  счетоводство, че болничният ми започва от събота.Проблем ли е това и трябва ли да се коригира нещо, защото разбрах, че първият ден ден от болничния се поема от работодателя, а той всъщност е почивен и значи ли това, че този ден трябва непременно да е работен - тогава дните до термина всъщност са по-малко...аз така го разбирам. Благодаря предварително  bouquet

По принцип първия ден се поема от работодателя само при обикновен болничен /общо заболяване, не бременност/. При 45 дневния и първия ден се плаща от НОИ, т.е. няма какво да коригираш! На логиката на твоето счетоводство на хората не могат да им се издават болнчни в събота изобщо Laughing

Здравейте!
Болничният ми от 135 дни изтече на 25 септември.Сега за да започне изплащането на майчинството,какво следва?Аз ли трябва да занеса някакви документи в НОИ,или счетоводителката?Единственото,което тя ми потърси е копие от акта за раждане на детето.И до кога трябва да се подадът документите,има ли някакъв срок?  bouquet

Подава се Декларация Приложение 2 - има я в сайта на НОИ/УКАЗАНИЯ - отдолу на самата бланка са изброени необходимите документи към нея.

Последна редакция: нд, 18 окт 2009, 20:31 от AnMary

# 22
  • София
  • Мнения: 7 673
Здравейте,
Четох следния текст на заглавната страница:
След ползването на отпуска за бременност и раждане се ползва отпуск за гледане на дете. Получавате обезщетение в размер на 240лв. месечно за 2009г.
Ако дадете детето на ясла, сте длъжни да уведомите работодателя си. От този момент ви се спира обезщетението и вече получавате 50% от него. Вие си преценявате дали: ще се върнете на работа или ще ползвате отпуск.

Не ми стана ясно обаче, когато съм на работа и детето е на ясла, имам ли право на 50 % от МРЗ за втората година? Ако да - кой е нормативният документ?
Благодаря предварително.   bouquet

# 23
  • Мнения: 60
Здравейте, вече ми изплатиха трите болнични за раждането и очаквам първите пари от майчинството. Счетовоителката много забавила документите, не моите, а регистъра на фирмата. И чакам вече почти два месеца. От ной ми казаха, че това ще трябва да е последната пречка, но всеки месец ли ще трябва да чакам те да се сетят да си подадът регистъра  в срок, за да имам пари или това е за последно?

# 24
  • Мнения: 9 814
Здравейте, моят въпрос е свързан с Декларация Приложение 2.
При мен последният болничен или 135-те дни  изтекоха на 20 септември. Още на 15-ти отидох в счетоводството и настоях да попълня декларацията за продължаване на болничния от 135 до 410 дни /Декларация Приложение 2/ с презумцията, че счетоводителката носи документацията в НОИ и НАП и внася осигуровките на фирмата  за предходния месец след 20-то число на настоящия месеца. Тя ми даде документа и каза, че ще внесе декларацията в НОИ още през септември, което ми се стори на пълно нормално пред вид това, че тя е продължение на майчинството ми за този месец.
В началото на октомври съответно получих майчинство за първите 20 дни на септември до изтичане на болничния. Проверих в сайта на НОИ и нямаше подадена декларация, обаждах се и лично. Попитах и счетоводителката, тя ми обясни, че от НОИ са й отказали да вземат декларацията през септември, защото не са били платени осигуровките за месеца и може да я подаде едва в края на октомври, когато внася и осигуровките за м. ІХ.
Та въпросът ми е свързан с това наистина ли от НОИ са отказали да приемат декларацията с дата 20 септември, докато не са платени осигуровките за месец ІХ., което става чак в края на октомври или счетоводителката просто не е излъгала?
И ако Декларация Приложение 2 се подаде в края на октомври евентуално кога мога да очаквам да получа остатъка от парите за м. септември и майчинството си за м. октомври?

Стана малко дълго и объркано, но ще съм безкрайно благодарна, ако има кой дами отговори на въпросите.
За съжаление счетоводителката във фирмата едва с моето излизане по майчинство разбра, че то вече се заплаща през първата година на 90%  ooooh!

Още веднъж благодаря предварително!
  bouquet

# 25
  • Leeds, UK
  • Мнения: 2 131

 Vanyaes  Благодаря!!!! Още утре ще им звънна   bouquet  

# 26
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ирина,
получаването на 50% от обезщетението за отглеждане на дете касае именно случая, ако започнеш работа. Ако детето се даде на ясла, това автоматично означава, че прекратяваш отпуска си за отглеждане на дете, следователно трябва да се върнеш на работа или да си вземеш друг вид отпуск - например натрупания ПГО. В този случай ти се изплаща 50% от обезщетението. Основанието е в Кодекса за социално осигуряване:
Цитат
Право на обезщетение за отглеждане на малко дете
Чл. 52а. Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
Обезщетение при отглеждане на малко дете
Чл. 53. (1)След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
.........
 
Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете
Чл. 54. (*) (1)Майката (осиновителката), която е осигурена за общо заболяване и майчинство и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;

пълният текст е тук:

# 27
  • Мнения: 60
Извинете ме за спама, но майки от форума са се потрудили да направят петиция в защита на самотни майки като мен и техните деца. Моля, ако и вие искате да помогнете подкрепете петицията.
http://bgpetition.com/petitsia_za_nashite_detsa/index.html

# 28
  • Мнения: 3 835
Здравейте, моят въпрос е свързан с Декларация Приложение 2.
......................
Та въпросът ми е свързан с това наистина ли от НОИ са отказали да приемат декларацията с дата 20 септември, докато не са платени осигуровките за месец ІХ., което става чак в края на октомври или счетоводителката просто не е излъгала?
И ако Декларация Приложение 2 се подаде в края на октомври евентуално кога мога да очаквам да получа остатъка от парите за м. септември и майчинството си за м. октомври?

Стана малко дълго и объркано, но ще съм безкрайно благодарна, ако има кой дами отговори на въпросите.
За съжаление счетоводителката във фирмата едва с моето излизане по майчинство разбра, че то вече се заплаща през първата година на 90%  ooooh!

Още веднъж благодаря предварително!
  bouquet

Явно колежката има доста друга работа и не се е интересувала от промените.
Да, ще занесе Приложение 2 след като плати заплатите за месец септември. И съответно оттогава ще се броят 15 работни дни за да получиш парите по обезщетението. Отначало за остатъка на септември и после за всеки месец.

# 29
  • Мнения: 9 814
Стики, блягадаря ти много.
И само още един въпрос знае ли се гору-долу кога във времето мога да очаквам парите си за м.октомври?

Общи условия

Активация на акаунт